Arbejder ...

loading

Danmarksmesterskaber for ungdom 2018  

Indbydelse

Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom 2018

Dansk Skak Union inviterer sammen med Skanderborg Skakklub til Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom 2018.
Mesterskaberne afholdes 5. oktober til 7. oktober 2018
Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg og det ligger i gåafstand fra Skanderborg Station.
Bemærk at DM-stævnet fungerer som kvalifikation til NM i Skoleskak i de åbne rækker.
TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding

TILMELDINGSFRIST: Mandag den 1. oktober 2018.
Prisen for at deltage i DM for Ungdom i Skak er 100,00 kr.

I forbindelse med DM for Ungdom i Skak kan Skanderborg Skakklub tilbyde bespisning af og
overnatning for deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris. Pakken består af
Fredag
let anretning: 17:30-18:00
Lørdag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
aftensmad: 17:00-20:00

Søndag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
2 x overnatning i klasselokale på Morten Børup Skolen (medbring sovepose og underlag).
Til alle måltider serveres saftevand.

Samlet pris: 450,00 kr.

Hvis du deltager aktivt i mesterskabet og køber ovenstående pakke med mad og overnatning, så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100,- kr.!!!
Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.
Tilmelding til bespisning og overnatning foretages til Allan Erik Schmidt Andersen på mail hydepark@jubii.dk

Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2640 - 5909 939 536 ellter på MobilePay - 61551821 senest 1. oktober 2018.

Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i alle grupper med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering.

 Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
 
 
Grupper:
U19 (født 99 eller senere)
U16 (født 02 eller senere)
U14 (født 04 eller senere)
U12 (født 06 eller senere)
U10 (født 08 eller senere)
U8 (født 10 eller senere)
 
I alle grupper undtagen U8 kvalificerer de to bedste sig til NM.

 
alle grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar.

Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion.

Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.
Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe, kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe.
Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.
Officiel åbning: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19
 1. runde: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 18:00.
 2. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 09:00.
 3. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 14:00.
 4. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 09:00.
 5. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

 

Periode 2018-10-05 .. 2018-10-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Berring Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Danmarksmesterskaber for ungdom 2018 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U 19 0 2018-10-05 2018-10-01
U 16 0 2018-10-05 2018-10-01
U 14 1 2018-10-05 2018-10-01
U 12 3 2018-10-05 2018-10-01
U 10 0 2018-10-05 2018-10-01
U 8 0 2018-10-05 2018-10-01
Totalt antal tilmeldte 4
Deltagere i gruppen U 19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U 16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U 14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1287 1343 2018-08-14
Deltagere i gruppen U 12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1422 1438 2018-08-14
101095257 1461613 Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1597 1518 2018-08-16
100104155 1467310 William Pihl Skakforeningen Odysseus 1155 1412 2018-08-03
Deltagere i gruppen U 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt