Arbejder ...

loading

KRONBORG CHESS OPEN 2019  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Mester 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ole Bøgh Larsen
Helsingør Skakklub
22262263
8
½
2
0
3
1
4
½
5
0
6
½
7
½
363,0522053,302237
2IM David Miedema
Holland
23742374
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
61023744,272381
3FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
21792186
6
0
7
½
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
½80,8521720,842179
4 Patrik Nilsson
Sverige
22212221
5
1
6
1
7
½
1
½
2
0
3
1
8
0
44022212,892223
5 Andre Gjestemoen - Von Hirsch
Norge
21092109
4
0
8
0
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
27021091,872074
6CM Anders Nilsson
Sverige
22052205
3
1
4
0
5
1
8
0
7
0
1
½
2
1
5022053,282209
7FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22412279
2
0
3
½
4
½
5
1
6
1
8
½
1
½
433,822454,062278
8 Can Kabadayi
Sverige
21782178
1
½
5
1
2
0
6
1
3
1
7
½
4
1
52021782,492208

Mester 2 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1 Lars Eckhardt
Norge
20482048
8
1
2
1
3
½
4
½
5
0
6
½
7
½
44020482,982068
2Dennis Jørgensen
Helsingør Skakklub
21002127
7
1
1
0
8
1
3
½
4
1
5
½
6
½
13,6521173,862140
3Stefan Håkansson
Sverige
20492049
6
½
7
½
1
½
2
½
8
1
4
0
5
½
6020492,982059
4Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21002133
5
0
6
1
7
1
1
½
2
0
3
1
8
1
23,6521173,942144
5Richard Lilja
Skørping Skakklub
20952103
4
1
8
½
6
0
7
½
1
1
2
½
3
½
433,621033,612111
6Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20962100
3
½
4
0
5
1
8
0
7
1
1
½
2
½
53,620943,552099
7 Philipp Bergner
Sverige
21062106
2
0
3
½
4
0
5
½
6
0
8
0
1
½
8021063,622064
8 Jacob Perrenet
Holland
20922092
1
0
5
½
2
0
6
1
3
0
7
1
4
0
7020923,462073

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1CM Zi Han Goh
Singapore
19121912
8
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
61019122,852038
2 Markus Korte
Tyskland
20462046
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
½
6
0
4020464,312050
3Jan Brønnum
Skakforeningen Odysseus
20042028
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
1
5
1
53420244,112046
4Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19101936
5
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
8
½
5318953,111924
5 Staffan Thomasson
Sverige
19031903
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
½8019032,751858
6Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
18991915
3
1
4
1
5
1
8
1
7
½
1
0
2
1
22,8520092,891967
7Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
20072050
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
½
1
0
264,0519494,362003
8Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
19751982
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
½
4
½
273,719243,621950

Kronborg 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Valdemar Staunsbjerg
Norge
18301830
8
0
2
0
3
½
4
0
5
½
6
1
7
1
36018302,901832
2Idris Amin
Sverige
18411841
7
0
1
1
8
1
3
1
4
0
5
1
6
0
42018413,021861
3Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
18851943
6
1
7
1
1
½
2
0
8
1
4
1
5
1
13,8519394,131970
4Kristian Bjørneboe
Helsingør Skakklub
18911924
5
½
6
½
7
½
1
1
2
1
3
0
8
½
433,918943,931925
5Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18481888
4
½
8
½
6
0
7
½
1
½
2
0
3
0
283,4518053,541857
6Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
18871919
3
0
4
½
5
1
8
0
7
0
1
0
2
1
73,8518473,871864
7Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18211898
2
1
3
0
4
½
5
½
6
1
8
½
1
0
43,1518323,631895
8Verner Hansen
Espergærde Skakklub
18311837
1
1
5
½
2
0
6
1
3
0
7
½
4
½
53,2518392,981847

Kronborg 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Erik Løveid
Helsingør Skakklub
17271727
8
½
2
1
3
½
4
1
5
½
6
½
7
½
3017272,901759
2Rasmus Petersen
Nordsjællands Skakklub
17941811
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
½
6
0
½83,9516913,821745
3Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17381845
6
0
7
1
1
½
2
1
8
1
4
1
5
1
13,3518224,191897
4 Christer Wahlgren
Sverige
17591759
5
½
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
8
½
27017593,241734
5Casper Støchkel
Helsingør Skakklub
17461769
4
½
8
1
6
½
7
0
1
½
2
½
3
0
363,417343,361762
6 Leif Bohman
Sverige
17801780
3
1
4
1
5
½
8
½
7
½
1
½
2
1
52017803,481810
7Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
17541800
2
1
3
0
4
1
5
1
6
½
8
0
1
½
443,517693,701806
8Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Seksløberen
17251765
1
½
5
0
2
1
6
½
3
0
7
1
4
½
53,217343,311769

