Arbejder ...

loading

Larsens Nordjyske Mindeturnering2018  

Vis Gruppe : Parringer
Turneringstavlen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
24812502
31
1
18
1
16
0
10
1
11
1
8
1
2
½
2 - 45,6524805,722500
2GM Evgeny Sveshnikov
Rusland
24632478
32
1
17
1
22
1
27
1
5
½
4
1
1
½
61024635,432484
3GM Leif Ogaard
Norge
24052386
33
½
30
1
12
1
8
½
4
0
23
1
13
1
55 - 7024055,382382
4GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
23322370
34
1
19
½
15
1
28
1
3
1
2
0
16
1
2 - 44,723484,972375
5IM Nils-Gustaf Renman
Sverige
23492349
35
1
20
½
19
1
16
1
2
½
7
½
9
1
2 - 4023494,782356
6IM Jan Rooze
Belgien
23172313
36
1
21
1
27
0
22
1
9
0
25
1
11
0
416 - 25023175,392285
7FM Jørn Sloth
Nordre Skakklub
23032306
37
1
22
0
34
1
24
½
20
1
5
½
21
1
55 - 75,322975,292300
8IM Bogdan Borsos
Ukraine
22702277
38
1
24
½
26
1
3
½
21
1
1
0
14
½
8 - 15022704,392278
9FM Christian Hess
Tyskland
22252225
39
½
33
1
20
½
30
1
6
1
16
½
5
0
8 - 15022254,342228
10FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
22062211
40
1
25
1
28
½
1
0
24
1
13
½
19
½
8 - 154,422084,322215
11Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
21862207
41
½
39
1
24
½
23
1
1
0
27
+
6
1
55 - 73,521963,522217
12Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
21562194
42
1
26
½
3
0
29
1
28
½
32
½
22
½
416 - 254,621444,712180
13Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21522180
43
1
28
0
35
1
38
½
45
1
10
½
3
0
416 - 254,621404,652167
14FM Bengt Hammar
Sverige
21592178
44
1
27
0
36
½
31
1
32
½
38
1
8
½
8 - 15021594,922170
15Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21442172
45
½
41
1
4
0
33
½
34
½
35
1
26
0
26 - 364,7521194,792146
16 Magnus Wahlbom
Sverige
21862159
46
1
29
1
1
1
5
0
27
1
9
½
4
0
8 - 15021863,242184
17IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21202142
47
1
2
0
38
0
45
0
52
1
44
1
34
1
416 - 255,120984,952123
18FM Nils Åke Malmdin
Sverige
21352141
48
1
1
0
40
½
36
½
41
½
45
½
38
1
416 - 25021354,732126
19Per Holst
Nordre Skakklub
21112132
49
1
4
½
5
0
39
1
38
½
28
1
10
½
8 - 153,9521223,842145
20Pouelsten Holm Grabow
Fredericia Skakforening
21442128
50
1
5
½
9
½
32
½
7
0
36
½
41
½
26 - 364,0521333,912120
21Richard Lilja
Skørping Skakklub
21212102
51
1
6
0
42
1
44
1
8
0
30
1
7
0
416 - 254,0521203,772107
22John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20302065
52
1
7
1
2
0
6
0
42
1
33
½
12
½
416 - 252,9520512,992085
23Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20392063
53
½
45
½
43
1
11
0
44
1
3
0
36
½
26 - 364,2520244,142050
24Arne Christiansen
Randers Skakklub
20292051
54
1
8
½
11
½
7
½
10
0
41
½
45
½
26 - 363,320333,262056
25 Vidar Taksrud
Norge
20402040
55
1
10
0
44
0
47
1
43
1
6
0
37
1
416 - 25020404,082038
26FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20132034
56
1
12
½
8
0
40
½
36
½
48
1
15
1
8 - 153,7520283,702050
27 Kaj Andersson
Sverige
20232023
57
1
14
1
6
1
2
0
16
0
11
-
55
-
337 - 47020231,772048
28Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
19962004
58
1
13
1
10
½
4
0
12
½
19
0
42
0
337 - 472,9519982,682010
29Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19502000
59
1
16
0
45
½
12
0
48
0
49
1
47
1
26 - 364,419234,401982
30 Carsten Aubert
Norge
19971997
60
1
3
0
46
1
9
0
40
1
21
0
51
1
416 - 25019973,672004
31Einar Lauritzen
Norge
