Arbejder ...

loading

Viking Cup 2019  

Vis Gruppe : Parringer
1. klasse (max 1899) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
1865
10
1
8
1
6
½
11
1
15
0
2
0
12
1
54,251873
2Kurt Thomsen
Frederikssund Skakklub
1861
11
0
9
1
12
0
10
1
18
1
1
1
15
½
64,351866
3Henning Lauritsen
Nørrebro Skakklub
1845
12
0
18
1
14
1
15
0
8
1
6
0
9
1
484,31836
4Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
1845
13
1
11
0
15
0
16
1
12
1
17
1
6
1
524,41863
5 Max Nimander
1841
14
1
12
1
11
0
6
1
17
1
15
0
16
1
5301841
6 Thomas Hummel
1814
15
1
16
1
1
½
5
0
11
1
3
1
4
0
401814
7Andrius Vaisvila
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1803
16
0
14
0
18
0
13
0
10
1
12
0
8
1
2184,051742
8Allan Hansen
Caïssa Gladsaxe
1780
17
1
1
0
16
½
18
½
3
0
13
½
7
0
133,61747
9Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
1779
18
½
2
0
17
0
14
1
16
0
10
1
3
0
143,61746
10Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
1779
1
0
15
0
13
1
2
0
7
0
9
0
14
1
2153,41737
11Ebbe Klitgård
Tårnby Skakklub
1768
2
1
4
1
5
1
1
0
6
0
16
0
17
1
473,11795
12Gert Sørensen
Frederiksværk Skakklub
1761
3
1
5
0
2
1
17
0
4
0
7
1
1
0
3112,91764
13Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1748
4
0
17
0
10
0
7
1
14
1
8
½
18
1
103,351753
14Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1743
5
0
7
1
3
0
9
0
13
0
18
1
10
0
216 - 173,11710
15Paulius Meskenas
Køge Skakklub
1742
6
0
10
1
4
1
3
1
1
1
5
1
2
½
12,61871
16Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1718
7
1
6
0
8
½
4
0
9
1
11
1
5
0
92,651744
17Kristian Kjær
Frederikssund Skakklub
1711
8
0
13
1
9
1
12
1
5
0
4
0
11
0
3122,751719
18Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1705
9
½
3
0
7
1
8
½
2
0
14
0
13
0
216 - 172,651686
Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 40. Viking Cup lør. d. 23/3-2019 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi igen forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499.
Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering. Se indbydelsen her.

Rating:Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 21/3 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere. (inkl. juniorturneringen)

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2019-03-23 .. 2019-03-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Per Lund , Martin Reib Petersen

