Hillerød Byturnering 2018
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Morten Kühn Hillerød Skakklub | 1806 | 1860 | 8 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 6 0 | 7 0 | 1 | 8 | 2,5 | 1761 | 2,62 | 1828 | |
2 | Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub | 1858 | 1951 | 7 0 | 1 1 | 8 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 6 ½ | 2 | 6 | 3,05 | 1827 | 3,59 | 1919 | |
3 | Svend Steenstrup Allerød Skakklub | 1903 | 1976 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 2 1 | 8 ½ | 4 ½ | 5 ½ | 4½ | 3 | 3,5 | 1933 | 3,87 | 1989 | |
4 | Flemming Stald Frederiksværk Skakklub | 1913 | 1896 | 5 0 | 6 1 | 7 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 8 1 | 3½ | 5 | 3,6 | 1910 | 3,00 | 1906 | |
5 | Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub | 1949 | 1932 | 4 1 | 8 0 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 2 1 | 3 ½ | 4½ | 4 | 4 | 1964 | 3,38 | 1954 | |
6 | Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub | 1811 | 1877 | 3 0 | 4 0 | 5 0 | 8 0 | 7 0 | 1 1 | 2 ½ | 1½ | 7 | 2,5 | 1781 | 2,78 | 1851 | |
7 | Søren Bull Andersen Hillerød Skakklub | 2028 | 2081 | 2 1 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 8 ½ | 1 1 | 6½ | 1 | 0 | 2028 | 4,95 | 2112 | |
8 | Michael Tandrup Herlev Skakklub | 1951 | 1972 | 1 ½ | 5 1 | 2 1 | 6 1 | 3 ½ | 7 ½ | 4 0 | 4½ | 2 | 4 | 1966 | 3,81 | 1986 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Laurids Paulsen Hillerød Skakklub | 1708 | 1831 | 8 1 | 2 1 | 3 0 | 4 ½ | 5 1 | 6 1 | 7 1 | 5½ | 1 | 3,55 | 1737 | 4,10 | 1839 | |
2 | Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub | 1530 | 1690 | 7 1 | 1 0 | 8 1 | 3 ½ | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 4½ | 3 | 1,9 | 1605 | 2,79 | 1704 | |
3 | Rasmus Petersen Jetsmark Skakklub | 1695 | 1755 | 6 ½ | 7 ½ | 1 1 | 2 ½ | 8 ½ | 4 1 | 5 1 | 5 | 2 | 3,45 | 1712 | 3,41 | 1767 | |
4 | Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub | 1762 | 1748 | 5 1 | 6 1 | 7 ½ | 1 ½ | 2 0 | 3 0 | 8 1 | 4 | 4 | 4,75 | 1740 | 3,91 | 1750 | |
5 | Tobias Jakobsen Skakklubben K41 | 1587 | 1707 | 4 0 | 8 0 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 0 | 0 | 8 | 1,2 | 1533 | 1,63 | 1674 | |
6 | Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub | 1623 | 1664 | 3 ½ | 4 0 | 5 1 | 8 ½ | 7 ½ | 1 0 | 2 1 | 3½ | 5 | 3,3 | 1629 | 2,98 | 1674 | |
7 | Eilif Rosenkilde Gribskov Skakklub | 1627 | 1685 | 2 0 | 3 ½ | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 8 ½ | 1 0 | 3 | 6 | 2,8 | 1603 | 2,73 | 1670 | |
8 | Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub | 1600 | 1614 | 1 0 | 5 1 | 2 0 | 6 ½ | 3 ½ | 7 ½ | 4 0 | 2½ | 7 | 0 | 1600 | 2,45 | 1615 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Svend Aage Rand Allerød Skakklub | 1461 | 1476 | 8 0 | 2 1 | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 6 0 | 7 0 | 1½ | 8 | 3,35 | 1333 | 2,13 | 1443 | |
