Arbejder ...

loading

Nørresundby Klubturnering 2018-19  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Rifat Celiloglu
1800
10
0
2
1
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
172,75174801000
2Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20382007
9
1
1
0
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
185,5519213,941948
3Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20022032
8
½
9
½
1
1
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
21 - 25,1520024,221968
4Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17971862
7
½
8
0
9
1
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
62,7517602,401844
5Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18151879
6
0
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
½102,9517422,571838
6FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22902316
5
1
10
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
21 - 27,9522906,872219
7Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20392084
4
½
5
½
6
 
10
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4 - 55,619364,812018
8Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
18851962
3
½
4
1
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
33,7518183,441923
9Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
17241855
2
0
3
½
4
0
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
½9216792,331818
10IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21202142
1
1
6
0
2
 
7
½
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
4 - 56,4520215,422044

Basis Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
10201258
2
0
17
0
7
0
13
 
     0160,2510090,601234
2Kewin Pedersen
Nørresundby Skakklub
17701847
1
1
3
0
15
1
6
 
     283,117373,001827
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14301554
4
1
2
1
8
0
11
 
     241,6514461,821558
4Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
9901278
3
0
5
1
6
0
18
 
     1140,510130,941279
5Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11281304
6
0
4
0
9
0
16
 
     0171,510611,301278
6Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16401673
5
1
8
0
4
1
2
 
     253,116072,761658
7Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
15021471
8
0
9
½
1
1
12
 
     102,514571,771466
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13941551
7
1
6
1
3
1
17
 
     311,115201,601579
9Jan Petersen
Nørresundby Skakklub
15721723
10
0
7
½
5
1
14
 
     112,6515202,771672
10Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17461907
9
1
11
½
17
½
15
 
     26217462,711893
11Niels-Jørn Andersen
Nørresundby Skakklub
19561673
12
1
10
½
14
1
3
 
     23,6519222,281682
12Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
15171528
11
0
13
1
18
1
7
 
     272,115132,001528
13Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12601485
14
0
12
0
16
1
1
 
     1152,2512042,501455
14Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13141505
13
1
15
0
11
0
9
 
     1120,8513211,141502
15Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17591848
16
1
14
1
2
0
10
 
     292,9517312,731833
16Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9581248
15
0
18
0
13
0
5
 
     0180,59360,901230
17Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
17191838
18
1
1
1
10
½
8
 
     33,216983,051827
18Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13541490
17
0
16
1
12
0
4
 
     1132,213002,131467
Indbydelse

Nørresundby Klubturnering 2018 - 19

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbelt runder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

                     

Tilmelding:

Senest søndag den 16. september 2018

via DSU's turneringsside

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

20/9 – 04/10 – 25/10 – 22/11 – 13/12 2018 - 3/1 – 24/1 – 7/2 – 7/3 2019
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For de 2 øverste grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 15 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
For øvrige grupper: 1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten af partiet.

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
(se præmiergrupper)
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Periode 2018-09-20 .. 2019-03-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Jens Riis, Sæby
Bjarne Sønderstrup, Aalborg
Svend Pedersen, Nørresundby

Hoveddommer Arne Hove
Dommere Alle grupper:  Bent Sørensen

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Klubturnering 2018-19

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2018-09-20 2018-09-16
Basis 18 2018-09-20 2018-09-16
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701816 6333320 1. Rifat Celiloglu 1800 2018-09-13
103106490 1409514 2. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2038 2007 2018-09-14
100701521 1404938 3. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2002 2032 2018-08-23
100701660 1447262 4. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1797 1862 2018-09-11
100701708 1461176 5. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1815 1879 2018-09-15
100700360 1400886 6. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2290 2316 2018-09-08
100700367 1401670 7. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2039 2084 2018-09-08
100700393 1403257 8. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1885 1962 2018-09-14
100700644 1441345 9. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1724 1855 2018-09-07
100700110 1400410 10. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2120 2142 2018-08-27
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701721 1461311 1. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1020 1258 2018-09-14
100701134 1447351 2. Kewin Pedersen Nørresundby Skakklub 1770 1847 2018-09-15
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1430 1554 2018-09-03
100701127 1409115 4. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 990 1278 2018-08-23
100201715 1409700 5. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1128 1304 2018-09-05
100701787 1465031 6. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1640 1673 2018-09-07
100701788 1465058 7. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1502 1471 2018-08-20
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1394 1551 2018-09-12
100700398 1435191 9. Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1572 1723 2018-09-17
100700759 1404172 10. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1746 1907 2018-09-05
100700542 1466968 11. Niels-Jørn Andersen Nørresundby Skakklub 1956 1673 2018-09-22
100700523 1435159 12. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1517 1528 2018-08-23
100700601 1453521 13. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1260 1485 2018-09-02
100700724 1451480 14. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1314 1505 2018-09-15
100700371 1418769 15. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1759 1848 2018-08-18
100701176 1435167 16. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 958 1248 2018-09-16
100700382 1419005 17. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1719 1838 2018-08-24
100700228 1444905 18. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1354 1490 2018-08-31