Arbejder ...

loading

SGP 2018/19 - 3. afd.  

Vis Gruppe : Parringer
M + 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1726
2
½
20
0
3
0
10
0
12
0
8
0
18
0
½201,751689
2Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
1803
1
½
3
1
5
½
17
1
11
0
4
0
19
1
472,11872
3Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2205
4
½
2
0
1
1
14
1
5
0
13
1
6
1
65,152192
4Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
2111
3
½
5
0
10
1
15
1
9
1
2
1
20
0
53,92123
5FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
2281
6
½
4
1
2
½
13
1
3
1
20
½
11
½
525,22277
6Torsten Lindestrøm
Esbjerg Skakforening
2142
5
½
8
1
7
1
9
1
20
½
11
1
3
0
534,12160
7Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
2069
8
1
9
0
6
0
19
0
15
1
14
0
12
1
3144,552038
8Keld Johnny Olsen
Holstebro Skakklub
1797
7
0
6
0
12
1
16
0
18
0
1
1
17
½
182,551796
9Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1872
10
1
7
1
11
0
6
0
4
0
19
½
15
1
102,251910
10Gabor Erdodi
Varde Skakklub
1912
9
0
12
½
4
0
1
1
14
½
18
1
13
0
3133,651893
11Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
1830
12
1
14
1
9
1
20
0
2
1
6
0
5
½
421935
12Birger Olsen
Sydøstfyn
1826
11
0
10
½
8
0
18
0
1
1
15
0
7
0
192,91784
13Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
1864
14
0
16
1
19
1
5
0
17
1
3
0
10
1
482,251924
14Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
1985
13
1
11
0
15
½
3
0
10
½
7
1
16
1
493,551999
15Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1990
16
1
17
0
14
½
4
0
7
0
12
1
9
0
173,951947
16Peter Riis
Horsens Skakforening
1976
15
0
13
0
18
1
8
1
19
½
17
1
14
0
114,151957
17Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
1746
18
1
15
1
20
0
2
0
13
0
16
0
8
½
161,91764
18Eivind Palm
Tønder Skakklub
1910
17
0
19
0
16
0
12
1
8
1
10
0
1
1
3153,951882
19Daniel Munksgaard
Jerne Skakklub
2044
20
0
18
1
13
0
7
1
16
½
9
½
2
0
3124,12022
20FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
2394
19
1
1
1
17
1
11
1
6
½
5
½
4
1
616,152394

2 + 3 + 4 + S Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1111
2
½
3
0
6
0
22
0
11
0
5
0
8
0
½223,1994
2Anton Nielsen
Springeren Kolding
1050
1
½
6
1
17
0
10
0
22
0
15
0
5
1
181,751084
3Ruben Jepsen
Sydøstfyn
1307
4
0
1
1
19
0
5
1
21
½
13
0
11
1
113,751296
4Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1355
3
1
5
1
14
1
7
1
17
1
16
1
10
0
612,851571
5Lars Krogh
Grindsted Skakklub
1054
6
1
4
0
12
0
3
0
13
0
1
1
2
0
2191,951056
6Magnus Iversen Tofthøj
Vojens Skakklub
1000
5
0
2
0
1
1
8
0
15
0
11
0
20
0
1212955
7Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1549
8
1
10
½
21
1
4
0
14
0
12
1
16
1
44,151565
8Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
1558
7
0
9
0
11
1
6
1
20
½
19
0
1
1
145,751457
9Mogens Hargaard
Prøvemedlemmer
1200
10
0
8
1
13
1
18
1
16
0
22
1
14
1
531,11484
10Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1595
9
1
7
½
16
0
2
1
12
1
18
1
4
1
25,151607
11Olexandr Pershuta
Vojens Skakklub
890
12
0
13
0
8
0
15
0
1
1
6
1
3
0
2200,7949
12Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1482
11
1
14
0
5
1
19
½
10
0
7
0
15
0
174,41397
13Benny Christensen
Vojens Skakklub
1585
14
0
11
1
9
0
20
0
5
1
3
1
22
1
495,91500
14Ewald Munksgaard
Esbjerg Skakforening
1450
13
1
12
1
4
0
16
½
7
1
17
1
9
0
53,451497
15Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1471
16
0
18
0
22
0
11
1
6
1
2
1
12
1
4104,951428
16Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1373
15
1
17
½
10
1
14
½
9
1
4
0
7
0
482,651434
17Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1654
18
1
16
½
2
1
21
1
4
0
14
0
19
1
65,51624
18Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1617
17
0
15
1
20
1
9
0
19
1
10
0
21
0
3154,81545
19Ole Henriksen
Varde Skakklub
1338
20
1
21
0
3
1
12
½
18
0
8
1
17
0
121,951410
20Morten Jessen
Vojens Skakklub
1430
19
0
22
1
18
0
13
1
8
½
21
0
6
1
133,41435
21Karl Posselt
Vojens Skakklub
1547
22
1
19
1
7
0
17
0
3
½
20
1
18
1
74,251558
22Søren Fleron Jensen
Kolding Skakklub
1347
21
0
20
0
15
1
1
1
2
1
9
0
13
0
3163,51325
Indbydelse

 

 

SGP-3
SydGrandPrix - 3. afdeling

 

I november 1918 blev historien om Grindsted Skakklub trukket i gang. I denne særlige anledning er det os en stor fornøjelse at kunne indbyde til 3. afdeling af SydGrandPrix 2018/19 som afholdes lørdag d. 3. november hvor skakklubben vil blive fejret.

