SydGrandPrix-7
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Po | Pl | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arturas Andziulis Tønder Skakklub | 910 | 6 0 | 5 0 | 4 0 | 2 1 | 3 0 | 6 0 | 5 0 | 4 ½ | 2 0 | 3 0 | 1½ | 6 | 673 | |
2 | Ana Andziulyte Tønder Skakklub | 865 | 4 0 | 6 0 | 3 0 | 1 0 | 5 1 | 4 0 | 6 0 | 3 0 | 1 1 | 5 0 | 2 | 5 | 697 | |
3 | Mathias Anthoniussen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 5 0 | 4 0 | 2 1 | 6 0 | 1 1 | 5 0 | 4 ½ | 2 1 | 6 0 | 1 1 | 4½ | 4 | 842 | |
4 | Anton Nielsen (skoleskak) Prøvemedlemmer | 800 | 2 1 | 3 1 | 1 1 | 5 1 | 6 0 | 2 1 | 3 ½ | 1 ½ | 5 ½ | 6 1 | 7½ | 2 | 1071 | |
5 | Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 3 1 | 1 1 | 6 1 | 4 0 | 2 0 | 3 1 | 1 1 | 6 1 | 4 ½ | 2 1 | 7½ | 1 | 1071 | |
6 | Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1126 | 1 1 | 2 1 | 5 0 | 3 1 | 4 1 | 1 1 | 2 1 | 5 0 | 3 1 | 4 0 | 7 | 3 | 1063 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mubariz Murtuzov Skakklubben Alssund | 2101 | 2042 | 2 1 | 4 1 | 6 0 | 12 1 | 8 ½ | 7 1 | 9 1 | 5½ | 2 | 5,1 | 2109 | |
2 | Eivind Palm Tønder Skakklub | 1828 | 1818 | 1 0 | 8 0 | 7 0 | 5 0 | 3 0 | 10 1 | 11 0 | 1 | 11 | 2,55 | 1752 | |
3 | Dieter Kroeger Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1725 | 0 | 4 0 | 5 1 | 11 0 | 10 1 | 2 1 | 6 ½ | 8 ½ | 4 | 6 | 1,85 | 1760 | |
4 | Martin Møller Vojens Skakklub | 1727 | 1677 | 3 1 | 1 0 | 9 0 | 7 0 | 10 1 | 11 0 | 5 1 | 3 | 9 | 2 | 1727 | |
5 | Dirk Moysich Bov Skakklub | 1912 | 1918 | 6 0 | 3 0 | 10 1 | 2 1 | 11 1 | 12 0 | 4 0 | 3 | 10 | 3,5 | 1867 | |
6 | Christian Karstensen Tønder Skakklub | 1928 | 1937 | 5 1 | 9 1 | 1 1 | 8 0 | 7 ½ | 3 ½ | 12 1 | 5 | 3 | 3,4 | 1979 | |
7 | Erik Juul Damholdt Tønder Skakklub | 1727 | 0 | 8 ½ | 12 0 | 2 1 | 4 1 | 6 ½ | 1 0 | 10 1 | 4 | 5 | 1,4 | 1778 | |
8 | CM Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund | 2087 | 2177 | 7 ½ | 2 1 | 12 1 | 6 1 | 1 ½ | 9 1 | 3 ½ | 5½ | 1 | 5 | 2097 | |
9 | Svend Erik Kramer Bov Skakklub | 1923 | 1978 | 10 1 | 6 0 | 4 1 | 11 1 | 12 1 | 8 0 | 1 0 | 4 | 4 | 2,7 | 1932 | |
10 | Andreas Schütte Bov Skakklub | 2148 | 2150 | 9 0 | 11 0 | 5 0 | 3 0 | 4 0 | 2 0 | 7 0 | 0 | 12 | 0 | 2148 | |
