Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20382007
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½1 - 63,2520382,641964
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20392084
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½1 - 63,2520393,482024
3Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
20962094
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
07 - 83,920183,592022
4Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20812131
5
½
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
½1 - 63,720814,002061
5John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20302065
4
½
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
½1 - 63,1520303,272010
6Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20022032
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
07 - 82,8519182,891974
7Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20872126
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½1 - 63,820873,932057
8Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
21202151
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½1 - 64,1521204,202077

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17501814
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½4 - 52,916782,611772
2Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17971862
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
06 - 83,4516943,071801
3Rifat Celiloglu
1800
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 33,45180001000
4Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18271876
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 33,7518273,211832
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17661842
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
06 - 83,116732,871785
6Martin Møller
Vojens Skakklub
17331766
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
06 - 82,7516512,171723
7Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18321853
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
11 - 33,818322,991813
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
19281970
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½4 - 54,817994,081898

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14931670
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 82,8513653,341603
2Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
15021471
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½3 - 62,913941,571440
3Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16401673
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½3 - 64,414853,341616
4Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15251656
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 23,1515253,201568
5Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
15071544
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
07 - 82,9513742,181457
6Frederik Borg Schweizer
Aalborg Skakforening af 1889
14911616
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½3 - 62,813882,821570
7Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1579
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½3 - 63,75143301000
8Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17161813
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 25,1517164,551742

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13941551
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
05 - 63,812233,481481
2Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13661646
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 33,4513664,501576
3Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14171549
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 34,0514173,451451
4Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13171533
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 32,9513173,281442
5Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
13581535
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
04 - 83,412053,291403
6Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12601485
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
04 - 82,3511542,751430
7Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
13991575
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
04 - 83,8512263,741425
8Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14301554
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
05 - 64,1512433,511484

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11281304
8
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
11 - 33,211282,351277
2Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
11761494
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 33,7511764,111330
3Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12431380
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
04 - 64,4510433,061319
4Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12361404
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 34,3512363,291358
5Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11261388
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
05 - 83,29823,151262
6Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
9581230
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
04 - 61,558881,701162
7Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1220
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
05 - 84,2103101000
8Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
11381410
1
0
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
05 - 83,359873,341343
Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 17/9 kl.18. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2018-09-18 .. 2018-12-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen, Preben Nielsen, Arne Fjordside

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2018-09-18 2018-09-17
Basis 1 8 2018-09-18 2018-09-17
Basis 2 8 2018-09-18 2018-09-17
Basis 3 8 2018-09-18 2018-09-17
Basis 4 8 2018-09-18 2018-09-17
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103106490 1409514 1. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2038 2007 2018-09-14
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2039 2084 2018-09-13
100602425 1446045 3. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 2096 2094 2018-09-16
100701790 1043757 4. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2081 2131 2018-09-16
100700682 1404156 5. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2030 2065 2018-09-15
100701521 1404938 6. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2002 2032 2018-09-17
100700725 1407678 7. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2087 2126 2018-09-10
100701065 1412957 8. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2120 2151 2018-09-16
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700039 1417363 1. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1750 1814 2018-09-11
100701660 1447262 2. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1797 1862 2018-09-13
100701816 - 3. Rifat Celiloglu 1800 2018-09-13
100700664 1418394 4. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1827 1876 2018-09-15
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1766 1842 2018-09-10
100401642 1457020 6. Martin Møller Vojens Skakklub 1733 1766 2018-09-13
100700677 1406159 7. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1853 2018-09-13
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1928 1970 2018-09-15
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700684 1413295 1. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1493 1670 2018-09-16
100701788 1465058 2. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1502 1471 2018-09-12
100701787 1465031 3. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1640 1673 2018-09-13
100700846 1447254 4. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1525 1656 2018-09-13
100901698 1401645 5. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1507 1544 2018-09-16
103109807 1441124 6. Frederik Borg Schweizer Aalborg Skakforening af 1889 1491 1616 2018-09-16
100701318 1465546 7. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1579 2018-09-16
100700699 1451456 8. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1716 1813 2018-09-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700690 1413856 1. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1394 1551 2018-09-11
100701167 1453459 2. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1366 1646 2018-09-11
101095048 1454200 3. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1417 1549 2018-09-13
103104973 1453475 4. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1317 1533 2018-09-10
100700356 1457187 5. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1358 1535 2018-09-11
100700601 1453521 6. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1260 1485 2018-09-12
101096226 1465066 7. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1399 1575 2018-09-15
100700850 1444921 8. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1430 1554 2018-09-11
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201715 1409700 1. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1128 1304 2018-09-15
101095646 1466917 2. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1176 1494 2018-09-11
100701776 1464485 3. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1243 1380 2018-09-14
100701631 1450549 4. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1236 1404 2018-09-11
100401270 1453513 5. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1126 1388 2018-09-16
101096287 1465040 6. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 958 1230 2018-09-11
100700720 1456687 7. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1220 2018-09-16
100701763 1463748 8. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1138 1410 2018-09-13