19971997
1
0
48
½
52
1
14
0
37
½
34
½
59
1
26 - 36019973,981987
32Peter Ekelund
Sverige
19651987
2
0
53
1
47
1
20
½
14
½
12
½
33
1
8 - 15019652,992017
33Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
19511987
3
½
9
0
48
1
15
½
51
1
22
½
32
0
26 - 36319663,011997
34Mikhael Andersen
Aros Skakklub
19851985
4
0
49
1
7
0
46
1
15
½
31
½
17
0
337 - 472,919882,731989
35 Robert Danielsson
Sverige
19731973
5
0
50
1
13
0
49
½
39
1
15
0
40
½
337 - 47019733,231968
36 Kurt Ekelund
Sverige
20011972
6
0
51
1
14
½
18
½
26
½
20
½
23
½
26 - 36020012,561991
37Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19381971
7
0
52
0
41
½
54
1
31
½
46
1
25
0
337 - 473,8519133,971952
38Frank Lennart Vang
Syddjurs Skakklub
19051969
8
0
54
1
17
1
13
½
19
½
14
0
18
0
337 - 472,119322,341982
39Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
18851964
9
½
11
0
53
1
19
0
35
0
54
1
48
1
26 - 363,518853,691960
40Kai Ørtoft
Norge
19571957
10
0
55
1
18
½
26
½
30
0
47
½
35
½
337 - 47019573,341950
41 Per O Andersen
Norge
19521952
11
½
15
0
37
½
50
1
18
½
24
½
20
½
26 - 36019522,571971
42Claus Nørregaard
Syddjurs Skakklub
18821944
12
0
56
1
21
0
52
1
22
0
50
1
28
1
416 - 253,5518963,851947
43John Zachariassen
Faxe Skakklub
18291911
13
0
58
1
23
0
60
1
25
0
51
0
57
1
337 - 474,217934,341884
44Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18271900
14
0
57
1
25
1
21
0
23
0
17
0
50
1
337 - 472,618392,871903
45Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18151883
15
½
23
½
29
½
17
1
13
0
18
½
24
½
26 - 361,319021,551922
46Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18321868
16
0
59
1
30
0
34
0
49
1
37
0
52
1
337 - 473,5518163,621856
47 Ove S Jenssen
Norge
18401840
17
0
60
1
32
0
25
0
56
1
40
½
29
0
48 - 52018403,131827
48Kurt Finn Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17041813
18
0
31
½
33
0
59
1
29
1
26
0
39
0
48 - 521,9517212,361816
49Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16771722
19
0
34
0
56
1
35
½
46
0
29
0
53
1
48 - 522,416802,431723
50Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16641705
20
0
35
0
57
1
41
0
58
1
42
0
44
0
253 - 552,716432,511695
51 Ulf Norevall
Sverige
16941686
21
0
36
0
58
1
53
1
33
0
43
1
30
0
337 - 47016942,241701
52 Yngve Lindsjørn
Norge
16011601
22
0
37
1
31
0
42
0
17
0
60
1
46
0
253 - 55016011,511611
53Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13941559
23
½
32
0
39
0
51
0
59
0
55
1
49
0
56 - 581,413992,111547
54Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14301557
24
0
38
0
59
½
37
0
60
1
39
0
58
1
48 - 522,4514322,561556
55Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
15171522
25
0
40
0
60
0
58
0
57
0
53
0
27
+
159 - 603,313692,621470
56Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
15021490
26
0
42
0
49
0
57
1
47
0
59
0
60
½
56 - 58314352,401472
57Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12601475
27
0
44
0
50
0
56
0
55
1
58
1
43
0
253 - 551,0513031,931476
58Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12361427
28
0
43
0
51
0
55
1
50
0
57
0
54
0
159 - 60112361,631414
59Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12431401
29
0
46
0
54
½
48
0
53
1
56
1
31
0
48 - 520,813291,281425
60Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11951266
30
0
47
0
55
1
43
0
54
0
52
0
56
½
56 - 580,612360,921278

