Arbejder ...

loading

ASK SENSOMMER 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Anders Damm-Frydenberg
Allerød Skakklub
18951917
6
½
2
0
3
0
4
-
5
0
½61,618621,651894
2Lars Pedersen
Allerød Skakklub
20522079
5
½
1
1
6
½
3
1
4
1
413,220683,272094
3Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
18761826
4
1
5
0
1
1
2
0
6
½
41,818971,341872
4Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20132030
3
0
6
0
5
½
1
+
2
0
52,219692,241995
5Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
19121945
2
½
3
1
4
½
6
0
1
1
332,0519412,221961
6Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20532081
1
½
4
1
2
½
5
1
3
½
23,220593,282085

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18041841
6
½
7
1
5
½
8
1
2
½
23,118161,911853
2Morten Togsverd-Bo
1800
7
1
5
1
8
1
4
1
1
½
10180001000
3Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17601807
8
0
6
½
9
½
7
1
4
½
5 - 72,9517472,451798
4Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
17561791
9
1
8
½
6
1
2
0
3
½
33 - 42,7517641,701797
5Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17331817
10
1
2
0
1
½
9
½
7
½
5 - 72,5517322,531816
6Claus Andersen
Allerød Skakklub
1700
1
½
3
½
4
0
10
+
9
1
33 - 40170001000
7Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16821693
2
0
1
0
10
1
3
0
5
½
9216671,551692
8Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
16701709
3
1
4
½
2
0
1
0
10
+
5 - 71,416731,081717
9Niels Højtved
Allerød Skakklub
16671708
4
0
10
1
3
½
5
½
6
0
282,116641,701714
10Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
16641637
5
0
9
0
7
0
6
-
8
-
0101,3516240,661624

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16631624
6
½
8
½
7
½
5
0
9
0
8 - 93,3516082,671601
2Troels Jacobsen
Allerød Skakklub
16511571
7
0
10
1
8
0
9
1
5
0
273,4516082,461562
3Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16351713
8
½
9
½
5
1
6
1
4
1
413,0516643,081731
4Rune Eliasen
Hillerød Skakklub
16201698
9
1
7
½
6
0
10
1
3
0
63,1516013,201684
5Jakob Werner
Allerød Skakklub
16111677
10
1
6
0
3
0
1
1
2
1
33 - 52,6516222,941678
6Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15631624
1
½
5
1
4
1
3
0
8
½
33 - 52,1516012,271639
7Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15491567
2
1
4
½
1
½
8
½
10
1
22,316082,281591
8Henrik Damm
Allerød Skakklub
15321583
3
½
1
½
2
1
7
½
6
½
33 - 51,9515822,241598
9Erik Andersen
Allerød Skakklub
14331551
4
0
3
½
10
0
2
0
1
1
8 - 91,4514352,011541
10Heinrich Kirch Thomsen
Allerød Skakklub
14081515
5
0
2
0
9
1
4
0
7
0
1101,4513881,851481

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
13291430
6
1
4
½
8
1
2
½
7
1
413,613472,291444
2John Sø
Allerød Skakklub
13001487
7
1
8
½
4
½
1
½
6
½
32 - 43,3512842,671474
3Johannes Jensen
Allerød Skakklub
12231393
8
0
9
½
6
½
10
1
4
½
5 - 83,511782,511383
4Arne Feldung
Hillerød Skakklub
11911342
9
1
1
½
2
½
7
0
3
½
5 - 82,5511891,121350
5Leif Helm Jensen
Allerød Skakklub
11661332
10
1
6
0
7
0
8
1
9
0
293,311081,711338
6Finn Eldor
Gribskov Skakklub
11621349
1
0
5
1
3
½
9
1
2
½
32 - 42,2511961,661356
7Finn Hoffmann
Allerød Skakklub
1081
2
0
10
1
5
1
4
1
1
0
32 - 41,85114001000
8Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
10711326
3
1
2
½
1
0
5
0
10
1
5 - 81,7511052,261331
9Jan Arrhenius
Allerød Skakklub
960
4
0
3
½
10
1
6
0
5
1
5 - 81,4101401000
10Arne Frank Larsen
Allerød Skakklub
9431164
5
0
7
0
9
0
3
0
8
0
0101,58760,781133
Indbydelse

