Arbejder ...

loading

Himmerlandsmesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18611913
8
1
2
0
3
0
4
0
5
½
6
½
7
½
74,0518154,221879
2Søren Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
18591895
7
½
1
1
8
1
3
½
4
1
5
½
6
1
1419044,031924
3Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
18631916
6
0
7
½
1
1
2
½
8
1
4
½
5
½
444,0518624,251911
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17431860
5
½
6
½
7
0
1
1
2
0
3
½
8
0
62,7517363,681836
5Carsten Richard Espensen
Aars Nibe Skakklub
17991815
4
½
8
1
6
0
7
½
1
½
2
½
3
½
53,3518043,231820
6Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
18791921
3
1
4
½
5
1
8
1
7
½
1
½
2
0
34,2518874,291925
7Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17571854
2
½
3
½
4
1
5
½
6
½
8
1
1
½
22,918083,611872
8Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
17271506
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
1
182,616790,691518
Indbydelse

Himmerlandsmesterskabet 2018

Aars Skakklub indbyder hermed til 7 runders EMT om årets "Himmerlandsmesterskab".

Klasser: Mester/Basis, 8-mandsgrupper tilstræbes.

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, Aars.

Spilledatoer: ma 23/4, on 25/4, ma 30/4, ma 7/5, ma 14/5, on 23/5, ma 28/5. Alle runder starter kl. 19.00.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk, 15 min. + evt. opsparet tid til resten af partiet. Tillægstid: 30 sek. pr. træk.

Indskud: Mester: Kr. 160,-, Basis: Kr. 120,-. Opkræves første spilleaften.

Præmier: 1.præmie M-kl.: Kr. 1500,-, 1.præmie Basiskl.: Kr. 600,-.

Tilmelding: Senest onsdag 18/4 her på siden eller til Henning Larsen, tlf. 9862 3672.

NB: Præmieuddeling og lynturnering mandag 4/6 kl. 19.00.

 

 

 

Periode 2018-04-23 .. 2018-05-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Himmerlandsmesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2018-04-23 2018-04-18
Basis 1 8 2018-04-23 2018-04-18
Basis 2 8 2018-04-23 2018-04-18
Basis 3 8 2018-04-23 2018-04-18
Basis 4 8 2018-04-23 2018-04-18
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700393 1403257 1. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1939 2006 2018-04-06
100602635 1464302 2. Søren Dalgaard Christensen Syddjurs Skakklub 1901 1916 2018-04-18
100700348 1433598 3. Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1907 1938 2018-03-06
100700188 1405950 4. Jesper Salomonsen Aars Nibe Skakklub 2041 2110 2018-04-05
100700367 1401670 5. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2053 2085 2018-04-04
100700375 1402820 6. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2187 2214 2018-04-04
100700450 1405969 7. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1958 1943 2018-04-07
100701790 1043757 8. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2075 2136 2018-04-04
100700725 1407678 9. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2090 2112 2018-04-02
100700172 1404245 10. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2046 2079 2018-03-13
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701708 1461176 1. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1861 1913 2018-04-06
100700768 1446088 2. Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1859 1895 2018-03-16
100700353 1417274 3. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1863 1916 2018-04-18
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1743 1860 2018-02-28
100701532 1438670 5. Carsten Richard Espensen Aars Nibe Skakklub 1799 1815 2018-03-26
100700349 1410997 6. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1879 1921 2018-03-24
100700677 1406159 7. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1757 1854 2018-03-22
100701788 1465058 8. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1727 1506 2018-02-28
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701628 1447114 1. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1633 1770 2018-04-03
100700684 1413295 2. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1581 1732 2018-04-19
100701610 1450565 3. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1691 1745 2018-04-17
100700340 1440799 4. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1606 1712 2018-04-18
100700784 1450484 5. Poul Erik Niebuhr Aars Nibe Skakklub 1661 1715 2018-03-25
100701346 1453564 6. Jakob Søgaard Skørping Skakklub 1585 1675 2018-03-09
101095048 1454200 7. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1507 1606 2018-04-17
100700184 1409611 8. Bo Bøgh Lassen Skørping Skakklub 1723 1859 2018-04-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700690 1413856 1. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1413 1561 2018-03-22
100100277 1450492 2. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1190 1340 2018-04-17
100701533 1453033 3. Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1457 1436 2018-03-26
100701631 1450549 4. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1287 1410 2018-04-12
100701384 1428640 5. Patrick Lemonnier Skørping Skakklub 1454 1555 2018-04-07
100700601 1453521 6. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1183 1489 2018-04-09
100701783 1464795 7. Nataniel Bernth Strømgaard Hansen Aars Nibe Skakklub 1222 1109 2018-02-26
100701776 1464485 8. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1270 1465 2018-04-19
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701784 1464787 1. Anne-Mette Gravlund Nielsen Aars Nibe Skakklub 800 2018-02-28
100701176 1435167 2. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1039 1287 2018-03-24
100201715 1409700 3. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 979 1335 2018-04-18
100701383 1451308 4. Stener Mousten Skørping Skakklub 1022 2018-04-17
100701702 1454927 5. Willads Rønnow Juul Aars Nibe Skakklub 863 2018-04-10
100701771 1464779 6. Jan Nielsen Aars Nibe Skakklub 973 2018-02-23
100701091 1453009 7. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1121 1379 2018-03-26
100701497 1444913 8. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1124 1358 2018-04-13