Arbejder ...

loading

Nordre Efterår 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Åben Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRnEoEn
1Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21442172
18
1
12
1
14
½
8
½
6
½
4
½
11
½
10
1
36,3521276,212158
2Michael Øe
Nordre Skakklub
20922109
19
1
9
0
22
0
23
1
13
+
12
½
8
½
25
-
4164,9520534,652076
3Leif Møller
Nordre Skakklub
20812114
20
½
30
1
18
1
16
1
4
½
22
½
6
0
7
½
586,320556,112092
4WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
20622081
22
1
11
1
7
½
9
1
3
½
1
½
14
1
6
½
615,220784,932102
5Søren Dalgaard
Syddjurs Skakklub
20051997
21
1
14
0
26
1
30
1
12
0
16
½
19
½
13
½
136,419515,881969
6Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19712021
23
1
15
½
9
1
13
½
1
½
14
½
3
1
4
½
44,5520004,432042
7Lars Noe
Nordre Skakklub
19652020
24
1
16
1
4
½
14
½
8
1
11
½
22
½
3
½
24,9519824,072029
8Mikkel Hansen
Nordre Skakklub
19081973
25
1
17
½
15
1
1
½
7
0
20
1
2
½
22
+
63,719323,861986
9Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19021949
26
1
2
1
6
0
4
0
20
0
28
1
18
1
19
0
4174,7518804,721935
10Oluf Øe
Randers Skakklub
18941928
27
½
25
½
19
0
22
0
30
1
29
1
20
1
1
0
4185,7518425,471899
11Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
18931959
28
1
4
0
21
1
17
1
14
½
7
½
1
½
12
1
54,219324,441980
12Per Brøndsted Höllsberg
Nordre Skakklub
18841920
29
1
1
0
23
0
19
1
5
1
2
½
16
1
11
0
124,1518953,841946
13Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18401888
30
½
20
1
17
½
6
½
2
-
25
½
31
1
5
½
144,418434,351891
14Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18181885
31
1
5
1
1
½
7
½
11
½
6
½
4
0
23
1
573,2518713,221921
15Søren Korshøj Laursen
Skakklubben af 1968
18011877
32
1
6
½
8
0
26
0
25
0
21
0
28
0
33
1
315,417145,371820
16Jørgen Rudbeck
Nordre Skakklub
18011894
33
1
7
0
31
1
3
0
28
1
5
½
12
0
21
1
154,418044,691890
17Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
17971809
35
1
8
½
13
½
11
0
29
1
19
0
23
½
18
0
214,717614,021799
18Finn Andersson
Randers Skakklub
17691784
1
0
27
1
3
0
25
½
23
½
35
1
9
0
17
1
419417693,491794
19Anton David
Skakklubben af 1968
17601804
2
0
28
1
10
1
12
0
31
½
17
1
5
½
9
1
5103,418083,411836
20Kim Hardlei
Vejlby-Risskov Skakklub
17481810
3
½
13
0
25
½
27
1
9
1
8
0
10
0
29
½
223,4517503,461811
21Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
17451724
5
0
29
1
11
0
31
0
27
½
15
1
30
1
16
0
234,517153,611722
22Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
17431801
4
0
32
1
2
1
10
1
26
1
3
½
7
½
8
-
592,518482,481902
23Anton Sønniksen
Nordre Skakklub
16881882
6
0
35
1
12
1
2
0
18
½
31
1
17
½
14
0
4203,4517054,541860
24Sigurd Sørensen
Nordre Skakklub
1675
7
0
31
0
32
1
28
0
    133 - 342,65162601000
25Henrik Friis
Syddjurs Skakklub
16421730
8
0
10
½
20
½
18
½
15
1
13
½
26
1
2
+
5112,1517082,371763
26Lars Christensen
Nordre Skakklub
16131709
9
0
33
1
5
0
15
1
22
0
27
½
25
0
31
½
3283,615933,781678
27Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16121663
10
½
18
0
30
½
20
0
21
½
26
½
35
1
28
½
243,816033,621661
28Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
15731696
11
0
19
0
33
1
24
1
16
0
9
0
15
1
27
½
252,716062,691692
29Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
15391665
12
0
21
0
35
1
34
1
17
0
10
0
36
+
20
½
262,815263,251650
30Brian Kristensen
Viby Skakklub
14981611
13
½
3
0
27
½
5
0
10
0
33
1
21
0
34
1
3292,6515143,091609
31Niels Jürgensen
Nordre Skakklub
13131442
14
0
24
1
16
0
21
1
19
½
23
0
13
0
26
½
3270,614390,761467
32Ken Holm
Nordre Skakklub
12541498
15
0
22
0
24
0
     0360,1512470,231489
33Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
11211174
16
0
26
0
28
0
35
0
36
+
30
0
34
-
15
0
133 - 340,910811,011154
34Albert Skjødt Pedersen
Nordre Skakklub
10001000   
29
0
35
0
36
+
33
+
30
0
2320,69730,53992
35Steen Haubro Larsen
Aros Skakklub
9941097
17
0
23
0
29
0
33
1
34
1
18
0
27
0
36
+
3300,910441,421109
36Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000    
33
-
34
-
29
-
35
-
035080001000

Over 2000 (5 spillere)1900-2000 (4 spillere)1800-1900 (7 spillere)1700-1800 (6 spillere)1600-1700 (4 spillere)1450-1600 (3 spillere)Under 1450 (4 spillere)Udenfor præmiegrupper (3 spillere)

Albert Pedersen er trådt ind i turneringen i 4. runde.

