Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - SGP 5  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Gabor Erdodi
Varde Skakklub
1893
2
1
6
0
10
½
8
1
11
½
5
1
9
1
522,22011
2Christian Karstensen
Tønder Skakklub
1948
1
0
5
0
12
+
9
1
4
0
8
0
10
½
102,651914
3Stefan Hansen
Herning Skakklub
2093
4
½
9
½
8
½
7
0
12
+
10
½
6
½
73,12081
4Daniel Munksgaard
Jerne Skakklub
2022
3
½
10
0
7
½
12
+
2
1
6
½
11
1
42,552041
5Peter Riis
Horsens Skakforening
1878
6
0
2
1
9
1
11
0
10
1
1
0
7
1
452,051950
6Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2210
5
1
1
1
11
½
10
1
7
1
4
½
3
½
15,22216
7Per Hansen
Haderslev Skakklub
2088
8
0
12
+
4
½
3
1
6
0
11
½
5
0
383,252063
8Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2076
7
1
11
0
3
½
1
0
9
½
2
1
12
+
463,452067
9Gert Aagaard
Springeren Kolding
2019
10
½
3
½
5
0
2
0
8
½
12
+
1
0
113,21978
10Henrik Svane
Skakklubben Evans
2083
9
½
4
1
1
½
6
0
5
0
3
½
2
½
394,22059
11Niels Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
2063
12
+
8
1
6
½
5
1
1
½
7
½
4
0
33,252068
12Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
-
7
-
2
-
4
-
3
-
9
-
8
-
0120800

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1813
2
½
15
1
4
1
9
½
12
1
18
½
10
0
43,31849
2Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1910
1
½
16
1
7
1
13
½
5
1
9
1
18
1
613,91991
3Anders Christensen
Varde Skakklub
1880
4
0
6
1
10
0
19
1
7
0
11
1
15
0
3143,81856
4Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
1728
3
1
5
0
1
0
7
0
19
1
20
+
16
0
3151,851733
5Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1844
6
1
4
1
9
½
18
0
2
0
15
1
12
0
93,551843
6Eivind Palm
Tønder Skakklub
1882
5
0
3
0
15
0
20
+
14
0
19
0
8
1
2193,251815
7Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
1935
8
1
9
0
2
0
4
1
3
1
12
1
13
½
54,61932
8Niels Falsig
Tønder Skakklub
1791
7
0
10
0
16
1
11
0
20
+
14
½
6
0
172,551760
9Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1831
10
1
7
1
5
½
1
½
18
0
2
0
17
1
463,21855
10Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1847
9
0
8
1
3
1
12
0
17
1
13
1
1
1
533,91880
11Brian Lorenzen
Middelfart Skakklub
1753
12
0
14
1
17
0
8
1
16
0
3
0
20
+
3162,61735
12Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1689
11
1
13
0
19
1
10
1
1
0
7
0
5
1
482,051761
13Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1869
14
1
12
1
18
0
2
½
15
1
10
0
7
½
473,551883
14Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
1801
13
0
11
0
20
+
16
0
6
1
8
½
19
1
122,71795
15Karsten Foli
Springeren Kolding
1921
16
½
1
0
6
1
17
1
13
0
5
0
3
1
114,21900
16Jonas Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
1869
15
½
2
0
8
0
14
1
11
1
17
0
4
1
104,051853
17Hans Valdemar Hansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1772
18
0
20
+
11
1
15
0
10
0
16
1
9
0
3132,351762
18Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
1917
17
1
19
1
13
1
5
1
9
1
1
½
2
0
24,21956
19Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
1866
20
+
18
0
12
0
3
0
4
0
6
1
14
0
2183,41794
20Hr. Oversidder
Ingen klub
800
19
-
17
-
14
-
6
-
8
-
4
-
11
-
0200800

2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Benny Christensen
Vojens Skakklub
1448
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
1
612,21682
2Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1560
7
1
1
0
8
0
3
0
4
½
5
0
6
½
273,41497
3Ejvind Østerby Ambøg
Haderslev Skakklub
1665
6
1
7
½
1
0
2
1
8
1
4
1
5
0
34,551664
4Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1527
5
0
6
0
7
½
1
0
2
½
3
0
8
1
263,051480
5Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
1640
4
1
8
½
6
½
7
1
1
0
2
1
3
1
524,251663
6Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1565
3
0
4
1
5
½
8
0
7
½
1
1
2
½
43,451567
7Steen Jensen
Gråsten Skakklub
1571
2
0
3
½
4
½
5
0
6
½
8
0
1
0
83,51481
8Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1578
1
0
5
½
2
1
6
1
3
0
7
1
4
0
53,61574

