Arbejder ...

loading

KSUs 4. Dagturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19131967
10
½
2
0
3
0
4
0
5
1
6
1
7
0
8
 
9
 
8 - 103,9518704,071936
2Jens Erik Kofoed Hald
Bornholms Skakklub
19351970
9
½
1
1
10
½
3
-
4
0
5
½
6
½
7
 
8
 
37419053,831953
3Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21142132
8
1
9
1
1
1
2
+
10
0
4
½
5
+
6
-
7
 
14,3521144,142119
4Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
18861922
7
0
8
0
9
½
1
1
2
1
3
½
10
½
5
 
6
 
4 - 63,618833,461923
5Jakob Hansen
Enkeltmedlem - Indland
19151914
6
½
7
½
8
½
9
½
1
0
2
½
3
-
4
 
10
 
8 - 103,7518783,141901
6Dick Sørensen
Nordsjællands Skakklub
19212026
5
½
10
½
7
-
8
½
9
½
1
0
2
½
3
+
4
 
4 - 63,418944,021996
7Erik André Andersen
Frederiksberg Skakforening
20012031
4
1
5
½
6
+
10
½
8
½
9
½
1
1
2
 
3
 
524,5519854,442022
8Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19412018
3
0
4
1
5
½
6
½
7
½
10
0
9
1
1
 
2
 
4 - 64,3519164,761993
9FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
19351976
2
½
3
0
4
½
5
½
6
½
7
½
8
0
10
 
1
 
8 - 104,2518834,191942
10Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
19762030
1
½
6
½
2
½
7
½
3
1
8
1
4
½
9
 
5
 
34,819674,952021

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1 Vergis Kousidis
18101810
10
0
2
1
3
½
4
0
5
0
6
1
7
0
8
-
9
-
7 - 9018103,361793
2Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
17121732
9
0
1
0
10
0
3
½
4
½
5
-
6
0
7
 
8
 
1103,516373,071691
3Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18051831
8
1
9
½
1
½
2
½
10
1
4
1
5
1
6
 
7
 
2 - 35,118174,711847
4Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
16751785
7
0
8
½
9
½
1
1
2
½
3
0
10
0
5
-
6
 
7 - 93,0516593,711761
5Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18311890
6
1
7
1
8
½
9
0
1
1
2
+
3
0
4
+
10
 
2 - 34,0518154,151877
6Angelo Nielsen
Amager Skakforening
17011743
5
0
10
0
7
0
8
1
9
1
1
0
2
1
3
 
4
 
363,716803,511733
7Ib Skovgaard
BMS Skak
18381869
4
1
5
0
6
1
10
0
8
1
9
-
1
1
2
 
3
 
454,8518134,601857
8Sven Løntoft
Amager Skakforening
16891796
3
0
4
½
5
½
6
0
7
0
10
0
9
½
1
+
2
 
7 - 93,216383,741751
9Henrik Rasmussen
BMS Skak
16891790
2
1
3
½
4
½
5
1
6
0
7
-
8
½
10
-
1
+
42,617162,951801
10John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18661920
1
1
6
1
2
1
7
1
3
0
8
1
4
1
9
+
5
 
715,1518925,201936

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Frank Desting
Herlev Skakklub
13611545
2
1
3
1
7
0
9
½
17
0
16
½
14
½
4
1
 3 - 52,114872,991575
2Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16221713
1
0
17
0
13
1
10
1
8
½
11
1
7
0
5
 
 9 - 105,815305,431674
3Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16131746
4
1
1
0
17
0
16
0
15
½
14
0
11
0
10
 
 175,5514385,691662
4Birger Birk
Skakklubben K41
15121598
3
0
18
+
15
1
13
0
11
½
8
0
10
0
1
0
 12 - 144,313863,581556
5Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
14361478
6
½
9
0
8
½
15
1
14
0
13
1
16
0
2
 
 3113,314232,501488
6Kasper Skriver
BMS Skak
15991731
5
½
10
1
 
14
1
16
1
7
½
17
½
  3 - 53,8516194,181744
7Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14971599
8
1
14
1
1
1
17
½
9
½
6
½
2
1
16
 
 1 - 23,6515803,651636
8Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
14801592
7
0
13
1
5
½
11
½
2
½
4
1
9
½
17
½
 3 - 53,815123,841605
9Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
15271605
10
½
5
1
12
½
1
½
7
½
17
½
8
½
14
 
 46 - 84,2515164,041604
10Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
13621519
9
½
6
0
16
0
2
0
13
0
15
½
4
1
3
 
 215 - 162,513402,781503
11Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
13581536
12
½
15
½
14
½
8
½
4
½
2
0
3
1
13
 
 9 - 102,2514142,771551
12Palle Jæger
Enkeltmedlem - Indland
16161707
11
½
16
1
9
½
      215 - 162,2516092,151704
13Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
13761600
14
0
8
0
2
0
4
1
10
1
5
0
15
½
11
 
 12 - 14313544,171567
14Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15821644
13
1
7
0
11
½
6
0
5
1
3
1
1
½
9
 
 46 - 85,1515304,421636
15Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
14501601
16
½
11
½
4
0
5
0
3
½
10
½
13
½
19
0
 12 - 144,313694,311565
16Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
13711487
15
½
12
0
10
1
3
1
6
0
1
½
5
1
7
 
 46 - 82,7514272,681513
17Anders Otto Larsen
BMS Skak
16751732
18
½
2
1
3
1
7
½
1
1
9
½
6
½
8
½
 1 - 25,516754,851745
18Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15101686
17
½
4
-
       ½190,315190,441687
19Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
13391624       
15
1
 1180,3513680,531633

