Arbejder ...

loading

Horsens - Syd Jysk Grand Prix 6. afdeling  

Vis Gruppe : Parringer
Mester og 1. klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Allan Mogensen
Horsens Skakforening
2081
2
0
5
0
15
0
14
1
11
0
9
1
10
1
39 - 115,82025
2Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
19471992
1
1
3
0
8
0
9
1
15
1
6
0
16
0
382,851952
3Lasse Nielsen
Fredericia Skakforening
17801880
4
1
2
1
12
½
6
0
13
1
16
0
8
0
51,51855
4Sune Fischer
Horsens Skakforening
17641805
3
0
      01601764
5Bjarne Frederiksen
Horsens Skakforening
17711888
6
0
1
1
9
½
16
0
10
1
11
0
14
0
122,551770
6Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
21032130
5
1
8
½
16
1
3
1
12
1
2
1
15
½
61 - 24,152147
7Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
8
0
      0150800
8FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
23922312
7
1
6
½
2
1
12
1
16
0
13
1
3
1
35,32376
9Niels Møller Andersen
Horsens Skakforening
1700
10
0
11
1
5
½
2
0
14
½
1
0
12
0
2132,11697
10Simun Petur Anthoniussen
Springeren Kolding
17191925
9
1
12
0
13
0
11
1
5
0
14
1
1
0
39 - 112,351739
11Martin Møller
Vojens Skakklub
17271677
12
0
9
0
14
1
10
0
1
1
5
1
13
0
39 - 112,451744
12Maxim Konstantinov
Skakklubben Evans
20621945
11
1
10
1
3
½
8
0
6
0
15
0
9
1
64,72038
13Anders J. Munch
Horsens Skakforening
18992013
14
1
16
0
10
1
15
½
3
0
8
0
11
1
73,351904
14Jan Rosenberg
Springeren Kolding
17651852
13
0
15
0
11
0
1
0
9
½
10
0
5
1
142,91723
15 Matej Michalek
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1957
16
0
14
1
1
1
13
½
2
0
12
1
6
½
4431987
16Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
22582279
15
1
13
1
6
0
5
1
8
1
3
1
2
1
61 - 25,552267

1. klasse (8 spillere)

2.-, 3.- og 4.klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Peter Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
16111711
2
1
4
1
8
1
5
1
13
1
15
0
16
1
613,81698
2Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
15011496
1
0
6
½
11
½
7
0
9
1
14
1
3
1
4841501
3Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16261679
4
0
7
1
6
½
11
0
14
1
8
0
2
0
145,11522
4Jesper Kallesen
Gråsten Skakklub
14261678
3
1
1
0
10
1
12
0
8
1
13
0
5
0
3102,11467
5 Waleed Arshad
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1648
6
½
15
1
13
1
1
0
12
1
11
1
4
1
25,051662
6Morten Jessen
Vojens Skakklub
13441639
5
½
2
½
3
½
15
0
10
½
9
1
12
1
462,151443
7Christian Ringsmose
Odense Skakklub
1371
8
0
3
0
14
1
2
1
16
0
10
0
9
1
3122,151409
8Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
17241727
7
1
10
1
1
0
13
0
4
0
3
1
11
1
455,351684
9Nasser Ebrahimzadeh
Herning Skakklub
1454
10
0
11
0
16
0
14
0
2
0
6
0
7
0
0163,851281
10Tommy Hansen
Springeren Kolding
13771538
9
1
8
0
4
0
16
½
6
½
7
1
14
1
492,651438
11Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1314
12
0
9
1
2
½
3
1
15
½
5
0
8
0
3111,61377
12Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1422
11
1
13
0
15
½
4
1
5
0
16
0
6
0
132,851406
13Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
17041721
14
1
12
1
5
0
8
1
1
0
4
1
15
1
535,051703
14Lars Friis
Horsens Skakforening
14041436
13
0
16
½
7
0
9
1
3
0
2
0
10
0
152,51359
15Karl Posselt
Vojens Skakklub
14251622
16
1
5
0
12
½
6
1
11
½
1
1
13
0
442,651486
16Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
16231670
15
0
14
½
9
1
10
½
7
1
12
1
1
0
475,151584

3. klasse (7 spillere)4.klasse (3 spillere)

Skoleskakgruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mathias Anthoniussen
Prøvemedlemmer
800
8
0
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
623,9922
2Mathias Birk strandberg Nielsen
Prøvemedlemmer
500
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
081,3500
3Oleksandr Pershuta
Prøvemedlemmer
800
6
1
7
1
1
0
2
1
8
½
4
1
5
1
33,9877
4Nicolai Zhu
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
7391000
5
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
0
8
0
443,35768
5Timotheus Ziad Margahi
Horsens Skakforening
800
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
173,9670
6Jonathan Amireza
Prøvemedlemmer
500
3
0
4
0
5
1
8
0
7
0
1
0
2
1
261,3532
7Ankido Ziad Margahi
Horsens Skakforening
800
2
1
3
0
4
0
5
1
6
1
8
0
1
0
353,9760
8Daniel Zhu
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
11191000
1
1
5
1
2
1
6
1
3
½
7
1
4
1
16,351126
Indbydelse

Horsens Skakforening inviterer til hurtigskak  SydGrandPrix – 6

Tidspunkt: Lørdag den 3. februar 2018 fra kl. 10.00  til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved  15-16 tiden.

