Arbejder ...

loading

Skaklejr for voksne  

Vis Gruppe : Parringer
Voksen Skaklejr Hurtig Direkte link
#NavnRating12345PoPl
1Søren Dalgaard Christensen
Syddjurs Skakklub
1853
2
0
5
1
12
1
10
1
29
1
42 - 7
2Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
1970
1
1
6
1
9
1
17
1
21
0
42 - 7
3Hans Milter Pedersen
Nyborg Skakklub
1433
4
½
11
0
18
½
43
1
23
1
310 - 20
4Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
1634
3
½
12
½
41
1
39
½
36
0
21 - 24
5Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1611
6
0
1
0
36
0
7
1
42
1
225 - 35
6Lars Garne Rasmussen
Åbyhøj Skakklub
1988
5
1
2
0
11
1
15
0
24
0
225 - 35
7Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
1359
8
0
10
0
16
0
5
0
40
0
044
8Jens Gade
Amager Skakforening
1314
7
1
9
0
15
0
33
0
19
1
225 - 35
9Henrik Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
1844
10
1
8
1
2
0
44
1
35
1
42 - 7
10Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
1844
9
0
7
1
14
1
1
0
37
1
310 - 20
11Christian Munk
Åbyhøj Skakklub
1711
12
½
3
1
6
0
25
½
31
1
310 - 20
12Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1400
11
½
4
½
1
0
41
0
14
0
138 - 43
13Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
1559
14
1
15
1
17
0
27
0
38
1
310 - 20
14Axel Emil Christensen
1700
13
0
16
1
10
0
23
0
12
1
225 - 35
15Andrew Velarde
Ejby Skakklub
1753
16
1
13
0
8
1
6
1
26
0
310 - 20
16Brian Kirkeskov Magnussen
Nr.Åby Juniorskakklub
1201
15
0
14
0
7
1
18
1
22
0
225 - 35
17Finn Andersson
Randers Skakklub
1683
18
1
20
1
13
1
2
0
30
1
42 - 7
18Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1671
17
0
19
½
3
½
16
0
43
1
225 - 35
19Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
1661
20
0
18
½
25
0
28
1
8
0
36 - 37
20Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
1444
19
1
17
0
24
0
36
0
34
0
138 - 43
21IM Martin Haubro
BMS Skak
2283
22
1
24
1
27
1
30
1
2
1
51
22Ib Cyrill Brix Juhl
Assens Skakklub
1538
21
0
23
0
32
1
42
1
16
1
310 - 20
23Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
1689
24
0
22
1
29
0
14
1
3
0
225 - 35
24Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1937
23
1
21
0
20
1
26
0
6
1
310 - 20
25Niels Henrik Cappelen
Læseforeningens Skakklub
1696
26
0
28
½
19
1
11
½
41
½
21 - 24
26Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
2068
25
1
27
0
31
1
24
1
15
1
42 - 7
27FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
2287
28
1
26
1
21
0
13
1
44
1
42 - 7
28Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
1510
27
0
25
½
33
0
19
0
32
½
138 - 43
29Carsten Brølling
Skakklubben af 1968
1892
30
0
32
1
23
1
37
1
1
0
310 - 20
30John Christensen
Dianalund Skakklub
2041
29
1
31
1
35
1
21
0
17
0
310 - 20
31Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
1767
32
1
30
0
26
0
34
+
11
0
225 - 35
32Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
1794
31
0
29
0
22
0
40
1
28
½
36 - 37
33Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
1466
34
0
36
½
28
1
8
1
39
0
21 - 24
34Poul Jacobsen
Ejby Skakklub
1503
33
1
35
0
39
0
31
-
20
1
225 - 35
35Daniel Kokholm
Skakklubben K41
1867
36
1
34
1
30
0
38
1
9
0
310 - 20
36Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
1604
35
0
33
½
5
1
20
1
4
1
8 - 9
37Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1636
38
0
40
1
43
1
29
0
10
0
225 - 35
38Ulla Hansen
Sydøstfyn
1428
37
1
39
1
44
0
35
0
13
0
225 - 35
39Per Lysholm Christensen
Syddjurs Skakklub
1386
40
1
38
0
34
1
4
½
33
1
8 - 9
40Lars Krogh
Grindsted Skakklub
984
39
0
37
0
42
0
32
0
7
1
138 - 43
41Sven Løntoft
Amager Skakforening
1701
42
1
44
0
4
0
12
1
25
½
21 - 24
42Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1196
41
0
43
0
40
1
22
0
5
0
138 - 43
43Karl Posselt
Vojens Skakklub
1655
44
0
42
1
37
0
3
0
18
0
138 - 43
44Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1907
43
1
41
1
38
1
9
0
27
0
310 - 20

