Arbejder ...

loading

KSUs 3. Dagturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Hærførerne Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRnEoEn
1Richard Lilja
Skørping Skakklub
20652102
24
1
13
 
      11 - 181,7520651,712088
2FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20062034
25
1
15
 
      11 - 181,7520061,742019
3Erik André Andersen
Frederiksberg Skakforening
20052031
26
½
43
 
      ½19 - 281,919661,772006
4Håkan Lane
Damhus Skakklub
20022047
27
1
17
 
      11 - 181,820021,732032
5Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19822028
28
1
14
 
      11 - 181,719821,782012
6Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19652024
29
½
35
 
      ½19 - 281,919231,801998
7Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19221967
30
1
16
 
      11 - 181,719221,651954
8John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19151920
31
1
21
 
      11 - 181,7519151,571909
9Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
18821934
32
1
20
 
      11 - 181,718821,571923
10Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
18761922
33
1
23
 
      11 - 181,718761,651909
11Jakob Hansen
Enkeltmedlem - Indland
18161914
34
1
22
 
      11 - 181,6518161,511904
12Teddy Hansen
Valby Skakklub
18141887
35
½
42
 
      ½19 - 281,8517741,761862
13Ib Skovgaard
BMS Skak
17901869
36
1
1
 
      11 - 181,0517901,021869
14Jacob Hein
Espergærde Skakklub
17861542
37
1
5
 
      11 - 181,1517860,501552
15Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
17261776
38
1
2
 
      11 - 181,0517261,031775
16Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16931743
39
1
7
 
      11 - 181,116930,911745
17Sven Løntoft
Amager Skakforening
16711796
40
1
4
 
      11 - 18116710,991796
18Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16711698
42
½
29
 
      ½19 - 281,5516401,291682
19Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16631624
43
½
26
 
      ½19 - 281,516331,101612
20Ole Illum Truelsen
Brønshøj Skakforening
16601792
44
1
9
 
      11 - 181,1516601,211788
21Henning Johansen
Blindes Skakklub
16401771
45
1
8
 
      11 - 181,116401,191767
22Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16251746
46
1
11
 
      11 - 181,1516251,201742
23Palle Jæger
Enkeltmedlem - Indland
16251707
47
1
10
 
      11 - 181,1516251,131704
24Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16151688
1
0
       029 - 470,0516140,081686
25Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
16011629
2
0
38
 
      029 - 470,8515640,791613
26Anders Otto Larsen
BMS Skak
15991732
3
½
19
 
      ½19 - 280,515990,801726
27Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
15811636
4
0
40
 
      029 - 470,8515430,691622
28Jais Nørgaard Nielsen
Skakklubben K41
15691714
5
0
37
 
      029 - 470,7515350,801698
29Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15681686
6
½
18
 
      ½19 - 280,4515700,601684
30Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
15271647
7
0
39
 
      029 - 470,814910,701633
31Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
15151593
8
0
45
 
      029 - 470,914750,861576
32Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
15131601
9
0
41
 
      029 - 470,814770,701587
33Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
14911592
10
0
47
 
      029 - 470,9514480,931573
34John Hansen
Lyngby-Virum Skakklub
14641682
11
0
44
 
      029 - 470,8514261,021662
35Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
14641605
12
½
6
 
      ½19 - 280,1514800,241610
36Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
14591618
13
0
46
 
      029 - 470,914191,071597
37Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
14461600
14
0
28
 
      029 - 470,4514260,921582
38Erik Bremer
Blindes Skakklub
13931474
15
0
25
 
      029 - 470,3513770,441465
39Birger Birk
Skakklubben K41
13761598
16
0
30
 
      029 - 470,4513560,741583
40Jørgen Roed
Valby Skakklub
13511557
17
0
27
 
      029 - 470,3513350,591545
41Frank Desting
Herlev Skakklub
13501545 
32
 
      0430,313370,421537
42Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
13121487
18
½
12
 
      ½19 - 280,1513280,311491
43Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12781433
19
½
3
 
      ½19 - 280,112960,331436
44Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12641430
20
0
34
 
      029 - 470,312510,291424
45Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12541419
21
0
31
 
      029 - 470,2512430,381411
46Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12211280
22
0
36
 
      029 - 470,312080,201276
47Arne Feldung
Hillerød Skakklub
11911342
23
0
33
 
      029 - 470,211820,291336
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2018, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

8 runders Schweizer.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 13. august til den 1. oktober. I alt 8 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 7. august 2018.

