Arbejder ...

loading

Kristi Himmelfart hurtigskakturnering på Vrå Højskole  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Tobias Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
20662054
8
½
2
0
3
0
4
1
5
0
6
1
7
1
5 - 62,652083
2GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25142503
7
+
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
715,32521
3FM Bjarne Hansen
Enkeltmedlem - Indland
23132285
6
1
7
1
1
1
2
0
8
0
4
1
5
½
24,952304
4IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21612158
5
½
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
8
1
5 - 63,552160
5Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
20822165
4
½
8
1
6
½
7
0
1
1
2
0
3
½
32,82096
6Kim Houlberg
Aalborg Skakforening af 1889
20822081
3
0
4
0
5
½
8
0
7
½
1
0
2
0
182,82046
7Sune Normann Hansen
Brønderslev Skakklub
18702066
2
-
3
0
4
0
5
1
6
½
8
0
1
0
71,051884
8Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21882080
1
½
5
0
2
0
6
1
3
1
7
1
4
0
43,82182

Mester Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20222143
8
1
2
1
3
1
4
1
5
0
6
½
7
1
14,552041
2Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19732006
7
1
1
0
8
1
3
½
4
1
5
1
6
1
24,052011
3Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18471860
6
0
7
0
1
0
2
½
8
1
4
½
5
0
272,71826
4Johan Holmström
Brønderslev Skakklub
18331923
5
1
6
1
7
1
1
0
2
0
3
½
8
0
42,551862
5Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18501914
4
0
8
0
6
0
7
½
1
1
2
0
3
1
62,71844
6Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20212085
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
½
2
0
34,552020
7Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18431833
2
0
3
1
4
0
5
½
6
0
8
0
1
0
82,651809
8Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
20031943
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
1
4
1
354,31966

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Bjarne Søndergaard
Jetsmark Skakklub
16011790
8
½
2
½
3
½
4
1
5
½
6
0
7
0
353,251591
2Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17431838
7
1
1
½
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
24,71767
3Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15071680
6
½
7
0
1
½
2
0
8
½
4
1
5
1
42,31561
4Jens Riis
Sæby Skakklub
14901639
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
0
082,151393
5Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16521717
4
1
8
½
6
0
7
1
1
½
2
0
3
0
36 - 73,81628
6Claus Holm
Brønderslev Skakklub
17181762
3
½
4
1
5
1
8
½
7
1
1
1
2
1
614,51763
7Duncan Gillies MacLaurin
Sæby Skakklub
15271748
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
8
0
1
1
36 - 72,51550
8Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17501913
1
½
5
½
2
0
6
½
3
½
7
1
4
1
434,81726

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14001445
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
084,051218
2Jan Balle Kjeldsen
Brønderslev Skakklub
14001401
7
0
1
1
8
½
3
0
4
0
5
0
6
1
74,051330
3Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
12811480
6
0
7
0
1
1
2
1
8
1
4
0
5
0
362,751292
4Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14431702
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
714,51601
5Henrik Qvist
Prøvemedlemmer
1300
4
0
8
½
6
0
7
0
1
1
2
1
3
1
42,951325
6Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
13491476
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
1
2
0
523,51417
7Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12131440
2
1
3
1
4
0
5
1
6
0
8
0
1
1
432,11317
8Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14121565
1
1
5
½
2
½
6
0
3
0
7
1
4
0
354,21358

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Sandi Mortensen
Jetsmark Skakklub
11811508
2
1
4
1
6
1
8
0
10
1
7
1
11
1
624,651242
2Malik Andersen
Prøvemedlemmer
1000
1
0
3
1
7
0
5
0
12
+
9
1
8
0
382,25989
3Mathias Skrydstrup
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
4
0
2
0
9
½
12
+
5
0
11
1
6
0
102,55953
4Egon Sand Djernæs
Brønderslev Skakklub
1000
3
1
1
0
10
1
6
1
8
1
5
1
7
1
612,451252
5Lars Kappelgaard Larsen
Brønderslev Skakklub
1207
6
0
7
0
12
+
2
1
3
1
4
0
9
1
454,451142
6Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11331311
5
1
8
1
1
0
4
0
11
1
12
+
3
1
543,31165
7Lasse Nysted
Prøvemedlemmer
1000
8
0
5
1
2
1
10
0
9
1
1
0
4
0
372,61018
8William Mørkøre Højsholt
Jetsmark Skakklub
1200
7
1
6
0
11
1
1
1
4
0
10
1
2
1
534,81209
9Niclas Mejer Nielsen
Prøvemedlemmer
1000
10
0
12
+
3
½
11
0
7
0
2
0
5
0
112,6906
10Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
10891258
9
1
11
½
4
0
7
1
1
0
8
0
12
+
63,21058
11Patrick Rasmussen
Prøvemedlemmer
1000
12
+
10
½
8
0
9
1
6
0
3
0
1
0
92,2969
12Thomas Jacobsen
1200
11
-
9
-
5
-
3
-
2
-
6
-
10
-
01201200
Indbydelse

Kristi Himmelfart hurtigskakturnering på Vrå Højskole

For både amatører og øvede, alle er velkomne!

Arrangører: Vrå Højskole og Brønderslev Skakklub

Turneringsform: Lidt afhængig af antal sigter vi på at spille i grupper alle mod alle, kan det ikke lykkes, vil vi tilstræbe at gøre som sidste år, med større grupper, hvor der vil være ratingpræmie, hvis ratingafstanden i grupperne er for store.

Betænkningstid: Der spilles med samlet betænkningstid på 40 minutter 20 minutter per spiller. Der er ingen noteringspligt.