Gruppe 1 (8 spillere)Gruppe 2 (10 spillere)Gruppe 3 (9 spillere)Gruppe 4 (8 spillere)Gruppe 5 (9 spillere)

Indbydelse
Weekend skaklejr for voksne.
Mange ved at skaklejre er en uhyre populær aktivitet for vore juniorer, hvor især den mest kendte på Tjele Efterskolehver eneste gang melder udsolgt. Der er kamp om at komme med blandt de heldige som både får ekstraordinært gode muligheder for at lære noget om skak, og samtidig få en masse gode oplevelser sammen med såvel gamle som nye venner.  Og hvorfor skulle det kun være unge mennesker som har disse lyster, trods alt er vi alle fælles om glæden ved skak.

Så idéen om en skaklejr for voksne er således et tilbud om nøjagtig det samme. En komprimeret weekend hvor vi alle sammen skal lære noget og blive bedre til skak, og samtidig have nogle gode timer i selskab med andre skakinteresserede. Denne skaklejr er først og fremmest tiltænkt breddespillere op til ca. 2000 i rating, men alle er velkomne, og vi sammensætter med nogle stærke og rutinerede undervisere at lave et program så alle får udbytte af kurset. 

Gennemgående lærere på kurset er IM Martin Haubro og FM Mads Boe. Martin spiller på skakligaholdet i BMS, og er desuden meget turneringsaktiv, samtidig med at han passer sin uddannelse. Martin har i mange år været deltager på skaklejrene i Tjele, og disse erfaringer bruger han flittigt når han tilretter undervisningsforløb.  FM Mads Boe er hvert eneste år med til at afvikle skaksommerlejren på Tjele, men først og fremmest er han nok kendt for at være Dansk Skak Unions utrættelige og meget dygtige ungdomslandstræner, manden med hovedansvaret for de 2 danske guldmedaljer ved Ungdoms EM i 2017. 
Foruden disse 2 undervisere får vi lørdag aften besøg af Per Skjoldager, som vil berige os med en god præsentation af Aaron Nimzowitsch - som efter 1. verdenskrig bosatte sig i Danmark. Han var på sin karrieres højdepunkt blandt verdens stærkeste skakspillere, men anerkendes især for at have fornyet skaktænkningen gennem sine teorier, mange betragter ham som ”Danmarks Skakfader”.

Det hele foregår på højskolen i Løgumkloster, hvor vi har fået en gunstig prisaftale.
Der er plads til ca 50 personer (i enkeltværelser), der er fælles bad og toilet på gangene (ca. for hvert 4. værelse). Forplejningen er morgenmad, kold frokost m. lunt, aftensmad (1 ret) samt kaffe og the til rådighed i løbet af dagen. Lørdag aften serveres en menu på 3 retter.
Pris for weekenden, ophold og forplejning eksklusive drikkevarer kun 900 kr.

Der vil kunne købes øl, vand og vin til rimelige priser (foregår ved selvbetjening og afkrydsning på lister, samlet betaling ved afrejse).

Program:

Fredag:
16:00-18:00: Ankomst
18:00-19:00: Velkomst og spisning
19:00-21:00: Undervisning ved IM Martin Haubro, FM Filip Boe og FM Tom Petri
21:00-21:30: Aftenkaffe
21:30-23:00: Lynturnering i 10-mands grupper - 9 runder med 3 minutter + 2 sekunder

Lørdag:
09:00-10:00: Morgenmad
10:00-13:00: Undervisning ved IM Martin Haubro, FM Mads Boe og FM Tom Petri
13:00-14:00: Frokost
14:00-18:00: Hurtigskakturnering - 5 runder med 15 minutter + 10 sekunder
18:00-20:00: Aftensmad
20:00-22:00: Foredag med Per Skjoldager om Nimzowitz
22:00: Aftenkaffe og hygge

Søndag:
09:00-10:00: Morgenmad og pakning
10:00-12:00: Undervisning ved IM Martin Haubro, FM Mads Boe og FM Tom Petri
12:00-13:00: Spisning
13:00-15:00: Undervisning ved IM Martin Haubro, FM Mads Boe og FM Tom Petri
15:00-15:30: Oprydning, afslutning og afrejse
Tilmeldingsfrist onsdag den 14. februar via indbydelse i turneringssystemet.
 
