Arbejder ...

loading

Brønshøj Mesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1John Holm Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
19131970
10
2
3
4
5
6
7
8
0
9
3 - 64,119254,501970
2Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19091948
9
1
10
3
4
5
6
7
1
8
7418944,211934
3Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
18941925
8
9
1
2
10
4
5
6
0
7
9 - 103,818253,911877
4Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20132005
7
8
9
1
2
3
10
5
1
6
3 - 65,4519915,001995
5Jakob Kjær
Skakklubben Seksløberen
18841940
6
7
8
9
1
2
3
4
0
10
3 - 63,719084,111948
6Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18911883
5
10
7
8
9
1
2
3
1
4
283,818373,341856
7Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18791920
4
5
6
10
8
9
1
2
0
3
9 - 103,618163,831873
8Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21162116
3
4
5
6
7
10
9
1
1
2
16,721166,412118
9Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19511963
2
3
4
5
6
7
8
10
 
1
3 - 64,619484,411965
10Jeppe Nicolaisen
Enkeltmedlem - Indland
19982026
1
6
2
7
3
8
4
9
 
5
625,2520145,282040

 

Afbud 8. runde Jeppe Nicolaisen

Telefonliste:

3585 4435   John Holm Nielsen

2685 3570   Søren Holm Jensen

3059 6766   Jan Mouritsen

3010 5370   Esben Christensen

5152 0727   Jakob Kjær

2078 2830   Mikkel Jørgensen

2163 2014   Bjørn Olsen

2282 6454   Steen Petersen

2297 8165   Michael Tandrup

3166 6496   Jeppe Nicolaisen

 

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Petruli Petrovski
Enkeltmedlem - Indland
17471850
10
1
2
½
3
½
4
0
5
0
6
½
7
0
8
½
9
 
38 - 9417174,461821
2Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18411891
9
0
1
½
10
 
3
1
4
0
5
1
6
1
7
0
8
 
6 - 75,2517895,021861
3Emil Koldill
Brønshøj Skakforening
17231815
8
0
9
1
1
½
2
0
10
0
4
0
5
1
6
0
7
 
103,6516893,991785
4Magnus Gustafsson
Brønshøj Skakforening
18611915
7
1
8
½
9
½
1
1
2
1
3
1
10
 
5
½
6
 
15,5518615,361918
5Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
16711785
6
0
7
1
8
½
9
½
1
1
2
0
3
0
4
½
10
 
6 - 7316863,581783
6Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18121875
5
1
10
0
7
1
8
½
9
½
1
½
2
0
3
1
4
 
2 - 34,918004,801869
7Olav Kallenbach
Nørrebro Skakklub
17281821
4
0
5
0
6
0
10
0
8
1
9
1
1
1
2
1
3
 
44 - 53,7517364,061820
8Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17791818
3
1
4
½
5
½
6
½
7
0
10
1
9
½
1
½
2
 
2 - 34,4517814,031827
9Morten Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
17961845
2
1
3
0
4
½
5
½
6
½
7
0
8
½
10
0
1
 
38 - 94,6517474,391817
10Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
18781912
1
0
6
1
2
 
7
1
3
1
8
0
4
 
9
1
5
 
44 - 55,7518265,311886

Telefonliste:

4491 2692 / 2965 6634   Petruli Petrovski

2629 8259   Arne V. Møller

3956 2513 / 2337 5331   Emil Koldill

2163 4043   Magnus Gustafsson

5171 3703   Christian S. Henriksen

4465 1771 / 5381 8108   Christian Strachan

2992 9788   Olav Kallenbach

6126 3053   Jan Torp Nielsen

3819 2542 / 2943 5292   Morten Rasmussen

2972 5257   Søren Friis Larsen

 

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jon Hadenfeldt
Brønshøj Skakforening
16661761
10
½
2
1
3
1
4
1
5
1
6
½
7
0
8
0
9
 
52 - 35,116635,211757
2Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16561742
9
1
1
0
10
½
3
½
4
½
5
0
6
0
7
0
8
½
39 - 104,915994,931703
3Morten Bengtsson
Skakklubben Seksløberen
15701720
8
1
9
0
1
0
2
½
10
1
4
0
5
0
6
½
7
0
39 - 103,7515364,641687
4Emil Savery
Amager Skakforening
16111574
7
1
8
0
9
0
1
0
2
½
3
1
10
½
5
1
6
 
