Arbejder ...

loading

Nørrebro Frost-emt 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe A Nørrebro klubmester 2018 (lukket gruppe) Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Peter Wieth-Klitgaard
Nørrebro Skakklub
21302152
6
1
2
1
3
0
4
½
5
½
323,35
2Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
20132062
5
½
1
0
6
1
3
½
4
½
3 - 42,4
3Thomas Kirknel
Nørrebro Skakklub
20762123
4
½
5
½
1
1
2
½
6
1
12,9
4Anders Bering
Nørrebro Skakklub
19991983
3
½
6
½
5
½
1
½
2
½
3 - 42,3
5FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20382054
2
½
3
½
4
½
6
0
1
½
252,6
6Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
18991902
1
0
4
½
2
0
5
1
3
0
61,5

I tilfælde af afbud gives hurtigst muligt besked til modstander samt til Jacob Printzlau tlf. 60630045 mail printzlauskak@gmail.com

Kontaktoplysninger på deltagere: Se venligst om de er rigtige, og giv besked hvis der er rettelser

Peter Wieth-Klitgaard 22660289
Thore N. Jensen 35345515
Thomas Kirknel 31437219
Anders Bering 30927321
Jørgen Hvenekilde 36308085 
Søren Friis Larsen 29725257

1.runde Peter Wieth-Klitgaard - Søren F. Larsen, udsat

Pengepræmier:
1.præ. 500,-
2.præ. 220,-
Ved ligestilling deles

Titlen Nørrebro klubmester 2018:

Ved ligestilling i point mellem 2 eller flere spillere tilfalder mesterskabet den spiller som i Indbyrdes opgør har bedst score (point mod den eller de andre spillere i samme pointgruppe).
Ved fortsat ligestilling tæller flest gevinster i gruppen.
Ved fortsat ligestilling afgøres klubmesterskabet ved omkamp efter regler fastsat af arrangørerne (Jacob+Finn)


 

Gruppe B Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Jacob Steen Printzlau
Nørrebro Skakklub
16461775
6
0
2
0
3
1
4
-
5
½
41,35
2Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
18641894
5
½
1
1
6
½
3
1
4
-
322,65
3Mikael Kibenich
Enkeltmedlem - Indland
15161660
4
½
5
0
1
0
2
0
6
0
½5 - 60,95
4Gert Werner
Nørrebro Skakklub
16991810
3
½
6
0
5
-
1
-
2
-
½5 - 60,9
5Benjamin Lau Jensen
Lyngby-Virum Skakklub
17631821
2
½
3
1
4
-
6
½
1
½
32,05
6Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
19792029
1
1
4
1
2
½
5
½
3
1
414,1

Torsdag 15.febr. 2018. 
Gert Werner udgår af turneringen p.g.a. sygdom. Gert's spillede partier fra 1. og 2. runde rates, men de point der er opnået imod ham tælles ikke med i slutstillingen.

Lørdag 6.jan. 9.50 rundelægning er opdateret.

I tilfælde af afbud gives hurtigst muligt besked til modstander samt til Jacob Printzlau tlf. 60630045 mail printzlauskak@gmail.com

Kontaktoplysninger på deltagere: Se venligst om de er rigtige, og giv besked hvis der er rettelser

Henrik W. Jensen 35436410
Frode B. Nielsen 24657711
Benjamin Lau Jensen 42747288
Gert Werner 50552157
Jacob Printzlau 60630045
Mikael Kibenich 28787209

Præmier:
1.præ. 500,-
2.præ. 220,-
Ved ligestilling deles

gruppe C Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Martin Lindhardt
Nørrebro Skakklub
1388
6
0
2
1
3
1
4
0
5
1
31 - 52,9
2Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13081462
5
0
1
0
6
1
3
1
4
1
31 - 52,3
3Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
8941085
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
060,15
4Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
14811627
3
1
6
0
5
1
1
1
2
0
31 - 52,55
5Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
13521377
2
1
3
1
4
0
6
1
1
0
31 - 52,65
6Jesper Østrup Zwisler
Nørrebro Skakklub
14691596
1
1
4
1
2
0
5
0
3
1
31 - 52,45

I tilfælde af afbud gives hurtigst muligt besked til modstander samt til Jacob Printzlau tlf. 60630045 mail printzlauskak@gmail.com

19.01.2018 BEMÆRK: Jonbert Jensen er indtrådt i turneringen istedet for Kishichiro Kræmmer. 

Kontaktoplysninger på deltagere: Se venligst om de er rigtige, og giv besked hvis der er rettelser.

