Arbejder ...

loading

DM i Hurtigskak 2018 - åben række  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25782581
17
10
4
16
2
25
3
25,752576
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
25052507
18
11
25
3
1
5
9
715,352523
3IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
24332379
19
12
6
2
8
16
1
53 - 44,72436
4GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24052370
20
13
1
6
16
7
12
53 - 44,92406
5FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
22882304
21
14
16
17
10
2
25
13 - 204,452269
6 Aref Vasli
22772225
22
15
3
4
9
17
0
27
1
13 - 204,152264
7FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
22392347
23
16
14
12
25
4
10
410 - 124,22235
8Dennis Jørgensen
BMS Skak
22382124
24
25
15
21
3
19
17
5 - 94,42240
9FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
22302286
25
0
24
1
17
27
6
13
2
5 - 94,152237
10FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22132186
26
1
1
21
15
1
5
22
1
7
410 - 123,652220
11Thomas Christensen
Næstved Skakklub
21722171
27
1
2
23
1
25
12
29
0
26
½
23 - 284,152139
12Peter Erik Olsen
Skakklubben Seksløberen
21702251
28
1
3
29
1
7
11
27
4
5 - 93,452191
13FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
21662252
29
1
4
27
0
24
1
23
1
9
30
13 - 204,22152
14Sigfred Haubro
BMS Skak
21612130
30
1
5
7
22
0
18
1
20
1
16
13 - 203,752156
15Peter Brondt Pedersen
Brønshøj Skakforening
21602140
31
1
6
8
10
0
20
0
30
0
24
½
229 - 303,952121
16FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21512305
32
1
7
5
1
4
3
14
5 - 92,42205
17Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21382132
1
26
1
9
5
21
1
6
1
8
13 - 202,62156
18Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21372172
2
27
0
26
1
28
1
14
0
23
29
0
321 - 223,92119
19WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
21302075
3
28
½
22
0
26
1
31
1
8
21
0
23 - 283,72106
20Peter Bjørntoft
21172158
4
29
0
30
1
31
½
15
1
14
0
22
0
23 - 283,752092
21Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
21042006
5
30
1
10
8
17
0
31
1
19
1
13 - 203,252109
22Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20522131
6
31
½
19
1
14
1
27
10
0
20
1
13 - 202,92064
23Jacob Woge Nielsen
20502100
7
32
1
11
0
29
1
13
0
18
28
½
23 - 283,12038
24Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20212030
8
9
0
32
1
13
0
29
0
26
0
15
½
312,71996
25Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
20201950
9
1
8
2
11
7
1
5
5 - 91,22122
26Niels-Peter Nielsen
Hvidovre Skakklub
20182068
10
0
17
0
18
0
19
0
32
½
24
1
11
½
229 - 302,72004
27Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20022137
11
0
18
1
13
1
9
22
12
6
0
321 - 221,952023
28Brian Nielsen
Frem Skakklub
20002056
12
0
19
½
31
½
18
0
30
0
32
1
23
½
23 - 283,11982
29Reto Utiger Sørensen
Furesø Skakklub
19991958
13
0
20
1
12
0
23
0
24
1
11
1
18
1
410 - 122,352035
30Flemming Preuss
Næstved Skakklub
19491940
14
0
21
0
20
0
32
1
28
1
15
1
13
13 - 202,21988
31Tom Krog Nielsen
BMS Skak
19401989
15
0
22
½
28
½
20
½
19
0
21
0
32
1
23 - 282,31946
32Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19361950
16
0
23
0
24
0
30
0
26
½
28
0
31
0
½322,71870