2 | Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub | 1472 | 1520 | 7 0 | 1 0 | 8 0 | 3 1 | 4 0 | 5 1 | 6 1 | 3 | 5 | 3,45 | 1452 | 2,42 | 1543 | |
3 | Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub | 1362 | 1574 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 2 0 | 8 1 | 4 ½ | 5 1 | 4½ | 2 | 2,75 | 1452 | 3,51 | 1574 | |
4 | Stig Ali Lenskjær Hillerød Skakklub | 1421 | 1610 | 5 0 | 6 ½ | 7 ½ | 1 ½ | 2 1 | 3 ½ | 8 0 | 3 | 6 | 3,4 | 1403 | 3,84 | 1593 | |
5 | Hardy Hansen Allerød Skakklub | 1408 | 1444 | 4 1 | 8 0 | 6 1 | 7 1 | 1 1 | 2 0 | 3 0 | 4 | 4 | 3,25 | 1442 | 2,28 | 1478 | |
6 | Afan Jahic Hillerød Skakklub | 1404 | 1468 | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 8 0 | 7 ½ | 1 1 | 2 0 | 2 | 7 | 3,25 | 1348 | 2,50 | 1448 | |
7 | Henrik Damm Allerød Skakklub | 1509 | 1553 | 2 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 0 | 6 ½ | 8 0 | 1 1 | 4 | 3 | 4,35 | 1493 | 3,32 | 1567 | |
8 | Freddy Nielskov Prøvemedlemmer | 1400 | 0 | 1 1 | 5 1 | 2 1 | 6 1 | 3 0 | 7 1 | 4 1 | 6 | 1 | 0 | 1400 | 0 | 1000 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arne Feldung Hillerød Skakklub | 1130 | 1295 | 2 0 | 4 1 | 7 1 | 8 ½ | 3 1 | 12 1 | 5 0 | 4½ | 4 | 3,15 | 1191 | 1,82 | 1329 | |
2 | Michael Szymanski Hillerød Skakklub | 1100 | 0 | 1 1 | 3 0 | 8 1 | 7 1 | 9 1 | 5 1 | 12 1 | 6 | 1 | 3,05 | 1298 | 0 | 1000 | |
3 | Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub | 1353 | 1397 | 4 1 | 2 1 | 5 0 | 12 0 | 1 0 | 9 0 | 10 0 | 2 | 10 | 4,95 | 1220 | 2,53 | 1366 | |
4 | Erik Holm Hillerød Skakklub | 1288 | 1412 | 3 0 | 1 0 | 6 1 | 10 0 | 13 1 | 7 1 | 11 0 | 3 | 9 | 4,25 | 1187 | 3,83 | 1375 | |
5 | John Sø Allerød Skakklub | 1253 | 1456 | 6 1 | 8 1 | 3 1 | 9 1 | 12 ½ | 2 0 | 1 1 | 5½ | 2 | 3,65 | 1291 | 2,36 | 1489 | |
6 | Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub | 1032 | 1134 | 5 0 | 7 0 | 4 0 | 0 | 13 | 0 | 1032 | 0 | 1134 | |||||
7 | Benny Nielsen Hillerød Skakklub | 899 | 1214 | 8 0 | 6 1 | 1 0 | 2 0 | 11 ½ | 4 0 | 13 0 | 1½ | 11 | 1,55 | 836 | 1,71 | 1190 | |
8 | Philip Estrup Hillerød Skakklub | 1158 | 1515 | 7 1 | 5 0 | 2 0 | 1 ½ | 10 1 | 11 1 | 9 1 | 4½ | 3 | 3,75 | 1192 | 4,29 | 1523 | |
9 | Finn Eldor Gribskov Skakklub | 1175 | 1348 | 10 ½ | 11 1 | 12 ½ | 5 0 | 2 0 | 3 1 | 8 0 | 3 | 8 | 3,4 | 1157 | 1,99 | 1358 | |
10 | Thue Rabjerg Hillerød Skakklub | 1306 | 1451 | 9 ½ | 12 0 | 11 ½ | 4 1 | 8 0 | 13 1 | 3 1 | 4 | 5 | 4,85 | 1268 | 3,71 | 1457 | |
11 | Thomas Andersen Frederikssund Skakklub | 1045 | 1300 | 12 ½ | 9 0 | 10 ½ | 13 1 | 7 ½ | 8 0 | 4 1 | 3½ | 7 | 2,9 | 1072 | 2,59 | 1316 | |
12 | Bjarne Rasmussen Prøvemedlemmer | 1100 | 0 | 11 ½ | 10 1 | 9 ½ | 3 1 | 5 ½ | 1 0 | 2 0 | 3½ | 6 | 2,65 | 1138 | 0 | 1000 | |
