Arbejder ...

loading

Valby Skakklubs Vinterturnering 2018/2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Troels Barington
Valby Skakklub
1773
10
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
082,71692
2Kurt Klifoth
Valby Skakklub
2094
9
½
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
½5 - 66,751954
3Alex Hansen
Valby Skakklub
1779
8
1
9
0
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
142,81725
4Palle Skov
Valby Skakklub
1954
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½5 - 651819
5Peter Mikkelsen
Valby Skakklub
1947
6
0
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
07 - 104,91800
6Dennis Rej
Valby Skakklub
2057
5
1
10
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
216,32057
7Allan Oksenbøl Larsen
Valby Skakklub
1905
4
½
5
1
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
34,351820
8Erling Nilsson
Valby Skakklub
1919
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
07 - 104,551783
9Joachim Knudsen
Valby Skakklub
1912
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
24,451824
10Teddy Hansen
Valby Skakklub
1814
1
 
6
0
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
07 - 103,21718

Mesterklassen (10 spillere)

Udsatte i Mesterklassen:

22/11-2018:

Erling Nilsson – Palle Skov (2. runde)

Troels Barington – Kurt Klifoth (2. runde)

 

13/12-2018:

Troels Barington – Teddy Hansen (1. runde)

1. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Max Petersen
Valby Skakklub
1500
10
 
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
07 - 102,61383
2Mikael Jørgensen
Valby Skakklub
1771
9
1
1
1
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
2161771
3Jakob Lundborg
Valby Skakklub
1498
8
0
9
0
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 102,551383
4Henri Jensen
Valby Skakklub
1746
7
 
8
0
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
07 - 105,71563
5Stig Syndergaard
Valby Skakklub
1674
6
0
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
07 - 104,81495
6Knud Højgaard
Valby Skakklub
1738
5
1
10
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
14 - 65,61600
7Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1671
4
 
5
1
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
14 - 64,751539
8Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
1776
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
226,051776
9Niels Wikman
Valby Skakklub
1525
2
0
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
14 - 62,851442
10Jesper Dinesen
Valby Skakklub
1617
1
 
6
1
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
134,051489

1. klasse (10 spillere)

Udsatte i 1. klasse:

01/11-2018:

Max Petersen – Jesper Dinesen (1. runde)

 

22/11-2018:

Henri Jensen – Martin S. Nielsen (1. runde)

2. & 3. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Knud Erik Helleshøj
Damhus Skakklub
1491
2
1
3
1
       211,51514
2André Stender
Valby Skakklub
1232
1
0
4
1
       14 - 50,71246
3Jørgen Roed
Valby Skakklub
1351
4
1
1
0
       14 - 511351
4Mads Curtis Gravesen
Valby Skakklub
1229
3
0
2
0
       014 - 150,851191
5Preben Overgaard
Valby Skakklub
1325
6
1
7
 
       181,21316
6Henning Christensen
Valby Skakklub
1192
5
0
8
+
       16 - 70,31179
7Markus Tærsbøl
Valby Skakklub
1323
8
1
5
 
       19 - 101,21314
8Klaus Grenaa
Valby Skakklub
1189
7
0
6
-
       014 - 150,31176
9Hans Forchhammer
Valby Skakklub
1311
10
 
11
½
       ½11 - 121,351273
10Søren Lindgren
Valby Skakklub
1054
9
 
12
1
       19 - 100,71068
11Günter Schmidt
Valby Skakklub
1305
12
 
9
½
       ½11 - 121,31269
12Morten Frølund Jess
Valby Skakklub
1050
11
 
10
0
       0160,71019
13Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
1294
14
1
15
0
       131,351278
14Peer Balken
Valby Skakklub
1045
13
0
16
1
       16 - 70,751056
15Matias Rasmussen
Greve Skakklub
1279
16
1
13
1
       221,31311
16Frederik Trondhjem
Valby Skakklub
1000
15
0
14
0
       0130,6973

2. klasse (8 spillere)3. klasse (8 spillere)

Udsatte i 2. & 3. klasse:

01/11-2018:

Søren Lindgreen – Hans Forchhammer (1. runde)

Morten Frølund Jess – Günther Schmidt (1. runde)

Markus Tærsbøl – Preben Overgaard (2. runde)

Indbydelse

Intern klubturnering. Tilmelding til Stig Syndergaard på tlf 22 71 62 55.

Der spilles i to eller tre grupper. I mesterklassen spilles alle-mod-alle i en 10-mandsgruppe (i alt 9 runder). I den nederste gruppe spilles 9 runder modificeret Monrad med mulighed for optagelse af nye spillere.
 
