Arbejder ...

loading

Chess House Superlyn Marts 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Indledende A Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22552327
8
0
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
0
445,422274,482297
2Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
18971931
7
0
1
0
8
½
3
1
4
1
5
1
6
0
53,618942,261936
3Kristen Hedelykke
Nordre Skakklub
16351737
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
½
½7 - 82,315721,371710
4Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
12391504
5
1
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
260,7512950,611520
5Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1150
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
½
½7 - 80,45115201000
6Peter Grove
Skanderborg Skakklub
22782201
3
1
4
1
5
1
8
1
7
0
1
1
2
1
625,4522893,772226
7GM Peter Heine Nielsen
26392492
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
716,826415,242500
8Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
18412113
1
1
5
1
2
½
6
0
3
1
7
0
4
1
33,318773,272122

Indledende B Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Hansen
Skakklubben af 1968
20992234
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
0
534,3521124,902236
2Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
18892023
7
0
1
0
8
1
3
1
4
0
5
1
6
0
352,918923,302017
3Gert Medom Madsen
Skakklubben af 1968
16691795
6
0
7
0
1
0
2
0
8
1
4
0
5
0
16 - 81,6516501,721781
4Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
21862176
5
1
6
0
7
0
1
0
2
1
3
1
8
1
444,9521674,462167
5Bjarke Hellemann
Syddjurs Skakklub
12001615
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
16 - 80,112410,881617
6FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22852330
3
1
4
1
5
1
8
1
7
½
1
1
2
1
1 - 25,623035,522350
7FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23882290
2
1
3
1
4
1
5
1
6
½
8
1
1
1
1 - 26,1523955,262315
8Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
17981836
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
16 - 82,3517581,961798

Indledende C Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Riis
Horsens Skakforening
19251975
8
1
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
1
34 - 63,9518972,821942
2Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
12741705
7
0
1
1
8
1
3
0
4
0
5
0
6
1
34 - 60,5514271,171738
3FM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
23832379
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
61 - 36,423834,962379
4IM Bjørn Møller Ochsner
Skanderborg Skakklub
23322454
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
0
8
1
61 - 36,1523325,202452
5Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20172037
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
61 - 34,520473,222073
6Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1327
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
080,75129301000
7John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17831729
2
1
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
0
34 - 63,117801,301757
8Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17051898
1
0
5
0
2
0
6
1
3
0
7
0
4
0
172,616572,331805

Indledende D Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jean-Philippe Miqueu
Skakklubben af 1968
20162159
8
1
2
½
3
1
4
1
5
1
6
0
7
-
2 - 34,3520194,332162
2Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19982039
7
-
1
½
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
2 - 34,2520043,602057
3Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17121719
6
0
7
-
1
0
2
0
8
0
4
0
5
1
162,6516631,461710
4Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
12981715
5
1
6
0
7
-
1
0
2
0
3
1
8
0
250,6513591,441737
5Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
12911718
4
0
8
0
6
0
7
-
1
0
2
0
3
0
07 - 80,6512621,451660
6Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
23342399
3
1
4
1
5
1
8
1
7
-
1
1
2
1
615,723405,382411
7Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
07 - 8080001000
8Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
17152003
1
0
5
1
2
0
6
0
3
1
7
-
4
1
342,717243,341996

Finale A Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
23342399
8
½
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
7
1
273,523044,132356
2Peter Grove
Skanderborg Skakklub
22782201
7
1
1
1
8
1
3
0
4
0
5
½
6
0
42,9522892,122229
3IM Bjørn Møller Ochsner
Skanderborg Skakklub
23322454
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
0
5
0
523,523624,682457
4GM Peter Heine Nielsen
26392492
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
716,126485,032512
5FM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
23832379
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
3423933,922385
6FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23882290
3
0
4
0
5
0
8
½
7
½
1
½
2
1
64,0523572,992280
7Jean-Philippe Miqueu
Skakklubben af 1968
20162159
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
8
0
1
0
½80,820101,722135
8FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22852330
1
½
5
1
2
0
6
½
3
0
7
1
4
0
353,0522843,412322