U. 2200 (11 spillere)U. 2100 (11 spillere)

Basis Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
18771976
12
9
16
0
11
1
21
1
18
1
8
52 - 55,71856
2Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
18001827
13
4
1
7
1
3
0
16
0
10
0
19
½
314 - 164,651751
3Peter Vestergaard Andersen
Skakklubben Nordkalotten
17881902
14
1
10
8
2
1
12
6
15
14,31824
4Shahrokh Mojtabaei
1774
15
0
2
0
22
1
17
1
7
1
19
1
16
1
52 - 55,11771
5Jan Jørgensen
Enkeltmedlem - Indland
1764
16
0
20
1
15
0
19
0
14
1
21
1
9
0
314 - 165,51689
6Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
17631816
17
1
11
1
9
8
15
1
3
12
0
48 - 104,31754
7René Andreasen
Nørrebro Skakklub
17311821
18
1
16
½
2
0
13
1
4
0
15
0
17
0
17 - 194,21680
8Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
17041722
19
1
15
1
3
6
9
16
1
52 - 53,651745
9Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
16971789
20
1
1
6
16
8
12
0
5
1
6 - 73,651723
10Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
16871841
21
1
3
17
1
15
0
19
0
2
1
18
0
314 - 164,551641
11Jørgen Gammelgaard
Hvidovre Skakklub
16841714
22
1
6
0
18
0
1
0
17
½
13
1
20
1
11 - 134,51654
12Palle Halkier Jørgensen
Hvidovre Skakklub
16791806
1
13
1
19
1
18
1
3
9
1
6
1
52 - 53,551723
13Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16651721
2
12
0
14
1
7
0
18
0
11
0
22
1
17 - 193,91623
14Omar Elzubeir
16491620
3
0
19
0
13
0
20
1
5
0
22
½
21
1
17 - 194,851569
15Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
16401755
4
1
8
0
5
1
10
1
6
0
7
1
3
6 - 72,51715
16Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16221636
5
1
7
½
1
1
9
2
1
8
4
0
48 - 102,21685
17Jens Gade
Amager Skakforening
15561510
6
0
22
1
10
0
4
0
11
½
20
1
7
1
11 - 133,21570
18Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
15011481
7
0
21
1
11
1
12
0
13
1
1
0
10
1
48 - 102,31587
19Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
13861469
8
0
14
1
12
0
5
1
10
1
4
0
2
½
11 - 130,851557
20Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12351304
9
0
5
0
21
0
14
0
22
½
17
0
11
0
½221,851174
21Matt Han
Hvidovre Skakklub
10771469
10
0
18
0
20
1
22
1
1
0
5
0
14
0
22011122
22Lars H. Nielsen
Prøvemedlemmer
1000
11
0
17
0
4
0
21
0
20
½
14
½
13
0
1210,651016

U. 1670 (10 spillere)

Partier i turneringen DM i Hurtigskak 2018 - åben række

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

DM i Hurtigskak

Spillested:
Aulaen i Enghøjhuset,  Hovedstien 8, Avedøre, 2650 Hvidovre.

Spilletid:
Søndag den 9. september kl. 10.00 – 19.00 spilles der om DM i hurtigskak i åben række

1. runde 10.00

2. runde 11.10

3. runde 12.20

4. runde 14.00

5. runde 15.10

6. runde 16.20

7. runde 17.30

Præmieoverrækkelse 18.45

Turneringsform:
• 7 runder efter Schweizersystemet
• Der spilles i 2 grupper. Spillere over 1900 i dansk hurtigskak rating spiller om DM titlen (max 64 spillere). Gruppe 2 for spillere under 1900 i hurtigskak rating. Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

 

Betænkningstid:
• 20 min. pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1
 
Kantine:
• Kaffe, vand, øl smørrebrød m.m. kan købes til fornuftige priser

Præmier:
• Vinderen af DM-gruppen får titlen ”Danmarksmester i hurtigskak”.
Titlen kan kun vindes af spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet.
Der anvendes korrektion jvnf. DSU’s reglement.
Der anvendes Swiss Manager til rundelægning/korrektionsberegning.

• DM gruppen: 1. Præmie kr. 4.000,-,
•  2. Præmie kr. 2.000,-.,

•  Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden.

• Gruppen under 1900: 1. Præmie kr. 1.200,- 2. Præmie kr. 600,-

• Øvrige præmier som i DM gruppen.
 
Indskud:
kr 150,- betales på Hvidovre Skakklubs konto 5025-0001361510 i Jyske Bank.
 
