Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings Klubturnering forår 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18011876
2
0
4
0
13
1
18
1
16
0
19
1
5
1
483,918043,791880
2Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
21112149
1
1
3
½
11
0
4
1
10
½
7
½
17
½
465,1520885,002129
3Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
20342073
4
1
2
½
14
½
17
1
11
1
6
½
7
1
13,8520703,742108
4Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16321774
3
0
1
1
9
1
2
0
5
1
15
0
16
½
10216772,471795
5Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17801883
6
½
19
1
10
0
16
½
4
0
8
1
1
0
3143,517653,651870
6Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20802137
5
½
20
1
16
1
9
1
7
½
3
½
11
½
545,320745,232132
7Mark Torpegaard Jensen
Skørping Skakklub
18221904
8
1
10
1
17
½
11
0
6
½
2
½
3
0
92,1518632,291928
8Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16041744
7
0
9
0
18
1
19
1
20
0
5
0
12
0
2192,3515912,851727
9Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16171694
10
0
8
1
4
0
6
0
15
0
13
1
18
0
2182,5516012,271689
10Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
18961978
9
1
7
0
5
1
14
½
2
½
11
0
20
0
3133,4518833,551967
11Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20922145
12
1
14
½
2
1
7
1
3
0
10
1
6
½
524,5521014,482155
12Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18011880
11
0
13
½
20
½
15
½
19
0
18
½
8
1
3164,217654,021860
13Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
16981825
14
0
12
½
1
0
20
0
18
1
9
0
19
½
2172,9516703,371798
14Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20682113
13
1
11
½
3
½
10
½
17
½
16
1
15
1
534,920704,812117
15Steen Olav Engel
Aalborg Skakforening af 1889
16031747
16
0
18
1
19
0
12
½
9
1
4
1
14
0
112,316392,861773
16Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18441868
15
1
17
0
6
0
5
½
1
1
14
0
4
½
3123,418322,881870
17Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20462061
18
1
16
1
7
½
3
0
14
½
20
1
2
½
54,6520434,352064
18Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16711726
17
0
15
0
8
0
1
0
13
0
12
½
9
1
202,9516282,551684
19Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16151720
20
½
5
0
15
1
8
0
12
1
1
0
13
½
3152,516302,421732
20Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
18101895
19
½
6
0
12
½
13
1
8
1
17
0
10
1
473,418283,421907

Præmiegruppe 1 (4 spillere)Præmiegruppe 2 (4 spillere)Præmiegruppe 3 (4 spillere)Præmiegruppe 4 (4 spillere)Præmiegruppe 5 (4 spillere)

 

 

 

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
11951533
2
0
26
½
21
1
22
1
17
1
18
0
27
1
52,7512852,931576
2Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15581613
1
1
3
0
23
1
9
0
12
1
21
1
6
1
546,1515063,961655
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14091575
4
1
2
1
11
1
19
1
6
½
27
1
18
0
24,2514654,281599
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10341331
3
0
5
1
12
0
14
0
22
0
20
0
16
1
2201,910392,151308
5Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
997
6
0
4
0
7
-
28
-
7
-
7
-
 0260,6596801000
6Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12301418
5
1
7
½
27
1
11
1
3
½
19
½
2
0
72,7513202,011448
7Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14221671
8
1
6
½
5
-
10
-
5
-
5
-
 231,6514150,811665
8Christian Potter
Aalborg Skakforening af 1889
1091
7
0
13
1
26
1
21
0
23
½
9
-
15
0
182,1110901000
9Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
1000
10
1
11
0
14
1
2
1
18
0
8
-
23
0
3140,55115301000
10Eivind Christiansen
Sæby Skakklub
1300
9
0
28
-
28
-
7
-
28
-
30
-
 0270,85126201000
11Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14441489
12
1
9
1
3
0
6
0
15
0
22
0
26
0
2195,113052,401433
12Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11461403
11
0
24
1
4
1
17
0
2
0
26
0
20
1
3163,4511262,431386
13Ole Johannes Winther Kristensen
Prøvemedlemmer
1023
14
0
8
0
25
-
30
-
30
-
24
-
 0250,5100101000
14Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
14031502
13
1
15
0
9
0
4
1
25
1
17
1
19
0
4115,6513292,361495
15Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
14141549
16
1
14
1
19
0
27
0
11
1
23
½
8
1
84,6514073,721540
16Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
14101354
15
0
17
0
20
1
23
0
24
+
25
0
4
0
2224,812392,181307
17Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
11491398
18
0
16
1
22
½
12
1
1
0
14
0
21
0
172,111672,501398
18Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15321657
17
1
19
0
24
1
26
1
9
1
1
1
3
1
616,2515322,861663
19Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
12001456
20
1
18
1
15
1
3
0
27
½
6
½
14
1
532,613493,191528
20Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
9351243
19
0
22
0
16
0
25
0
29
1
4
1
12
0
2211,59581,371228
21Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
11401527
22
1
23
½
1
0
8
1
26
1
2
0
17
1
62,712352,521526
22Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14251580
21
0
20
1
17
½
1
0
4
1
11
1
25
1
105,713714,191566
23Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12341494
24
1
21
½
2
0
16
1
8
½
15
½
9
1
93,5512771,901498
24Jonas Ingerslev Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
1000
23
0
12
0
18
0
29
-
16
-
13
-
 0240,5597501000
25Zalan Németh
Aalborg Skakforening af 1889
1052
26
0
27
0
13
+
20
1
14
0
16
1
22
0
3151,75106301000
26Martin Kloster Poulsen
Aalborg Skakforening af 1889
1068
25
1
1
½
8
0
18
0
21
0
12
1
11
1
132,25112401000
27Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
11961468
28
+
25
1
6
0
15
1
19
½
3
0
1
0
122,611922,241438
28Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
27
-
10
-
10
-
5
-
10
-
29
-
30
-
028080001000
29Nader Alqassem
Prøvemedlemmer
1080
30
-
30
-
30
-
24
-
20
0
28
-
 0290,7104901000
30Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
29
-
29
-
29
-
13
-
13
-
10
-
28
-
030080001000