Evt. yderlige oplysninger ved henvendelse til Poul Jacobsen.

Med venlig hilsen
Dansk Skak Union
 
Poul Jacobsen
formand@skak.dk
Tlf.: 4083 3616
Periode 2018-02-23 .. 2018-02-25
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Skaklejr for voksne

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Voksen Skaklejr Hurtig 44 2018-02-24 2018-02-24
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Voksen Skaklejr Hurtig
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602635 1464302 1. Søren Dalgaard Christensen Syddjurs Skakklub 1853 1916 2018-01-19
100200822 1407325 2. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1970 1995 2018-01-12
100301248 1440756 3. Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1433 1563 2018-01-08
100601888 1420780 4. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1634 1682 2018-01-06
100600405 1429183 5. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1611 1679 2018-02-06
100600463 1406434 6. Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1988 1999 2018-01-06
100401550 1439960 7. Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1359 1507 2018-01-29
100100104 1416111 8. Jens Gade Amager Skakforening 1314 1487 2018-01-08
100600708 1419170 9. Henrik Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 1844 1887 2018-02-14
100700678 1418580 10. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1844 1874 2018-01-31
100600461 1421875 11. Christian Munk Åbyhøj Skakklub 1711 1762 2018-02-01
100501384 1444786 12. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1400 1556 2018-01-31
100801019 1404300 13. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1559 1701 2018-01-09
- 14. Axel Emil Christensen 1700 1700 2018-01-11
100300351 1435132 15. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1753 1713 2018-01-06
100300033 1464507 16. Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1201 1617 2018-01-07
100600853 1420232 17. Finn Andersson Randers Skakklub 1683 1726 2018-02-01
100701787 1465031 18. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1671 1724 2018-01-10
100300031 1427253 19. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1661 1746 2018-01-07
100701788 1465058 20. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1444 1491 2018-01-08
100103015 1414291 21. IM Martin Haubro BMS Skak 2283 2309 2018-02-24
100301014 1443275 22. Ib Cyrill Brix Juhl Assens Skakklub 1538 1710 2018-01-10
100601855 1419803 23. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1689 1653 2018-01-09
100400303 1417088 24. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1937 1913 2018-02-05
100300088 1408518 25. Niels Henrik Cappelen Læseforeningens Skakklub 1696 1818 2018-02-12
100700367 1401670 26. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2068 2095 2018-02-20
100700360 1400886 27. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2287 2309 2018-02-02
100400226 1436783 28. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1510 1601 2018-01-28
100601228 1404636 29. Carsten Brølling Skakklubben af 1968 1892 1924 2018-01-06
100200116 1403710 30. John Christensen Dianalund Skakklub 2041 2107 2018-01-18
100500219 1417045 31. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1767 1857 2018-01-30
100600759 1422006 32. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1794 1871 2018-02-09
100500216 1449370 33. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1466 1572 2018-02-08
100300292 1439014 34. Poul Jacobsen Ejby Skakklub 1503 1726 2018-01-05
100100124 1407155 35. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1867 1879 2018-02-09
100500752 1428543 36. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1604 1706 2018-02-10
100600764 1422324 37. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1636 1728 2018-01-19
100300616 1443119 38. Ulla Hansen Sydøstfyn 1428 1576 2018-01-04
100602199 1420518 39. Per Lysholm Christensen Syddjurs Skakklub 1386 1558 2018-01-29
101095484 1462369 40. Lars Krogh Grindsted Skakklub 984 1304 2018-02-02
100700567 1441523 41. Sven Løntoft Amager Skakforening 1701 1817 2018-01-21
100701377 1453483 42. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1196 1468 2018-02-20
100400495 1449486 43. Karl Posselt Vojens Skakklub 1655 1622 2018-02-10
100500118 1439880 44. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1907 1941 2018-01-28