Kronborg 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1 Sakarias Jussila
Sverige
16711671
8
0
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
7
½
8016712,821645
2 Daniel Mena
Sverige
17191719
7
1
1
1
8
1
3
1
4
0
5
1
6
½
2017193,341762
3Michael Mæchel
Helsingør Skakklub
17011784
6
1
7
1
1
1
2
0
8
1
4
½
5
½
533,5517454,041803
4FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17231862
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
8
1
13,818404,851895
5Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
16861753
4
0
8
½
6
0
7
1
1
0
2
0
3
½
263,416443,711685
6Ted Henrik Sandbech
Sverige
16841734
3
0
4
0
5
1
8
0
7
½
1
1
2
½
343,416723,501724
7Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
16641628
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
8
½
1
½
73,1516152,381593
8Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
17161721
1
1
5
½
2
0
6
1
3
0
7
½
4
0
353,716953,361707

Kronborg 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
16391598
8
½
2
½
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
283,6515853,041556
2William Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
16131628
7
1
1
½
8
0
3
½
4
0
5
1
6
1
423,3516333,371653
3Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16391595
6
½
7
½
1
1
2
½
8
½
4
0
5
0
363,6516202,991595
4Isam Kayyali
Sverige
16001600
5
1
6
1
7
½
1
1
2
1
3
1
8
1
1016003,051652
5Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16171689
4
0
8
½
6
½
7
½
1
1
2
0
3
1
43,416204,021679
6 Lars Persson
Sverige
16361636
3
½
4
0
5
½
8
1
7
½
1
0
2
0
7016363,451617
7Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16171694
2
0
3
½
4
½
5
½
6
½
8
½
1
1
33,416204,091682
8Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16351685
1
½
5
½
2
1
6
0
3
½
7
½
4
0
353,616173,991665

Kronborg 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15401600
8
½
2
1
3
0
4
0
5
1
6
½
7
½
43,9515203,831593
2Erik Elmer Rasmussen
Amager Skakforening
14941532
7
½
1
0
8
0
3
0
4
1
5
½
6
½
5 - 63,4514513,071521
3Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
15931670
6
0
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
1
614,516414,581698
4 Cai Jussila
Sverige
15071507
5
1
6
½
7
0
1
1
2
0
3
0
8
0
5 - 6015072,821501
5Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14591624
4
0
8
1
6
½
7
0
1
0
2
½
3
0
283,0514124,091582
6William Pihl
BMS Skak
14951496
3
1
4
½
5
½
8
1
7
1
1
½
2
½
523,4515672,701588
7Per Rasmussen
Bornholms Skakklub
14901560
2
½
3
0
4
1
5
1
6
0
8
1
1
½
433,415173,381572
8Dennis Madsen
Helsingør Skakklub
14211572
1
½
5
0
2
1
6
0
3
0
7
0
4
1
72,6514143,531551

Kronborg 6 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Stian von Hirsch
Norge
14001400
8
1
2
1
3
0
4
-
5
0
6
0
7
0
26014000,461408
2Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12761429
7
½
1
0
8
1
3
1
4
1
5
0
6
0
52,4512332,861402
3Vijay Srinivas Balaji
Prøvemedlemmer
11501150
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
1
5
½
4011500,651163
4Peer Balken
Valby Skakklub
11991463
5
0
6
0
7
0
1
-
2
0
3
0
8
-
07 - 80,511770,561441
5Alfred Græbe
Helsingør Skakklub
11971417
4
1
8
1
6
½
7
0
1
1
2
1
3
½
532,112382,661431
6Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13311465
3
1
4
1
5
½
8
1
7
0
1
1
2
1
22,513312,541464
7Christian Vejen Weichel
Helsingør Skakklub
13281423
2
½
3
0
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
12,513282,271432
8Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
-
07 - 8080001000
Indbydelse

Turneringen er blevet udvidet til 72 spillere som bliver det endelige maksimun i årets turnering. Herefter vil der være mulighed for at komme på ventelisten ved at skrive til rene@hskak.dk.

