Arbejder ...

loading

Køge Forårs Weekend-EMT 2018  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Pontus Fogelberg
14731457
8
1
6
1
2
½
4
0
10
0
8 - 9014733,281441
2Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
14141347
9
1
7
1
1
½
3
1
4
1
12,8515182,441429
3 Hannes 1998 Nilsson
13931379
10
½
12
1
4
1
2
0
9
1
2 - 4013932,311387
4Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
13871291
11
1
15
1
3
0
1
1
2
0
35 - 73,1513801,831298
5Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
13851466
12
0
10
1
13
0
11
0
15
1
210 - 124,4512751,661453
6Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
13631272
13
1
1
0
9
1
7
½
8
1
2 - 43,1513791,301320
7Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
13231268
14
1
2
0
12
½
6
½
13
1
35 - 73,5512980,881253
8Erik Elmer Rasmussen
Amager Skakforening
13061518
1
0
11
1
15
1
13
1
6
0
35 - 73,3512902,311492
9Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
12301389
2
0
14
1
6
0
15
1
3
0
210 - 122,711991,731320
10Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
11521262
3
½
5
0
11
1
12
1
1
1
2 - 41,7512651,541300
11 Sigge Johansson
11021102
4
0
8
0
10
0
5
1
12
0
113 - 15011020,721113
12Vahid Mohammed Jusufi
Køge Skakklub
1064
5
1
3
0
7
½
10
0
11
1
8 - 91,25113201000
13Rouven Burmeister
850
6
0
16
+
5
1
8
0
7
0
210 - 12085001000
14Luke Lyngsjo
850
7
0
9
0
16
+
16
 
 113 - 15085001000
15Lasse Caspersen
800
16
+
4
0
8
0
9
0
5
0
113 - 15080001000
16Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
15
-
13
-
14
-
14
 
 016080001000

Præmiegruppe 1 (8 spillere)Præmiegruppe 2 (8 spillere)

Gruppen består af spillere med under 1500 i rating.

Indbydelse

Køge Forårs Weekend EMT 2018

Køge Skakklub indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden 20.-22. april 2018.

Spillested: Asgård Skole ved kantinen, Norsvej 2, 4600 Køge (få minutters gang fra Ølby Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet. Lørdag og søndag serveres (mod bestilling) en lun ret til frokost!

Spilledage og tider:
Fredag den 20. april 2018 kl. 19-24
Lørdag den 21. april 2018 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag den 22. april 2018 kl. 10-15 og kl. 15-20

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating i en gruppe, som spiller efter schweizersystemet. Ved mange deltagere deles i 2 grupper.

Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud og tilmelding:
Indskud 200 kroner; juniorer indtil 20 år 100 kr.; GM, IM, WGM og WIM gratis.
Indskud betales i forbindelse med 1. runde af turneringen. Mobilpay er muligt.

Bemærk tilmeldingsfrist 18. april 2018

Præmier:
Hele indskuddet minus EMT-afgift går til præmier.
Præmierne deles ved ligestilling i point.

Turneringsleder og yderligere oplysninger:
Erik Carlsen, mail: e-carlsen@oncable.dk T: 26 90 95 46
 

Periode 2018-04-20 .. 2018-04-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Finn Haargaard, Køge

Finn Stuhr, Køge

Verner Christensen, Solrød

Hoveddommer Erik Carlsen
Dommere Alle grupper:  Verner Christensen

Tilmeldings muligheder til Køge Forårs Weekend-EMT 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 29 2018-04-20 2018-04-18
Gruppe 2 16 2018-04-20 2018-04-18
Totalt antal tilmeldte 45
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
4626699 1. Rick Hoffmann 2287 2287 2018-04-01
100200634 1404199 2. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2257 2274 2017-12-21
100201099 1404695 3. WIM Oksana Kryger Brønshøj Skakforening 2162 2171 2018-01-02
100602129 1404792 4. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2141 2116 2018-04-17
100200918 1447475 5. Kasper Henriksen Køge Skakklub 2131 2174 2018-04-10
1726170 6. Erik Tegler 2063 2076 2018-03-12
100800890 1402625 7. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2059 2065 2018-04-18
1701649 8. Hakan Lyngsjo 2054 2065 2018-03-10
100802800 1707140 9. David Ståhlberg Bornholms Skakklub 2051 2084 2018-03-06
1711938 10. Anil Surender 2026 2025 2018-03-26
1716123 11. Roland Johansson 2020 1998 2018-03-10
100601820 1411780 12. Mads Overgaard Svendsen Holstebro Skakklub 1992 1935 2018-04-11
1739352 13. Joel 1997 Nilsson 1938 1954 2018-03-10
1716301 14. Sven Johansson 1908 1914 2018-03-10
100200405 1424297 15. Jesper Pondal Køge Skakklub 1931 2011 2017-12-28
100200376 1410369 16. Henrik Smidt-Nielsen Køge Skakklub 1850 1938 2018-04-05
1728822 17. Bengt Kvisth 1782 1782 2018-04-04
100802146 1402714 18. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1813 1810 2018-04-03
100202444 12809969 19. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1769 1814 2018-03-04
100100466 1450719 20. Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1727 1808 2018-04-05
100801251 1434373 21. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1722 1764 2018-04-07
1726870 22. Johan Hallbeck 1713 1710 2018-03-12
100801019 1404300 23. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1615 1691 2018-04-17
100200377 1400789 24. Finn Stuhr Køge Skakklub 1649 1759 2017-12-11
1742582 25. Max Rasmusson 1553 1527 2018-03-06
100202461 12816990 26. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1538 1630 2018-03-04
103109271 1431676 27. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1619 1585 2018-04-04
100801036 1401920 28. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1485 1593 2018-04-17
- 29. Fru Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-04-21
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1733494 1. Pontus Fogelberg 1473 1457 2018-03-10
100104165 1451375 2. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1414 1347 2018-04-10
1751468 3. Hannes 1998 Nilsson 1393 1379 2018-03-10
101095257 1461613 4. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1387 1291 2018-03-28
100801061 1423665 5. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1385 1466 2018-04-06
100104139 1452797 6. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1363 1272 2018-03-19
100202445 12824429 7. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1323 1268 2018-03-04
100104198 1452819 8. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1306 1518 2018-04-11
100104157 1455907 9. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1230 1389 2018-03-19
100104290 1463896 10. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1152 1262 2018-04-16
1742612 11. Sigge Johansson 1102 1102 2018-03-10
100202387 1462652 12. Vahid Mohammed Jusufi Køge Skakklub 1064 2018-04-16
- 13. Rouven Burmeister 850 2018-04-01
1755811 14. Luke Lyngsjo 850 2018-03-10
- 15. Lasse Caspersen 800 2018-04-18
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-04-20