Martin Lindhardt 60606528
Jonbert Jensen 60478378
Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen 26145010
Ken Nørtoft Sørensen 20888530
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 26145010
Jesper Ø. Zwisler 41851269

Præmier:
1.præ. 500,-
2.præ. 220,-
Ved ligestilling deles

 


 

 

Indbydelse

4.jan. 22.15
Tilmelding via DSU-siden er lukket.
Hvis du er interesseret i at deltage, kan du kontakte Jacob Printzlau, se nedenfor, og høre om der er ledige pladser eller afbud.


Nørrebro Frost-emt 2018
Nørrebro Skakklub inviterer til EMT i vores lokaler Frejasgade 14 Kbh.N. (Ejd. hj. Af Frejasgade 14 og Thorsgade 78. Buslinie 6A og 8A er tæt ved).

Der spilles på følgende mandage med start kl. 19.00
8. januar
22. januar
29. januar
12.februar
5.marts

Turneringen  ELO-rates hvis muligt. 40 træk/90 min derefter 15 min. pr. spiller samt 30sek pr.træk fra træk 1.
Indskud kr. 150,- betales kontant før 1.runde.
Fremmøde: Senest 1 time efter annonceret starttidspunkt.
Der spilles fortrinsvis i 6-mandsgrupper alle mod alle, dog evt. suppleret med monrad.
Præmier: 100% af  (indskud minus emt-afgift)

Tilmelding senest torsdag 4.januar 2018 via DSU-side eller til Jacob Printzlau tlf. 60630045 eller mail printzlauskak@gmail.com
OBS OBS Forventet max. på  ca. 18-22 deltagere.
Samtidig med Frost-emt afvikles en lukket 6-mands alle mod alle gruppe. Vinderen af denne gruppe bliver Nørrebromester 2018.

Oprettet 2.dec.2017 (opdateret 4.jan..2017)

Periode 2018-01-08 .. 2018-03-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Finn Bonnez
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nørrebro Frost-emt 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe A Nørrebro klubmester 2018 (lukket gruppe) 6 2018-01-08 2017-12-28
Gruppe B 6 2018-01-08 2017-12-28
gruppe C 6 2018-01-08 2018-01-04
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Gruppe A Nørrebro klubmester 2018 (lukket gruppe)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600726 1405373 1. Peter Wieth-Klitgaard Nørrebro Skakklub 2130 2152 2017-12-07
100100252 1405349 2. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2013 2062 2017-12-09
100800366 1434756 3. Thomas Kirknel Nørrebro Skakklub 2076 2123 2017-12-11
100100213 1405810 4. Anders Bering Nørrebro Skakklub 1999 1983 2017-12-07
100101656 1400649 5. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2038 2054 2017-12-07
101095660 1462148 6. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1899 1902 2017-12-06
Deltagere i gruppen Gruppe B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600141 1417738 1. Jacob Steen Printzlau Nørrebro Skakklub 1646 1775 2017-12-19
100101187 1405721 2. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1864 1894 2018-01-02
100300214 1451049 3. Mikael Kibenich Enkeltmedlem - Indland 1516 1660 2018-01-03
100100865 1408208 4. Gert Werner Nørrebro Skakklub 1699 1810 2017-12-14
100103365 1409441 5. Benjamin Lau Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1763 1821 2018-01-04
100100246 1403320 6. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 1979 2029 2017-12-19
Deltagere i gruppen gruppe C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501125 1438417 1. Martin Lindhardt Nørrebro Skakklub 1388 2017-12-19
103105996 1435914 2. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1308 1462 2018-01-19
100104342 1462644 3. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 894 1085 2017-12-02
100103072 1418092 4. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1481 1627 2017-12-20
100104343 1462636 5. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1352 1377 2017-12-02
103103244 1456300 6. Jesper Østrup Zwisler Nørrebro Skakklub 1469 1596 2017-12-19