TIDSPLAN
Indskrivning kl. 9.00
Velkomst 9.50
Runde 1 & 2  30. maj (Kristi Himmelfartsdag) kl. 10.00 – 15.00 og kl. 16.00 – 21.00 
Runde 3        31. maj kl. 17.00 – 22.00 
Runde 4 & 5  1. juni kl. 10.00 – 15.00 og kl. 16.00 – 21.00
Runde 6 & 7  2. juni kl. 10.00 – 15.00 og kl. 16.00 – 21.00
SPILLESTED
Strandhotel Marienlyst, Ndr. Strandvej 2, 3000 Helsingør
BETÆNKNINGSTID
90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg på 30 sekunder pr. træk
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.
TURNERINGSFORM
Alle-mod-alle i 8 mandsgrupper | evt. nederste gruppe som Monrad. Vinderen af øverst gruppe tildeles titlen Kronborg Mester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.
RATING
Turneringen ELO rates gennem FIDE
INDSKUD 
Alle klasser kr. 350
PRÆMIER
Mester klasse 1
1. præmie kr. 4.000 / 2. præmie kr. 1.500
Mester klasse 2
1. præmie kr. 2.000 / 2. præmie kr. 1.000

Mester klasse 3
1. præmie kr. 1.500 / 2. præmie kr. 800
Basis klasser 
1. præmie kr. 1.000 / 2. præmie kr. 600
Ovennævnte præmier er ved et deltagerantal på min. 48. Der kan ske justeringer i præmier afhængigt af deltager antal og rating niveau.
TILMELDING
Senest Tirsdag den 27. maj 2019. Anvend tilmelding via Nemtilmeld 
BETALING
Online betaling gennem  Nemtilmeld her på siden eller MobilePay på 43177
Der er også mulighed for Helsingør Skakklub Bankkonto regnr. 0550  konto 102727 hos Sparekassen Sjælland.
Endelig tilmelding bliver tilgængelig på Dansk Skak Unions turneringsside efter betaling er registeret. 
ØVRIGE FORHOLD 
Det er ikke tilladt at spise og drikke medbragte mad- og drikkevarer på hotellet. Der vil være kantine med mulighed for at købe kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m.
Turneringen afvikles i ikke-ryger lokaler på Strandhotel Marienlyst i Helsingør
KONTAKT
Formand René Weichel e-mail: rene@hskak.dk eller tlf. +45 29 200 457

 

LÆS MERE OM TURNERINGEN ELLER BESØG HELSINGØR SKAKKLUB

Periode 2019-05-30 .. 2019-06-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://hskak.nemtilmeld.dk/2/
Turnerings komite

Formand Gerner Carlsson (Helsingør Skakklub)

IA Thomas Larsen (Frederikksund Skakklub)

IA Claus B. Olsen (Skakforeningen Odysseus)