3.-4. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Anatolii Pershuta
Vojens Skakklub
1125
2
0
14
0
4
0
12
0
7
0
11
0
13
0
0142,51013
2Ewald Munksgaard
Esbjerg Skakforening
1597
1
1
3
½
14
1
6
½
10
0
9
½
5
1
45,71543
3Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1434
4
1
2
½
8
1
10
0
5
1
6
0
14
0
64,151405
4Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
1046
3
0
5
0
1
1
7
1
13
1
8
0
10
0
3111,451118
5Tobias Lassen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1122
6
0
4
1
11
1
14
0
3
0
12
1
2
0
3102,151160
6Tommy Hansen
Springeren Kolding
1390
5
1
8
1
10
½
2
½
14
0
3
1
9
1
523,51458
7Daniel Zhu
Springeren Kolding
1156
8
0
9
0
12
1
4
0
1
1
13
½
11
½
3122,751167
8John Erik Balle
Gråsten Skakklub
1461
7
1
6
0
3
0
13
1
11
0
4
1
12
1
455,051414
9Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1324
10
0
7
1
13
0
11
1
12
1
2
½
6
0
73,251335
10Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1527
9
1
11
1
6
½
3
1
2
1
14
1
4
1
14,91603
11Verner Schrøder
Prøvemedlemmer
1395
12
1
10
0
5
0
9
0
8
1
1
1
7
½
84,751339
12Magnus Iversen Tofthøj
Vojens Skakklub
944
11
0
13
0
7
0
1
1
9
0
5
0
8
0
1131944
13Ole Henriksen
Varde Skakklub
1410
14
0
12
1
9
1
8
0
4
0
7
½
1
1
95,251331
14Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1264
13
1
1
1
2
0
5
1
6
1
10
0
3
1
532,61413

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Kristian Færing Melholdt
Prøvemedlemmer
800
10
0
2
1
3
0
4
½
5
0
6
0
7
+
8
0
9
0
83,65703
2Lucka Enemark
Prøvemedlemmer
800
9
0
1
0
10
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
+
8
0
193,65636
3Haroun Shitwi
Prøvemedlemmer
800
8
0
9
0
1
1
2
1
10
0
4
1
5
0
6
0
7
+
473,65771
4Mathias Schønwandt
Prøvemedlemmer
800
7
+
8
0
9
0
1
½
2
1
3
0
10
1
5
1
6
0
63,65793
5Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
739
6
0
7
+
8
1
9
0
1
1
2
1
3
1
4
0
10
0
542,95786
6Olexandr Pershuta
Vojens Skakklub
927
5
1
10
1
7
+
8
1
9
1
1
1
2
1
3
1
4
1
915,151094
7Hr. Oversidder
Ingen klub
800
4
-
5
-
6
-
10
-
8
-
9
-
1
-
2
-
3
-
0100800
8Nicolai Zhu
Springeren Kolding
1025
3
1
4
1
5
0
6
0
7
+
10
1
9
1
1
1
2
1
726,151018
9Mousa Shitwi
Prøvemedlemmer
800
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
+
8
0
10
1
1
1
733,65922
10Linus Padkjær Gejl
Prøvemedlemmer
800
1
1
6
0
2
1
7
+
3
1
8
0
4
0
9
0
5
1
553,65816
Indbydelse

Kære skakspillere.

VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 46. gang til julehurtigturnering i Vojens.
Turneringen indgår som 5. afdeling af Syd Grand Prix serien 2018-19.

 
Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 4, 6500 Vojens.
 
Tidspunkt: Fredag den 28. december 2018 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.
 
Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter hurtigskakrating gældende pr. 01.09.2018. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover oprettes så vidt muligt en åben uratet skoleskakklasse for børn.
 
Reglement: Der spilles 7 runder. Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunders bonus pr. træk fra træk 1 i grupper, hvor der bruges elektroniske ure. Ellers 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen. Turneringen hurtigskakrates.
 
Indskud:   
Voksne og pensionister:   150,- kr.
Ungdom (under 21 år):   100,-kr.
Skoleskakklassen:   50 kr.
 
Præmer: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken (7 stævner i løbet af sæson 2018-19). Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde. Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie (7 hurtigturneringer) er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.
 
Forplejning: På spillestedet kan der bl.a. købes kaffe/te, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online via Dansk Skak Unions turneringshjemmeside http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25403 eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling helst senest torsdag den 20.12.2018. Enkelte eftertilmeldinger kan dog godt klares.
Oplys navn, klub, DSU-hurtigskakrating pr. 01.09.2018, e-mail og evt. telefonnummer til: Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369.
E-mail: vojensskakklub@gmail.com
Spillere, der skal deltage i skoleskakgruppen, bedes meddele det ved tilmelding .
Periode 2018-12-28 .. 2018-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Karl Posselt
Dommere
Mester:  Karl Posselt
3.-4. Klasse:  Karl Posselt

