Arbejder ...

loading

5 tirsdage i maj  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Michael Christensen
Varde Skakklub
18241953
6
1
2
1
3
0
4
1
5
½
22,951841
2Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
16661717
5
½
1
0
6
½
3
½
4
½
23 - 51,751674
3Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
19432010
4
½
5
1
1
1
2
½
6
1
413,81949
4Michael Tranberg Rozenfeldt
Esbjerg Skakforening
17951822
3
½
6
½
5
½
1
0
2
½
23 - 52,751773
5Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
16661707
2
½
3
0
4
½
6
½
1
½
23 - 51,751674
6Jens Kristian Pedersen
Esbjerg Skakforening
16981768
1
0
4
½
2
½
5
½
3
0
621683

Basis Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1René Poulsen
Jerne Skakklub
16441752
6
1
2
1
3
1
4
1
5
½
13,751667
2Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
14501526
5
0
1
0
6
1
3
0
4
1
242,41432
3Svend Madsen
Esbjerg Skakforening
16351661
4
1
5
½
1
0
2
1
6
½
333,71614
4Jørgen Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
13821599
3
0
6
1
5
0
1
0
2
0
151,951339
5Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14871553
2
1
3
½
4
1
6
1
1
½
422,651564
6Niels Winkel
Jerne Skakklub
11401421
1
0
4
0
2
0
5
0
3
½
½60,551138
Indbydelse

3 klubber, der alle har klubaften på tirsdage, forlænger sæsonen i stedet for at holde sommerferie og indbyder derfor til EMT på 5 tirsdage i maj. Deltagerantallet begrænses til 30, hvorfor hurtig tilmelding anbefales!
1. maj                1. runde hos Varde
8. og 15. maj     2. og 3. runde hos Jerne
22. og 29. maj   4. og 5. runde hos Esbjerg Skakforening

Spilletid              kl. 19:00
Der spilles med 90 minutter pr. spiller og 30 sekunder pr. træk i den udstrækning, hvor der findes elektroniske ure på spillestedet, øvrige partier spilles med 120 minutter til hver spiller til hele partiet. Der spilles i 6-mandsgrupper efter DSU-rating og evt. en Monrad-gruppe nederst
Indskud              130 kr.
30 kr. går til ratingafgift, idet turneringen rates efter DSU-rating. Resten af indskuddet går til præmier, der i 6-mandsgrupper bliver:
Præmier             350 kr. og 250 kr.
Tilmelding på turnering.skak.dk senest lørdag den 28.april

Eventuel henvendelse til Jesper Lahn Rasmussen, JR@varde-gym.dk

Periode 2018-05-01 .. 2018-05-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 5 tirsdage i maj

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2018-05-01 2018-04-28
Basis 6 2018-05-01 2018-04-28
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101200036 1463667 1. Michael Christensen Varde Skakklub 1824 1953 2018-03-24
100500354 1449583 2. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1666 1717 2018-03-24
100500063 1407287 3. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 1943 2010 2018-03-22
101095843 1463608 4. Michael Tranberg Rozenfeldt Esbjerg Skakforening 1795 1822 2018-04-04
100500942 1439855 5. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1666 1707 2018-03-25
100500164 1419226 6. Jens Kristian Pedersen Esbjerg Skakforening 1698 1768 2018-04-29
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500157 1449508 1. René Poulsen Jerne Skakklub 1644 1752 2018-04-10
101095844 1463616 2. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1450 1526 2018-03-24
100500970 1419846 3. Svend Madsen Esbjerg Skakforening 1635 1661 2018-04-03
100500146 1431650 4. Jørgen Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1382 1599 2018-04-04
100501384 1444786 5. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1487 1553 2018-04-03
100501669 1452932 6. Niels Winkel Jerne Skakklub 1140 1421 2018-04-10