45 - 64,316022,691626
5Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
16541739
6
0
7
0
8
1
9
1
1
0
2
1
3
1
4
0
10
 
45 - 64,916274,411731
6Michael Leerberg Madsen
Amager Skakforening
16181730
5
1
10
0
7
1
8
½
9
1
1
½
2
1
3
½
4
 
14,416514,271735
7Troels Barington
Valby Skakklub
16541727
4
0
5
1
6
0
10
1
8
 
9
0
1
1
2
1
3
1
52 - 34,916574,731732
8Benny Howe
Brønshøj Skakforening
16361728
3
0
4
1
5
0
6
½
7
 
10
½
9
1
1
1
2
½
44,6516324,741723
9Flemming Dyremose
Brøndby Skakklub
15581677
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
7
1
8
0
10
½
1
 
7 - 83,615544,041666
10Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16241699
1
½
6
1
2
½
7
0
3
0
8
½
4
½
9
½
5
 
7 - 84,515914,341682

Telefonliste:

5045 3135   Jon Hadenfeldt

2818 4230   Jørgen Kamp Nielsen

2751 5158   Morten Bengtsson

5376 3661   Emil Savery

5045 3670   Simon Stibolt Jensen

2750 9990   Michael Leerberg Madsen

2990 1421   Troels Barington

3585 0931   Benny Howe

6015 5843   Flemming Dyremose

6051 2863   Thomas Haugaard

 

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jacob Bjerregaard
Espergærde Skakklub
15501739
10
1
2
1
3
1
4
 
5
1
6
½
7
½
8
1
9
 
61 - 35,8515575,871724
2Bo V. Pedersen
Brønshøj Skakforening
14751603
9
0
1
0
10
1
3
1
4
0
5
+
6
½
7
½
8
 
464,2514193,921575
3Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
14111399
8
0
9
0
1
0
2
0
10
0
4
1
5
+
6
 
7
 
293,4513011,841382
4Aksel Mortensgaard
Brønshøj Skakforening
14861597
7
0
8
0
9
½
1
 
2
1
3
0
10
½
5
+
6
0
374,3513803,851560
5Morten Jørgensen
Slagelse Skakklub
13871645
6
0
7
½
8
0
9
0
1
0
2
-
3
-
4
-
10
-
½102,0513172,381607
6Ole Nørskov
Tårnby Skakklub
1500
5
1
10
1
7
1
8
1
9
0
1
½
2
½
3
 
4
1
61 - 35,2153601000
7 Michele Melega
Skakforeningen ØBRO
14351563
4
1
5
½
6
0
10
1
8
0
9
1
1
½
2
½
3
 
54,314443,881575
8Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
13751544
3
1
4
1
5
1
6
0
7
1
10
1
9
1
1
0
2
 
61 - 33,515103,651638
9Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
13981439
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
0
8
0
10
1
1
 
43,814752,471520
10Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
14811625
1
0
6
0
2
0
7
0
3
1
8
0
4
½
9
0
5
+
84,313554,141572

Afbud 8. runde Ole Nørskov

Morten Jørgensen udgået efter 5. runde

Telefonliste:

2045 1704   Jacob Bjerregaard

6127 4252   Bo V. Pedersen

5073 1797   Alex C. O. Larsen

3967 7490   Aksel Mortensgaard

5337 4990   Morten Jørgensen

2066 4242   Ole Nørskov

4119 6615   Michele Melega

2126 8387   Jeppe Hald Falkesgaard

2984 0885   Noah Wahlgreen

2088 8530   Ken N. Sørensen

 

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jens Gade
Amager Skakforening
13141487
10
 
2
1
3
1
4
0
5
0
6
1
7
0
8
½
9
+
45,212383,511457
2John Schjølin
Gribskov Skakklub
9891143
9
½
1
0
10
0
3
1
4
0
5
½
6
1
7
½
8
 
7 - 82,310431,161150
3Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
8941078
8
0
9
+
1
0
2
0
10
0
4
1
5
1
6
½
7
 
7 - 81,059590,831125
4Frank Laursen
Herlev Skakklub
13231512
7
1
8
0
9
1
1
1
2
1
3
0
10
0
5
0
6
 
