Arbejder ...

loading

Aalborg Byturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19742006
8
½
2
½
3
0
4
½
5
½
6
½
7
½
353,219683,212002
2Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20092007
7
½
1
½
8
½
3
1
4
½
5
1
6
1
523,5520383,232042
3Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19902029
6
0
7
0
1
1
2
0
8
1
4
0
5
0
283,3519503,452000
4FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22902316
5
1
6
1
7
1
1
½
2
½
3
1
8
½
16,0522906,002306
5Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18051853
4
0
8
½
6
½
7
0
1
½
2
0
3
1
71,618321,761868
6Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19301968
3
1
4
0
5
½
8
½
7
½
1
½
2
0
362,7519382,841971
7Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20482084
2
½
3
1
4
0
5
1
6
½
8
0
1
½
43,9520394,032073
8Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20022032
1
½
5
½
2
½
6
½
3
0
7
1
4
½
33,520023,482032

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
17311855
8
0
2
½
3
0
4
0
5
½
6
1
7
1
353,2517243,571844
2Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17741862
7
1
1
½
8
1
3
1
4
0
5
½
6
½
23,7517973,651879
3Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17431907
6
0
7
½
1
1
2
0
8
1
4
½
5
½
43,417464,131894
4Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17951876
5
½
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
8
0
513,9518273,811900
5Kurt Finn Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17231828
4
½
8
½
6
0
7
0
1
½
2
½
3
½
73,1517043,261813
6Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17241772
3
1
4
0
5
1
8
0
7
0
1
0
2
½
83,1517052,671769
7Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17831848
2
0
3
½
4
0
5
1
6
1
8
½
1
0
363,817593,491838
8Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17511842
1
1
5
½
2
0
6
1
3
0
7
½
4
1
433,517663,421854

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
13991544
8
½
2
½
3
½
4
½
5
1
6
1
7
1
523,0515073,441606
2Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14231554
7
0
1
½
8
1
3
½
4
0
5
½
6
1
53,3514303,521554
3Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
14031575
6
1
7
0
1
½
2
½
8
0
4
½
5
½
363,113993,761545
4Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16381673
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
½
8
½
15,4516404,801687
5Sandi Mortensen
Jetsmark Skakklub
14211508
4
0
8
½
6
½
7
0
1
0
2
½
3
½
273,313633,041466
6Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13751533
3
0
4
0
5
½
8
0
7
1
1
0
2
0
82,813173,291461
7Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
15181471
2
1
3
1
4
0
5
1
6
0
8
1
1
0
434,3515022,641498
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13531551
1
½
5
½
2
0
6
1
3
1
7
0
4
½
42,613943,511551

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
12391410
8
0
2
½
3
½
4
1
5
0
6
0
7
0
264,2511383,761375
2Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10201304
7
1
1
½
8
1
3
0
4
0
5
½
6
1
452,0511282,641331
3Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
11861404
6
1
7
0
1
½
2
1
8
1
4
+
5
1
13,412363,341427
4Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13341505
5
½
6
½
7
1
1
0
2
1
3
-
8
1
444,4513144,121503
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12271380
4
½
8
1
6
1
7
½
1
1
2
½
3
0
34,1512433,451401
6Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9601248
3
0
4
½
5
0
8
0
7
0
1
1
2
0
81,559582,061237
7Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12551485
2
0
3
1
4
0
5
½
6
1
8
1
1
1
24,412604,551484
8Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
10861347
1
1
5
0
2
0
6
1
3
0
7
0
4
0
272,710553,081325
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2018

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag 21/8: Aalborg Skakforening, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen

Torsdag 23/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 28/8: Aalborg Skakforening, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen

Torsdag 30/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 4/9: Aalborg Skakforening, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen

Torsdag 6/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Torsdag 13/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles i Nørresundby lørdag den 1. september kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 11. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2018. Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og Alm. korrektion i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.
Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 sponseret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med  senest mandag den 20. august kl. 18 DSU’s turneringssystem

Periode 2018-08-21 .. 2018-09-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Bent Sørensen, Nørresundby

Bjarne Sønderstrup, Aalborg

Henning Larsen, Aars

Hoveddommer Arne Hove
Dommere Alle grupper:  Hans Torbjørn Engen , Arne Dan Fjordside

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2018-08-21 2018-08-20
Basis 1 8 2018-08-21 2018-08-20
Basis 2 8 2018-08-21 2018-08-20
Basis 3 8 2018-08-21 2018-08-20
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701370 1408550 1. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1974 2006 2018-08-20
103106490 1409514 2. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2009 2007 2018-08-14
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1990 2029 2018-08-08
100700360 1400886 4. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2290 2316 2018-08-20
100700677 1406159 5. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1805 1853 2018-08-02
100700450 1405969 6. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1930 1968 2018-08-18
100700367 1401670 7. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2048 2084 2018-08-20
100701521 1404938 8. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2002 2032 2018-07-30
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700644 1441345 1. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1731 1855 2018-07-11
100701660 1447262 2. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1774 1862 2018-07-19
100700759 1404172 3. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1743 1907 2018-07-13
100700664 1418394 4. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1795 1876 2018-07-21
100700648 1417037 5. Kurt Finn Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1723 1828 2018-08-20
100701610 1450565 6. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1724 1772 2018-08-18
100700371 1418769 7. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1783 1848 2018-08-16
100700678 1418580 8. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1751 1842 2018-08-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901698 1401645 1. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1399 1544 2018-08-20
100700850 1444921 2. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1423 1554 2018-08-02
101096226 1465066 3. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1403 1575 2018-07-16
100701787 1465031 4. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1638 1673 2018-08-03
100700069 1462741 5. Sandi Mortensen Jetsmark Skakklub 1421 1508 2018-08-20
103104973 1453475 6. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1375 1533 2018-08-06
100701788 1465058 7. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1518 1471 2018-07-11
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1353 1551 2018-08-20
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701763 1463748 1. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1239 1410 2018-08-14
100201715 1409700 2. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1020 1304 2018-07-13
100701631 1450549 3. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1186 1404 2018-07-20
100700724 1451480 4. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1334 1505 2018-08-16
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1227 1380 2018-07-24
100701176 1435167 6. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 960 1248 2018-08-01
100700601 1453521 7. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1255 1485 2018-07-15
100701497 1444913 8. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1086 1347 2018-08-21