Arbejder ...

loading

U-DM 2018  

Vis Gruppe : Parringer
U 8 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Elin Wu
Nørrebro Skakklub
1077
6
1
5
0
7
1
8
1
9
1
3
1
10
+
624,2111301000
2Mallie Stage-Steffensen
BMS Skak
1001
7
0
9
1
8
0
10
+
5
0
6
1
4
0
373,6590301000
3Egil Johansen
Prøvemedlemmer
10001000
8
1
7
0
5
1
9
0
4
1
1
0
6
1
444,0599701000
4Marcus Kloster Kinze
Prøvemedlemmer
1000
9
0
8
0
10
+
6
1
3
0
7
0
2
1
383,690401000
5Nancee Arockiaraj
Viby Skakklub
971
10
+
1
1
3
0
7
1
2
1
8
1
9
1
61097101000
6Sara Trier
Hillerød Skakklub
955
1
0
10
+
9
0
4
0
7
0
2
0
3
0
192,9577801000
7Emil Zander
Kjellerup Skakklub
900
2
1
3
1
1
0
5
0
6
1
4
1
8
1
532,65106901000
8Peter Vedel
Brønshøj Skakforening
900
3
0
4
1
2
1
1
0
10
+
5
0
7
0
362,2588501000
9Leia Andries
Prøvemedlemmer
800
4
1
2
0
6
1
3
1
1
0
10
+
5
0
451,4589601000
10Magnus Carlsen (oversidder)
Ingen klub
8001000
5
-
6
-
4
-
2
-
8
-
9
-
1
-
010080001000
Indbydelse

 U-DM 2018

Dansk Skak Union inviterer sammen med Skanderborg Skakklub til U-DM 2018.
U-DM 2018 afholdes 5. oktober til 7. oktober 2018
Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg og det ligger i gåafstand fra Skanderborg Station.
Bemærk at U-DM 2018 fungerer som kvalifikation til NM i Skoleskak i de åbne rækker.
TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding

TILMELDINGSFRIST: Mandag den 1. oktober 2018.
Prisen for at deltage i U-DM 2018 er 100,00 kr.

I forbindelse med U-DM 2018 kan Skanderborg Skakklub tilbyde bespisning af og
overnatning for deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris. Pakken består af
Fredag
let anretning: 17:30-18:00
Lørdag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
aftensmad: 17:00-20:00

Søndag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
2 x overnatning i klasselokale på Morten Børup Skolen (medbring sovepose og underlag).
Til alle måltider serveres saftevand.

Samlet pris: 450,00 kr.

Hvis du deltager aktivt i U-DM 2018 og køber ovenstående pakke med mad og overnatning, så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100,- kr.!!!
Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.
Tilmelding til bespisning og overnatning foretages til Allan Erik Schmidt Andersen på mail hydepark@jubii.dk

Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2640 - 5909 939 536 ellter på MobilePay - 61551821 senest 1. oktober 2018.

Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i alle grupper med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering.

 Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
 
 
Grupper:
U19 (født 99 eller senere)
U16 (født 02 eller senere)
U14 (født 04 eller senere)
U12 (født 06 eller senere)
U10 (født 08 eller senere)
U8 (født 10 eller senere)
 
I alle grupper undtagen U8 kvalificerer de to bedste sig til NM.

 
alle grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar.

Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion.

Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.
Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe, kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe.
Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.
Officiel åbning: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19
 1. runde: Fredag d. 5. oktober 2018 kl. 18:00.
 2. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 09:00.
 3. runde: Lørdag d. 6. oktober 2018 kl. 14:00.
 4. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 09:00.
 5. runde: Søndag d. 7. oktober 2018 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

 

Periode 2018-10-05 .. 2018-10-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Bjarne Berring Rasmussen

