Arbejder ...

loading

39. Holbergturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
16621729
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
1
182,916052,931690
2Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
16571684
7
½
1
1
8
0
3
½
4
1
5
½
6
0
42,8516772,531703
3Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
16131647
6
0
7
1
1
1
2
½
8
0
4
0
5
½
352,416312,201663
4Søren Kühnrich
Holbæk Skakklub
16281728
5
1
6
0
7
1
1
1
2
0
3
1
8
½
32,5517002,931759
5Ohran Alic
Haslev Skakklub
16011713
4
0
8
½
6
0
7
0
1
1
2
½
3
½
6 - 72,316072,801707
6Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
21092147
3
1
4
1
5
1
8
½
7
0
1
1
2
1
1 - 26,4521096,262132
7Richard Roos
Næstved Skakklub
17251773
2
½
3
0
4
0
5
1
6
1
8
0
1
0
6 - 73,516953,361756
8Lars-Henrik Bech Hansen
Holbæk Skakklub
18981947
1
1
5
½
2
1
6
½
3
1
7
1
4
½
1 - 25,119104,991957

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
14411561
8
0
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
7
0
35 - 63,3514253,311555
2Marcus Juul Nielsen
Holbæk Skakklub
14541499
7
½
1
1
8
½
3
1
4
0
5
0
6
0
35 - 63,514322,621514
3Flemming Christensen
Dianalund Skakklub
13801503
6
0
7
½
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
½82,712812,691459
4Dan Christensen
Sorø Skakklub
14031573
5
0
6
½
7
½
1
0
2
1
3
1
8
1
43 - 42,9514503,441584
5Kurt Kjær Laursen
Slagelse Skakklub
15791671
4
1
8
½
6
1
7
½
1
1
2
1
3
1
614,816224,491701
6Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
14911665
3
1
4
½
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
73,914284,421627
7Jim Jensen
Dianalund Skakklub
14691591
2
½
3
½
4
½
5
½
6
1
8
0
1
1
43 - 43,6514853,641605
8Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
14301568
1
1
5
½
2
½
6
1
3
1
7
1
4
0
523,2515203,391600

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bertel Stenbæk
Dianalund Skakklub
13111450
8
1
2
1
3
1
4
1
5
+
6
½
7
+
13,213833,311474
2Per Hansen
Dianalund Skakklub
10631261
7
+
1
0
8
1
3
0
4
-
5
+
6
1
44111081,521271
3Kurt Hansen
Dianalund Skakklub
12981425
6
0
7
+
1
0
2
1
8
1
4
1
5
+
52 - 33,112943,121423
4Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12441416
5
+
6
1
7
+
1
0
2
+
3
0
8
1
52 - 31,9512462,341409
5Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
4
-
8
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
08080001000
6Laurits Danielsen
Dianalund Skakklub
12021297
3
1
4
0
5
+
8
0
7
+
1
½
2
0
52,3511642,111273
7Fru Oversidder
Ingen klub
8001000
2
-
3
-
4
-
5
+
6
-
8
-
1
-
17080001000
8Brian Holm Nielsen
Holbæk Skakklub
12111231
1
0
5
+
2
0
6
1
3
0
7
+
4
0
362,411481,601219
Indbydelse

Den 39. Holbergturnering.

 

10/2 – 16/2 2019 indbyder Dianalund Skakklub til vores traditionsrige koordinerede turnering over 7 runder.

 

Turneringssystem: 

Der spilles fortrinsvis i alle mod alle grupper - eventuelt Monrad i enkelt gruppe.

Turneringen ELO – rates.

 

Sted:

Turneringen afvikles i klubbens lokaler i Borgerhuset, Sømosevej 44, 4293 Dianalund.

Der er kørestolsadgang.

 

Spilletidspunkter:

Kl. 18.00, dog lørdag den 16/2 kl. 13.00.

 

Betænkningstid: 

Betænkningstiden er i de 2 øverste grupper: 90 minutter til de første 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk med et tillæg på 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Øvrige Grupper: 90 minutter med et tillæg på 30 sekunder fra træk 1.

 

Frist for fremmøde:

Tidsfristen er 60 minutter efter rundestart. Er man ikke mødt inden tidsfristens udløb er partiet tabt.

 

Indskud: I alle klasser kr. 200

 

Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser kr. 1000.

 

Tilmelding:

Senest 5/2 2019 til John Christensen, på telefon 51 86 41 76, på mail: jo.c@live.dk eller direkte via DSU’s turneringssystem.

 

NB

Hvis du tilmelder dig via e-mail, er din tilmelding først registreret når du får en svarmail.

Periode 2019-02-10 .. 2019-02-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bruno Sørensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 39. Holbergturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2019-02-10 2019-02-05
Gruppe 2 8 2019-02-10 2019-02-05
Gruppe 3 8 2019-02-10 2019-02-05
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800893 1406400 1. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1662 1729 2019-01-18
100801113 1410962 2. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1657 1684 2019-02-05
100801019 1404300 3. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1613 1647 2019-01-13
100102050 1465236 4. Søren Kühnrich Holbæk Skakklub 1628 1728 2019-02-05
100102462 1410571 5. Ohran Alic Haslev Skakklub 1601 1713 2018-12-23
100801011 1407384 6. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2109 2147 2018-10-08
100202200 1442414 7. Richard Roos Næstved Skakklub 1725 1773 2019-02-02
100100904 1402021 8. Lars-Henrik Bech Hansen Holbæk Skakklub 1898 1947 2019-01-31
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801036 1401920 1. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1441 1561 2019-01-14
100202102 1446576 2. Marcus Juul Nielsen Holbæk Skakklub 1454 1499 2018-12-29
100200115 1432567 3. Flemming Christensen Dianalund Skakklub 1380 1503 2019-02-05
100201716 1432532 4. Dan Christensen Sorø Skakklub 1403 1573 2019-02-03
100200207 1423924 5. Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1579 1671 2019-01-28
100200450 1405780 6. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1491 1665 2018-12-22
100201783 1465635 7. Jim Jensen Dianalund Skakklub 1469 1591 2019-01-09
100200019 1409670 8. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1430 1568 2019-01-16
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095050 1450107 1. Bertel Stenbæk Dianalund Skakklub 1311 1450 2018-11-13
100200120 1435370 2. Per Hansen Dianalund Skakklub 1063 1261 2019-01-24
100202354 1461540 3. Kurt Hansen Dianalund Skakklub 1298 1425 2018-10-10
100801061 1423665 4. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1244 1416 2019-01-24
- 5. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-02-08
100200117 1432630 6. Laurits Danielsen Dianalund Skakklub 1202 1297 2019-01-04
101096372 - 7. Fru Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-02-05
101095049 1451472 8. Brian Holm Nielsen Holbæk Skakklub 1211 1231 2018-12-29