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SGP 5

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 12 2018-12-28 2018-12-25
1. Klasse 20 2018-12-28 2018-12-25
2. Klasse 8 2018-12-28 2018-12-25
3.-4. Klasse 14 2018-12-28 2018-12-25
Skoleskakgruppen 10 2018-12-28 2018-12-26
Totalt antal tilmeldte 64
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501758 1203312 1. Gabor Erdodi Varde Skakklub 1893 2018-12-20
100701482 1416553 2. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1948 1952 2018-12-18
100900483 1413880 3. Stefan Hansen Herning Skakklub 2093 2109 2018-12-20
103106412 1412868 4. Daniel Munksgaard Jerne Skakklub 2022 1931 2018-12-15
101200013 1461885 5. Peter Riis Horsens Skakforening 1878 1998 2018-12-25
100300210 1403699 6. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2210 2214 2018-12-02
100600333 1407520 7. Per Hansen Haderslev Skakklub 2088 2100 2018-12-09
100300634 1403656 8. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2076 2140 2018-12-01
100300075 1427024 9. Gert Aagaard Springeren Kolding 2019 2037 2018-12-20
100500652 1403192 10. Henrik Svane Skakklubben Evans 2083 2047 2018-12-20
100400805 1448820 11. Niels Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 2063 2000 2018-12-18
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-12-27
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400358 1412531 1. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1813 1882 2018-11-09
100500403 1438964 2. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1910 2000 2018-12-09
100500329 1415921 3. Anders Christensen Varde Skakklub 1880 1923 2018-12-20
100401642 1457020 4. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1728 1770 2018-11-27
100500488 1411950 5. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1844 1985 2018-12-21
100801031 1410709 6. Eivind Palm Tønder Skakklub 1882 1806 2018-12-06
103109777 1441264 7. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1935 1989 2018-12-13
100400382 1416081 8. Niels Falsig Tønder Skakklub 1791 1806 2018-12-18
100500118 1439880 9. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1831 1920 2018-12-20
100400303 1417088 10. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1847 1904 2018-12-01
100300477 1440764 11. Brian Lorenzen Middelfart Skakklub 1753 1888 2018-12-21
100500538 1403478 12. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1689 1722 2018-12-06
100400289 1416499 13. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1869 1949 2018-11-30
100500692 1409859 14. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1801 1931 2018-12-20
100200988 1403230 15. Karsten Foli Springeren Kolding 1921 1910 2018-12-21
100501265 1446916 16. Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1869 1929 2018-12-05
101096506 - 17. Hans Valdemar Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1772 1772 2018-11-30
100700569 1434993 18. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1917 1935 2018-11-07
100500322 1427954 19. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1866 1780 2018-12-05
- 20. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-12-27
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100900912 1429949 1. Benny Christensen Vojens Skakklub 1448 1723 2018-12-07
100401459 1449044 2. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1560 1694 2018-10-19
100600805 1463691 3. Ejvind Østerby Ambøg Haderslev Skakklub 1665 1873 2018-12-10
100400258 1448374 4. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1527 1695 2018-11-09
100500354 1449583 5. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1640 1784 2018-11-09
100500942 1439855 6. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1565 1739 2018-12-05
100401117 1428594 7. Steen Jensen Gråsten Skakklub 1571 1678 2018-12-18
103111506 1447130 8. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1578 1678 2018-12-04
Deltagere i gruppen 3.-4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200020 - 1. Anatolii Pershuta Vojens Skakklub 1125 2018-12-19
101096601 - 2. Ewald Munksgaard Esbjerg Skakforening 1597 2018-12-16
103109827 1441272 3. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1434 1653 2018-12-13
100501635 1446975 4. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1046 1342 2018-12-20
101096660 - 5. Tobias Lassen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1122 2018-12-20
100501424 1447190 6. Tommy Hansen Springeren Kolding 1390 1619 2018-11-04
101096474 1466240 7. Daniel Zhu Springeren Kolding 1156 1370 2018-12-25
100401331 1456202 8. John Erik Balle Gråsten Skakklub 1461 2018-12-18
100400287 1441833 9. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1324 1434 2018-12-17
101095855 1462547 10. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1527 1758 2018-12-17
101096693 - 11. Verner Schrøder Prøvemedlemmer 1395 2018-12-20
101200086 - 12. Magnus Iversen Tofthøj Vojens Skakklub 944 2018-12-10
100500343 1448781 13. Ole Henriksen Varde Skakklub 1410 1562 2018-12-12
101200026 1466836 14. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1264 2018-12-25
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096695 - 1. Kristian Færing Melholdt Prøvemedlemmer 800 2018-12-18
101096698 - 2. Lucka Enemark Prøvemedlemmer 800 2018-12-19
101096697 - 3. Haroun Shitwi Prøvemedlemmer 800 2018-12-19
101096694 - 4. Mathias Schønwandt Prøvemedlemmer 800 2018-12-15
101200064 1465902 5. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 739 2018-12-18
101096489 - 6. Olexandr Pershuta Vojens Skakklub 927 2018-12-19
- 7. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-12-28
101095858 1466232 8. Nicolai Zhu Springeren Kolding 1025 2018-12-25
101096696 - 9. Mousa Shitwi Prøvemedlemmer 800 2018-12-19
101096699 - 10. Linus Padkjær Gejl Prøvemedlemmer 800 2018-12-21