Arbejder ...

loading

Aars Grand Prix 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21262211
8
½
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
54,22112
2Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
19001705
7
0
1
0
8
0
3
1
4
½
5
0
6
0
71,951887
3Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19511962
6
1
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
182,41909
4Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
21872194
5
0
6
1
7
½
1
1
2
½
3
1
8
1
524,82191
5IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21392142
4
1
8
½
6
0
7
1
1
1
2
1
3
1
14,352162
6Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20662084
3
0
4
0
5
1
8
½
7
1
1
1
2
1
33,62084
7Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
19121911
2
1
3
1
4
½
5
0
6
0
8
0
1
0
62,051926
8Olav Dalsgaard Larsen
Viborg Skakklub
21702307
1
½
5
½
2
1
6
½
3
1
7
1
4
0
44,652167

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
16751549
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
082,71591
2Colin Watson
Skanderborg Skakklub
18851891
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
½
6
1
14,91936
3Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16271691
6
½
7
0
1
1
2
0
8
½
4
½
5
0
62,21636
4Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
16811907
5
½
6
½
7
0
1
1
2
0
3
½
8
0
72,81672
5Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17601853
4
½
8
0
6
1
7
0
1
1
2
½
3
1
443,651771
6Kjeld Johansen
Aars Nibe Skakklub
17621742
3
½
4
½
5
0
8
1
7
0
1
1
2
0
353,651743
7Johan Holmström
Brønderslev Skakklub
18621923
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
1
524,71871
8Mogens Nielsen
Aars Nibe Skakklub
17421950
1
1
5
1
2
0
6
0
3
½
7
1
4
1
33,41775

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jens Riis
Sæby Skakklub
14741639
8
1
2
0
3
0
4
0
5
1
6
1
7
1
4451429
2Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
13071528
7
0
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
0
433,251341
3Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14601330
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
1
714,851586
4Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12881485
5
1
6
1
7
1
1
1
2
0
3
0
8
1
523,051396
5Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13601404
4
0
8
1
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
363,81324
6Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
12241347
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
0
2
1
272,41206
7Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13141554
2
1
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
0
353,351298
8Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
12171140
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
082,351111

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Peter Lindegaard
Frederikshavn Skakklub
10551341
8
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
0801055
2Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
9721429
7
1
1
+
8
1
3
½
4
0
5
1
6
1
32,251107
3Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
1133
6
1
7
1
1
+
2
½
8
1
4
½
5
1
613,751189
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11001304
5
1
6
0
7
1
1
+
2
1
3
½
8
1
23,451147
5Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
10771278
4
0
8
1
6
0
7
0
1
+
2
0
3
0
263,25976
6Jan Nielsen
Aars Nibe Skakklub
10431321
3
0
4
1
5
1
8
1
7
0
1
+
2
0
442,91048
7Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11151248
2
0
3
0
4
0
5
1
6
1
8
1
1
+
453,551090
8Hans Hansen
Aars Nibe Skakklub
931
1
+
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
171,85848
Indbydelse

Aars Grand Prix 2018

Aars Skakklub indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, 9600 Aars

Tidspunkt: Lørdag d. 29. september 2018 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid: 20 min. pr. spiller pr. parti

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje

Tilmelding: Her på siden senest torsdag d. 27. september 2018

Kontaktperson: Henning Larsen, tlf. 9862 3672 - hglarsen@sol.dk

Periode 2018-09-29 .. 2018-09-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere
Gruppe 1:  Henning Larsen
Gruppe 2:  Henning Larsen
Gruppe 3:  Henning Larsen
Gruppe 4:  Henning Larsen

Tilmeldings muligheder til Aars Grand Prix 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2018-09-29 2018-09-27
Gruppe 2 8 2018-09-29 2018-09-27
Gruppe 3 8 2018-09-29 2018-09-27
Gruppe 4 8 2018-09-29 2018-09-27
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700375 1402820 1. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2126 2211 2018-09-16
100700369 1428357 2. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1900 1705 2018-08-18
100700393 1403257 3. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1951 1962 2018-09-16
100700396 1401092 4. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2187 2194 2018-09-17
100700110 1400410 5. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2139 2142 2018-09-26
100700367 1401670 6. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2066 2084 2018-09-05
100700353 1417274 7. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1912 1911 2018-08-11
100700377 1401955 8. Olav Dalsgaard Larsen Viborg Skakklub 2170 2307 2018-09-27
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1675 1549 2018-09-27
100700049 1422910 2. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1885 1891 2018-09-22
100700340 1440799 3. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1627 1691 2018-09-21
100700759 1404172 4. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1681 1907 2018-08-03
100700677 1406159 5. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1760 1853 2018-09-27
100701628 1447114 6. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1762 1742 2018-09-24
100700918 1404903 7. Johan Holmström Brønderslev Skakklub 1862 1923 2018-07-16
100700348 1433598 8. Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1742 1950 2018-09-24
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700477 1444425 1. Jens Riis Sæby Skakklub 1474 1639 2018-08-27
100700523 1435159 2. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1307 1528 2018-09-18
101095943 1467018 3. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1460 1330 2018-09-19
100700601 1453521 4. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1288 1485 2018-09-02
100701631 1450549 5. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1360 1404 2018-09-26
100701497 1444913 6. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1224 1347 2018-09-27
100700850 1444921 7. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1314 1554 2018-09-21
100602673 1467000 8. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1217 1140 2018-09-19
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701759 1463446 1. Peter Lindegaard Frederikshavn Skakklub 1055 1341 2018-09-04
100701091 1453009 2. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 972 1429 2018-09-24
100602607 - 3. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1133 2018-09-23
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1100 1304 2018-08-03
100701127 1409115 5. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1077 1278 2018-09-18
100701771 1464779 6. Jan Nielsen Aars Nibe Skakklub 1043 1321 2018-09-03
100701176 1435167 7. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1115 1248 2018-09-17
100701646 1457284 8. Hans Hansen Aars Nibe Skakklub 931 2018-09-28