Der er plads til 50-52 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2018-08-13 .. 2018-10-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hærførerne 47 2018-08-13 2018-08-07
Totalt antal tilmeldte 47
Deltagere i gruppen Hærførerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800709 1403109 1. Richard Lilja Skørping Skakklub 2065 2102 2018-07-15
100101656 1400649 2. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2006 2034 2018-08-07
100100406 1441795 3. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2005 2031 2018-08-05
100701573 1433695 4. Håkan Lane Damhus Skakklub 2002 2047 2018-08-04
102100937 1427962 5. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1982 2028 2018-05-05
100100914 1413945 6. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1965 2024 2018-07-21
100103720 1434330 7. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1922 1967 2018-05-20
103106047 1504940 8. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1915 1920 2018-05-04
100102026 1411900 9. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1882 1934 2018-07-21
100101946 1405128 10. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1876 1922 2018-07-24
100103709 1435868 11. Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland 1816 1914 2018-08-06
100102530 1431951 12. Teddy Hansen Valby Skakklub 1814 1887 2018-08-09
100100198 1406760 13. Ib Skovgaard BMS Skak 1790 1869 2018-07-15
100801513 1402870 14. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1786 1542 2018-07-08
100801251 1434373 15. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1726 1776 2018-08-10
100103836 1442589 16. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1693 1743 2018-07-30
100700567 1441523 17. Sven Løntoft Amager Skakforening 1671 1796 2018-05-16
100100978 1411268 18. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1671 1698 2018-06-04
100101086 1413368 19. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1663 1624 2018-07-29
100101595 1406574 20. Ole Illum Truelsen Brønshøj Skakforening 1660 1792 2018-08-03
100100652 1427083 21. Henning Johansen Blindes Skakklub 1640 1771 2018-05-16
100101051 1409042 22. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1625 1746 2018-08-05
100800707 1425390 23. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1625 1707 2018-07-10
100101696 1410776 24. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1615 1688 2018-08-08
100100322 1411225 25. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1601 1629 2018-05-07
100101341 1402480 26. Anders Otto Larsen BMS Skak 1599 1732 2018-08-07
100800414 1409557 27. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1581 1636 2018-05-14
100103306 1407902 28. Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 1569 1714 2018-06-20
100101029 1406868 29. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1568 1686 2018-05-07
100101913 1411748 30. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1527 1647 2018-07-30
100200903 1424270 31. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1515 1593 2018-05-08
100101903 1411543 32. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1513 1601 2018-05-16
100103105 1406612 33. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1491 1592 2018-06-04
100101151 1414151 34. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1464 1682 2018-05-07
100800712 1426427 35. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1464 1605 2018-07-29
100103877 1442503 36. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1459 1618 2018-07-12
100101417 1432427 37. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1446 1600 2018-08-05
100100647 1411578 38. Erik Bremer Blindes Skakklub 1393 1474 2018-06-12
100800841 1451553 39. Birger Birk Skakklubben K41 1376 1598 2018-05-07
100100803 1417894 40. Jørgen Roed Valby Skakklub 1351 1557 2018-06-01
100102675 1419625 41. Frank Desting Herlev Skakklub 1350 1545 2018-07-24
100500498 1413481 42. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1312 1487 2018-08-06
100802044 1405713 43. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1278 1433 2018-06-08
100802375 1416669 44. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1264 1430 2018-05-08
100102599 1440993 45. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1254 1419 2018-05-15
103108104 1407686 46. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1221 1280 2018-05-05
100802844 1445642 47. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1191 1342 2018-08-06