 

Turneringsform

Grupper i henhold til §10 i SGP-reglementet.

Betænkningstid

20 minutter til hele partiet plus 5 sekunder pr. udført træk.

Spillested

Mødestedet, Nygade 29A, 7200 Grindsted.

Tidspunkt

Lørdag d. 3. november kl. 09:30.

Indskud

Seniorer kr. 150,-
Pensionister og juniorer kr. 100,-
Skoleskakspillere kr. 50,-

Præmier

Af indskuddet går kr. 20,- (i skoleskakklassen dog kr. 10,-) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2018/19. Resten af indskuddet går til præmier for denne afdeling. Præmierne offentliggøres efter 3. runde.

Forplejning

Der vil forefindes en velassorteret kantine med både vådt og tørt til konkurrencedygtige priser.

Tilmelding

Senest onsdag d. 31. oktober 2018 til:
- internet: turnering.skak.dk (her)
- email: formand@grindstedskakklub.dk
- mobil: 20 75 08 13 (Lars Wisler Pedersen)

 

PS: Fejringen fortsætter lørdag d. 2. februar 2019 med et spændende foredrag og simultan ved tidligere seniorverdensmester i skak, GM Jens Kristiansen!

Periode 2018-11-03 .. 2018-11-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Lars Wisler Pedersen
Dommere
M + 1:  Lars Wisler Pedersen
2 + 3 + 4 + S:  Lars Wisler Pedersen

Tilmeldings muligheder til SGP 2018/19 - 3. afd.

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
M + 1 20 2018-11-03 2018-10-31
2 + 3 + 4 + S 22 2018-11-03 2018-10-31
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen M + 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500538 1403478 1. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1726 1732 2018-11-02
100500322 1427954 2. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1803 2018-10-21
100300210 1403699 3. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2205 2216 2018-10-13
100300623 1403273 4. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2111 2180 2018-10-29
100602308 1440640 5. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2281 2335 2018-11-02
100600891 1403150 6. Torsten Lindestrøm Esbjerg Skakforening 2142 2212 2018-10-30
100500063 1407287 7. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2069 2015 2018-10-22
100901160 1439677 8. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1797 1846 2018-10-31
100500403 1438964 9. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1872 2006 2018-09-15
100501758 1203312 10. Gabor Erdodi Varde Skakklub 1912 2018-10-25
103109777 1441264 11. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1830 2009 2018-10-30
100301904 1450344 12. Birger Olsen Sydøstfyn 1826 1929 2018-10-27
100700569 1434993 13. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1864 1989 2018-08-10
100501146 1411055 14. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 1985 2007 2018-10-19
100500145 1407015 15. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1990 2031 2018-10-25
101200013 1461885 16. Peter Riis Horsens Skakforening 1976 1972 2018-10-29
100500752 1428543 17. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1746 1685 2018-09-29
100801031 1410709 18. Eivind Palm Tønder Skakklub 1910 1812 2018-11-02
103106412 1412868 19. Daniel Munksgaard Jerne Skakklub 2044 1931 2018-10-18
100600675 1401408 20. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2394 2310 2018-11-02
Deltagere i gruppen 2 + 3 + 4 + S
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602673 1467000 1. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1111 1153 2018-10-30
101096469 1466224 2. Anton Nielsen Springeren Kolding 1050 1112 2018-10-28
100301979 1464361 3. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1307 1656 2018-10-27
100900771 1413201 4. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1355 1501 2018-10-31
101095484 1462369 5. Lars Krogh Grindsted Skakklub 1054 1310 2018-08-08
101200086 - 6. Magnus Iversen Tofthøj Vojens Skakklub 1000 2018-10-26
100500942 1439855 7. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1549 1727 2018-10-29
100500216 1449370 8. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1558 1566 2018-08-08
101096665 - 9. Mogens Hargaard Prøvemedlemmer 1200 2018-11-01
100401459 1449044 10. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1595 1682 2018-10-30
101096489 - 11. Olexandr Pershuta Vojens Skakklub 890 2018-10-30
100501384 1444786 12. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1482 1537 2018-10-31
100900912 1429949 13. Benny Christensen Vojens Skakklub 1585 1737 2018-10-26
101096601 - 14. Ewald Munksgaard Esbjerg Skakforening 1450 2018-10-19
101200026 1466836 15. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1471 2018-10-29
103109827 1441272 16. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1373 1654 2018-10-30
103111506 1447130 17. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1654 1661 2018-10-15
100400258 1448374 18. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1617 1686 2018-09-26
100500343 1448781 19. Ole Henriksen Varde Skakklub 1338 1559 2018-10-29
100401064 1452118 20. Morten Jessen Vojens Skakklub 1430 1591 2018-10-06
100400495 1449486 21. Karl Posselt Vojens Skakklub 1547 1596 2018-10-12
100501495 1448889 22. Søren Fleron Jensen Kolding Skakklub 1347 1530 2018-10-31