11 | Hans Valdemar Hansen Prøvemedlemmer | 1800 | 0 | 12 0 | 10 1 | 3 1 | 9 0 | 5 0 | 4 1 | 2 1 | 4 | 7 | 2,5 | 1815 | |
12 | Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub | 2103 | 2124 | 11 1 | 7 1 | 8 0 | 1 0 | 9 0 | 5 1 | 6 0 | 3 | 8 | 5 | 2063 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub | 1668 | 1824 | 2 ½ | 4 1 | 3 0 | 7 ½ | 10 ½ | 8 0 | 9 0 | 2½ | 7 | 5 | 1590 | |
2 | Karl Posselt Vojens Skakklub | 1425 | 1622 | 1 ½ | 5 1 | 9 0 | 5 1 | 8 ½ | 4 ½ | 6 ½ | 4 | 5 | 3,4 | 1452 | |
3 | Adis Heremic Tønder Skakklub | 1261 | 1639 | 4 1 | 6 0 | 1 1 | 8 ½ | 9 ½ | 5 1 | 10 1 | 5 | 3 | 1,95 | 1468 | |
4 | Tommy Hansen Springeren Kolding | 1377 | 1539 | 3 0 | 1 0 | 7 0 | 10 1 | 5 1 | 2 ½ | 8 0 | 2½ | 8 | 2,95 | 1357 | |
5 | Anatolii Pershuta Vojens Skakklub | 1100 | 0 | 6 0 | 2 0 | 10 ½ | 2 0 | 4 0 | 3 0 | 7 0 | ½ | 10 | 1,1 | 1073 | |
6 | Jesper Kallesen Gråsten Skakklub | 1426 | 1678 | 5 1 | 3 1 | 8 0 | 9 0 | 7 1 | 10 1 | 2 ½ | 4½ | 4 | 3,35 | 1478 | |
7 | Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub | 1617 | 1700 | 8 0 | 10 1 | 4 1 | 1 ½ | 6 0 | 9 0 | 5 1 | 3½ | 6 | 4,65 | 1575 | |
8 | Erik Pontoppidan Skakklubben Evans | 1704 | 1721 | 7 1 | 9 1 | 6 1 | 3 ½ | 2 ½ | 1 1 | 4 1 | 6 | 1 | 5,25 | 1727 | |
9 | Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub | 1623 | 1677 | 10 1 | 8 0 | 2 1 | 6 1 | 3 ½ | 7 1 | 1 1 | 5½ | 2 | 4,6 | 1650 | |
10 | Morten Jessen Vojens Skakklub | 1344 | 1639 | 9 0 | 7 0 | 5 ½ | 4 0 | 1 ½ | 6 0 | 3 0 | 1 | 9 | 2,7 | 1268 |
SydGrandPrix-7 | |||
---|---|---|---|
Hermed inviteres til sidste afdeling af SydGrandPrix-serien 2017-18.. Hvornår: Lørdag den 17. febr. 09.30. Deltagerne bedes møde frem før 09.15. Hvor: Tønder Gymnasium, nordfløjens kælder Form: Der spilles i ratingbestemte klasser, hvor flere evt slås sammen. Det mest normale bliver nok monrad-styring. 7 runder hurtigskak á 30 min/parti/spiller. Der oprettes en skoleskakklasse. Tilmelding: Her online eller ved henvendelse til Niels Falsig på tlf 53467225. Skal ske inden onsdag 14. febr kl 20. Af hensyn til planlægning og den begrænsede plads kan der påregnes at senere tilmeldinger ikke accepteres. Pris: 50kr for juniorer og 100kr for alle andre. Dermed bliver præmierne ved dette stævne ikke specielt store. Velkommen til Tønder!
