Arbejder ...

loading

SK68 Klubmesterskab 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Sune Bang Ingemann
Skakklubben af 1968
13361491
8
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
625,81345
2Rasmus Nissen
Prøvemedlemmer
1300
7
1
1
0
8
1
3
½
4
1
5
1
6
1
35,61296
3Robert Pavia
Skakklubben af 1968
11921355
6
1
7
1
1
1
2
½
8
1
4
1
5
1
14,81278
4Casper Folkmann Bunch
Skakklubben af 1968
1078
5
1
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
8
1
443,91083
5Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
500
4
0
8
0
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
25 - 60,6563
6Oscar Staun Larsen
Skakklubben af 1968
500
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
0
2
0
17 - 80,6518
7Frederik Bjørn Christensen
Prøvemedlemmer
1000
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
0
25 - 63,35939
8Torben Storgaard
Skakklubben af 1968
1000
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
17 - 83,35894
Indbydelse

Indbydelse til klubmesterskab i SK 1968 - Foråret 2018

SK1968 indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede 68'er i øverste gruppe kåres som klubmester 2018
 
Spilletid og sted: Der spilles følgende mandage: 29/1, 12/2, 19/2, 5/3, 19/3, 16/4 og 7/5.


Udsatte partier kan afvikles i klubregi øvrige mandage, i Chess House eller privat. 
Alle partier starter kl 19.00.
Spillestedet er Studenternes Hus, Nordre Ringgade, 8000 Aarhus C.
 
Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.
 
Betænkningstid: 40 træk i 1 time + 45 minutter, derefter 20 minutter + opsparet tid til resten af partiet.
Juniorer under 15 år og 1500 i rating kan vælge at spille med nedsat tid – 1 time og 15 minutter til de første 40 træk og 15 
minutter til resten.
 
Indskud: 150 kr. Klubbens A og B-medlemmer deltager gratis. 
 
Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion.)
 
Tilmelding: med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest 26/1 her på siden. Alternativt på mail til tl@sk68.dk
Ved afbud er det vigtigt at man husker: 

- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.
- At meddele resultatet til TL straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.
- SMS afbud accepteres IKKE
- Afbud på dagen skal ske inden kl 16.00
Turneringslederen er Daniel Falhof Aastrup. Han kan kontaktes på danielfaa@hotmail.com og på tlf: 23963471. 

 

Periode 2018-01-29 .. 2018-05-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Daniel Falhof Aastrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til SK68 Klubmesterskab 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2018-01-29 2018-01-28
Gruppe 2 8 2018-01-29 2018-01-28
Gruppe 3 8 2018-01-29 2018-01-28
Gruppe 4 8 2018-01-29 2018-01-28
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600647 1401939 1. Søren Holst Nielsen Skakklubben af 1968 2136 2159 2018-01-02
100600339 1400720 2. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2126 2148 2017-11-29
100600651 1410156 3. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 1989 2019 2018-01-22
100600608 1404644 4. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1989 1979 2018-01-02
100601513 1416219 5. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1921 1985 2017-12-15
100200196 1408437 6. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1892 1957 2018-01-02
100601239 1438093 7. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1843 1892 2018-01-02
100900272 1427270 8. Søren Korshøj Laursen Skakklubben af 1968 1786 1851 2018-01-05
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602450 1445375 1. Kim Hansen Skakklubben af 1968 1749 1857 2018-01-16
100602431 1445820 2. Jacob Bjørnskov Skakklubben af 1968 1741 1816 2018-01-22
100600134 1404776 3. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1734 1811 2017-11-27
100600634 1421425 4. Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1718 1816 2018-01-02
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1715 1814 2018-01-24
100600624 1428446 6. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1689 1750 2018-01-26
100600649 1401998 7. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1662 1735 2017-12-11
100602552 1451740 8. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1570 1656 2018-01-07
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600995 1422553 1. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1567 1661 2018-01-04
100600655 1422359 2. Per Rasch Skakklubben af 1968 1559 1701 2017-12-26
100401046 0 3. Jesper Bønløkke Andersen Skakklubben af 1968 1517 2018-01-09
100602683 - 4. Sigurd Sørensen Skakklubben af 1968 1500 2018-01-28
101096355 - 5. Lasse Lukas Platz Herskind Skakklubben af 1968 1500 2017-12-17
100602531 1452835 6. Daniel Falhof Aastrup Skakklubben af 1968 1496 1699 2018-01-28
100602551 1451685 7. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1464 1505 2018-01-14
100602204 1422561 8. Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1415 1563 2017-11-27
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802990 1461990 1. Sune Bang Ingemann Skakklubben af 1968 1336 1491 2018-01-28
101096557 - 2. Rasmus Nissen Prøvemedlemmer 1300 2018-01-22
100602624 1463411 3. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1192 1355 2018-01-27
100602633 1463853 4. Casper Folkmann Bunch Skakklubben af 1968 1078 2018-01-27
100602676 - 5. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 500 2018-01-27
100602675 - 6. Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 500 2018-01-27
101096558 - 7. Frederik Bjørn Christensen Prøvemedlemmer 1000 2018-01-22
100602656 - 8. Torben Storgaard Skakklubben af 1968 1000 2017-12-11