Arbejder ...

loading

Silkeborg Bymesterskab 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1642
8
½
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½5 - 62,351581
2Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
1714
7
1
1
1
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
22 - 33,11681
3David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1832
6
0
7
1
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
144,41730
4John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1754
5
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
07 - 83,551648
5Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1847
4
1
8
1
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
22 - 34,551771
6Per Sønderskov
Silkeborg Skakklub Af 1930
1757
3
1
4
1
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
313,61757
7Stig Abildgaard Holten
Silkeborg Skakklub Af 1930
1646
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
07 - 82,41561
8Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1799
1
½
5
0
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½5 - 64,051693

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1398
8
 
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 82,251297
2Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1565
7
1
1
1
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
2341475
3Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1475
6
½
7
1
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
13,051475
4Søren Westergaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1613
5
1
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
144,51462
5Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1548
4
0
8
 
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
½53,851397
6Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1597
3
½
4
1
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
224,351491
7Kurt Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1360
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
07 - 81,91275
8Stig Nørregaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1572
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
064,11388

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1031
8
 
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
081,65957
2Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1133
7
½
1
1
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
5 - 62,651133
3Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1294
6
 
7
½
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
5 - 64,31294
4Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1207
5
½
6
0
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
43,41207
5Henrik Wang-Holm
Silkeborg Skakklub Af 1930
1220
4
½
8
½
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
1 - 33,551220
6Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1267
3
 
4
1
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
1 - 34,051267
7Tim Halvorsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1206
2
½
3
½
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
173,41098
8Niels Tjellden
Silkeborg Skakklub Af 1930
1359
1
 
5
½
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
1 - 34,951359

Basis 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Erik Søe Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
947
8
0
2
 
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 83,05810
2Daniel Henock Rasmussen
1000
7
1
1
 
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
401000
3Nicolai Hess Jakobsen
1000
6
1
7
½
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
201000
4Niels Munch
1000
5
1
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
3101000
5Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
964
4
0
8
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
07 - 83,25818
6Markus Thorndal Olsen
1000
3
0
4
0
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
1501000
7Alice Kaltoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
974
2
0
3
½
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
½63,35846
8Flemming Harregaard Jepsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1016
1
1
5
1
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
33,8958
Indbydelse

Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.

Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 

Spilledatoer: 6/09, 13/09, 20/09, 11/10, 25/10, 8/11, 29/11

Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.

Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Rygning er ikke tilladt i Lunden.

Indskud: Ens for alle kr. 125,-

PræmierHele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   

Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.

Tilmelding: Via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.

Periode 2018-09-06 .. 2018-11-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Johnny Koust Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Basis 1 8 2018-09-06 2018-09-03
Basis 2 8 2018-09-06 2018-09-03
Basis 3 8 2018-09-06 2018-09-03
Basis 4 8 2018-09-06 2018-09-03
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800702 1450450 1. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1642 1738 2018-08-17
100901544 1427032 2. Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1714 1789 2018-08-14
100602274 1428977 3. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1832 1906 2018-08-31
100602575 1453947 4. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1754 1804 2018-08-23
100600227 1451731 5. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1847 1905 2018-08-31
100602554 1451790 6. Per Sønderskov Silkeborg Skakklub Af 1930 1757 1681 2018-08-30
100600074 1421018 7. Stig Abildgaard Holten Silkeborg Skakklub Af 1930 1646 1632 2018-08-27
100900509 1422383 8. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1799 1830 2018-08-27
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600388 1421115 1. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1398 2018-08-27
100602402 1459945 2. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1565 1348 2018-08-31
100601752 1421794 3. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1475 1393 2018-08-27
100601461 1422960 4. Søren Westergaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1613 1739 2018-08-31
100600546 1462237 5. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1548 1611 2018-08-31
100602137 1421417 6. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1597 1532 2018-08-16
100200879 1421964 7. Kurt Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1360 2018-08-30
100602535 1451774 8. Stig Nørregaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1572 1482 2018-08-23
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600226 1428896 1. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1031 2018-09-03
100602673 1467000 2. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1133 1140 2018-09-02
103104318 1421697 3. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1294 1286 2018-08-23
100602534 1454080 4. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1207 1446 2018-08-27
100900257 1434640 5. Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1220 1452 2018-08-17
100600231 1421069 6. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1267 1470 2018-08-17
100600245 1420810 7. Tim Halvorsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1206 2018-09-04
100601815 1422804 8. Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1359 1234 2018-08-27
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600392 1429078 1. Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 947 2018-08-31
- 2. Daniel Henock Rasmussen 1000 2018-08-31
- 3. Nicolai Hess Jakobsen 1000 2018-09-03
- 4. Niels Munch 1000 2018-08-31
100600400 1454129 5. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 964 2018-08-27
- 6. Markus Thorndal Olsen 1000 2018-09-03
100602503 1454110 7. Alice Kaltoft Silkeborg Skakklub Af 1930 974 2018-09-03
100602678 - 8. Flemming Harregaard Jepsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1016 2018-08-16