Arbejder ...

loading

OS klubturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jesper Schmidt Poulsen
Odense Skakklub
17861866
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
½
7
½
614,751824
2Johs. Videsen
Odense Skakklub
16751797
7
0
1
0
8
0
3
1
4
1
5
½
6
½
34 - 53,61657
3Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
17211792
6
0
7
1
1
0
2
0
8
1
4
1
5
0
34 - 54,11688
4Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
15551641
5
1
6
½
7
0
1
0
2
0
3
0
8
 
7 - 82,351517
5Razvan Ianchis
Odense Skakklub
1514
4
0
8
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
1
61,951539
6Kristoffer Werming Pedersen
Odense Skakklub
17791955
3
1
4
½
5
1
8
½
7
½
1
½
2
½
34,651775
7Henrik Hede Nielsen
Odense Skakklub
16631677
2
1
3
0
4
1
5
1
6
½
8
1
1
½
523,451711
8Erik Frandsen
Odense Skakklub
16371741
1
0
5
0
2
1
6
½
3
0
7
0
4
 
7 - 83,21579

gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Lars Petersen
Odense Skakklub
15111787
2
0
14
1
13
½
8
½
4
½
10
+
3
0
94,251432
2Torben Larsen
Odense Skakklub
14971602
1
1
3
0
6
1
9
1
13
0
12
0
4
0
3104,551427
3Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
14221549
4
1
2
1
5
½
6
1
12
0
13
0
1
1
33,61463
4Thomas Kier
Odense Skakklub
13901619
3
0
9
½
14
0
7
1
1
½
11
1
2
1
474,11386
5Henning H. Rasmussen
Odense Skakklub
13381681
6
½
11
1
3
½
12
0
9
½
8
1
13
+
43,41343
6Benjamin Løvgren Larsen
Odense Skakklub
13311584
5
½
7
1
2
0
3
0
10
+
9
½
11
1
483,41313
7Simon Porsager
Odense Skakklub
12631561
12
0
6
0
9
0
4
0
11
+
14
0
10
1
2122,51196
8Leif Rasmussen
Odense Skakklub
11931362
13
½
10
½
12
½
1
½
14
1
5
0
9
1
452,351274
9Flemming Petersen
Odense Skakklub
11191365
11
½
4
½
7
1
2
0
5
½
6
½
8
0
3112,11160
10Henrik Løftgaard
1200
14
-
8
½
11
½
14
-
6
-
1
-
7
0
11301200
11Mikkel Løftgaard
1000
9
½
5
0
10
½
13
0
7
-
4
0
6
0
11401000
12Anders Geisler Møller
Odense Skakklub
16241715
7
1
13
1
8
½
5
1
3
1
2
1
14
0
15,851624
13 Kristian Kløft
1200
8
½
12
0
1
½
11
1
2
1
3
1
5
-
4601200
14Jørgen Schwenke
Odense Skakklub
13581619
10
+
1
0
4
1
10
+
8
0
7
1
12
1
522,31390
Indbydelse

Klubturnering.

2018

Odense Skakklub

 

 

Turneringen spilles som en 7 runder alle mod alle.

Sidste pulje kan være en større gruppe.

Turneringen er ratet.

 

Spillested: Odense Skakklub, Søjlehuset, Otto Bachesvej 13.

 

Dage: mandagene d. 01/10, 08/10, 15/10, 29/10, 5/11, 19/11 og 10/12. Alle dage kl. 19.00.

Opsamling: den 26. oktober.

Afbud senest 4 timer før kampstart.

!!  Det er altid parternes eget ansvar at aftale en anden spilledag, hvis der er afbud.

 

Betænkningstid: 1,5 timer/40 træk og ½ time til resten af partiet. + 30sec. Tillæg pr. træk.

 

Indskud: 100 kr.

 

Præmie: 300 kr. 200 kr. og 100 kr. i hver gruppe.

Ved pointlighed afgøres placeringen efter Sonneborn-Berger-Korrektion.

 

Turneringsleder: Jesper S. Poulsen

 

NB: Der tillades op til 60 min. forsinkelse, urerne startes kl. 19.00.

 

Tilmelding til Lars Petersen 40804527 eller på lars.petersen@kruuse.com. eller på DSU’s hjemmeside. Seneste den 30/09 – 18.

 

 

 

Periode 2018-10-01 .. 2018-12-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Schmidt Poulsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til OS klubturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
gruppe 1 8 2018-10-01 2018-09-30
gruppe 2 14 2018-10-01 2018-09-30
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300998 1446347 1. Jesper Schmidt Poulsen Odense Skakklub 1786 1866 2018-09-29
103109908 1444182 2. Johs. Videsen Odense Skakklub 1675 1797 2018-09-24
100300356 1408780 3. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1721 1792 2018-09-30
100300096 1408100 4. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1555 1641 2018-10-01
100301993 1465724 5. Razvan Ianchis Odense Skakklub 1514 2018-10-01
100301132 1435094 6. Kristoffer Werming Pedersen Odense Skakklub 1779 1955 2018-09-24
100300716 1443615 7. Henrik Hede Nielsen Odense Skakklub 1663 1677 2018-09-28
100301868 1446223 8. Erik Frandsen Odense Skakklub 1637 1741 2018-09-24
Deltagere i gruppen gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300333 1443860 1. Lars Petersen Odense Skakklub 1511 1787 2018-09-24
100301890 1447858 2. Torben Larsen Odense Skakklub 1497 1602 2018-09-24
100300226 1433814 3. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1422 1549 2018-09-26
100301581 1419994 4. Thomas Kier Odense Skakklub 1390 1619 2018-10-01
100300424 1439260 5. Henning H. Rasmussen Odense Skakklub 1338 1681 2018-09-24
100202111 1463012 6. Benjamin Løvgren Larsen Odense Skakklub 1331 1584 2018-09-25
100301638 1443895 7. Simon Porsager Odense Skakklub 1263 1561 2018-09-24
100300548 1443941 8. Leif Rasmussen Odense Skakklub 1193 1362 2018-09-24
100300417 1443836 9. Flemming Petersen Odense Skakklub 1119 1365 2018-09-26
- 10. Henrik Løftgaard 1200 2018-09-24
- 11. Mikkel Løftgaard 1000 2018-09-24
101095829 1462709 12. Anders Geisler Møller Odense Skakklub 1624 1715 2018-10-01
- 13. Kristian Kløft 1200 2018-10-01
100301968 1463039 14. Jørgen Schwenke Odense Skakklub 1358 1619 2018-10-01