Arbejder ...

loading

KSUs 2. Dagturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
11571439
10
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
0
7
1
8
1
9
½
22,114633,611497
2Jørgen Roed
Valby Skakklub
14031597
9
½
1
0
10
1
3
½
4
1
5
0
6
0
7
1
8
0
475,213495,691563
3Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14471595
8
½
9
½
1
1
2
½
10
1
4
1
5
½
6
0
7
+
635,214385,141592
4Erik Bremer
Blindes Skakklub
13301444
7
0
8
1
9
1
1
0
2
0
3
0
10
1
5
0
6
0
384,2512743,691430
5Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
14361399
6
0
7
½
8
½
9
0
1
0
2
1
3
½
4
1
10
1
65,613873,111427
6Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
13461586
5
1
10
½
7
+
8
0
9
½
1
1
2
1
3
1
4
1
714,0514345,041605
7Frank Desting
Herlev Skakklub
14151576
4
1
5
½
6
-
10
-
8
0
9
½
1
0
2
0
3
-
293,5513453,641543
8Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
14311580
3
½
4
0
5
½
6
1
7
1
10
1
9
0
1
0
2
1
555,5514065,481570
9Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13271508
2
½
3
½
4
0
5
1
6
½
7
½
8
1
10
1
1
½
44,213864,541527
10Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
11921326
1
0
6
½
2
0
7
+
3
0
8
0
4
0
9
0
5
0
102,311112,061295
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2018, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 19. marts til den 4. juni. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 26/3 og 2/4 pga. påskeferie, og den 21/5 pga. pinse.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 13. marts 2018.

Der er plads til 50-52 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2018-03-19 .. 2018-06-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2018-03-19 2018-03-13
Gruppe 2 16 2018-03-19 2018-03-13
Gruppe 3 10 2018-03-19 2018-03-13
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103106047 1504940 1. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1875 1919 2018-01-24
100100406 1441795 2. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2003 2027 2018-03-10
100101696 1410776 3. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1677 1757 2018-03-15
100100857 1417215 4. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1856 1875 2018-03-02
100701573 1433695 5. Håkan Lane Damhus Skakklub 2000 2089 2018-03-11
100101151 1414151 6. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1738 1694 2018-01-29
102100937 1427962 7. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1997 1972 2018-01-26
100101946 1405128 8. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1885 1945 2018-03-05
100802718 1437410 9. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1722 1703 2018-03-11
100100083 1406221 10. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1752 1818 2018-02-16
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700567 1441523 1. Sven Løntoft Amager Skakforening 1650 1802 2018-02-28
100800841 1451553 2. Birger Birk Roskilde Skakklub 1508 1627 2018-01-24
100103105 1406612 3. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1450 1579 2018-03-18
100100322 1411225 4. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1515 1667 2018-01-29
100101051 1409042 5. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1666 1803 2018-02-05
100800712 1426427 6. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1455 1601 2018-02-04
100101029 1406868 7. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1639 1689 2018-01-31
100100978 1411268 8. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1452 1699 2018-02-26
100103877 1442503 9. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1574 1649 2018-03-08
100101417 1432427 10. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1481 1583 2018-03-05
100200903 1424270 11. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1555 1551 2018-03-18
100800707 1425390 12. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1665 1677 2018-02-05
100100652 1427083 13. Henning Johansen Blindes Skakklub 1574 1747 2018-02-28
100102246 1414330 14. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1624 1699 2018-02-11
100801251 1434373 15. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1729 1775 2018-04-22
100100274 1415506 16. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1274 1415 2018-04-22
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1157 1439 2018-02-21
100100803 1417894 2. Jørgen Roed Valby Skakklub 1403 1597 2018-02-28
100100217 1409980 3. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1447 1595 2018-03-12
100100647 1411578 4. Erik Bremer Blindes Skakklub 1330 1444 2018-02-28
100802375 1416669 5. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1436 1399 2018-01-29
100101086 1413368 6. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1346 1586 2018-02-20
100102675 1419625 7. Frank Desting Herlev Skakklub 1415 1576 2018-02-14
100500498 1413481 8. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1431 1580 2018-02-09
100102599 1440993 9. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1327 1508 2018-02-02
103108104 1407686 10. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1192 1326 2018-01-26