45 - 66,1512263,021492
5Morten Sigvart Dyremose
Brøndby Skakklub
11881416
6
½
7
0
8
0
9
+
1
1
2
½
3
0
4
1
10
 
45 - 63,811522,651393
6Athanasios Makris
1200
5
½
10
0
7
0
8
0
9
+
1
0
2
0
3
½
4
 
290120001000
7Tonny Czajkowski
Brønshøj Skakforening
1241
4
0
5
1
6
1
10
1
8
0
9
+
1
1
2
½
3
 
24,4124601000
8Brian Kalhøj
Brønshøj Skakforening
1300
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
10
1
9
+
1
½
2
 
15,05136501000
9Søren Vandborg
Skakforeningen ØBRO
991
2
½
3
-
4
0
5
-
6
-
7
-
8
-
10
-
1
-
½100,698701000
10Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
13521390
1
 
6
1
2
1
7
0
3
1
8
0
4
1
9
+
5
 
535,612802,831397

Afbud 6. runde John Schjølin

Søren Vandborg udgået efter 3. runde. Resultaterne mod Søren tæller ikke med ved fastlæggelsen af præmierne.

Peter Andersen udgået efter 1. runde og erstattet af Athanasios Makris.

Morten Dyremoses sejr i 1. runde over Peter Andersen bliver manuelt rettet ved indberetning af turneringen.

 

 

Telefonliste:

2989 9949   Jens Gade

4068 2390   John Schjølin

2614 5010   Daniel A. Cort Maleeva Hansen

4013 4684   Frank Laursen

2843 8682   Morten S. Dyremose

5057 1908   Athanasios Makris

5161 6682   Tonny Czajkowski

4077 8878   Brian Kalhøj

5268 7143   Søren Vandborg

2614 5010   Andreas P. Cort Maleeva Hansen

 

Partier i turneringen Brønshøj Mesterskabet 2018

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Brønshøj Mesterskabet 2018

8/3 Gruppe 5 Stefan Drakul udgået, Andreas P. Cort M. Hansen rykket ned i gruppe 5 og Morten Jørgensen indtrådt i gruppe 4.

6/3 Gruppe 1 Svend Steenstrup udgået, Bjørn Olsen rykket op i gruppe 1.

     Christian S. Henriksen rykket op i gruppe 2 og Jørgen Kamp Nielsen indtrådt i gruppe 3.

5/3 Foreløbig gruppeinddeling og lodtrækning lagt ind.

Kendte afbud:

gruppe 1: 3. r. Michael Tandrup

Gruppe 3: 1. r. Emil Savery

Gruppe 4: 1. r. Bo V. Pedersen

Gruppe 4: 1.r. Noah Wahlgreen

Gruppe 5: 1. r. + 3. r. Tonny Czajkowski

Gruppe 5: 2, r, Jens Gade

 

Hermed inviteres til det åbne Brønshøj Mesterskab 2018 fra 8/3 - 7/6.

En 9-runders koordineret turnering med mulighed for op til to afbud.

Deltagerne indplaceres i 10-mands grupper efter rating, den nederste gruppe kan blive Monrad. Max 50 deltagere.

Turneringen bliver ELO ratet.

Spilledage 8/3 - 15/3 - 22/3 - 12/4 - 19/4 - 3/5 - 17/5 - 24/5 - 7/6

Udsatte partier 5/4 - 26/4 - 31/5

Spilletid Alle grupper starter kl. 19.00.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Betænkningstiden er FIDEs med 90 min. + 30 sekunder pr. træk og 15 min. tillæg ved træk 40.

Bemærk Der er totalt rygeforbud i lokalerne. Mobil telefoner skal være slukkede.

Spillested Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj

Indskud 200,- kr., som betales 8/3 inden 1. rundes start.

Præmier

Gruppe 1: 1250,- kr. - 625,- kr.

Gruppe 2-5: 1050,- kr. - 525,- kr.

Ved ligestilling deles præmierne

Sidste tilmeldingsfrist 1. marts

 

Tilmelding:

Kun via SKAK.dk.