13 | Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub | 866 | 1179 | 11 0 | 4 0 | 10 0 | 7 1 | 1 | 12 | 0,85 | 875 | 1,17 | 1176 |
Hillerød Byturnering 2018 | |||
---|---|---|---|
Hillerød Byturnering 2018For 32. gang indbyder Hillerød Skakklub til 7-runders koordineret åbent bymesterskab i klubbens lokaler Kulturværkstedet Fredensvej 12 C, 3400 Hillerød. På grund af begrænset plads i lokalerne er der et deltager-maksimum på 48 deltagere. Turneringsform: Der spilles alle mod alle i 8-mands grupper inddelt efter dansk rating, laveste gruppe dog eventuelt i en monrad-gruppe. Spilledage: 7 runder fordelt på 8 tirsdage: 17. april, 24. april, 1. maj, 8. maj, 15. maj, 22. maj, 29. maj (Udsatte partier), 5. juni. Tilgængelighed: Klubbens lokaler er egnede til kørestolsbrugere og har ligeledes særlige parkeringspladser til disse blot 35 meter fra spillestedet! Præmier: 1. pr. 800 kr., 2. pr. 400 kr. i alle grupper. For en eventuel monrad-gruppe er der derudover en 3. pr. på 250 kr. Desuden udsættes to skønhedspræmier. Ved pointlighed deles alle pengepræmier, mens der er korrektionsberegning om titlen som Hillerød Bymester 2018. Spilletid: Runderne starter kl. 19.30 Indskud: 200 kr. som indbetales inden 1. runde. Tilmelding sker via DSU’s turneringshjemmeside eller til Bernhard på bws1963@gmail.com. Tilmeldingen skal være sket senest d. 14. april. |
|||
Periode | 2018-04-17 .. 2018-06-05 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turneringens egen hjemmeside | http://www.hillerodskakklub.dk | ||
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Peter Willer Svendsen | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Hillerød Byturnering 2018
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Mesterklassen | 8 | 2018-04-17 | 2018-04-14 |
Basis 1 | 8 | 2018-04-17 | 2018-04-14 |
Basis 2 | 8 | 2018-04-17 | 2018-04-14 |
Basis 3 | 13 | 2018-04-17 | 2018-04-14 |
Totalt antal tilmeldte | 37 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100802810 | 1442015 | 1. Morten Kühn | Hillerød Skakklub | 1806 | 1860 | 2018-02-17 | |||
100800462 | 1406841 | 2. Hans Endrup Jacobsen | Hillerød Skakklub | 1858 | 1951 | 2018-03-02 | |||
100800374 | 1409182 | 3. Svend Steenstrup | Allerød Skakklub | 1903 | 1976 | 2018-04-14 | |||
100800341 | 1426680 | 4. Flemming Stald | Frederiksværk Skakklub | 1913 | 1896 | 2018-04-05 | |||
100802760 | 1439391 | 5. Mikael Ramkilde | Hillerød Skakklub | 1949 | 1932 | 2018-02-28 | |||
100102012 | 1433768 | 6. Steen Kopperberg | Frederiksværk Skakklub | 1811 | 1877 | 2018-03-22 | |||
100800379 | 1412418 | 7. Søren Bull Andersen | Hillerød Skakklub | 2028 | 2081 | 2018-03-13 | |||
100800660 | 1408356 | 8. Michael Tandrup | Herlev Skakklub | 1951 | 1972 | 2018-03-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100802273 | 1426206 | 1. Laurids Paulsen | Hillerød Skakklub | 1708 | 1831 | 2018-02-16 | |||
