Arbejder ...

loading

Taastrup Quick Weekend EMT XXVIII & KM Finalen  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
KM Finalen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23712372
6
2
3
4
5
31 - 23,6523713,602366
2Michael E. Vesterli
BMS Skak
21522158
5
1
6
3
4
3 - 52,0521612,002168
3FM Nikolai Skousen
Brønshøj Skakforening
21982234
4
5
1
2
6
3 - 52,422002,562233
4FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22232247
3
6
5
1
2
31 - 22,622312,672254
5IM Martin Haubro
BMS Skak
23482338
2
3
4
6
1
3 - 53,523283,352321
6WFM Marie Frank-Nielsen
Amager Skakforening
19631980
1
4
2
5
3
60,819840,821994

Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Dennis Jørgensen
BMS Skak
21032119
6
2
3
4
5
32 - 43,320973,142116
2Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
18861939
5
1
6
3
4
251,618981,701951
3Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
20862155
4
5
1
2
6
32 - 43,220823,412139
4Jens Peter Mejlvang
Bornholms Skakklub
19481988
3
6
5
1
2
062,118852,091946
5Casper Yukun Liu
BMS Skak
20472081
2
3
4
6
1
32 - 42,920492,842087
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
19251954
1
4
2
5
3
411,920141,821998

Quick XXVIII 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
18441867
6
2
3
4
5
24 - 62,618262,581855
2Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17921784
5
1
6
3
4
24 - 62,217861,921786
3Verner Hansen
Espergærde Skakklub
18491850
4
5
1
2
6
31 - 32,6518602,461861
4Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
18171857
3
6
5
1
2
31 - 32,418352,521876
5Jens Mott
Maribo Skakklub
18551915
2
3
4
6
1
24 - 62,718343,001895
6Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
18221859
1
4
2
5
3
31 - 32,4518392,521869

Quick XXVIII 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17651792
6
½
2
½
3
0
4
1
5
1
31 - 22,617772,541810
2Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17581822
5
½
1
½
6
1
3
½
4
0
3 - 42,5517572,791816
3Paulius Meskenas
Køge Skakklub
17331713
4
0
5
½
1
1
2
½
6
½
3 - 42,3517381,891737
4Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
17901823
3
1
6
½
5
½
1
0
2
1
31 - 22,817962,791827
5Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
17281789
2
½
3
½
4
½
6
½
1
0
25 - 62,317192,511779
6Rasmus Petersen
Nordsjællands Skakklub
17301784
1
½
4
½
2
0
5
½
3
½
25 - 62,3517202,481774

Quick XXVIII 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
16671746
6
1
2
0
3
0
4
+
5
½
31,9516542,091734
2Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
16881771
5
1
1
1
6
1
3
0
4
+
422,117152,261786
3Olav Erstad Jørgensen
BMS Skak
16781733
4
+
5
1
1
1
2
1
6
1
51217682,001813
4Ole Nørskov
Tårnby Skakklub
16461737
3
-
6
-
5
-
1
-
2
-
060164601737
5Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
16561663
2
0
3
0
4
+
6
0
1
½
51,8516161,521643
6Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16911753
1
0
4
+
2
0
5
1
3
0
242,116582,131730

Quick XXVIII 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
15571438
6
0
2
0
3
0
4
0
5
0
062,114631,091416
2Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16101683
5
0
1
1
6
½
3
0
4
1
42,5516092,921675
3Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16031704
4
½
5
½
1
1
2
1
6
1
41 - 22,516633,091722
4Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
16411655
3
½
6
0
5
0
1
1
2
0
52,816022,711607
5Allan Ankjær
Skakklubben af 1927, Ringsted
16001701
2
1
3
½
4
1
6
½
1
1
41 - 22,516603,071720
6Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub
16101581
1
1
4
1
2
½
5
½
3
0
332,5516242,121599

Quick XXVIII 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15461642
6
0
2
1
3
+
5
0
4
0
24 - 52,1514942,221618
2Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15101569
5
0
1
0
6
0
4
1
3
+
24 - 51,914701,711541
3Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
15281594
4
0
5
0
1
-
6
-
2
-
061,05148101594
4Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
15191644
3
1
6
0
5
1
2
0
1
1
332,4515442,221640
5Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
15101588
2
1
3
1
4
0
1
1
6
1
41 - 22,416061,841634
6Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
15281613
1
1
4
1
2
1
3
+
5
0
41 - 22,0515712,011653