Præmier: Der er en garanteret førstepræmie på 1.000 kr. og minimum en samlet præmiesum på 2.000 kr.
Venligst oplys, hvis du har et ratingtal gennem Dansk Skak Union eller et Elo-tal. Dette for at opnå mest fair inddeling i de indledende grupper, da turneringen er for såvel amatører uden rating som for øvede med.

Pris: 50 kr. Dette inkluderer turneringsindskud samt en madkupon til fri kaffe eller te samt en enkelt sodavand/øl og sandwich. Der kan købes yderligere forplejning og drikkevarer på Højskolen, hvis dette ønskes. For højskolens elever er indskuddet gratis.

Tilmelding: info@vraahojskole.dk mkr. ”Skak” i emnefeltet. Opgiv venligst navn, telefon og eventuelt ratingtal. Alternativt kan der ringes i kontortiden på hverdage for tilmelding på 98 98 10 10. Sidste frist for tilmelding: 09. maj kl. 15.00

Spørgsmål kan rettes til Thomas Jacobsen på thomas.b@vraahojskole.dk, tlf. 20404462, eller til Sune Hansen på sune@vraahojskole.dk, tlf. 41961483
OBS: Ved for få tilmeldinger forbeholder Brønderslev Skakklub og Vrå Højskole sig retten til at aflyse turneringen.
Som minimum sigtes der mod mindst 20 spillere.

Periode 2018-05-10 .. 2018-05-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://drive.google.com/open?id=1XHmNM-E0vR6XMNeNMJkMz8CpQYqYUaPz
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Kristi Himmelfart hurtigskakturnering på Vrå Højskole

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://drive.google.com/open?id=1XHmNM-E0vR6XMNeNMJkMz8CpQYqYUaPz

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester Gruppe 1 8 2018-05-10 2018-05-09
Mester Gruppe 2 8 2018-05-10 2018-05-09
Gruppe 3 8 2018-05-10 2018-05-09
Gruppe 4 8 2018-05-10 2018-05-09
Gruppe 5 12 2018-05-10 2018-05-09
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mester Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700293 1408569 1. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 2066 2054 2018-05-01
100200900 1400185 2. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2514 2503 2018-05-09
100600615 1403176 3. FM Bjarne Hansen Enkeltmedlem - Indland 2313 2285 2018-05-09
100700110 1400410 4. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2161 2158 2018-04-12
100700432 1407988 5. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2082 2165 2018-05-09
100700688 1418750 6. Kim Houlberg Aalborg Skakforening af 1889 2082 2081 2018-05-03
100700160 1402587 7. Sune Normann Hansen Brønderslev Skakklub 1870 2066 2018-05-13
100700185 1439847 8. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2188 2080 2018-04-18
Deltagere i gruppen Mester Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701065 1412957 1. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2022 2143 2018-05-09
100700393 1403257 2. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1973 2006 2018-05-04
100700678 1418580 3. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1847 1860 2018-04-29
100700918 1404903 4. Johan Holmström Brønderslev Skakklub 1833 1923 2018-04-12
100700722 1408992 5. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1850 1914 2018-05-04
100700367 1401670 6. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2021 2085 2018-04-13
100700371 1418769 7. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1843 1833 2018-04-27
100700450 1405969 8. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 2003 1943 2018-05-06
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700283 1445600 1. Bjarne Søndergaard Jetsmark Skakklub 1601 1790 2018-05-09
100700677 1406159 2. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1743 1838 2018-05-09
100701787 1465031 3. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1507 1680 2018-05-03
100700477 1444425 4. Jens Riis Sæby Skakklub 1490 1639 2018-05-09
100700684 1413295 5. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1652 1717 2018-05-09
100700053 1461680 6. Claus Holm Brønderslev Skakklub 1718 1762 2018-04-27
101095012 1449230 7. Duncan Gillies MacLaurin Sæby Skakklub 1527 1748 2018-05-09
100701708 1461176 8. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1750 1913 2018-05-04
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701788 1465058 1. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1400 1445 2018-04-29
100701731 1461702 2. Jan Balle Kjeldsen Brønderslev Skakklub 1400 1401 2018-04-11
100700228 1444905 3. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1281 1480 2018-04-27
101095048 1454200 4. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1443 1702 2018-05-08
101096551 - 5. Henrik Qvist Prøvemedlemmer 1300 2018-05-09
100701776 1464485 6. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1349 1476 2018-05-09
100701631 1450549 7. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1213 1440 2018-05-09
100700850 1444921 8. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1412 1565 2018-05-03
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700069 1462741 1. Sandi Mortensen Jetsmark Skakklub 1181 1508 2018-04-14
101096555 - 2. Malik Andersen Prøvemedlemmer 1000 2018-05-09
101096292 - 3. Mathias Skrydstrup Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2018-05-09
100701797 1465970 4. Egon Sand Djernæs Brønderslev Skakklub 1000 2018-04-27
100701720 - 5. Lars Kappelgaard Larsen Brønderslev Skakklub 1207 2018-05-02
100201715 1409700 6. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1133 1311 2018-05-03
101096553 - 7. Lasse Nysted Prøvemedlemmer 1000 2018-05-09
100701806 1466771 8. William Mørkøre Højsholt Jetsmark Skakklub 1200 2018-05-09
101096552 - 9. Niclas Mejer Nielsen Prøvemedlemmer 1000 2018-05-09
100701721 1461311 10. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1089 1258 2018-04-27
101096554 - 11. Patrick Rasmussen Prøvemedlemmer 1000 2018-05-09
- 12. Thomas Jacobsen 1200 2018-05-09