ASK  SENSOMMER EMT 2018
Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret EMT i perioden 30. august - 11. oktober 2018,


Spilledage og tider:
Runde 1. torsdag den 30. August kl. 19:30
Runde 2. torsdag den 6. September kl. 19:30
Runde 3. torsdag den 13. September kl. 19:30
Runde 4. torsdag den 27. September kl. 19:30
Runde 5. torsdag den 11. Oktober kl. 19:30

NB: Der er lagt to runder til udsatte kampe torsdag 20. september og 4. oktober kl. 19:30

Spillested:

Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, (få minutters gang fra Allerød Station). Kantine findes på spillestedet.
Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform: Schweizergrupper med op til 16 deltagere i hver gruppe, der inddeles efter dansk rating.

Præmier: 100 % af indskuddet minus rating afgifter går til præmier. Præmierne deles ved ligestilling i point.
Indskud og tilmelding: Indskud på 150 kr. betales i forbindelse med tilmeldingen.
Tilmelding: senest den 28. august 2018 kl 18:00 på https://skak.nemtilmeld.dk, hvor betalingen sker samtidig.

Info: Jesper Scherling Fris, E: jesperfris@hotmail.com, T: 28 89 09 97.

Periode 2018-08-30 .. 2018-10-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

IA - Lars Johansen

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere Alle grupper:  Anders Rossen-Jørgensen

Tilmeldings muligheder til ASK SENSOMMER 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2018-08-30 2018-08-28
Gruppe 1 10 2018-08-30 2018-08-28
Gruppe 2 10 2018-08-30 2018-08-28
Gruppe 3 10 2018-08-30 2018-08-28
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801806 1462970 1. Anders Damm-Frydenberg Allerød Skakklub 1895 1917 2018-08-12
100802873 1448242 2. Lars Pedersen Allerød Skakklub 2052 2079 2018-07-17
100103833 1438999 3. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1876 1826 2018-08-18
100802258 1413872 4. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2013 2030 2018-08-02
100100565 1435965 5. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1912 1945 2018-08-15
102101032 1447432 6. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2053 2081 2018-07-17
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102012 1433768 1. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1804 1841 2018-08-15
- 2. Morten Togsverd-Bo 1800 2018-08-15
100100599 1416154 3. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1760 1807 2018-08-15
100802833 1445731 4. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1756 1791 2018-08-17
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1733 1817 2018-08-06
- 6. Claus Andersen Allerød Skakklub 1700 2018-08-21
100802811 1442074 7. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1682 1693 2018-08-02
100100608 1425595 8. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1670 1709 2018-08-02
100100603 1412620 9. Niels Højtved Allerød Skakklub 1667 1708 2018-08-15
100802963 1460803 10. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1664 1637 2018-08-16
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1663 1624 2018-08-23
100100604 1425382 2. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1651 1571 2018-08-23
100802244 1426141 3. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1635 1713 2018-08-09
100802970 1461117 4. Rune Eliasen Hillerød Skakklub 1620 1698 2018-08-05
100100643 1426850 5. Jakob Werner Allerød Skakklub 1611 1677 2018-08-06
100801930 1425234 6. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1563 1624 2018-08-12
100800478 1417118 7. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1549 1567 2018-08-23
100100593 1425013 8. Henrik Damm Allerød Skakklub 1532 1583 2018-08-02
100100588 1429361 9. Erik Andersen Allerød Skakklub 1433 1551 2018-08-09
100100529 1426770 10. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1408 1515 2018-08-23
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100632 1426400 1. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1329 1430 2018-07-21
100100640 1426613 2. John Sø Allerød Skakklub 1300 1487 2018-08-10
100100606 1425463 3. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1223 1393 2018-08-15
100802844 1445642 4. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1191 1342 2018-08-21
100802656 1429469 5. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1166 1332 2018-08-16
100802947 1453700 6. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1162 1349 2018-08-28
100803107 1467328 7. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1081 2018-07-17
100100600 1434713 8. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1071 1326 2018-08-06
100803096 1465414 9. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 960 2018-08-15
100802535 1442023 10. Arne Frank Larsen Allerød Skakklub 943 1164 2018-08-19