Runde 1:                          4. oktober 2018
Runde 2:                        11. oktober 2018
Runde 3:                          8. november 2018
Runde 4:                        15. november 2018
Runde 5:                        29. november 2018
Runde 6:                          6. december 2018
Runde 7:                          3. januar 2019
Runde 8:                        24. januar 2019
Runde 9:                        21. februar 2019
 
Partierne startes kl. 19.00. Betænkningstiden er 2 timer per person til hele partiet. Tab af parti sker hvis fremmøde ikke er sket inden en time.
Periode 2018-10-04 .. 2019-02-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Erling Nilsson

Hans Arne Christensen

Palle Skov

Hoveddommer Stig Syndergaard
Dommere
Mesterklassen:  Stig Syndergaard
1. klasse:  Stig Syndergaard
2. & 3. klasse:  Stig Syndergaard

Tilmeldings muligheder til Valby Skakklubs Vinterturnering 2018/2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2018-10-04 2018-10-03
1. klasse 10 2018-10-04 2018-10-03
2. & 3. klasse 16 2018-10-04 2018-10-03
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103389 1446762 1. Troels Barington Valby Skakklub 1773 1777 2018-09-28
100100836 1416596 2. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2094 2137 2018-09-28
100100769 1409719 3. Alex Hansen Valby Skakklub 1779 1874 2018-09-28
100100743 1403419 4. Palle Skov Valby Skakklub 1954 1955 2018-10-01
102100626 1425986 5. Peter Mikkelsen Valby Skakklub 1947 1946 2018-09-28
100102037 1402692 6. Dennis Rej Valby Skakklub 2057 2117 2018-09-28
100800816 1406469 7. Allan Oksenbøl Larsen Valby Skakklub 1905 1987 2018-09-28
100100797 1412086 8. Erling Nilsson Valby Skakklub 1919 1970 2018-09-28
100400271 1410660 9. Joachim Knudsen Valby Skakklub 1912 1925 2018-10-01
100102530 1431951 10. Teddy Hansen Valby Skakklub 1814 1887 2018-09-28
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096626 - 1. Max Petersen Valby Skakklub 1500 2018-10-01
101095673 1462270 2. Mikael Jørgensen Valby Skakklub 1771 2057 2018-09-28
100103018 1444280 3. Jakob Lundborg Valby Skakklub 1498 1662 2018-09-29
100102006 1414682 4. Henri Jensen Valby Skakklub 1746 1861 2018-09-28
100100808 1432435 5. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1674 1794 2018-09-28
100101925 1411390 6. Knud Højgaard Valby Skakklub 1738 1848 2018-09-28
100102604 1413287 7. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1671 1795 2018-09-28
100102475 1504231 8. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1776 1915 2018-09-28
100100809 1418300 9. Niels Wikman Valby Skakklub 1525 1716 2018-09-28
100100011 1412230 10. Jesper Dinesen Valby Skakklub 1617 1778 2018-09-28
Deltagere i gruppen 2. & 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102842 1414372 1. Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1491 1522 2018-09-28
100104446 1467298 2. André Stender Valby Skakklub 1232 1521 2018-09-28
100100803 1417894 3. Jørgen Roed Valby Skakklub 1351 1557 2018-09-28
101095389 1462164 4. Mads Curtis Gravesen Valby Skakklub 1229 2018-09-28
101095392 1461567 5. Preben Overgaard Valby Skakklub 1325 1573 2018-09-28
100103881 1446665 6. Henning Christensen Valby Skakklub 1192 2018-09-28
101096187 1464418 7. Markus Tærsbøl Valby Skakklub 1323 1544 2018-10-01
100100430 1441485 8. Klaus Grenaa Valby Skakklub 1189 1445 2018-10-03
100103465 1413724 9. Hans Forchhammer Valby Skakklub 1311 1463 2018-09-28
100104467 - 10. Søren Lindgren Valby Skakklub 1054 2018-09-28
100102605 1446789 11. Günter Schmidt Valby Skakklub 1305 2018-09-29
100104464 - 12. Morten Frølund Jess Valby Skakklub 1050 2018-09-28
100104255 1460463 13. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1294 1498 2018-09-28
100100773 1431730 14. Peer Balken Valby Skakklub 1045 1468 2018-09-28
100202454 1465325 15. Matias Rasmussen Greve Skakklub 1279 1449 2018-09-30
101096628 - 16. Frederik Trondhjem Valby Skakklub 1000 2018-10-07