Hoveddommer Ole Bøgh Larsen
Dommere Alle grupper:  René Fabricius Weichel

Tilmeldings muligheder til KRONBORG CHESS OPEN 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://hskak.nemtilmeld.dk/2/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2019-05-30 2019-05-27
Mester 2 8 2019-05-30 2019-05-28
Mester 3 8 2019-05-30 2019-05-28
Kronborg 1 8 2019-05-30 2019-05-27
Kronborg 2 8 2019-05-30 2019-05-27
Kronborg 3 8 2019-05-30 2019-05-28
Kronborg 4 8 2019-05-30 2019-05-28
Kronborg 5 8 2019-05-30 2019-05-27
Kronborg 6 8 2019-05-30 2019-05-28
Totalt antal tilmeldte 72
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800416 1402188 1. Ole Bøgh Larsen Helsingør Skakklub 2226 2263 2019-02-12
100104527 1018477 2. IM David Miedema Holland 2374 2374 2019-05-22
100102137 1403249 3. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2179 2186 2019-03-27
1708171 4. Patrik Nilsson Sverige 2221 2221 2019-04-30
0 1539531 5. Andre Gjestemoen - Von Hirsch Norge 2109 2109 2019-05-22
1705423 6. CM Anders Nilsson Sverige 2205 2205 2019-04-24
100103864 1444492 7. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2241 2279 2019-05-23
0 6306810 8. Can Kabadayi Sverige 2178 2178 2019-05-16
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1503979 1. Lars Eckhardt Norge 2048 2048 2019-03-18
103102447 1408380 2. Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2100 2127 2019-02-06
1708198 3. Stefan Håkansson Sverige 2049 2049 2019-04-30
100801207 1405683 4. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2100 2133 2019-04-04
100800709 1403109 5. Richard Lilja Skørping Skakklub 2095 2103 2019-05-23
100101578 1402706 6. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2096 2100 2019-05-06
0 24664839 7. Philipp Bergner Sverige 2106 2106 2019-05-18
1022946 8. Jacob Perrenet Holland 2092 2092 2019-04-11
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
0 5819156 1. CM Zi Han Goh Singapore 1912 1912 2019-05-15
0 4615620 2. Markus Korte Tyskland 2046 2046 2019-05-16
100100052 1400908 3. Jan Brønnum Skakforeningen Odysseus 2004 2028 2019-05-28
100800374 1409182 4. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1910 1936 2019-05-17
1706284 5. Staffan Thomasson Sverige 1903 1903 2019-05-05
100800419 1401424 6. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1899 1915 2018-10-18
100100252 1405349 7. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2007 2050 2019-02-11
100802760 1439391 8. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1975 1982 2019-01-30
Deltagere i gruppen Kronborg 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1514571 1. Valdemar Staunsbjerg Norge 1830 1830 2019-03-18
1746022 2. Idris Amin Sverige 1841 1841 2019-05-17
100800409 1425315 3. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1885 1943 2019-03-01
100800729 1424718 4. Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 1891 1924 2018-10-27
100102012 1433768 5. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1848 1888 2018-10-30
100202092 1447955 6. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1887 1919 2019-05-06
100100138 1406175 7. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1821 1898 2019-05-22
100800075 1425285 8. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1831 1837 2019-04-25
Deltagere i gruppen Kronborg 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803186 1520067 1. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1727 1727 2019-03-12
100802875 1448250 2. Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub 1794 1811 2019-01-20
100104462 45059730 3. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1738 1845 2019-01-31
0 1719610 4. Christer Wahlgren Sverige 1759 1759 2019-05-17
100800170 1426702 5. Casper Støchkel Helsingør Skakklub 1746 1769 2018-12-20
1710354 6. Leif Bohman Sverige 1780 1780 2019-03-27
100800739 1408526 7. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1754 1800 2019-03-25
100800635 1409735 8. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1725 1765 2019-05-05
Deltagere i gruppen Kronborg 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1740393 1. Sakarias Jussila Sverige 1671 1671 2019-03-26
0 1712764 2. Daniel Mena Sverige 1719 1719 2019-05-21
100800737 1419927 3. Michael Mæchel Helsingør Skakklub 1701 1784 2019-03-28
100802146 1402714 4. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1723 1862 2018-11-20
100104290 1463896 5. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1686 1753 2019-05-18
100100511 1409751 6. Ted Henrik Sandbech Sverige 1684 1734 2018-12-25
100104157 1455907 7. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1664 1628 2019-05-05
100104399 1457349 8. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1716 1721 2019-05-16
Deltagere i gruppen Kronborg 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104139 1452797 1. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1639 1598 2019-05-05
100104248 1458442 2. William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1613 1628 2019-05-04
100101086 1413368 3. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1639 1595 2019-05-03
1761706 4. Isam Kayyali Sverige 1600 1600 2019-05-06
100700369 1428357 5. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1617 1689 2019-01-30
0 1742469 6. Lars Persson Sverige 1636 1636 2018-10-20
100100016 1411098 7. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1617 1694 2018-10-29
100800404 1410946 8. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1635 1685 2019-03-12
Deltagere i gruppen Kronborg 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802963 1460803 1. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1540 1600 2019-05-01
100104198 1452819 2. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1494 1532 2019-05-05
100800414 1409557 3. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1593 1670 2019-03-25
1740440 4. Cai Jussila Sverige 1507 1507 2019-03-26
100100322 1411225 5. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1459 1624 2019-01-22
100104155 1467310 6. William Pihl BMS Skak 1495 1496 2019-05-16
100800713 1436597 7. Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1490 1560 2018-10-18
100800677 1425919 8. Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1421 1572 2019-03-15
Deltagere i gruppen Kronborg 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1559133 1. Stian von Hirsch Norge 1400 1400 2019-05-22
100801513 1402870 2. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1276 1429 2019-03-15
- 3. Vijay Srinivas Balaji Prøvemedlemmer 1150 1150 2019-05-27
100100773 1431730 4. Peer Balken Valby Skakklub 1199 1463 2019-05-25
100803095 1467336 5. Alfred Græbe Helsingør Skakklub 1197 1417 2019-05-07
103105996 1435914 6. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1331 1465 2019-04-11
100802952 1458418 7. Christian Vejen Weichel Helsingør Skakklub 1328 1423 2019-01-30
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-05-30