1. Esbjerg Efterår 2018
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bjarne Light Fredericia Skakforening | 2194 | 2182 | 10 ½ | 2 0 | 3 ½ | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 7 ½ | 8 0 | 9 0 | 3½ | 7 | 2,7 | 2210 | 2,52 | 2202 | |
2 | FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak | 2396 | 2416 | 9 ½ | 1 1 | 10 0 | 3 1 | 4 0 | 5 1 | 6 ½ | 7 1 | 8 0 | 5 | 4 | 5,3 | 2390 | 5,46 | 2411 | |
3 | Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans | 2180 | 2207 | 8 0 | 9 0 | 1 ½ | 2 0 | 10 ½ | 4 0 | 5 0 | 6 0 | 7 ½ | 1½ | 10 | 2,55 | 2159 | 2,79 | 2155 | |
4 | FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 | 2279 | 2274 | 7 0 | 8 0 | 9 0 | 1 0 | 2 1 | 3 1 | 10 ½ | 5 0 | 6 0 | 2½ | 9 | 3,8 | 2253 | 3,63 | 2251 | |
5 | IM Björn Ahlander Køge Skakklub | 2433 | 2433 | 6 - | 7 ½ | 8 ½ | 9 0 | 1 0 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 10 ½ | 3½ | 6 | 0 | 2433 | 5,33 | 2415 | |
6 | GM Dmitrij Kollars | 2540 | 2540 | 5 - | 10 0 | 7 1 | 8 1 | 9 1 | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 6½ | 2 | 0 | 2540 | 6,28 | 2542 | |
7 | IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening | 2392 | 2370 | 4 1 | 5 ½ | 6 0 | 10 0 | 8 0 | 9 1 | 1 ½ | 2 0 | 3 ½ | 3½ | 8 | 5,2 | 2358 | 4,88 | 2356 | |
8 | Hilmir Freyr Heimisson Køge Skakklub | 2205 | 2271 | 3 1 | 4 1 | 5 ½ | 6 0 | 7 1 | 10 0 | 9 1 | 1 1 | 2 1 | 6½ | 3 | 0 | 2205 | 3,60 | 2387 | |
9 | FM Tom Rydstrom | 2310 | 2294 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 7 0 | 8 0 | 10 0 | 1 1 | 4½ | 5 | 0 | 2310 | 3,88 | 2306 | |
10 | IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub | 2428 | 2429 | 1 ½ | 6 1 | 2 1 | 7 1 | 3 ½ | 8 1 | 4 ½ | 9 1 | 5 ½ | 7 | 1 | 5,65 | 2442 | 5,63 | 2443 |
1. Esbjerg Efterår 2018 | |||
---|---|---|---|
I Efterårsferien spilles en lukket IM turnering i Esbjerg, arrangeret af Esbjerg Skakforening. Spillested: Teknisk Gymnasium / Rybners Spangsbjerg Møllevej 72 6705 Esbjerg Ø |
|||
Periode | 2018-10-15 .. 2018-10-19 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Vagn Lauritzen | ||
Dommere | Alle grupper: Claus Marcussen |
Tilmeldings muligheder til 1. Esbjerg Efterår 2018
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
IM-gruppen | 10 | 2018-10-15 | 2018-10-15 |
Totalt antal tilmeldte | 10 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100400293 | 1401360 | 1. Bjarne Light | Fredericia Skakforening | 2194 | 2182 | 2018-10-02 | |||
100301633 | 1408801 | 2. FM Tobias Valentin Rostgaard | BMS Skak | 2396 | 2416 | 2018-09-29 | |||
103110001 | 1437747 | 3. Bjarke Hautop Kristensen | Skakklubben Evans | 2180 | 2207 | 2018-09-29 | |||
100600717 | 1401033 | 4. FM Poul Rewitz | Skakklubben af 1968 | 2279 | 2274 | 2018-09-29 | |||
100802525 | 1700251 | 5. IM Björn Ahlander | Køge Skakklub | 2433 | 2433 | 2018-09-29 | |||
0 | 12909572 | 6. GM Dmitrij Kollars | 2540 | 2540 | 2018-10-15 | ||||
100700286 | 1400142 | 7. IM Jens Ove Fries Nielsen | Fredericia Skakforening | 2392 | 2370 | 2018-09-29 | |||
101095209 | 2309998 | 8. Hilmir Freyr Heimisson | Køge Skakklub | 2205 | 2271 | 2018-10-01 | |||
0 | 1714830 | 9. FM Tom Rydstrom | 2310 | 2294 | 2018-09-29 | ||||
100801531 | 1401378 | 10. IM Mikkel Djernæs Antonsen | Køge Skakklub | 2428 | 2429 | 2018-10-15 |