Quick XXVIII 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
14541577
6
0
2
1
3
0
4
1
5
0
24 - 52,314412,921559
2Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
15041446
5
0
1
0
6
0
3
0
4
0
062,713831,861409
3Martin Mosgaard Knudsen
Roskilde Skakklub
14691563
4
1
5
1
1
1
2
1
6
1
512,416392,811607
4Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
15051556
3
0
6
0
5
1
1
0
2
1
24 - 52,7514712,751526
5Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
14501412
2
1
3
0
4
0
6
1
1
1
32 - 32,2514841,601440
6Emil Savery
Amager Skakforening
14871595
1
1
4
1
2
1
5
0
3
0
32 - 32,615053,061593

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13011440
6
0
2
0
3
½
4
0
5
1
42,312652,641417
2Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
14441499
5
1
1
1
6
0
3
1
4
0
333,414263,101495
3Flemming Andersen
12121420
4
0
5
0
1
½
2
0
6
½
15 - 61,611852,481398
4William Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
14461525
3
1
6
0
5
1
1
1
2
1
423,414733,311553
5Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11871321
2
0
3
1
4
0
6
0
1
0
15 - 61,411691,701307
6Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
13851330
1
1
4
1
2
1
5
1
3
½
12,9514801,771439

Quick XXVIII 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Linda Lepse
Tåstrup Skakforening
9821284
6
0
2
1
3
½
4
1
5
1
22,3510411,721315
2Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
10541162
5
1
1
0
6
½
3
0
4
0
52,99911,061141
3Anders Peter Hansen
Tåstrup Skakforening
10651289
4
1
5
1
1
½
2
1
6
1
1311551,751319
4Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
11421238
3
0
6
1
5
1
1
0
2
1
333,5511171,471219
5Adina Saravana Kumar
800
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
061,0575301000
6Nikolaj Løwing Mejlvang
Bornholms Skakklub
953
1
1
4
0
2
½
5
1
3
0
42,197101000

Partier i turneringen Taastrup Quick Weekend EMT XXVIII & KM Finalen

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Taastrup Quick Weekend XXVIII & KM Finale om Københavnsmesterskabet 2018

Taastrup Skakforening indbyder til koordineret EMT i Taastrup Medborgerhus,
KM finalen afvikles under Quick´en. Mere kan læses her: http://www.kobenhavnsskakunion.dk/index.php?mid=161

Spilledage: 09/11 - 11/11 2018
Tidspunkt: Fre. 18:00-23:00, lør/søn 09:30-14:30 & 15:00-20:00.
 
Betænkningstid: 2 timer til 40 træk herefter 30 minutter plus opsparet tid.
Tillæg om færdigspil anvendes ikke.
Ved fremmøde senere end 30 minutter efter partiets start dømmes man som taber.
 
Præmier: Garanteret  to 1. præmier på 1000 kr. ved 8 grupper og tre 1. præmier på 1000 ved 11 grupper osv. -  ved lodtrækning. Præmiepulje i øvrige grupper 700 kr. Dvs. mere end 100% af indskuddet minus EMT -afgift.
 
Spillested: Taastrup Medborgerhuset, Taastrup Hovedgade 71, 2630 Taastrup (Røgfri spillelokaler), der vil være kantine med det mest nødvendige plus lidt ekstra               

Spilleform: 5 runder i 6-mands grupper, evt. monradgrupper på 8-10 personer, ved store ratingdifferncer, Elo-rates.
Indskud: 150 kr.
Tilmelding: Senest d. 05/11 (med overnatning senest 25/10 kontakt Jan Mose i god tid)  Tlf. 22 18 61 20, Mail jan_mose@hotmail.com
Er man tilmeldt og melder fra/afbud efter sidste tilmeldingsfrist, så foreligger muligheden for, at bliver man blacklistet et par år
Periode 2018-11-09 .. 2018-11-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Stuhr
Peter Foslund
Peter Olsen

Hoveddommer Jan Mose Nielsen
Dommere Alle grupper:  Jan Mose Nielsen , Peter Meldal , Jacob Carstensen
Mester:  Jan Mose Nielsen , Jacob Carstensen , Peter Meldal