Tilmeldings muligheder til U-DM 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U 19 6 2018-10-05 2018-10-01
U 16 14 2018-10-05 2018-10-01
U 14 12 2018-10-05 2018-10-01
U 12 18 2018-10-05 2018-10-01
U 10 14 2018-10-05 2018-10-01
U 8 10 2018-10-05 2018-10-01
Totalt antal tilmeldte 74
Deltagere i gruppen U 19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202091 1444808 1. Victor Koch-Müller Præstø Skakklub 1432 1490 2018-09-30
103110001 1437747 2. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2180 2207 2018-09-24
103109777 1441264 3. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 2001 2009 2018-09-29
100802637 1439340 4. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1780 1827 2018-09-29
103110294 1438786 5. Arunn Ananthan Skakklubben Evans 1739 1856 2018-09-29
101095209 2309998 6. Hilmir Freyr Heimisson Køge Skakklub 2205 2271 2018-09-29
Deltagere i gruppen U 16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 1. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2110 2159 2018-10-01
100103773 1444816 2. Nicolai Kistrup BMS Skak 2110 2120 2018-09-30
100901673 1441299 3. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2050 2016 2018-09-24
100202292 1455796 4. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1986 2013 2018-09-01
100602544 1451502 5. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1807 1838 2018-09-17
100602410 1444824 6. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1754 1805 2018-09-17
100602551 1451685 7. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1609 1633 2018-09-29
100602633 1463853 8. Casper Folkmann Bunch Skakklubben af 1968 1549 1820 2018-09-15
100104165 1451375 9. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1521 1493 2018-08-20
103110504 1445677 10. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1505 1579 2018-09-29
100202338 1458361 11. Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1447 1629 2018-09-27
100602500 1449761 12. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1446 1578 2018-09-30
100202398 1464949 13. Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub 1190 1379 2018-09-28
100301927 1451669 14. Christian Ringsmose Odense Skakklub 1082 2018-09-28
Deltagere i gruppen U 14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104150 1454153 1. Casper Yukun Liu BMS Skak 2048 2013 2018-08-31
100202092 1447955 2. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1926 1888 2018-09-30
101095138 1457292 3. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1793 1787 2018-08-28
100202444 12809969 4. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1723 1713 2018-09-23
100104090 1454188 5. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1720 1755 2018-08-21
100301938 1461044 6. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1684 1718 2018-09-07
100202329 1457535 7. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1601 1645 2018-09-27
100202293 1455818 8. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1535 1473 2018-09-01
100301932 1452533 9. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1486 1580 2018-09-19
100104157 1455907 10. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1238 1277 2018-08-14
100602664 - 11. Andrea Kongskov Syddjurs Skakklub 1000 2018-09-23
100701677 1460625 12. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 984 2018-10-05
Deltagere i gruppen U 12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 1447947 1. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1752 1796 2018-09-07
101095257 1461613 2. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1615 1568 2018-08-16
100602402 1459945 3. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1552 1355 2018-09-09
101095048 1454200 4. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1523 1593 2018-09-04
100104399 1457349 5. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1482 1512 2018-09-07
100104342 1462644 6. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1399 1251 2018-09-30
100104139 1452797 7. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1388 1396 2018-08-14
100301969 1463373 8. Alf Andries Frem Skakklub 1371 1490 2018-09-16
100104307 1463225 9. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1262 1389 2018-08-22
100104155 1467310 10. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1227 1441 2018-08-03
100104306 1463217 11. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1163 1374 2018-08-22
101096641 - 12. Hedayatullah Akbari Prøvemedlemmer 1100 1100 2018-09-23
101095616 1463640 13. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1036 1193 2018-10-01
100104319 1467735 14. Liv Frølund Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2018-09-29
101095617 1465457 15. Anosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 965 1279 2018-10-01
100602627 - 16. Mathias Wallin Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 948 2018-09-20
100202374 1464957 17. Nikolaj Li Køge Skakklub 875 2018-09-28
100701678 1460633 18. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 965 2018-10-05
Deltagere i gruppen U 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1639 1648 2018-09-29
100104343 1462636 2. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1622 1776 2018-09-30
101096089 1464981 3. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1573 1611 2018-09-02
101095943 1467018 4. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1528 1394 2018-08-19
101095855 1462547 5. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1450 1605 2018-09-16
100202445 12824429 6. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1099 1238 2018-09-23
100602596 1467549 7. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1088 1389 2018-08-27
100104348 1467182 8. Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1035 2018-09-29
101095520 1464272 9. Nanna Ehrenreich Enkeltmedlem - Indland 1024 1147 2018-09-29
100602676 1467654 10. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1023 2018-10-01
100302011 - 11. Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1000 2018-09-08
101096549 - 12. Asbjørn Slavensky Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2018-09-26
101096196 - 13. Isak Babi Brintlev Køge Skakklub 1000 2008 2018-09-26
101096086 - 14. William Grønn Jensen Køge Skakklub 890 2018-09-26
Deltagere i gruppen U 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104423 - 1. Elin Wu Nørrebro Skakklub 1077 2018-09-29
100202408 - 2. Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 1001 2018-09-01
101096642 - 3. Egil Johansen Prøvemedlemmer 1000 1000 2018-09-23
101096643 - 4. Marcus Kloster Kinze Prøvemedlemmer 1000 2018-10-04
100602688 - 5. Nancee Arockiaraj Viby Skakklub 971 2018-09-02
100803094 - 6. Sara Trier Hillerød Skakklub 955 2018-09-25
100901809 1467123 7. Emil Zander Kjellerup Skakklub 900 2018-08-20
101095989 - 8. Peter Vedel Brønshøj Skakforening 900 2018-09-08
101096644 - 9. Leia Andries Prøvemedlemmer 800 2018-09-16
- 10. Magnus Carlsen (oversidder) Ingen klub 800 1000 2018-10-04