Arbejder ...

loading

Klubmesterskabet 2018-19 for Sjælsø Skakklub  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Morten Poulsen
Sjælsø Skakklub
18941980
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
13,818944,681936
2Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
19851991
5
½
1
½
6
½
3
 
4
½
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
23 - 45,2518884,861934
3Jesper Kristiansen
Sjælsø Skakklub
18731938
4
0
5
½
1
½
2
 
6
½
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
53,4518154,001888
4Michael O. Marshall
Sjælsø Skakklub
19581916
3
1
6
½
5
 
1
½
2
½
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
24,8519583,661893
5Palle V. Henriksen
Sjælsø Skakklub
20802118
2
½
3
½
4
 
6
 
1
½
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
66,819616,902010
6Svend Hartling
Sjælsø Skakklub
20192054
1
½
4
½
2
½
5
 
3
½
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
23 - 45,8519135,901976

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Alex Kjær Halldorsson
Sjælsø Skakklub
16381722
6
0
2
0
3
1
4
½
5
½
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
24515225,401654
2Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
17131679
5
1
1
1
6
1
3
0
4
1
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
416,217134,681665
3Jan Thomsen
Sjælsø Skakklub
16381698
4
1
5
0
1
0
2
1
6
1
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
32515675,021658
4Erik Both
Sjælsø Skakklub
14781644
3
0
6
1
5
½
1
½
2
0
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
252,614514,101602
5Jesper Halberg
Sjælsø Skakklub
16351697
2
0
3
1
4
½
6
1
1
½
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
33515635,001657
6Bent Guldborg
Sjælsø Skakklub
17081745
1
1
4
0
2
0
5
0
3
0
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
166,1515315,801649

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Kasper Baunkjær
Sjælsø Skakklub
1400
6
0
2
1
3
0
4
1
5
1
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
33 - 45,55128501000
2Bent Caspersen
Sjælsø Skakklub
14081691
5
1
1
0
6
1
3
0
4
1
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
33 - 45,6512892,421663
3Tobias Kjær Halldorsson
Sjælsø Skakklub
14441603
4
1
5
1
1
1
2
1
6
0
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
416,214441,701615
4Denise Ellefsen
Sjælsø Skakklub
1000
3
0
6
0
5
0
1
0
2
0
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
060,796901000
5Ole Bjerregaard Hansen
Sjælsø Skakklub
14481623
2
0
3
0
4
1
6
1
1
0
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
256,312551,881585
6Andreas Baunkjær
Valby Skakklub
1400
1
1
4
1
2
0
5
0
3
1
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
325,55128501000
Indbydelse

 

Hermed indbyder Sjælsø Skakklub til KM 2018-19 for

Sjælsø Skakklub

Der spilles på følgende mandage:10/9, 17/9, 24/9, 8/10,

22/10 og 26/11. Dertil kommer runderne 7-10 i 2019.

De er endnu ikke fastlagt.

Der bliver mulighed for en række opsamlingsdage. De

fremgår af hjemmesiden og vil desuden blive

annonceret af mig som turneringen skrider frem.

 

Sidste frist for tilmelding bliver torsdag den

6. september kl.24. Tilmelding sker on-line på

DSU´s  hjemmeside eller til TL: Se tlf.nr. og

mailadresse i denne indbydelse.

 

Spillestedet er Sjælsø Skakklub, Mantziusgården,

Johan Mantziusvej 7A, 3460 Birkerød.

 

Betænkningstiden er 90 minutter til 40 træk, samt ½ time til resten af partiet. Der tillægges desuden 30 sekunder til spillerens betænkningstid for hvert påbegyndt træk.
Opsparet tid kommer en til gode.
Man har hvid, når modstanderens nummer står til højre ud for en runde og sort, når modstandernummeret står til venstre.
 
På ovennævnte datoer  startes der præcis kl. 19.00.
Det er muligt, at aftale med sin modstander, at partiet først skal starte kl. 19.30. TL skal have besked i god tid.
Hvis en spiller kommer senere end  time efter starttidspunktet, så har vedkommende tabt partiet med mindre TL mener noget andet.
 
Turneringen DK-rates og ELO-rates. Gælder for alle grupper.
 
Rundetal for Gruppe 1+2: Der spilles dobbeltrundet i 6-mands grupper alle-mod-alle. Det giver 2x5 runder – ialt 10 runder.
Gruppe 3 spiller alle mod alle – kommer dog an på deltagerantallet i den gruppe.
 
I tilfælde af ligestilling (gælder alle grupper) anvendes Sonneborn-Bergers korrektionssystem. Dernæst af Almindelig korrektion, hvis der er brug for det - skulle det heller give afklaring anvendes derefter: Flest gevinster.
Navnlig vigtigt, hvis to eller flere slutter lige i toppen af Gruppe 1 – i så fald afgøres klubmesterskabet af ovennævnte korrektionssystemer.
 
Bestyrelsen fastsætter regler for håndtering af mobiltelefoner.
 
B-medlemmer må gerne spille med i turneringen, hvis de er A-medlemmer af en anden klub.
 