Tilmeldings muligheder til Taastrup Quick Weekend EMT XXVIII & KM Finalen

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
KM Finalen 6 2018-11-09 2018-11-05
Mester 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 1 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 2 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 3 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 4 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 5 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 6 6 2018-11-09 2018-11-05
Gruppe 7 6 2018-11-09 2018-11-05
Quick XXVIII 8 6 2018-11-09 2018-11-05
- 1 2018-11-09 2018-11-05
Totalt antal tilmeldte 61
Deltagere i gruppen KM Finalen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301633 1408801 1. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2371 2372 2018-09-12
100103327 1417339 2. Michael E. Vesterli BMS Skak 2152 2158 2018-10-31
100100519 1401432 3. FM Nikolai Skousen Brønshøj Skakforening 2198 2234 2018-09-12
100103864 1444492 4. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2223 2247 2018-09-12
100103015 1414291 5. IM Martin Haubro BMS Skak 2348 2338 2018-09-12
100301109 1409344 6. WFM Marie Frank-Nielsen Amager Skakforening 1963 1980 2018-09-12
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103102447 1408380 1. Dennis Jørgensen BMS Skak 2103 2119 2018-10-30
100202092 1447955 2. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1886 1939 2018-11-01
100901673 1441299 3. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2086 2155 2018-11-04
100801215 1419021 4. Jens Peter Mejlvang Bornholms Skakklub 1948 1988 2018-10-21
100104150 1454153 5. Casper Yukun Liu BMS Skak 2047 2081 2018-11-03
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1925 1954 2018-09-16
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103593 1417673 1. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1844 1867 2018-10-05
101095747 1462482 2. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1792 1784 2018-09-27
100800075 1425285 3. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1849 1850 2018-11-05
100104149 1452568 4. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1817 1857 2018-10-29
100801067 1409867 5. Jens Mott Maribo Skakklub 1855 1915 2018-10-26
100802637 1439340 6. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1822 1859 2018-10-21
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104462 45059730 1. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1765 1792 2018-10-30
100100138 1406175 2. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1758 1822 2018-11-05
100202444 12809969 3. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1733 1713 2018-11-01
100103576 1414917 4. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1790 1823 2018-09-15
100104081 1447173 5. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1728 1789 2018-10-07
100802875 1448250 6. Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub 1730 1784 2018-05-28
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200288 1428403 1. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1667 1746 2018-10-29
100300133 1437640 2. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1688 1771 2018-11-03
100802894 1457063 3. Olav Erstad Jørgensen BMS Skak 1678 1733 2018-09-24
100104469 1466763 4. Ole Nørskov Tårnby Skakklub 1646 1737 2018-09-28
100202461 12816990 5. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1656 1663 2018-11-01
100103836 1442589 6. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1691 1753 2018-09-21
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104401 1445405 1. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1557 1438 2018-09-15
100100016 1411098 2. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1610 1683 2018-10-28
100101719 1418246 3. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1603 1704 2018-11-08
101095257 1461613 4. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1641 1655 2018-10-02
100100093 1461273 5. Allan Ankjær Skakklubben af 1927, Ringsted 1600 1701 2018-10-20
100802654 1429590 6. Wojciech Zbigniew Pawlak Køge Skakklub 1610 1581 2018-10-01
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100322 1411225 1. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1546 1642 2018-08-27
101095048 1454200 2. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1510 1569 2018-10-14
103109271 1431676 3. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1528 1594 2018-05-15
100103837 1441400 4. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1519 1644 2018-10-17
103110504 1445677 5. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1510 1588 2018-10-21
101096089 1464981 6. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1528 1613 2018-10-01
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801036 1401920 1. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1454 1577 2018-11-05
100200857 1428160 2. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1504 1446 2018-07-01
103109911 1436937 3. Martin Mosgaard Knudsen Roskilde Skakklub 1469 1563 2018-10-20
100104165 1451375 4. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1505 1556 2018-06-18
101095461 1461958 5. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1450 1412 2018-06-29
100104381 1462920 6. Emil Savery Amager Skakforening 1487 1595 2018-11-05
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 1. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1301 1440 2018-09-18
100104399 1457349 2. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1444 1499 2018-11-05
100803118 1467522 3. Flemming Andersen 1212 1420 2018-10-30
100104248 1458442 4. William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1446 1525 2018-11-05
100201715 1409700 5. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1187 1321 2018-10-24
100104290 1463896 6. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1385 1330 2018-05-27
Deltagere i gruppen Quick XXVIII 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096433 1466534 1. Linda Lepse Tåstrup Skakforening 982 1284 2018-05-27
100202132 1442295 2. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1054 1162 2018-11-01
101096361 1465376 3. Anders Peter Hansen Tåstrup Skakforening 1065 1289 2018-10-18
100202445 12824429 4. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1142 1238 2018-11-01
101096621 1467956 5. Adina Saravana Kumar 800 2018-11-04
101096283 1462687 6. Nikolaj Løwing Mejlvang Bornholms Skakklub 953 2018-10-21
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104342 1462644 Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1359 1242 2018-10-27