Arbejder ...

loading

Viking Cup 2019  

Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 40. Viking Cup lør. d. 23/3-2019 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi igen forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499.
Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering. Se indbydelsen her.

Rating:Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 21/3 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere. (inkl. juniorturneringen)

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2019-03-23 .. 2019-03-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Per Lund , Henrik Mikkelsen

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2019-03-23 2019-03-21
1. klasse (max 1899) 8 2019-03-23 2019-03-21
2. klasse (max 1699) 8 2019-03-23 2019-03-21
3. klasse (max 1499) 14 2019-03-23 2019-03-21
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103833 1438999 Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1765 1896 2019-02-13
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 1929 2072 2019-01-08
100802438 1412159 Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2071 2135 2019-02-18
100800106 1400550 FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2092 2124 2019-02-19
100102137 1403249 FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2230 2235 2019-02-14
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2141 2265 2019-02-19
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 2064 1960 2019-01-21
100801531 1401378 IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2453 2424 2019-01-11
100800945 1405306 Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2045 2110 2019-01-21
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1908 1996 2019-01-17
1702998 Thomas Johansson 2238 2238 2019-02-16
100104462 45059730 Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1744 1756 2019-02-10
Deltagere i gruppen 1. klasse (max 1899)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101530 1447980 Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1780 1748 2019-02-04
100201390 1433709 Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1868 1950 2019-01-24
100802146 1402714 FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1733 1861 2019-01-15
100100268 1415220 Henning Lauritsen Nørrebro Skakklub 1845 1956 2019-01-23
100100565 1435965 Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1779 1944 2019-01-27
100102604 1413287 Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1705 1795 2019-02-14
100104149 1452568 Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1801 1840 2019-02-18
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1742 1708 2019-01-10
Deltagere i gruppen 2. klasse (max 1699)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095747 1462482 Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1693 1832 2019-02-20
100803031 1463535 Gert Sørensen Frederiksværk Skakklub 1500 1760 2019-01-19
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1679 1801 2019-01-27
101095257 1461613 Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1558 1678 2019-02-21
100802875 1448250 Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub 1620 1807 2019-01-13
102101041 1451103 Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe 1686 1709 2019-02-13
100102012 1433768 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1663 1834 2019-01-29
100103389 1446762 Troels Barington Valby Skakklub 1578 1773 2019-02-03
Deltagere i gruppen 3. klasse (max 1499)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1330 1559 2019-01-07
100803118 1467522 Flemming Andersen Enkeltmedlem - Indland 1266 1419 2019-02-17
101096439 - Henrik Lindballe Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1372 2019-02-21
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1377 1602 2019-02-11
102101061 1447548 Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1469 1632 2019-02-13
100103650 1436066 Johnny Svejgaard Rasmussen 1297 1572 2019-02-04
101096615 1467824 Lars H. Nielsen Hvidovre Skakklub 998 1323 2019-01-29
100803104 1467433 Michael Szymanski Hillerød Skakklub 1014 1545 2019-02-10
100102935 1417517 Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1297 1563 2019-01-28
101096383 1467085 Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1319 1448 2019-02-20
100500542 1427717 Per Rømhild Skakklubben Evans 1006 1126 2018-12-31
100101763 1416251 Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1490 1669 2019-02-09
100104026 1445790 Uffe Marco Wulff-Jensen 1127 2019-01-04
100202461 12816990 Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1436 1641 2019-01-10