Partier mærket med # rates ikke.
 
Turneringen er gratis for klubbens medlemmer.
Præmier: Vinderne af Gruppe 1, 2 og 3 får 200 kr.
Vinderen af Gruppe 1 bliver klubmester 2018-19 for Sjælsø Skakklub – og får desuden en vandrepokal.
Man skal være medlem af klubben for at blive klubmester.
 
Turneringsleder (TL) for turneringen er:
Ove Rytter Jensen
Bakkebo 53
3550 Slangerup
 
Tlf.nr.:         47333519
Mobilnr.:     40412678
Mail:            rytter@jensen.mail.dk 
 
Ove varetager formidlingen af resultater (via mail) til webmaster Arne Bjørn Jørgensen og til resten af spillerne.
Ove varetager desuden al papirarbejde før, under og efter turneringen.
Endvidere klager, straffe og al andet af betydning for turneringen.
Endvidere er Ove bindeleddet mellem turneringen og ratingkartoteksføreren Per Rasmussen – herunder indberetning før og efter turneringen.
 
Fungerende TL i år er Jesper Kristiansen, med assistance af Bent Guldborg.
 
Turneringslederen (Jesper K.) skal sende resultaterne til Ove umiddelbart efter runderne. Endvidere skal han medbringe rundekortene og uddele dem før hver runde.
Eventuelle stridsspørgsmål må han (Jesper K.) varetage på bedst mulig måde.
 
Afbudsregler:
Afbud skal meldes på mail og/eller telefon senest kl. 18.00 på spilledagen og til TL: Ove Rytter Jensen.
Vær sikker på, at modstanderen har modtaget afbuddet – der skal have været kontakt på enten mail eller over telefon.
TL (Ove) kan nøjes med at få en mail, så skal han nok melde tilbage.
Hvis afbudsreglerne ikke overholdes er partiet tabt og rates som tabt – med mindre der forelægger særlige omstændigheder.
 
I sidste instans er det TL (Ove), der afgør hvilke sanktioner, der skal foretages i tilfælde af brud på turnerings- og afbudsregler.
 
Disse afgørelser kan appelleres til Turneringskomitéen, som i år består af:
 
Bent Guldborg
Erik Both
Frank Iversen
 
Mange hilsener
Ove Rytter Jensen
 
 
 
Periode 2018-09-10 .. 2019-03-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk/
Turnerings komite: Bent Guldborg, Erik Both og Frank Iversen  
Hoveddommer: Ove Rytter Jensen  
Dommere: Jesper Kristiansen  
Periode 2018-09-10 .. 2019-03-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk/
Turnerings komite

 

 

Hoveddommer Ove Rytter Jensen
Dommere Alle grupper:  Jesper Kristiansen
Gruppe 1:  Ove Rytter Jensen
Gruppe 2:  Ove Rytter Jensen
Gruppe 3:  Ove Rytter Jensen

Tilmeldings muligheder til Klubmesterskabet 2018-19 for Sjælsø Skakklub

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.birkeskak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2018-09-10 2018-09-06
Gruppe 2 6 2018-09-10 2018-09-06
Gruppe 3 6 2018-09-10 2018-09-06
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800559 1426370 1. Morten Poulsen Sjælsø Skakklub 1894 1980 2018-08-21
100800037 1406680 2. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1985 1991 2018-08-21
100802270 1410628 3. Jesper Kristiansen Sjælsø Skakklub 1873 1938 2018-09-03
100100842 1409956 4. Michael O. Marshall Sjælsø Skakklub 1958 1916 2018-08-23
100100828 1410911 5. Palle V. Henriksen Sjælsø Skakklub 2080 2118 2018-09-06
100800545 1407465 6. Svend Hartling Sjælsø Skakklub 2019 2054 2018-09-03
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802901 1455281 1. Alex Kjær Halldorsson Sjælsø Skakklub 1638 1722 2018-08-26
100802708 1437372 2. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1713 1679 2018-08-27
100100305 1426788 3. Jan Thomsen Sjælsø Skakklub 1638 1698 2018-09-04
100800924 1424750 4. Erik Both Sjælsø Skakklub 1478 1644 2018-08-22
101095186 1451278 5. Jesper Halberg Sjælsø Skakklub 1635 1697 2018-08-26
100800032 1425200 6. Bent Guldborg Sjælsø Skakklub 1708 1745 2018-08-22
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803129 - 1. Kasper Baunkjær Sjælsø Skakklub 1400 2018-08-30
100802207 1424807 2. Bent Caspersen Sjælsø Skakklub 1408 1691 2018-09-04
100803071 1464701 3. Tobias Kjær Halldorsson Sjælsø Skakklub 1444 1603 2018-08-26
100803128 - 4. Denise Ellefsen Sjælsø Skakklub 1000 2018-08-30
100802968 1460870 5. Ole Bjerregaard Hansen Sjælsø Skakklub 1448 1623 2018-08-21
100104500 1467573 6. Andreas Baunkjær Valby Skakklub 1400 2018-09-04