Ratingpræmiegruppe 1 (8 spillere)Ratingpræmiegruppe 2 (8 spillere)Ratingpræmiegruppe 3 (8 spillere)Ratingpræmiegruppe 4 (8 spillere)Ratingpræmiegruppe 5 (8 spillere)Ratingpræmiegruppe 6 (8 spillere)

Indbydelse

Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub inviterer for 4. gang til international skakturnering for seniorer. Spilleberettigede er personer født 1968 eller tidligere.

Turneringen afholdes til minde om dansk skaks ubestridte største navn Bent Larsen under navnet "Larsens Nordjyske Mindeturnering2018"

 

Spillested

Aalborg Katedralskole Sankt Jørgensgade 5  Aalborg

Spilledage

Lørdag d 13.10-fredag d 19.10

Tidsplan

Registrering lørdag d.13.10 kl 12.30-13.20

Velkomst kl 13.30

1. runde starter kl 14.00

De øvrige dage kl 11.00

Øvrige aktiviteter

Der vil være nogle skaklige foredrag enkelte dage efter runderne ca kl 15.30

Onsdag d 17.10 kl 16.00 Reception på Rådhuset

Torsdag d 18.10 kl 18.00 Stævnemiddag i Nørresundbys klublokaler

Fredag d 19.10 ca kl 16  Præmieuddeling og lidt mad

Turneringsform

Der spilles 7 runder i én gruppe efter schweizersystem - SwissManager

Betænkningstid

90 min til 40 træk, derefter 30 min til resten

Tillægstid på 30 sek pr træk fra træk 1.

ELO-rating

Turneringen vil  blive ELO-ratet

Tilmelding

Senest ma d 8.10 på DSU`s turneringsside

Indskud

500 kr  /  GM/IM fri

Præmier

1.præmie 6000 kr.

2.præmie 3000 kr.

3.præmie 2000 kr.

4.præmie 1500 kr

Bedst placerede 50+ eller 65+ modsat vinderen af 1.præmien: 3500 kr.

Ratingpræmier:

Nr. 13-20: 1000 kr

Nr. 20-28: 1000 kr.

Nr. 29-36: 1000 kr.

Nr. 37-44: 1000 kr.

Nr. 45-52: 1000 kr.

Nr. 53-60: 1000 kr.

Kantine

Der vil være mulighed for at købe kaffe,te,øl og vand samt håndmadder og øvrige lækkerier

Vejledning

Kontakt bents2064@gmail.com   21461807

Sidegrupper

Der spilles en juniorgruppe ma d 15.10 og en åben hurtiggruppe sø d 14.10

Indkvartering

Der er mange hoteller i gåafstand fra spillestedet. Der er gode B&B tilbud og på længere afstand sommerhustilbud.

 

Velkommen til Seniorskak i Aalborg

Periode 2018-10-13 .. 2018-10-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.enpassant.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere
Turneringstavlen:  Per Grevlund