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12681419
10
½
2
1
3
½
4
½
5
1
6
1
7
0
8
 
9
 
3 - 45,112414,571418
2Jørgen Roed
Valby Skakklub
13041557
9
½
1
0
10
½
3
0
4
0
5
1
6
+
7
-
8
 
36 - 84,5511895,171494
3Arne Feldung
Hillerød Skakklub
11601342
8
1
9
½
1
½
2
1
10
½
4
½
5
1
6
+
7
 
623,3512343,181378
4Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12241280
7
0
8
½
9
½
1
½
2
1
3
½
10
½
5
 
6
+
3 - 44,111972,471301
5Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
11171406
6
½
7
0
8
½
9
½
1
0
2
0
3
0
4
 
10
 
9 - 103,1510434,391348
6Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
12751433
5
½
10
1
7
1
8
½
9
1
1
0
2
-
3
-
4
-
453,512983,101451
7Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
13091552
4
1
5
1
6
0
10
1
8
1
9
1
1
1
2
+
3
 
715,1513475,791556
8Werner Jensen
Tåstrup Skakforening
10421307
3
0
4
½
5
½
6
½
7
0
10
0
9
0
1
 
2
 
9 - 102,2510083,111275
9Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12511411
2
½
3
½
4
½
5
½
6
0
7
0
8
1
10
 
1
 
36 - 84,911664,471382
10Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12531433
1
½
6
0
2
½
7
0
3
½
8
1
4
½
9
 
5
 
36 - 84,911684,751398
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 4. Dagturnering 2018, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 22. oktober til den 17. december. I alt 9 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 16. oktober 2018.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2018-10-22 .. 2018-12-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 4. Dagturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2018-10-22 2018-10-16
Gruppe 2 10 2018-10-22 2018-10-16
Gruppe 3 19 2018-10-22 2018-10-16
Gruppe 4 10 2018-10-22 2018-10-16
Totalt antal tilmeldte 49
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103720 1434330 1. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1913 1967 2018-05-20
100800861 1401840 2. Jens Erik Kofoed Hald Bornholms Skakklub 1935 1970 2018-10-11
100100852 1401696 3. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2114 2132 2018-10-02
100101946 1405128 4. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1886 1922 2018-09-20
100103709 1435868 5. Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland 1915 1914 2018-10-13
102100937 1427962 6. Dick Sørensen Nordsjællands Skakklub 1921 2026 2018-10-02
100100406 1441795 7. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2001 2031 2018-10-11
100100914 1413945 8. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1941 2018 2018-10-03
100101990 1400894 9. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1935 1976 2018-09-25
100100246 1403320 10. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 1976 2030 2018-10-08
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
4219635 1. Vergis Kousidis 1810 1810 2018-10-13
100100978 1411268 2. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1712 1732 2018-09-17
100800884 1425790 3. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1805 1831 2018-10-10
100100083 1406221 4. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1675 1785 2018-05-13
100100857 1417215 5. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1831 1890 2018-08-10
100103836 1442589 6. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1701 1743 2018-09-29
100100198 1406760 7. Ib Skovgaard BMS Skak 1838 1869 2018-09-29
100700567 1441523 8. Sven Løntoft Amager Skakforening 1689 1796 2018-09-14
100103357 1437011 9. Henrik Rasmussen BMS Skak 1689 1790 2018-09-06
103106047 1504940 10. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1866 1920 2018-05-04
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102675 1419625 1. Frank Desting Herlev Skakklub 1361 1545 2018-05-08
100102246 1414330 2. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1622 1713 2018-07-31
100101051 1409042 3. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1613 1746 2018-08-05
100800841 1451553 4. Birger Birk Skakklubben K41 1512 1598 2018-05-07
100102880 1419889 5. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1436 1478 2018-10-11
100104479 1467140 6. Kasper Skriver BMS Skak 1599 1731 2018-09-19
100200903 1424270 7. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1497 1599 2018-05-09
100103105 1406612 8. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1480 1592 2018-10-02
100800712 1426427 9. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1527 1605 2018-09-23
100103501 1427911 10. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1362 1519 2018-07-04
100100217 1409980 11. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1358 1536 2018-10-01
100800707 1425390 12. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1616 1707 2018-09-20
100101417 1432427 13. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1376 1600 2018-09-17
100100322 1411225 14. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1582 1644 2018-08-27
100101903 1411543 15. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1450 1601 2018-10-03
100500498 1413481 16. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1371 1487 2018-10-08
100101341 1402480 17. Anders Otto Larsen BMS Skak 1675 1732 2018-10-10
100101029 1406868 18. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1510 1686 2018-05-07
100101086 1413368 19. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1339 1624 2018-12-07
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102599 1440993 1. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1268 1419 2018-08-06
100100803 1417894 2. Jørgen Roed Valby Skakklub 1304 1557 2018-09-11
100802844 1445642 3. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1160 1342 2018-10-12
103108104 1407686 4. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1224 1280 2018-05-05
100100274 1415506 5. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1117 1406 2018-10-08
100102444 1413961 6. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1275 1433 2018-08-10
100100017 1414712 7. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1309 1552 2018-09-19
100103515 1414739 8. Werner Jensen Tåstrup Skakforening 1042 1307 2018-10-03
100802375 1416669 9. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1251 1411 2018-05-08
100802044 1405713 10. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1253 1433 2018-09-18