Arbejder ...

loading

Midtjysk Sommer EMT 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
17581841
7
1
6
0
9
½
8
1
3
 
4 - 53,217373,231826
2Helge Nielsen
Skakklubben Evans
17521777
8
½
5
0
11
1
9
0
10
 
8 - 103,516922,941748
3Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
17421816
9
½
10
½
4
0
11
1
1
 
26 - 73,217062,961797
4John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17301828
10
½
9
½
3
1
6
1
5
 
31 - 32,9517323,021828
5Ernst Lund Jensen
Enkeltmedlem - Indland
17101787
11
1
2
1
6
0
7
1
4
 
31 - 32,817162,751792
6Knud Erik Andersen
Nr. Snede Skakklub
16901785
12
1
1
1
5
1
4
0
9
 
31 - 32,716992,821789
7Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
16271661
1
0
8
1
10
1
5
0
12
 
26 - 72,516122,211657
8Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
16011702
2
½
7
0
12
1
1
0
11
 
8 - 102,315662,541681
9Vagn Skov Andersen
Horsens Skakforening
15921697
3
½
4
½
1
½
2
1
6
 
4 - 51,5516231,741712
10Kjeld Hansen
Stouby Skakklub
15871682
4
½
3
½
7
0
12
0
2
 
1111,9515442,261657
11Erik Pedersen
Korning Skakklub
15251694
5
0
12
½
2
0
3
0
8
 
½121,614762,331657
12Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
15001502
6
0
11
½
8
0
10
1
7
 
8 - 101,814871,201508

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
14061574
5
½
4
½
6
½
2
1
8
 
2 - 43,3513683,451555
2Aage Andersen
Skanderborg Skakklub
13971432
6
0
5
½
7
1
1
0
3
 
73,2513182,221418
3Bjarne Sonberg
Nr. Snede Skakklub
13701521
7
1
6
½
4
½
8
0
2
 
25 - 63,2513143,231496
4Kai Randbæk Greve
Stouby Skakklub
13601486
8
1
1
½
3
½
6
½
5
 
2 - 43,113332,631483
5Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
12491474
1
½
2
½
8
0
7
1
4
 
25 - 62,2512382,691460
6Jørgen Falck
Nr. Snede Skakklub
12381411
2
1
3
½
1
½
4
½
7
 
2 - 41,812702,031430
7Dennis Gottenborg Christensen
Herning Skakklub
11621390
3
0
8
0
2
0
5
0
6
 
081,810812,171303
8Leo Bach
Nr. Snede Skakklub
10911349
4
0
7
1
5
1
3
1
1
 
311,1512131,581377
Indbydelse

Midtjydsk Sommer EMT 2018

 

 

Spillested                            Bavnehøjcentret, Bavnehøj 19 Nr. Snede

 

Spilledage                           Mandage, udsatte partier kan spilles den 11/6 eller privat

                                            Efter aftale med turneringslederen

 

Spilledatoer                        14/5, 28/5, 4/6, 18/6, 25/6

 

Spilletider                           Kl. 19.00 – 1 time og 30 minutter til hele partiet + 30 sec pr træk.

                                           

Turneringsform                   5 runder dansk sweizer i en gruppe dog 2 grupper ved mere end 16 deltagere.

 

Indskud                              150 kr. pr person.

 

Tilladt forsinkelse               Som hidtil 1 time

 

Afbud                                  Skal altid meddeles turneringsleder samt modstander og spilledato for det udsatte parti skal aftales snarest derefter,                                                                      afbud på spilledagen efter kl 17.00 accepteres normalt ikke.                                                                                                                                                               Ved afbud til en af de 3 første runder skal denne være spillet senest den 11/6 af hensyn til den videre rundelægning.                                                                    Ved udeblivelse uden gyldig afbud erklæres partiet tabt for den udeblivende part.

 

Rating                                 Turneringen Rates i henhold til dsu regler, desuden Elo rates turneringen

                                            også efter reglerne for Elo rating.

 

Tilmelding                          Via skak.dk under turneringer  Midtjysk sommer Emt eller til John Engstrøm tlf.  20 87 40 25

                                           Senest 5/5 2017

.

 

 

Præmier                              Afhængig af deltagerantallet.  Dog minimum .

                                            1.Præmie       300 kr

                                            2.Præmie       200 kr.

Periode 2018-05-14 .. 2018-06-25
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer John Engstrøm
Dommere
Gruppe 1:  John Engstrøm
Gruppe 2:  John Engstrøm

Tilmeldings muligheder til Midtjysk Sommer EMT 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 12 2018-05-14 2018-05-05
Gruppe 2 8 2018-05-14 2018-05-05
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500219 1417045 1. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1758 1841 2018-04-11
100500525 1403460 2. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1752 1777 2018-04-20
100500518 1409697 3. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1742 1816 2018-04-05
100500727 1410512 4. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1730 1828 2018-03-05
100900260 1428586 5. Ernst Lund Jensen Enkeltmedlem - Indland 1710 1787 2018-05-05
100900045 1408160 6. Knud Erik Andersen Nr. Snede Skakklub 1690 1785 2018-03-21
100500752 1428543 7. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1627 1661 2018-04-09
103103878 1444751 8. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1601 1702 2018-03-05
100500606 1413180 9. Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1592 1697 2018-04-30
100501762 1452070 10. Kjeld Hansen Stouby Skakklub 1587 1682 2018-04-22
100500644 1404997 11. Erik Pedersen Korning Skakklub 1525 1694 2018-04-16
100900771 1413201 12. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1500 1502 2018-05-03
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500744 1444743 1. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1406 1574 2018-04-13
101095198 1452401 2. Aage Andersen Skanderborg Skakklub 1397 1432 2018-04-22
100500889 1444727 3. Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1370 1521 2018-03-21
100500821 1448676 4. Kai Randbæk Greve Stouby Skakklub 1360 1486 2018-04-13
100600231 1421069 5. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1249 1474 2018-04-25
100100338 1428152 6. Jørgen Falck Nr. Snede Skakklub 1238 1411 2018-04-16
100901533 1429957 7. Dennis Gottenborg Christensen Herning Skakklub 1162 1390 2018-05-03
103109114 1444697 8. Leo Bach Nr. Snede Skakklub 1091 1349 2018-03-21