Arbejder ...

loading

BMS Mesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Grp 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Mikkel Andreassen
BMS Skak
18351898
8
½
2
1
3
½
4
½
5
0
6
1
7
0
4 - 52,718592,671915
2Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17791819
7
1
1
0
8
0
3
0
4
0
5
½
6
0
82,1517601,921811
3Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18011903
6
½
7
0
1
½
2
1
8
0
4
½
5
½
362,3518212,741908
4Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19341998
5
½
6
½
7
0
1
½
2
1
3
½
8
½
33,719283,701994
5Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19151955
4
½
8
0
6
1
7
0
1
1
2
½
3
½
4 - 53,519153,251960
6Klaus Hestehauge
Køge Skakklub
18501946
3
½
4
½
5
0
8
½
7
0
1
0
2
1
72,8518403,171933
7Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21192168
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
1
525,4521105,332161
8Sigfred Haubro
BMS Skak
21122154
1
½
5
1
2
1
6
½
3
1
7
1
4
½
15,3521155,222160

Grp 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Jensen
Enkeltmedlem - Indland
15181626
8
1
2
1
3
0
4
1
5
0
6
0
7
1
453,4515432,801674
2Jan Knudsen
Allerød Skakklub
15681650
7
1
1
0
8
½
3
½
4
½
5
½
6
1
43 - 43,9515703,011660
3Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15261683
6
0
7
1
1
1
2
½
8
0
4
½
5
0
373,515043,331676
4Henrik Rasmussen
BMS Skak
16931799
5
1
6
½
7
1
1
0
2
½
3
½
8
½
43 - 45,1516594,341772
5Kasper Skriver
BMS Skak
1600
4
0
8
1
6
0
7
1
1
1
2
½
3
1
24,25160801000
6Jørgen Vilhelmsen
BMS Skak
14551598
3
1
4
½
5
1
8
0
7
1
1
1
2
0
12,815412,551617
7Jørgen Holst
BMS Skak
11671422
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
080,611401,121400
8Anders Otto Larsen
BMS Skak
16061742
1
0
5
0
2
½
6
1
3
1
7
1
4
½
464,315963,851745
Indbydelse

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2018" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts-april 2018.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
20. februar, 6., 13. og 20. marts og 3., 10. og 17. april.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-mands alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 13. februar 2018.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Dommerkomite
Anføres når turneringen starter.

Præmier
Grp. 1: 1000 kr. - 500 kr. - 200 kr.
Grp. 2: 500 kr. - 300 kr. - 200 kr.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2018-02-20 .. 2018-04-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Grp 1 8 2018-02-20 2018-02-20
Grp 2 8 2018-02-20 2018-02-20
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Grp 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101066 1412990 1. Mikkel Andreassen BMS Skak 1835 1898 2018-01-18
100100279 1432249 2. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1779 1819 2018-02-03
100101324 1412566 3. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1801 1903 2017-12-31
100100197 1406337 4. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1934 1998 2018-02-16
100801520 1415743 5. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1915 1955 2018-02-04
100102002 1416308 6. Klaus Hestehauge Køge Skakklub 1850 1946 2018-02-13
100101347 1401785 7. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2119 2168 2018-02-11
100101331 1405420 8. Sigfred Haubro BMS Skak 2112 2154 2018-01-16
Deltagere i gruppen Grp 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104272 1452592 1. Morten Jensen Enkeltmedlem - Indland 1518 1626 2018-02-17
100802963 1460803 2. Jan Knudsen Allerød Skakklub 1568 1650 2018-02-17
100101323 1411667 3. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1526 1683 2018-01-24
100103357 1437011 4. Henrik Rasmussen BMS Skak 1693 1799 2017-12-30
100104479 - 5. Kasper Skriver BMS Skak 1600 2018-02-19
100103398 1418289 6. Jørgen Vilhelmsen BMS Skak 1455 1598 2018-02-06
100101454 1414496 7. Jørgen Holst BMS Skak 1167 1422 2018-01-16
100101341 1402480 8. Anders Otto Larsen BMS Skak 1606 1742 2018-01-24