Arbejder ...

loading

Bornholmsmesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bent Schiøtt Hansen
Bornholms Skakklub
17491818
6
0
2
1
3
0
4
1
5
0
241,9517512,051817
2Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20932120
5
1
1
0
6
1
3
1
4
0
324,320674,162097
3Mikkel Toudal
Bornholms Skakklub
17221827
4
0
5
1
1
1
2
0
6
1
331,817642,111845
4Jens Peter Mejlvang
Bornholms Skakklub
19251965
3
1
6
1
5
1
1
0
2
1
413,2519483,161982
5René Kraft
Bornholms Skakklub
16521712
2
0
3
0
4
0
6
½
1
1
5 - 61,316581,291716
6Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
18071842
1
1
4
0
2
0
5
½
3
0
5 - 62,417802,231827

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Høst
Bornholms Skakklub
1637
6
1
2
½
3
1
4
½
5
½
23,85162701000
2Junias Mogensen
Bornholms Skakklub
1032
5
1
1
½
6
½
3
0
4
0
250,65110901000
3Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
15091579
4
0
5
1
1
0
2
1
6
1
333,115050,751589
4Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
14871639
3
1
6
½
5
1
1
½
2
1
41315320,991649
5Casper Sode
Bornholms Skakklub
1031
2
0
3
0
4
0
6
0
1
½
½60,65102401000
6Arne Nielsen
Bornholms Skakklub
16131706
1
0
4
½
2
½
5
1
3
0
243,7515421,261691
Indbydelse

Bornholmsmesterskabet 2018

Spilletidspunkt: 4.+11.+18.+25. april samt 2. maj med start kl. 19.00. Opsamlingsrunde 9. maj.

Spillested: Damsgård, Rønne 3700.

Gruppeindeling: To alle-mod-alle 6 mands grupper. Vinderen af øverste gruppe er årets Bornholmsmester.

Betænktningstid og regler: Betænkningstiden er 90 minuter til hele partiet + 30 sekunders tillæg pr. træk fra træk 1.

Der spilles efter FIDEs og DSUs regler for EMT.

Det er tillads at komme op til 30 minuter for sent. (Ankomst i spillelokalet).

Der må ikke ryges på spillestedet (matriklen).

Ved ligestilling i øverste gruppe spilles der omkamp mellem to spillere.

- Eventuelt fundet ved korrektion : 1. Flest gevinster. 2 alm. korrektion. 3. Sonnenborn-Berger.-

Bedst af 3 partier (90 min.+ 30 sek)

Ved forsat ligestilling: 1x ammagedon 6/5

Vinderen af næstøverste gruppe, eventuelt fundet ved samme korrektion som ovenfor, kan deltage i mesterskabsgruppen 2019.

Kontakt: Rune Andersen 56959154, 25149660, ra17@post1.dansknet.dk

 

Periode 2018-04-04 .. 2018-05-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.bornholms-skakklub.dk
Turnerings komite

Bent Schiøtt Hansen, René Kraft og Jens Peter Mejlvang.

Hoveddommer Rune Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Bornholmsmesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.bornholms-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2018-04-04 2018-04-04
Gruppe 1 6 2018-04-04 2018-04-04
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801221 1418645 1. Bent Schiøtt Hansen Bornholms Skakklub 1749 1818 2018-04-05
100801207 1405683 2. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2093 2120 2018-04-05
100802082 1428810 3. Mikkel Toudal Bornholms Skakklub 1722 1827 2018-04-05
100801215 1419021 4. Jens Peter Mejlvang Bornholms Skakklub 1925 1965 2018-04-05
100801164 1416642 5. René Kraft Bornholms Skakklub 1652 1712 2018-04-05
100802637 1439340 6. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1807 1842 2018-04-05
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802740 1454463 1. Peter Høst Bornholms Skakklub 1637 2018-04-05
100803099 1466410 2. Junias Mogensen Bornholms Skakklub 1032 2018-04-05
103110504 1445677 3. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1509 1579 2018-04-05
100802252 1437461 4. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1487 1639 2018-04-05
101095271 1453130 5. Casper Sode Bornholms Skakklub 1031 2018-04-05
100801217 1426052 6. Arne Nielsen Bornholms Skakklub 1613 1706 2018-04-05