Tilmelding:
 På DSU’s turneringssystem eller på mail til nielspeternielsen63@gmail.com
 
Transport:
• S-toget holder 3 minutters gang fra spillestedet
• Bus 1A holder 4 minutters gang fra spillestedet

Stævnet arrangeres af Kulturtogsrådet og Hvidovre Skakklub
Periode 2018-09-09 .. 2018-09-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Flemming Louv Sørensen

Niels-Peter Nielsen

Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til DM i Hurtigskak 2018 - åben række

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 32 2018-09-09 2018-09-04
Basis 22 2018-09-09 2018-09-04
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2578 2581 2018-08-16
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2505 2507 2018-08-30
100801519 1403893 3. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2433 2379 2018-08-22
100200545 1400061 4. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2405 2370 2018-09-03
100300056 1404709 5. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2288 2304 2018-08-04
101095662 417521 6. Aref Vasli 2277 2225 2018-09-03
100100465 1400940 7. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2239 2347 2018-09-03
103102447 1408380 8. Dennis Jørgensen BMS Skak 2238 2124 2018-08-14
100102213 1401505 9. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2230 2286 2018-09-02
100800081 1401084 10. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2213 2186 2018-09-03
100200271 1407635 11. Thomas Christensen Næstved Skakklub 2172 2171 2018-09-07
100103379 1401386 12. Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen 2170 2251 2018-08-31
100102104 1401726 13. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2166 2252 2018-08-07
100101331 1405420 14. Sigfred Haubro BMS Skak 2161 2130 2018-09-08
100101573 1506005 15. Peter Brondt Pedersen Brønshøj Skakforening 2160 2140 2018-09-04
100103912 1444514 16. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2151 2305 2018-08-23
100100852 1401696 17. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2138 2132 2018-08-10
100802438 1412159 18. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2137 2172 2018-08-05
100802278 1004948 19. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2130 2075 2018-09-02
100801208 1406299 20. Peter Bjørntoft 2117 2158 2018-09-07
100500545 1413155 21. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2104 2006 2018-07-31
100101578 1402706 22. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2052 2131 2018-08-28
100100739 - 23. Jacob Woge Nielsen 2050 2100 2018-09-02
100802258 1413872 24. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2021 2030 2018-08-13
100901673 1441299 25. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2020 1950 2018-09-04
100102215 1402331 26. Niels-Peter Nielsen Hvidovre Skakklub 2018 2068 2018-08-17
100801207 1405683 27. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2002 2137 2018-09-03
100301231 1409484 28. Brian Nielsen Frem Skakklub 2000 2056 2018-08-25
100802133 1426664 29. Reto Utiger Sørensen Furesø Skakklub 1999 1958 2018-07-31
100200554 1403338 30. Flemming Preuss Næstved Skakklub 1949 1940 2018-09-07
100101348 1406280 31. Tom Krog Nielsen BMS Skak 1940 1989 2018-08-01
100202092 1447955 32. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1936 1950 2018-09-04
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100200376 1410369 1. Henrik Smidt-Nielsen Køge Skakklub 1877 1976 2018-09-04
100802637 1439340 2. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1800 1827 2018-09-08
100800585 1415760 3. Peter Vestergaard Andersen Skakklubben Nordkalotten 1788 1902 2018-09-03
101096386 - 4. Shahrokh Mojtabaei 1774 2018-08-08
100800654 0 5. Jan Jørgensen Enkeltmedlem - Indland 1764 2018-09-04
100300749 1407511 6. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1763 1816 2018-09-04
100301704 1401483 7. René Andreasen Nørrebro Skakklub 1731 1821 2018-09-05
100101939 1411357 8. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1704 1722 2018-09-03
100800793 1433512 9. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1697 1789 2018-09-03
100102012 1433768 10. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1687 1841 2018-09-05
100103894 1442538 11. Jørgen Gammelgaard Hvidovre Skakklub 1684 1714 2018-09-01
100301074 1440276 12. Palle Halkier Jørgensen Hvidovre Skakklub 1679 1806 2018-08-16
100101719 1418246 13. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1665 1721 2018-08-30
100802504 - 14. Omar Elzubeir 1649 1620 2018-09-04
100104090 1454188 15. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1640 1755 2018-08-04
100800414 1409557 16. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1622 1636 2018-08-29
100100104 1416111 17. Jens Gade Amager Skakforening 1556 1510 2018-08-28
101095257 1461613 18. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1501 1481 2018-08-04
100104399 1457349 19. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1386 1469 2018-09-08
100201715 1409700 20. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1235 1304 2018-08-04
101096190 1464434 21. Matt Han Hvidovre Skakklub 1077 1469 2018-09-04
101096615 - 22. Lars H. Nielsen Prøvemedlemmer 1000 2018-09-04