100801900 | 1437305 | 2. Birger Jarulf | Frederiksværk Skakklub | 1530 | 1690 | 2018-04-02 | |||
100802875 | 1448250 | 3. Rasmus Petersen | Jetsmark Skakklub | 1695 | 1755 | 2018-03-19 | |||
100800467 | 1411152 | 4. Frands Winther Lavrsen | Hillerød Skakklub | 1762 | 1748 | 2018-04-14 | |||
100102847 | 1462954 | 5. Tobias Jakobsen | Skakklubben K41 | 1587 | 1707 | 2018-02-01 | |||
100802895 | 1448269 | 6. Hans Rasmus Rabjerg | Hillerød Skakklub | 1623 | 1664 | 2018-04-08 | |||
100803012 | 1463128 | 7. Eilif Rosenkilde | Gribskov Skakklub | 1627 | 1685 | 2018-03-19 | |||
1515942 | 8. Torben Winther Jensen | Hillerød Skakklub | 1600 | 1614 | 2018-04-14 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100632 | 1426400 | 1. Svend Aage Rand | Allerød Skakklub | 1461 | 1476 | 2018-03-05 | |||
100104343 | 1462636 | 2. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 1472 | 1520 | 2018-03-08 | |||
100101086 | 1413368 | 3. Orla Eilegaard Jørgensen | Allerød Skakklub | 1362 | 1574 | 2018-03-06 | |||
100800468 | 1425838 | 4. Stig Ali Lenskjær | Hillerød Skakklub | 1421 | 1610 | 2018-04-11 | |||
100802517 | 1425242 | 5. Hardy Hansen | Allerød Skakklub | 1408 | 1444 | 2018-03-17 | |||
100802878 | 1450964 | 6. Afan Jahic | Hillerød Skakklub | 1404 | 1468 | 2018-03-02 | |||
100100593 | 1425013 | 7. Henrik Damm | Allerød Skakklub | 1509 | 1553 | 2018-04-06 | |||
101096515 | - | 8. Freddy Nielskov | Prøvemedlemmer | 1400 | 2018-04-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100802844 | 1445642 | 1. Arne Feldung | Hillerød Skakklub | 1130 | 1295 | 2018-03-21 | |||
100803104 | - | 2. Michael Szymanski | Hillerød Skakklub | 1100 | 2018-03-08 | ||||
100802297 | 1425048 | 3. Søren Ellegaard | Frederiksværk Skakklub | 1353 | 1397 | 2018-04-14 | |||
100802809 | 1445103 | 4. Erik Holm | Hillerød Skakklub | 1288 | 1412 | 2018-04-12 | |||
100100640 | 1426613 | 5. John Sø | Allerød Skakklub | 1253 | 1456 | 2018-03-28 | |||
100104342 | 1462644 | 6. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 1032 | 1134 | 2018-03-08 | |||
100802816 | 1445111 | 7. Benny Nielsen | Hillerød Skakklub | 899 | 1214 | 2018-02-21 | |||
100803042 | 1465120 | 8. Philip Estrup | Hillerød Skakklub | 1158 | 1515 | 2018-04-03 | |||
100802947 | 1453700 | 9. Finn Eldor | Gribskov Skakklub | 1175 | 1348 | 2018-02-21 | |||
100802827 | 1445120 | 10. Thue Rabjerg | Hillerød Skakklub | 1306 | 1451 | 2018-04-11 | |||
100802120 | 1424610 | 11. Thomas Andersen | Frederikssund Skakklub | 1045 | 1300 | 2018-03-20 | |||
101096514 | - | 12. Bjarne Rasmussen | Prøvemedlemmer | 1100 | 2018-04-02 | ||||
100800460 | 1425374 | 13. Hans Henrik Hviid | Hillerød Skakklub | 866 | 1179 | 2018-05-04 |