Arbejder ...

loading

Randersmesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mester klassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Oluf Øe
Randers Skakklub
18581909
6
0
2
½
3
0
4
1
5
½
251,718671,851912
2Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
20002029
5
½
1
½
6
1
3
½
4
½
31 - 22,820042,772034
3Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
19221945
4
0
5
½
1
1
2
½
6
0
262,219162,101943
4Ricardo De La Calle Aramburu
Skakklubben Rokaden
18081854
3
1
6
1
5
½
1
0
2
½
31 - 21,3518771,441885
5Claus Rossen
Viborg Skakklub
21742193
2
½
3
½
4
½
6
½
1
½
34,0521433,952164
6Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20082045
1
1
4
0
2
0
5
½
3
1
42,8520012,892037

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Jegbjerg Hansen
Randers Skakklub
14771697
6
1
2
0
3
0
4
0
5
½
51,5514752,371680
2Jan Han Petersen
Århus Skakklub/Skolerne
17851851
5
½
1
1
6
1
3
½
4
½
23,8517753,581849
3Finn Andersson
Randers Skakklub
16501719
4
1
5
½
1
1
2
½
6
1
412,916862,541748
4Kurt Sørensen
Skakklubben Rokaden
16881773
3
0
6
0
5
1
1
1
2
½
33,1516692,971764
5Christian Murmann
Randers Skakklub
15761670
2
½
3
½
4
0
6
1
1
½
42,315852,151677
6Leo Starup
Skakklubben Rokaden
14311569
1
0
4
1
2
0
5
0
3
0
161,2514201,391561

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ruben Emanuel Dinnesen Jensen
Randers Skakklub
10721188
6
0
2
½
3
0
4
0
5
0
½60,910540,681181
2Niels Christian Vrou Offersen
Enkeltmedlem - Indland
12751411
5
1
1
½
6
0
3
½
4
½
32,3512822,081419
3Villy Abildgaard Andersen
Skakklubben Rokaden
14281596
4
0
5
0
1
1
2
½
6
½
253,4513633,461567
4Michael Jensen
Randers Skakklub
13661577
3
1
6
1
5
1
1
1
2
½
1314563,321601
5Arne Hansen
Randers Skakklub
12401465
2
0
3
1
4
0
6
1
1
1
322,0512832,491485
6Gunnar Bach
Skakklubben Rokaden
13931528
1
1
4
0
2
1
5
0
3
½
43,213622,971519
Indbydelse

Klubberne i Randers inviterer hermed til Randersmesterskabet 2018

Spillested: Plejecenter Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers C (ca. 150 m fra banegården)

Turneringsform: Der spilles i 6-mandsgrupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk + 30 min. og opsparet tid til resten. 30 sek. titlæg pr. træk fra træk 1.

Spilletider:

1. runde: Mandag den 30. april 2018

2. runde: Mandag den 77. maj 2018

3. runde: Mandag den 14. maj 2018

4. runde: Mandag den 28. maj 2018

5. runde: Mandag den 44. juni 2018

Alle runder starter kl. 19.00

Evt. udsatte partier kan spilles tirsdage hos Rokaden.

Indskud: 150,- kr.

Præmier:

1. præmie i alle grupper 500,- kr.

2. præmie i alle grupper 250,- kr.

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO-ratet.

Tilmelding: Sidste tilmelding er onsdag den 25. april 2018 på www.skak.dk under indbydelser.

Turneringsleder: Kaj Nielsen, Randers Skakklub. Telf. 2325 7083. Mail: kaj.n1109@gmail.com. Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Claus Andersen, Aage Olsen og Finn Andersson.

Periode 2018-04-30 .. 2018-06-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Finn Andersson
Dommere

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester klassen 6 2018-04-30 2018-04-25
Basis 1 6 2018-04-30 2018-04-25
Basis 2 6 2018-04-30 2018-04-25
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mester klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600887 1404970 1. Oluf Øe Randers Skakklub 1858 1909 2018-04-10
100600930 1409506 2. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 2000 2029 2018-04-27
100602545 1451499 3. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1922 1945 2018-03-07
100201713 1409280 4. Ricardo De La Calle Aramburu Skakklubben Rokaden 1808 1854 2018-04-12
100300084 1403222 5. Claus Rossen Viborg Skakklub 2174 2193 2018-04-07
100600871 1406205 6. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2008 2045 2018-02-20
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501598 1419790 1. Henrik Jegbjerg Hansen Randers Skakklub 1477 1697 2018-04-25
103102835 1427121 2. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1785 1851 2018-03-28
100600853 1420232 3. Finn Andersson Randers Skakklub 1650 1719 2018-03-07
100600836 1436520 4. Kurt Sørensen Skakklubben Rokaden 1688 1773 2018-03-07
100600677 1421883 5. Christian Murmann Randers Skakklub 1576 1670 2018-04-16
100600833 1422669 6. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1431 1569 2018-04-01
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602235 1436309 1. Ruben Emanuel Dinnesen Jensen Randers Skakklub 1072 1188 2018-04-24
100602622 1463080 2. Niels Christian Vrou Offersen Enkeltmedlem - Indland 1275 1411 2018-04-27
100601456 1420224 3. Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1428 1596 2018-03-28
100602468 1447025 4. Michael Jensen Randers Skakklub 1366 1577 2018-03-27
100600863 1420828 5. Arne Hansen Randers Skakklub 1240 1465 2018-04-27
100602085 1420283 6. Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1393 1528 2018-03-28