Ken Holm er trådt ud af turneringen efter 3. runde.

Sigurd Sørensen er trådt ud af turneringen efter 4. runde.

Indbydelse

Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering på følgende torsdage: 

September:

Den 13. og 20.

Oktober:

Den 4., 11. og 25.

November:

Den 8. og 15.

December:

Den 6.

Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 27/9, 18/10, (1/11), (22/11), (29/11).


Slår disse datoer ikke til, kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre skakklubber eller privat. Runde 1-2 skal være afviklet og indberettet senest 1/10. Runde 3-5 senest 5/11 og runde 6-7 senest 29/11. Er partiet ikke afviklet og indberettet rettidigt afgøres resultatet (og evt. ratingberegning) af TL.

Spilletid og -sted: Kl. 19:00 i Chess House, Katrinebjergvej 111A. Der er rygeforbud hele aftenen.

Betænkningstid: 1½ time + 30 sekunder per træk fra træk 1

Indskud: 125 kr. Nordrejuniorer + Nordre IM/GM dog gratis.

Turneringsform: Der spilles 8 runder i én stor gruppe efter Schweizersystem. Turneringen afvikles efter 'FIDEs regler for skak' og 'Reglement for DM og koordinerede turneringer'. Bemærk dog at 1-times reglen fastholdes. Turneringen er dansk ratet og ELO-ratet. 

OBS: I henhold til FIDE's regler er det ikke tilladt at spillere er i besiddelse af mobiltelefoner eller lignende på spillestedet. (De kan opbevares i baren under partiet)

Præmier:

1. præmie min. 1000,-

 

Yderligere præmier efter deltagerantal.

Min. 100% af indskudet (frataget EMT afgift) går til præmier

Præmier afgøres efter korrektion.

 

 

 

 

Tilmelding: Med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest d. 9/9 til Thomas Overgaard på tlf. 22 70 23 57, online via hjemmesiden eller e-mail: thomas.ok@nordre.dk

Ved afbud er det vigtigt, at man husker:
1) At melde afbud til Thomas Overgaard (22 70 23 57) og modstander,
2) Selv at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen og at meddele tid og sted til Thomas Overgaard,
3) At meddele resultatet til turneringslederen så snart partiet er spillet.

Vel Mødt!

Periode 2018-09-13 .. 2018-12-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Overgaard Kristensen
Dommere
Åben:  Thomas Overgaard Kristensen

Tilmeldings muligheder til Nordre Efterår 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Åben 36 2018-09-13 2018-09-09
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Åben
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600965 1400851 1. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2144 2172 2018-07-14
100600886 1412574 2. Michael Øe Nordre Skakklub 2092 2109 2018-08-10
100601378 1409905 3. Leif Møller Nordre Skakklub 2081 2114 2018-07-04
100600339 1400720 4. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2062 2081 2018-06-15
100602635 1464302 5. Søren Dalgaard Syddjurs Skakklub 2005 1997 2018-09-08
100600871 1406205 6. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1971 2021 2018-08-19
100900192 1422022 7. Lars Noe Nordre Skakklub 1965 2020 2018-09-09
100601513 1416219 8. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1908 1973 2018-06-19
100201202 1402064 9. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1902 1949 2018-06-20
100600887 1404970 10. Oluf Øe Randers Skakklub 1894 1928 2018-08-19
100602151 1420437 11. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 1893 1959 2018-09-07
100602655 1466283 12. Per Brøndsted Höllsberg Nordre Skakklub 1884 1920 2018-08-26
100601239 1438093 13. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1840 1888 2018-07-30
100600267 1417320 14. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1818 1885 2018-09-04
100900272 1427270 15. Søren Korshøj Laursen Skakklubben af 1968 1801 1877 2018-06-27
100600360 1402285 16. Jørgen Rudbeck Nordre Skakklub 1801 1894 2018-06-29
100600624 1428446 17. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1797 1809 2018-09-08
100600853 1420232 18. Finn Andersson Randers Skakklub 1769 1784 2018-09-09
103106408 1402072 19. Anton David Skakklubben af 1968 1760 1804 2018-08-23
100600130 1402102 20. Kim Hardlei Vejlby-Risskov Skakklub 1748 1810 2018-09-07
100601855 1419803 21. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1745 1724 2018-06-26
100602410 1444824 22. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1743 1801 2018-09-07
100600364 1447645 23. Anton Sønniksen Nordre Skakklub 1688 1882 2018-09-09
100602683 - 24. Sigurd Sørensen Nordre Skakklub 1675 2018-07-12
101095362 1461664 25. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1642 1730 2018-09-02
100800291 1424840 26. Lars Christensen Nordre Skakklub 1613 1709 2018-07-07
100601235 1413449 27. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1612 1663 2018-07-31
100901460 1430971 28. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1573 1696 2018-08-10
100600649 1401998 29. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1539 1665 2018-07-10
100601098 1421492 30. Brian Kristensen Viby Skakklub 1498 1611 2018-06-25
100602372 1440543 31. Niels Jürgensen Nordre Skakklub 1313 1442 2018-07-17
100602467 1463764 32. Ken Holm Nordre Skakklub 1254 1498 2018-09-10
100602519 1454102 33. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1121 1174 2018-09-01
101096519 - 34. Albert Skjødt Pedersen Nordre Skakklub 1000 1000 2018-10-07
100602078 1421620 35. Steen Haubro Larsen Aros Skakklub 994 1097 2018-07-28
- 36. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-10-22