Arbejder ...

loading

9. Grenzturnering 2018-2019  

Vis Gruppe : Parringer
- Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1 Niklas Callsen
Flensburger SK von 1876 / MTV Leck
19401940
2
3
10
 
      2601940
2Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
16181674
1
16
9
0
      0191,051581
3Per Hansen
Haderslev Skakklub
20842114
4
1
7
1
      212,652084
4Adis Heremic
Tønder Skakklub
15301625
3
5
14
 
      1171,251519
5Henning Staugaard
Skakklubben Alssund
14111528
6
4
11
0
      0211,051364
6Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
13131469
5
10
16
0
      1150,451338
7Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
14191610
8
22
3
0
      11 - 130,81451
8Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
12491474
7
15
21
0
      0220,41231
9 Lutz Kania
Flensburger SK von 1876
15601560
10
11
2
1
      11 - 1301560
10 Michel Langner
Flensburger SK von 1876
17981798
9
6
1
 
      2701798
11Niels Falsig
Tønder Skakklub / MTV Leck
17931821
12
9
5
1
      11 - 132,21772
12Ejvind Østerby Ambøg
Haderslev Skakklub
18011864
11
13
18
½
      231,451818
13Guido Heinemann
Flensburger SK von 1876
18051864
14
12
19
0
      101,91793
14Nis H. Madsen
Løgumkloster Skakklub
14941612
13
17
4
 
      1181,21485
15 Benjamin Isler
Flensburger SK von 1876
19321932
16
8
22
1
      2501932
16Eivind Palm
Tønder Skakklub
17521813
15
2
6
1
      221,91755
17Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
14161510
18
14
20
+
      1160,451396
18Peter Wang
Køge Skakklub
18531909
17
19
 
12
½
      142,11835
19 Dirk Hansen
TSV Rot-Weiss Niebüll
17881788
20
18
 
13
1
      2801788
20Helge Sörensen
MTV Leck / Tønder Skakklub
17181718
19
21
17
-
      0201,051687
21 Olaf Petersen
TSV Rot-Weiss Niebüll
15901590
22
20
8
1
      2401590
22Sven Knuetter
TSV Rot-Weiss Niebüll
1853
21
7
15
0
      901853

Ratinggruppe 1 (8 spillere)Ratinggruppe 2 (7 spillere)Ratinggruppe 3 (7 spillere)

Ratinggrupperne er inddelt efter FIDE startrating.

Der er præmier til samlet nr 1, 2 og 3, samt til de to bedst placerede spillere i ratinggruppe 2 og 3.

Partier i turneringen 9. Grenzturnering 2018-2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Turneringen arrangeres af skakklubbedrne i Tønder, Niebøl, Leck og Løgumkloster.

Betænkningstid 90 minutter til hele partiet med 30 sekunders tillæg pr træk fra træk 1.

Spillesystem alle-mod alle grupper eller Schweitzer, afhængig af antal tilmeldte spillere.

Indskud 150 kr eller 20€, dog 75 kr eller 10€ for skoleelever og studerende.

Se indbydelsen her https://www.toenderskakklub.dk/wp-content/uploads/2018/08/Indbydelse-2018-2019.pdf

Periode 2018-09-24 .. 2019-05-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Niels Falsig, Tønder Skakklub

Harald Eis, MTV Leck von 1889

Olaf Petersen, TSV Rot-Weiss Niebüll

Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 9. Grenzturnering 2018-2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 22 2018-09-24 2018-09-18
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
16222113 1. Niklas Callsen Flensburger SK von 1876 / MTV Leck 1940 1940 2018-09-16
100401569 1448870 2. Scot Wolfgang Jensen Løgumkloster Skakklub 1618 1674 2018-09-19
100600333 1407520 3. Per Hansen Haderslev Skakklub 2084 2114 2018-08-22
100401644 1451626 4. Adis Heremic Tønder Skakklub 1530 1625 2018-09-25
100900039 1450476 5. Henning Staugaard Skakklubben Alssund 1411 1528 2018-08-08
100400222 1439952 6. Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1313 1469 2018-09-17
100400226 1436783 7. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1419 1610 2018-09-25
100401502 1439928 8. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1249 1474 2018-09-20
16234839 9. Lutz Kania Flensburger SK von 1876 1560 1560 2018-07-19
16206126 10. Michel Langner Flensburger SK von 1876 1798 1798 2018-07-19
100400382 1416081 11. Niels Falsig Tønder Skakklub / MTV Leck 1793 1821 2018-07-30
100600805 1463691 12. Ejvind Østerby Ambøg Haderslev Skakklub 1801 1864 2018-07-06
100401598 24658359 13. Guido Heinemann Flensburger SK von 1876 1805 1864 2018-06-29
100401386 1449257 14. Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1494 1612 2018-09-20
12975478 15. Benjamin Isler Flensburger SK von 1876 1932 1932 2018-07-19
100801031 1410709 16. Eivind Palm Tønder Skakklub 1752 1813 2018-08-01
100401550 1439960 17. Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1416 1510 2018-09-17
100700735 1428829 18. Peter Wang Køge Skakklub 1853 1909 2018-08-02
16249933 19. Dirk Hansen TSV Rot-Weiss Niebüll 1788 1788 2018-07-31
101200075 12988359 20. Helge Sörensen MTV Leck / Tønder Skakklub 1718 1718 2018-08-27
16249925 21. Olaf Petersen TSV Rot-Weiss Niebüll 1590 1590 2018-07-31
16271343 22. Sven Knuetter TSV Rot-Weiss Niebüll 1853 2018-09-20