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 24 2019-03-23 2019-03-21
1. klasse (max 1899) 18 2019-03-23 2019-03-21
2. klasse (max 1699) 18 2019-03-23 2019-03-21
3. klasse (max 1499) 22 2019-03-23 2019-03-21
Totalt antal tilmeldte 82
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2565 2587 2019-03-15
101095662 417521 2. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2484 2357 2019-03-05
100801531 1401378 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2453 2435 2019-01-11
100102213 1401505 4. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2303 2315 2019-03-21
1702998 5. Thomas Johansson Malmö AS 2238 2238 2019-02-16
100102137 1403249 6. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2230 2200 2019-02-14
100800072 1418572 7. Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2203 2149 2019-02-27
100200620 1403370 8. Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2171 2163 2019-03-19
100100852 1401696 9. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2156 2126 2019-02-26
100103864 1444492 10. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2141 2289 2019-02-19
100102729 1408658 11. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2123 2119 2019-03-22
100200634 1404199 12. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2106 2240 2019-03-19
100800106 1400550 13. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2092 2138 2019-02-19
100801011 1407384 14. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2085 2132 2019-02-27
100802438 1412159 15. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2071 2139 2019-02-18
100100198 1406760 16. Ib Skovgaard BMS Skak 2064 1972 2019-01-21
100101578 1402706 17. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2060 2082 2019-03-17
100800852 1407694 18. Hanus Brekka Præstø Skakklub 2052 2106 2019-03-15
100800945 1405306 19. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2052 2080 2019-01-21
100104150 1454153 20. Casper Yukun Liu BMS Skak 2035 2174 2019-01-08
103103614 1440667 21. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1990 1880 2019-03-19
100100252 1405349 22. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1926 2069 2019-03-15
100103833 1438999 23. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1765 1915 2019-02-13
100104462 45059730 24. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1723 1750 2019-02-10
Deltagere i gruppen 1. klasse (max 1899)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100201390 1433709 1. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1865 1964 2019-01-24
102100236 1426796 2. Kurt Thomsen Frederikssund Skakklub 1861 1960 2019-03-17
100100268 1415220 3. Henning Lauritsen Nørrebro Skakklub 1845 1956 2019-01-23
101095660 1462148 4. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1845 1941 2019-02-28
0 1746677 5. Max Nimander 1841 1841 2019-03-21
1036955 6. Thomas Hummel 1814 1814 2019-03-13
101096766 - 7. Andrius Vaisvila Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1803 2019-03-15
100101530 1447980 8. Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1780 1748 2019-02-04
100800341 1426680 9. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1779 1931 2019-03-19
100100565 1435965 10. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1779 1968 2019-01-27
100101273 1414941 11. Ebbe Klitgård Tårnby Skakklub 1768 1886 2019-03-13
100803031 1463535 12. Gert Sørensen Frederiksværk Skakklub 1761 1795 2019-01-19
101096089 1464981 13. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1748 1766 2019-03-18
100800793 1433512 14. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1743 1770 2019-03-18
100202444 12809969 15. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1742 1828 2019-01-10
100602138 1440659 16. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1718 1799 2019-03-19
100800574 1425706 17. Kristian Kjær Frederikssund Skakklub 1711 1822 2019-03-22
100102604 1413287 18. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1705 1795 2019-02-14
Deltagere i gruppen 2. klasse (max 1699)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1693 1824 2019-02-20
100800654 0 2. Jan Jørgensen Enkeltmedlem - Indland 1689 2019-02-26
100802146 1402714 3. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1688 1910 2019-01-15
100102012 1433768 4. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1669 1849 2019-01-29
100800739 1408526 5. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1651 1802 2019-03-04
100600141 1417738 6. Jacob Steen Printzlau Nørrebro Skakklub 1647 1745 2019-03-22
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1614 1452 2019-03-08
100103576 1414917 8. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1600 1857 2019-03-08
103111055 1450972 9. Emil Skovgaard Nørrebro Skakklub 1597 1726 2019-03-17
100103389 1446762 10. Troels Barington Valby Skakklub 1578 1792 2019-02-03
100104440 1465597 11. Oliver Langberg Birch Sunddahl Valby Skakklub 1563 1685 2019-03-01
101095257 1461613 12. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1558 1629 2019-02-21
100104399 1457349 13. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1549 1628 2019-03-19
100104165 1451375 14. Jakob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1531 1624 2019-03-16
100104290 1463896 15. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1528 1642 2019-01-07
100100016 1411098 16. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1511 1696 2019-03-19
100801513 1402870 17. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1343 1461 2019-03-05
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-03-23
Deltagere i gruppen 3. klasse (max 1499)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101763 1416251 1. Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1490 1671 2019-02-09
100100640 1426613 2. John Sø Allerød Skakklub 1473 1482 2019-03-19
102101061 1447548 3. Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1469 1632 2019-02-13
100104155 1467310 4. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1460 1479 2019-03-22
100202461 12816990 5. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1436 1656 2019-01-10
100803104 1467433 6. Michael Szymanski Hillerød Skakklub 1415 1545 2019-02-10
100104401 1445405 7. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1385 1541 2019-02-24
100104326 1462172 8. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1377 1592 2019-02-11
101096439 - 9. Henrik Lindballe Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1372 2019-02-21
101095227 1461001 10. Kamil Girtler 1351 1487 2019-03-23
101096383 1467085 11. Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1319 1438 2019-02-20
100103650 1436066 12. Johnny Svejgaard Rasmussen 1297 1572 2019-02-04
100102935 1417517 13. Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1297 1533 2019-01-28
100803118 1467522 14. Flemming Andersen Enkeltmedlem - Indland 1266 1419 2019-02-17
100100632 1426400 15. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1243 1484 2019-03-19
101096433 1466534 16. Linda Lepse Tåstrup Skakforening 1233 1358 2019-03-14
100803141 1468413 17. Ole Nilsson Frederikssund Skakklub 1200 2019-03-07
100803171 - 18. Oliver Lehmann Hillerød Skakklub 1200 2019-03-15
100500542 1427717 19. Per Rømhild Skakklubben Evans 1047 1110 2018-12-31
100104379 1464140 20. Fabian Schiøler Würtz Skakforeningen Odysseus 1000 2019-03-16
101096615 1467824 21. Lars H. Nielsen Hvidovre Skakklub 998 1323 2019-01-29
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-03-23