Finale B Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20172037
8
1
2
1
3
1
4
½
5
½
6
1
7
1
614,0520653,132094
2Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
18412113
7
½
1
0
8
0
3
0
4
1
5
0
6
1
6 - 72,6518373,842059
3Lars Hansen
Skakklubben af 1968
20992234
6
1
7
1
1
0
2
1
8
1
4
1
5
0
534,7521044,892236
4Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
17152003
5
1
6
1
7
1
1
½
2
0
3
0
8
0
41,817722,792017
5Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22552327
4
0
8
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
25,922475,622325
6Peter Riis
Horsens Skakforening
19251975
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
083,318262,531874
7Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
12981715
2
½
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
0
6 - 70,114470,791783
8Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
21862176
1
0
5
0
2
1
6
1
3
0
7
0
4
1
355,421384,412148

Finale C Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17831729
8
1
2
0
3
0
4
1
5
0
6
1
7
1
43 - 44,8517583,141763
2Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
18892023
7
1
1
1
8
½
3
½
4
1
5
1
6
1
625,619015,782027
3Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
18971931
6
1
7
1
1
1
2
½
8
1
4
1
5
1
15,6519235,061960
4Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17121719
5
0
6
½
7
0
1
0
2
0
3
0
8
1
74,316283,051688
5Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
12741705
4
1
8
1
6
0
7
1
1
1
2
0
3
0
43 - 41,2514542,911749
6Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
12391504
3
0
4
½
5
1
8
½
7
1
1
0
2
0
351,0513471,231575
7Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
12911718
2
0
3
0
4
1
5
0
6
0
8
1
1
0
261,3513203,031677
8Gert Medom Madsen
Skakklubben af 1968
16691795
1
0
5
0
2
½
6
½
3
0
7
0
4
0
183,9515723,801739

Finale D Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjarke Hellemann
Syddjurs Skakklub
12001615
6
0
2
1
3
1
4
1
5
0
32 - 4113350,711641
2Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1150
5
0
1
0
6
1
3
0
4
0
15 - 60,8115901000
3Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
17981836
4
0
5
1
1
0
2
1
6
1
32 - 44,2517611,831803
4Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17051898
3
1
6
1
5
1
1
0
2
1
413,817112,141892
5Kristen Hedelykke
Nordre Skakklub
16351737
2
1
3
0
4
0
6
1
1
1
32 - 43,4516221,321731
6Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1327
1
1
4
0
2
0
5
0
3
0
15 - 61,7129601000
Indbydelse

 

Chess House Superlyn marts

 

Fredag den 2. marts

Spisning kl. 18:15  /  Turnering kl. 19:00

Fra 16 til 18 er der begynderundervisning ved Peter Grove

 

Først spilles indledende puljer, derefter finalepuljer, alt afhænger af antal deltagere.
Der spilles efter FIDEs nye regler (tillæg B4; OBS: første ulovlige træk giver modstanderen 1 min. ekstra, andet ulovlige træk taber partiet) og turneringen rates både dansk og ELO.

Forplejning - chili con carne med brød og guacamole kan købes fra kl. 18.15 til en rimelig pris.

Program kl. 16-18 følger.

 

Betænkningstid: 5 minutter til hele partiet.
Indskud: 50 kr.
80 kr. incl. dagskort for ikke-medlemmer.
Præmier: Øverste finalegruppe:
     1. præmie: 400,- kr.
     2. præmie: 200,- kr. som gavekort til Chess House
     I tilfælde af ligestilling på førstepladsen spilles der omkamp.
Øvrige præmier afhænger af deltagerantallet og ved ligestilling deles de.
Hele indskuddet går til præmier.
Tilmelding: Tilmeldingsfanen ovenfor eller ved fremmøde indtil 18:45 på dagen.
Betaling: Ved fremmøde eller (helst) online HER senest fredag d. 2/3 kl. 16.
Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.

Deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House eller DSU.