Tilmeldings muligheder til Larsens Nordjyske Mindeturnering2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.enpassant.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Turneringstavlen 60 2018-10-13 2018-10-08
Totalt antal tilmeldte 60
Deltagere i gruppen Turneringstavlen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2481 2502 2018-05-16
4100638 2. GM Evgeny Sveshnikov Rusland 2463 2478 2018-05-16
1500074 3. GM Leif Ogaard Norge 2405 2386 2018-05-16
100200545 1400061 4. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2332 2370 2018-09-05
1700367 5. IM Nils-Gustaf Renman Sverige 2349 2349 2018-09-04
200050 6. IM Jan Rooze Belgien 2317 2313 2018-05-16
100900513 1400240 7. FM Jørn Sloth Nordre Skakklub 2303 2306 2018-09-06
14100568 8. IM Bogdan Borsos Ukraine 2270 2277 2018-07-08
4605969 9. FM Christian Hess Tyskland 2225 2225 2018-09-17
100700375 1402820 10. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2206 2211 2018-05-21
100600689 1400916 11. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2186 2207 2018-08-15
100700396 1401092 12. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2156 2194 2018-09-17
100300623 1403273 13. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2152 2180 2018-08-01
1700391 14. FM Bengt Hammar Sverige 2159 2178 2018-07-26
100600965 1400851 15. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2144 2172 2018-10-08
1700685 16. Magnus Wahlbom Sverige 2186 2159 2018-05-16
100700110 1400410 17. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2120 2142 2018-05-16
1701584 18. FM Nils Åke Malmdin Sverige 2135 2141 2018-08-22
100600338 1405411 19. Per Holst Nordre Skakklub 2111 2132 2018-10-02
100700767 1400630 20. Pouelsten Holm Grabow Fredericia Skakforening 2144 2128 2018-08-27
100800709 1403109 21. Richard Lilja Skørping Skakklub 2121 2102 2018-10-03
100700682 1404156 22. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2030 2065 2018-10-08
100700367 1401670 23. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2039 2063 2018-06-04
100600856 1402013 24. Arne Christiansen Randers Skakklub 2029 2051 2018-09-26
1502158 25. Vidar Taksrud Norge 2040 2040 2018-09-19
100101656 1400649 26. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2013 2034 2018-06-12
1709860 27. Kaj Andersson Sverige 2023 2023 2018-10-04
100700391 1404253 28. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1996 2004 2018-09-04
100700172 1404245 29. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1950 2000 2018-10-08
1504320 30. Carsten Aubert Norge 1997 1997 2018-10-05
1504819 31. Einar Lauritzen Norge 1997 1997 2018-09-20
1704397 32. Peter Ekelund Sverige 1965 1987 2018-08-14
100900189 1406892 33. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1951 1987 2018-08-03
100601229 1420208 34. Mikhael Andersen Aros Skakklub 1985 1985 2018-10-04
1711490 35. Robert Danielsson Sverige 1973 1973 2018-09-10
1706667 36. Kurt Ekelund Sverige 2001 1972 2018-03-31
100700450 1405969 37. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1938 1971 2018-06-04
100900757 1405799 38. Frank Lennart Vang Syddjurs Skakklub 1905 1969 2018-09-13
100700393 1403257 39. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1885 1964 2018-05-21
1502395 40. Kai Ørtoft Norge 1957 1957 2018-08-02
1503138 41. Per O Andersen Norge 1952 1952 2018-10-04
100600571 1409808 42. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1882 1944 2018-08-03
100102048 1405535 43. John Zachariassen Faxe Skakklub 1829 1911 2018-03-24
100700664 1418394 44. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1827 1900 2018-09-11
100701708 1461176 45. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1815 1883 2018-10-06
100700677 1406159 46. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1868 2018-09-13
1509942 47. Ove S Jenssen Norge 1840 1840 2018-09-17
100700648 1417037 48. Kurt Finn Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1704 1813 2018-10-03
100101939 1411357 49. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1677 1722 2018-05-19
100700369 1428357 50. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1664 1705 2018-04-04
1705555 51. Ulf Norevall Sverige 1694 1686 2018-09-14
1515985 52. Yngve Lindsjørn Norge 1601 1601 2018-10-08
100700690 1413856 53. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1394 1559 2018-09-25
100700850 1444921 54. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1430 1557 2018-10-06
100700523 1435159 55. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1517 1522 2018-05-26
100701788 1465058 56. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1502 1490 2018-03-25
100700601 1453521 57. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1260 1475 2018-09-03
100701631 1450549 58. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1236 1427 2018-10-12
100701776 1464485 59. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1243 1401 2018-09-14
100100277 1450492 60. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1195 1266 2018-10-04