Arbejder ...

loading

DSU 2-hovedkreds og Greve Skakklub inviterer til U-GP.  

Vis Gruppe : Parringer
Ungdoms Grandprix (UG-P) Greve Skakklub Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRn
1Hella Kronow
Dianalund Skakklub
980
4
1
2
0
10
0
11
1
9
0
12
0
282,45960
2Donald Brinch
Greve Skakklub
14941713
3
1
1
1
5
1
10
1
12
1
8
½
15,61494
3Andreas Lundahl
Tåstrup Skakforening
9741118
2
0
4
1
6
1
12
0
8
0
7
1
372,351003
4Emil von Seelen Larsen
Greve Skakklub
1000
1
0
3
0
12
0
7
1
11
1
5
0
293,25944
5Konrad Volder
Køge Skakklub
1016
9
1
12
1
2
0
8
½
10
1
4
1
22,51129
6Emil Nedergaard Møller
Tåstrup Skakforening
1000
12
0
7
1
3
0
9
0
7
1
11
0
2113,5933
7Alex Ralets
Prøvemedlemmer
800
11
0
6
0
9
0
4
0
6
0
3
0
0121,4737
8Knud Jacobsen
Faxe Skakklub
12771683
10
0
9
1
11
1
5
½
3
1
2
½
434,351261
9Sigurd Lund
Faxe Skakklub
1000
5
0
8
0
7
1
6
1
1
1
10
1
453,051043
10Vincent Videbæk
Holbæk Skakklub
917
8
1
11
1
1
1
2
0
5
0
9
0
361,55982
11Jonathan N.G. Larsen
Holbæk Skakklub
1100
7
1
10
0
8
0
1
0
4
0
6
1
2103,81019
12Kristian Valsted
Tåstrup Skakforening
954
6
1
5
0
4
1
3
1
2
0
1
1
442,251044

Gruppe præmier (0 spillere)

1. Præmie i alle grupperne = 100,- kr
2. Præmie i alle grupperne =   50,- kr 

Indbydelse

DSU 2-hovedkreds og Greve Skakklub inviterer til U-GP skakturnering.

Regler for U-GP 2018/19 i 2. Hovedkreds er gældende: http://www.2-hk.dk/pdf2018/UGP_18_19_regler.pdf


Turneringen er åben for alle juniorer (alle hovedkredse) født 2002 eller senere.
Der spilles i fire aldersgrupper C: 2002-04, D: 2005-06, E: 2007-09, F: 2010 eller yngre. Ved få deltagere  kan grupper blive slået sammen.

Der tildeles U-GP points efter flg. skala: 20 -16-14-12-10-8-6-4-alle andre placeringer udløser 2 points.

Tidspunkt: Søndag d. 11 november 2018 kl. 10.00 - ca. 15.30.
Spillested: Greve Skakklub – Aktivhuset Olsbækken, Olsbæk Strandvej 43, 2670 Greve.

Indtegning: Fra kl. 9.00 til kl. 9.45

Turneringen spilles som hurtigskak i Monrad grupper for hver aldersrække.

Betænkningstid 20 min. pr. spiller. Der spilles 6 runder.


Der spilles efter DSU’s regler for hurtigskak, med den undtagelse at ulovligt træk først fører til tab ved det 2. ulovlige træk af spilleren i et parti.

Alle grupper rates i DSU med dansk hurtigskak rating.

Indskud på 50 kr. betales ved ankomst. (hele indskuddet anvendes til præmier).
Ved hvert stævne trækkes lod blandt alle deltagere om en større præmie.

Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår i Dansk Skak Unions turneringssystem - "Skak.dk" - turneringer, eller du kan også sende en email til skakturneringer@gmail.com senest d. 5. november 2018.


Tilmeldingen skal indeholde navn, fødselsdag, evt. klub eller by, telefonnummer og e-mail-adresse.

For nærmere oplysninger om turneringen så kontakt venligst Thorkild Thomsen /tbtcdk(at)gmail.com eller Bo Brinch/bo.brinch.itu(at)gmail.com.

 

Vi glæder os til at se jer alle sammen - i topform!

Der vil på spillestedet være mulighed for at købe kaffe, sodavand, slik, brød, frugt mm.

Der må medbringes madpakke.


 

 

Startdato 2018-11-11
Slutdato 2018-11-11
Periode 2018-11-11 .. 2018-11-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thorkild Bavnehøj Thomsen
Dommere
Ungdoms Grandprix (UG-P) Greve Skakklub:  Thorkild Bavnehøj Thomsen

Tilmeldings muligheder til DSU 2-hovedkreds og Greve Skakklub inviterer til U-GP.

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Ungdoms Grandprix (UG-P) Greve Skakklub 12 2018-11-11 2018-11-09
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Ungdoms Grandprix (UG-P) Greve Skakklub
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096372 - 1. Hella Kronow Dianalund Skakklub 980 2018-08-15
100103994 1444565 2. Donald Brinch Greve Skakklub 1494 1713 2018-08-15
100104380 1464647 3. Andreas Lundahl Tåstrup Skakforening 974 1118 2018-08-15
101096617 - 4. Emil von Seelen Larsen Greve Skakklub 1000 2018-09-12
101095904 - 5. Konrad Volder Køge Skakklub 1016 2018-10-02
100104518 - 6. Emil Nedergaard Møller Tåstrup Skakforening 1000 2018-10-27
101096664 - 7. Alex Ralets Prøvemedlemmer 800 2018-11-01
100202386 1462253 8. Knud Jacobsen Faxe Skakklub 1277 1683 2018-11-07
100202479 1465627 9. Sigurd Lund Faxe Skakklub 1000 2018-11-07
100202396 1462768 10. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 917 2018-11-08
100202495 - 11. Jonathan N.G. Larsen Holbæk Skakklub 1100 2018-11-08
100104226 1458175 12. Kristian Valsted Tåstrup Skakforening 954 2018-11-08