Periode 2018-03-02 .. 2018-03-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Chess House Superlyn Marts 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Indledende A 8 2018-03-02 2018-03-02
Indledende B 8 2018-03-02 2018-03-02
Indledende C 8 2018-03-02 2018-03-02
Indledende D 8 2018-03-02 2018-03-02
Finale A 8 2018-03-02 2018-03-02
Finale B 8 2018-03-02 2018-03-02
Finale C 8 2018-03-02 2018-03-02
Finale D 6 2018-03-02 2018-03-02
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Indledende A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600595 1402889 1. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2255 2327 2018-03-01
100201202 1402064 2. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1897 1931 2018-03-02
100601205 1420950 3. Kristen Hedelykke Nordre Skakklub 1635 1737 2018-03-02
100602551 1451685 4. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1239 1504 2018-03-03
101200026 - 5. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1150 2018-02-27
100601689 1411101 6. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2278 2201 2018-02-09
100700137 1400355 7. GM Peter Heine Nielsen 2639 2492 2018-03-01
100602311 1440489 8. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1841 2113 2018-03-02
Deltagere i gruppen Indledende B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600616 1402528 1. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2099 2234 2018-02-28
100600930 1409506 2. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1889 2023 2018-03-02
100600134 1404776 3. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1669 1795 2018-02-28
100600350 1400800 4. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2186 2176 2018-02-27
100602629 1463110 5. Bjarke Hellemann Syddjurs Skakklub 1200 1615 2018-03-02
100602308 1440640 6. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2285 2330 2018-03-01
100600675 1401408 7. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2388 2290 2018-03-01
100602410 1444824 8. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1798 1836 2018-03-02
Deltagere i gruppen Indledende C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
101200013 1461885 1. Peter Riis Horsens Skakforening 1925 1975 2018-02-27
101095138 1457292 2. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1274 1705 2018-03-02
103110502 1444948 3. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2383 2379 2018-03-01
103107144 1416928 4. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2332 2454 2018-02-27
100601670 1409476 5. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2017 2037 2018-03-01
101200025 1465295 6. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1327 2018-02-27
100602575 1453947 7. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1783 1729 2018-02-07
100602544 1451502 8. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1705 1898 2018-03-01
Deltagere i gruppen Indledende D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602634 642851 1. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2016 2159 2018-03-01
100602212 1406523 2. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1998 2039 2018-03-01
100602426 1445987 3. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1712 1719 2018-03-02
100602456 1449834 4. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1298 1715 2018-03-02
100602457 1446070 5. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1291 1718 2018-03-02
100700153 1402650 6. Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2334 2399 2018-03-03
- 7. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-03-03
100602425 1446045 8. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1715 2003 2018-03-01
Deltagere i gruppen Finale A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100700153 1402650 1. Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2334 2399 2018-03-03
100601689 1411101 2. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2278 2201 2018-03-03
103107144 1416928 3. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2332 2454 2018-03-03
100700137 1400355 4. GM Peter Heine Nielsen 2639 2492 2018-03-03
103110502 1444948 5. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2383 2379 2018-03-03
100600675 1401408 6. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2388 2290 2018-03-03
100602634 642851 7. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2016 2159 2018-03-03
100602308 1440640 8. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2285 2330 2018-03-03
Deltagere i gruppen Finale B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100601670 1409476 1. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2017 2037 2018-03-03
100602311 1440489 2. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1841 2113 2018-03-03
100600616 1402528 3. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2099 2234 2018-03-03
100602425 1446045 4. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1715 2003 2018-03-03
100600595 1402889 5. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2255 2327 2018-03-03
101200013 1461885 6. Peter Riis Horsens Skakforening 1925 1975 2018-03-03
100602456 1449834 7. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1298 1715 2018-03-03
100600350 1400800 8. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2186 2176 2018-03-03
Deltagere i gruppen Finale C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1783 1729 2018-03-03
100600930 1409506 2. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1889 2023 2018-03-03
100201202 1402064 3. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1897 1931 2018-03-03
100602426 1445987 4. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1712 1719 2018-03-03
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1274 1705 2018-03-03
100602551 1451685 6. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1239 1504 2018-03-03
100602457 1446070 7. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1291 1718 2018-03-03
100600134 1404776 8. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1669 1795 2018-03-03
Deltagere i gruppen Finale D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602629 1463110 1. Bjarke Hellemann Syddjurs Skakklub 1200 1615 2018-03-03
101200026 - 2. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1150 2018-03-03
100602410 1444824 3. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1798 1836 2018-03-03
100602544 1451502 4. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1705 1898 2018-03-03
100601205 1420950 5. Kristen Hedelykke Nordre Skakklub 1635 1737 2018-03-03
101200025 1465295 6. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1327 2018-03-03