|
|||
Periode | 2018-02-17 .. 2018-02-17 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turnerings komite | Karl Posselt, Vojens Niels Falsig, Tønder Svend Erik Kramer, Bov |
||
Hoveddommer | Vagn Lauritzen | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til SydGrandPrix-7
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
skoleskakklassen | 6 | 2018-02-17 | 2018-02-14 |
M-1 | 12 | 2018-02-17 | 2018-02-14 |
2-3-4 | 10 | 2018-02-17 | 2018-02-14 |
Totalt antal tilmeldte | 28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101200065 | - | 1. Arturas Andziulis | Tønder Skakklub | 910 | 2018-02-09 | ||||
101200064 | 1465902 | 2. Ana Andziulyte | Tønder Skakklub | 865 | 2018-02-09 | ||||
101096490 | - | 3. Mathias Anthoniussen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 2018-02-14 | ||||
101096507 | - | 4. Anton Nielsen (skoleskak) | Prøvemedlemmer | 800 | 2018-02-13 | ||||
101096169 | - | 5. Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen) | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 2018-02-12 | ||||
101096474 | - | 6. Daniel Zhu | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1126 | 2018-02-13 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103887 | 1440950 | 1. Mubariz Murtuzov | Skakklubben Alssund | 2101 | 2042 | 2018-02-15 | |||
100801031 | 1410709 | 2. Eivind Palm | Tønder Skakklub | 1828 | 1818 | 2018-02-12 | |||
101096018 | - | 3. Dieter Kroeger | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1725 | 2018-02-14 | ||||
100401642 | 1457020 | 4. Martin Møller | Vojens Skakklub | 1727 | 1677 | 2018-02-12 | |||
100401622 | 12968110 | 5. Dirk Moysich | Bov Skakklub | 1912 | 1918 | 2018-01-25 | |||
100701482 | 1416553 | 6. Christian Karstensen | Tønder Skakklub | 1928 | 1937 | 2018-02-14 | |||
100401271 | 1428500 | 7. Erik Juul Damholdt | Tønder Skakklub | 1727 | 2018-02-12 | ||||
100401623 | 13408755 | 8. CM Rauf Murtuzov | Skakklubben Alssund | 2087 | 2177 | 2018-02-15 | |||
100400025 | 1412345 | 9. Svend Erik Kramer | Bov Skakklub | 1923 | 1978 | 2018-01-31 | |||
100400631 | 4639790 | 10. Andreas Schütte | Bov Skakklub | 2148 | 2150 | 2018-01-26 | |||
101096506 | - | 11. Hans Valdemar Hansen | Prøvemedlemmer | 1800 | 2018-02-14 | ||||
100400959 | 1406990 | 12. Jesper Kjærgaard-Jensen | Haderslev Skakklub | 2103 | 2124 | 2018-02-01 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100400162 | 1408054 | 1. Bent H. Bojsen | Gråsten Skakklub | 1668 | 1824 | 2018-02-09 | |||
100400495 | 1449486 | 2. Karl Posselt | Vojens Skakklub | 1425 | 1622 | 2018-02-12 | |||
100401644 | 1451626 | 3. Adis Heremic | Tønder Skakklub | 1261 | 1639 | 2018-02-14 | |||
100501424 | 1447190 | 4. Tommy Hansen | Springeren Kolding | 1377 | 1539 | 2018-01-25 | |||
101200020 | - | 5. Anatolii Pershuta | Vojens Skakklub | 1100 | 2018-02-12 | ||||
100401459 | 1449044 | 6. Jesper Kallesen | Gråsten Skakklub | 1426 | 1678 | 2018-02-12 | |||
100400163 | 1409425 | 7. Hans Jørgen Clausen | Gråsten Skakklub | 1617 | 1700 | 2018-02-09 | |||
100500538 | 1403478 | 8. Erik Pontoppidan | Skakklubben Evans | 1704 | 1721 | 2018-02-04 | |||
100400258 | 1448374 | 9. Hans Chr. Baagøe | Vamdrup Skakklub | 1623 | 1677 | 2018-01-28 | |||
100401064 | 1452118 | 10. Morten Jessen | Vojens Skakklub | 1344 | 1639 | 2018-02-12 |