Præmiegruppe 1 (4 spillere)Præmiegruppe 2 (4 spillere)Præmiegruppe 3 (4 spillere)Præmiegruppe 4 (4 spillere)Præmiegruppe 5 (6 spillere)

Eivind Christiansen udgår efter 1.runde, d.v.s. han spiller med oversidderen i de resterende runder.

Uffe Kristensen udgår efter 2.runde, da han har fået aften/natarbejde og ligeledes udgår Jonas Bendtsen pga militærtjeneste. Nader Alquassem , Ole Johannes Kristensen og Jonas Ingerslev udgår.

Afbud fra Leif Kræmmergaard til 5.runde mod Kim Møller Larsen. Foreslår at spille torsdag 27/3 i Nørresundby ?!

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles 7 runder i 2 Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2018.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Periode 2018-01-16 .. 2018-04-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen, Arne Fjordside, Preben Nielsen

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings Klubturnering forår 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 20 2018-01-16 2018-01-15
Gruppe 2 30 2018-01-16 2018-01-15
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700664 1418394 1. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1801 1876 2017-12-16
100701065 1412957 2. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2111 2149 2017-12-21
100600886 1412574 3. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2034 2073 2018-01-02
100700699 1451456 4. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1632 1774 2018-01-09
100701660 1447262 5. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1780 1883 2017-12-21
100701790 1043757 6. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2080 2137 2017-12-19
100701675 1453432 7. Mark Torpegaard Jensen Skørping Skakklub 1822 1904 2018-01-11
100700684 1413295 8. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1604 1744 2018-01-15
100700340 1440799 9. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1617 1694 2018-01-12
100701348 1437976 10. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1896 1978 2017-12-19
100700725 1407678 11. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2092 2145 2017-12-13
100700677 1406159 12. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1801 1880 2017-12-21
100700039 1417363 13. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1698 1825 2018-01-03
100700367 1401670 14. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2068 2113 2018-01-02
100701707 1460811 15. Steen Olav Engel Aalborg Skakforening af 1889 1603 1747 2018-01-10
100700678 1418580 16. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1844 1868 2017-12-18
100701521 1404938 17. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2046 2061 2018-01-13
100701787 1465031 18. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1671 1726 2017-12-14
100700369 1428357 19. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1615 1720 2017-12-15
100701734 1461699 20. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1810 1895 2018-01-14
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096226 1465066 1. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1195 1533 2017-12-25
101095048 1454200 2. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1558 1613 2017-12-21
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1409 1575 2017-12-28
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1034 1331 2018-01-13
100701739 1462393 5. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 997 2018-01-14
100701631 1450549 6. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1230 1418 2018-01-03
100701167 1453459 7. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1422 1671 2018-01-03
100701747 1461818 8. Christian Potter Aalborg Skakforening af 1889 1091 2018-01-15
101095646 - 9. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1000 2018-01-13
100701792 1465953 10. Eivind Christiansen Sæby Skakklub 1300 2018-01-12
100701788 1465058 11. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1444 1489 2017-12-20
100401270 1453513 12. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1146 1403 2017-12-30
101096201 1464558 13. Ole Johannes Winther Kristensen Prøvemedlemmer 1023 2018-01-14
100700601 1453521 14. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1403 1502 2017-12-17
100901698 1401645 15. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1414 1549 2018-01-14
100701752 1462458 16. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1410 1354 2018-01-13
100701763 1463748 17. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1149 1398 2017-12-19
100700846 1447254 18. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1532 1657 2018-01-13
100700356 1457187 19. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1200 1456 2017-12-23
101096287 1465040 20. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 935 1243 2018-01-15
103104973 1453475 21. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1140 1527 2018-01-02
100700850 1444921 22. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1425 1580 2017-12-30
100701776 1464485 23. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1234 1494 2017-12-19
101096315 - 24. Jonas Ingerslev Christensen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2018-01-14
100701795 1466313 25. Zalan Németh Aalborg Skakforening af 1889 1052 2018-01-14
101096203 1464531 26. Martin Kloster Poulsen Aalborg Skakforening af 1889 1068 2018-01-15
100701377 1453483 27. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1196 1468 2017-12-21
- 28. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-01-15
101095727 - 29. Nader Alqassem Prøvemedlemmer 1080 2018-02-10
- 30. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-02-10