Sted:  ASV-centret, Nørrebrogade 38A, 8700 Horsens.

Turneringsform: 7 runder Monrad, dog spilles der efter schweizer-systemet i skoleskakklasen ved mere end tyve deltagere.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1. Skoleskakklassen dog 25 minutter til hele partiet.

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2017/18. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Horsens.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2014 medfører ulovligt træk straks tab af partiet.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Turneringen hurtigskak rates.

Regler i øvrigt: Der er rygeforbud på ASV-centret, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding: Senest 1. februar. Der skal vælges gruppe ved tilmelding:  Almen eller skoleskak.

Vel mødt i Horsens!

 

Periode 2018-02-03 .. 2018-02-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Søren Grymer-Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Horsens - Syd Jysk Grand Prix 6. afdeling

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester og 1. klasse 16 2018-02-03 2018-02-01
2.-, 3.- og 4.klasse 16 2018-02-03 2018-02-01
Skoleskakgruppe 8 2018-02-03 2018-02-01
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mester og 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096430 - 1. Allan Mogensen Horsens Skakforening 2081 2018-01-28
100501746 1448552 2. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1947 1992 2018-01-30
100500469 1438808 3. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1780 1880 2018-01-30
100101326 1413716 4. Sune Fischer Horsens Skakforening 1764 1805 2018-01-28
100501734 1448625 5. Bjarne Frederiksen Horsens Skakforening 1771 1888 2018-01-31
100400959 1406990 6. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2103 2130 2018-01-24
- 7. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-02-03
100800378 1400320 8. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2392 2312 2018-01-31
100500607 1410466 9. Niels Møller Andersen Horsens Skakforening 1700 2018-01-30
100501382 1441809 10. Simun Petur Anthoniussen Springeren Kolding 1719 1925 2018-02-02
100401642 1457020 11. Martin Møller Vojens Skakklub 1727 1677 2018-01-31
103105842 1410954 12. Maxim Konstantinov Skakklubben Evans 2062 1945 2018-01-31
100401078 1416820 13. Anders J. Munch Horsens Skakforening 1899 2013 2018-01-28
100400358 1412531 14. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1765 1852 2018-01-21
101096357 - 15. Matej Michalek Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1957 2018-02-02
100900426 1434888 16. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2258 2279 2018-01-31
Deltagere i gruppen 2.-, 3.- og 4.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501470 1421611 1. Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1611 1711 2018-01-30
100900771 1413201 2. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1501 1496 2018-01-29
100600405 1429183 3. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1626 1679 2018-02-01
100401459 1449044 4. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1426 1678 2018-01-30
101096356 - 5. Waleed Arshad Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1648 2018-02-02
100401064 1452118 6. Morten Jessen Vojens Skakklub 1344 1639 2018-01-30
100301927 1451669 7. Christian Ringsmose Odense Skakklub 1371 2018-01-31
100501747 1448560 8. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1724 1727 2018-02-01
100901677 1451510 9. Nasser Ebrahimzadeh Herning Skakklub 1454 2018-01-30
100501424 1447190 10. Tommy Hansen Springeren Kolding 1377 1538 2018-01-22
101200025 1465295 11. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1314 2018-01-29
101200026 - 12. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1422 2017-12-18
100500538 1403478 13. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1704 1721 2018-01-29
100500617 1436864 14. Lars Friis Horsens Skakforening 1404 1436 2018-02-01
100400495 1449486 15. Karl Posselt Vojens Skakklub 1425 1622 2018-01-30
100400258 1448374 16. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1623 1670 2018-01-27
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096490 - 1. Mathias Anthoniussen Prøvemedlemmer 800 2018-02-02
101096491 - 2. Mathias Birk strandberg Nielsen Prøvemedlemmer 500 2018-01-30
101096489 - 3. Oleksandr Pershuta Prøvemedlemmer 800 2018-01-31
101095858 1466232 4. Nicolai Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 739 1000 2018-01-30
101200051 - 5. Timotheus Ziad Margahi Horsens Skakforening 800 2018-01-30
101096492 - 6. Jonathan Amireza Prøvemedlemmer 500 2018-02-02
101200050 - 7. Ankido Ziad Margahi Horsens Skakforening 800 2018-01-30
101095490 1466240 8. Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1119 1000 2018-01-30