Spørgsmål kan rettes til

Carsten Petersen mobil 2965 3505, E-mail: b.s.f@post.tele.dk

Niels Erik Andersen tlf. 2224 3028

Periode 2018-03-08 .. 2018-06-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Carsten Petersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Mesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2018-03-08 2018-03-01
Gruppe 2 10 2018-03-08 2018-03-01
Gruppe 3 10 2018-03-08 2018-03-01
Gruppe 4 10 2018-03-08 2018-03-01
Gruppe 5 10 2018-03-08 2018-03-01
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100371 1406256 1. John Holm Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1913 1970 2017-11-28
100800205 1408372 2. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1909 1948 2017-11-28
100100136 1409778 3. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1894 1925 2017-11-28
100801054 1402307 4. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2013 2005 2017-11-28
100800674 1414925 5. Jakob Kjær Skakklubben Seksløberen 1884 1940 2018-02-18
100200232 1411187 6. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1891 1883 2017-11-28
101095747 1462482 7. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1879 1920 2018-01-25
100101578 1402706 8. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2116 2116 2017-12-04
100800660 1408356 9. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1951 1963 2017-12-04
100800421 1404806 10. Jeppe Nicolaisen Enkeltmedlem - Indland 1998 2026 2017-11-28
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103593 1417673 1. Petruli Petrovski Enkeltmedlem - Indland 1747 1850 2017-12-08
100100138 1406175 2. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1841 1891 2018-01-02
100103431 1402463 3. Emil Koldill Brønshøj Skakforening 1723 1815 2017-11-28
100104008 1444778 4. Magnus Gustafsson Brønshøj Skakforening 1861 1915 2017-11-28
100103500 1413007 5. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1671 1785 2017-12-05
100100857 1417215 6. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1812 1875 2017-11-28
100102100 1414852 7. Olav Kallenbach Nørrebro Skakklub 1728 1821 2018-02-19
100100279 1432249 8. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1779 1818 2018-02-19
100100387 1410865 9. Morten Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1796 1845 2018-01-07
101095660 1462148 10. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1878 1912 2018-02-06
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104377 1462890 1. Jon Hadenfeldt Brønshøj Skakforening 1666 1761 2017-12-20
100103155 1413279 2. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1656 1742 2018-02-27
100103760 1438131 3. Morten Bengtsson Skakklubben Seksløberen 1570 1720 2018-02-18
100104381 1462920 4. Emil Savery Amager Skakforening 1611 1574 2018-02-19
100103776 1438778 5. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1654 1739 2018-02-02
100104047 1447637 6. Michael Leerberg Madsen Amager Skakforening 1618 1730 2018-02-07
100103389 1446762 7. Troels Barington Valby Skakklub 1654 1727 2018-02-25
100101538 1407457 8. Benny Howe Brønshøj Skakforening 1636 1728 2017-11-28
100100667 1416073 9. Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1558 1677 2017-12-08
100102246 1414330 10. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1624 1699 2018-02-09
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802975 1460919 1. Jacob Bjerregaard Espergærde Skakklub 1550 1739 2018-02-06
100103691 1436040 2. Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1475 1603 2017-11-28
100802375 1416669 3. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1411 1399 2017-12-08
100103681 1432206 4. Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening 1486 1597 2017-11-28
100200202 1423711 5. Morten Jørgensen Slagelse Skakklub 1387 1645 2018-02-27
100104469 - 6. Ole Nørskov Tårnby Skakklub 1500 2018-02-08
101095266 857742 7. Michele Melega Skakforeningen ØBRO 1435 1563 2018-02-05
101096089 1464981 8. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1375 1544 2017-12-21
100104399 1457349 9. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1398 1439 2018-02-15
100103072 1418092 10. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1481 1625 2017-12-03
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100104 1416111 1. Jens Gade Amager Skakforening 1314 1487 2017-12-06
100802696 1439413 2. John Schjølin Gribskov Skakklub 989 1143 2017-12-04
100104342 1462644 3. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 894 1078 2017-11-28
103106794 1426966 4. Frank Laursen Herlev Skakklub 1323 1512 2017-12-01
100102386 1412922 5. Morten Sigvart Dyremose Brøndby Skakklub 1188 1416 2017-12-08
- 6. Athanasios Makris 1200 2018-01-30
101096436 - 7. Tonny Czajkowski Brønshøj Skakforening 1241 2017-12-11
100104474 - 8. Brian Kalhøj Brønshøj Skakforening 1300 2018-01-06
100104414 - 9. Søren Vandborg Skakforeningen ØBRO 991 2018-02-20
100104343 1462636 10. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1352 1390 2017-11-28