Arbejder ...

loading

Tønder Byturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterskabsklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kaj Elkjær Larsen
Tønder Skakklub
18801934
8
1
2
0
3
1
4
1
5
1
6
 
7
 
414,0518804,271923
2Helge Andersen
Tønder Skakklub
19832017
7
½
1
1
8
½
3
½
4
½
5
 
6
 
325,0519225,071976
3Peter Wang
Køge Skakklub
18531909
6
 
7
½
1
0
2
½
8
½
4
 
5
 
6 - 73,7517864,021859
4Erik Juul Damholdt
Tønder Skakklub
17091707
5
0
6
½
7
½
1
0
2
½
3
 
8
 
6 - 72,2516871,971688
5Helge Sörensen
Tønder Skakklub
17181718
4
1
8
0
6
0
7
0
1
0
2
 
3
 
182,3516782,081675
6Niels Falsig
Tønder Skakklub
17931821
3
 
4
½
5
1
8
 
7
1
1
 
2
 
3 - 43,1517743,111809
7Christian Karstensen
Tønder Skakklub
19421952
2
½
3
½
4
½
5
1
6
0
8
 
1
 
3 - 44,6518784,461913
8Eivind Palm
Tønder Skakklub
17521813
1
0
5
1
2
½
6
 
3
½
7
 
4
 
252,717313,021793

Basisrække Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Claus Egelund
Tønder Skakklub
1700
2
1
6
½
8
1
10
 
3
½
  31 - 24,25170001000
2Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
1000
1
0
10
0
7
1
4
+
6
 
  24 - 60,65101601000
3Nis H. Madsen
Løgumkloster Skakklub
14941612
4
+
8
 
9
 
5
1
1
½
  32,1514652,031591
4Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
12491474
3
-
9
-
5
-
2
-
7
 
  09 - 100124901474
5Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
14161510
6
0
7
1
4
+
3
0
10
1
  31 - 22,214161,201506
6Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
13131469
5
1
1
½
10
½
8
 
2
 
  24 - 62,113091,481469
7Arturas Andziulis
Tønder Skakklub
1000
8
0
5
0
2
0
9
 
4
 
  09 - 100,8596201000
8Jakob Tefera Addisu Merdasa
Tønder Skakklub
11841228
7
1
3
 
1
0
6
 
9
 
  181,3511680,371213
9Adis Heremic
Tønder Skakklub
15301625
10
½
4
+
3
 
7
 
8
 
  72,814271,871570
10Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
16181674
9
½
2
1
6
½
1
 
5
0
  24 - 63,615552,051653

Spiller nr 4, Edlef Bucka-Lassen udgået efter 3. runde (efter at 4. runde var lagt). Hans udsatte partier fra runde 1, 2 og 3 bliver ikke spillet.

Indbydelse

Alle er velkomne til at være med i Tønder Byturnering. 

Spilledatoer: 3/9, 10/9, 17/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 5/11 - alle dage kl 19.

Der spilles så vidt muligt i 8-mands grupper, ellers monrad. Dette afgøres når antal tilmeldte er klart.

Tid pr kamp: 90 min fra træk 1 og 30 sek tillæg pr træk.

Man må komme op til en 1 time for sent til et parti uden tab pga forsinkelsen.

Indskud: 100kr for juniorer, 150kr for alle andre.

Daglig turneringsleder: Niels Falsig. Turneringskommitte: Vagn Lauritzen og Helge Andersen.

Periode 2018-09-03 .. 2018-11-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.toenderskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere
Mesterskabsklasse:  Vagn Lauritzen

Tilmeldings muligheder til Tønder Byturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.toenderskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterskabsklasse 8 2018-09-03 2018-08-29
Basisrække 10 2018-09-03 2018-08-29
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mesterskabsklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400387 1416693 1. Kaj Elkjær Larsen Tønder Skakklub 1880 1934 2018-08-27
100400110 1410075 2. Helge Andersen Tønder Skakklub 1983 2017 2018-07-30
100700735 1428829 3. Peter Wang Køge Skakklub 1853 1909 2018-08-24
100401271 1428500 4. Erik Juul Damholdt Tønder Skakklub 1709 1707 2018-08-07
101200075 12988359 5. Helge Sörensen Tønder Skakklub 1718 1718 2018-08-23
100400382 1416081 6. Niels Falsig Tønder Skakklub 1793 1821 2018-07-30
100701482 1416553 7. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1942 1952 2018-08-22
100801031 1410709 8. Eivind Palm Tønder Skakklub 1752 1813 2018-08-01
Deltagere i gruppen Basisrække
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601217 0 1. Claus Egelund Tønder Skakklub 1700 2018-08-31
101200064 1465902 2. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 1000 2018-08-23
100401386 1449257 3. Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1494 1612 2018-08-14
100401502 1439928 4. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1249 1474 2018-08-31
100401550 1439960 5. Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1416 1510 2018-08-14
100400222 1439952 6. Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1313 1469 2018-08-14
101200065 - 7. Arturas Andziulis Tønder Skakklub 1000 2018-08-23
101096041 1465872 8. Jakob Tefera Addisu Merdasa Tønder Skakklub 1184 1228 2018-08-23
100401644 1451626 9. Adis Heremic Tønder Skakklub 1530 1625 2018-08-23
100401569 1448870 10. Scot Wolfgang Jensen Løgumkloster Skakklub 1618 1674 2018-08-14