Arbejder ...

loading

DM 2019  

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2019

Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2019 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 13.april til mandag den 22. april 2019 

Elo-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 1. april = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 1. april  kl. 24:00
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 15. april kl. 20:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 12. april kl. 20:.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 17.april kl. 20:00

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Bank kontonummer: 0815-8159593429
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,
MobilePay på nummer: Jørgen Kiel - 22 48 56 76

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2018.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2018.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 13. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 16. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2018, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2019.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2018.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
6. Ved mindst fire kvindelige spillere i Kandidatklassen får den bedste placerede af disse,
titlen "Kvindedanmarksmester" og en præmie på 2000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien."

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 18. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 18.april 2019.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 13. april og slutter mandag den 15. april.
2. forløb starter torsdag den 18. april og slutter lørdag den 20. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 16. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 13.april og slutter onsdag den 17. april.
2. forløb starter torsdag den 18.april og slutter mandag den 22. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 13.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 14. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 15.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 16. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 17. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 18. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 19. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 20. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 21. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 22. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

Par-lyn
Onsdag den 17. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest onsdag den 17. april kl. 12.00
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 19. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 19. april kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.

Tilmelding til DM i Lyn her.
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 21. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 20. april kl. 12:00
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650,- kr.
Dobbeltværelse 800,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 560,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2019
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjergparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
E-mail: dm2019@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret kommer senere

Periode 2019-04-13 .. 2019-04-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Lars-Henrik Bech Hansen
Dommere Alle grupper:  Jørgen Kiel
Landsholdsklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
Kandidatklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen
Kort Påske 1. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
g5 1. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
G7:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
Veteranklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen
Kort Påske 2. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen
g5 2.forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen

Tilmeldings muligheder til DM 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 7 2019-04-13 2019-04-01
Kandidatklassen 19 2019-04-16 2019-04-15
Kort Påske 1. forløb 33 2019-04-13 2019-04-12
g5 1. forløb 3 2019-04-13 2019-04-12
G7 38 2019-04-16 2019-04-15
Veteranklassen 12 2019-04-18 2019-04-17
Kort Påske 2. forløb 39 2019-04-18 2019-04-17
g5 2.forløb 8 2019-04-18 2019-04-17
Totalt antal tilmeldte 159
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2546 2547 2019-03-11
100202460 2900440 GM Boris Chatalbashev Køge Skakklub 2506 2525 2019-03-01
100800407 1400266 GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2597 2587 2019-03-20
103107144 1416928 IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2503 2483 2019-03-13
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2329 2369 2019-01-02
100901592 1438832 IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2521 2525 2019-03-10
103110502 1444948 IM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2464 2463 2019-03-23
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301751 1437089 Alexander Le Besq Frem Skakklub 2106 2142 2019-03-17
103110001 1437747 Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2199 2223 2019-03-21
100101674 1401548 Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2253 2262 2019-02-19
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2134 2174 2019-02-24
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2103 2099 2019-03-11
103111069 1441230 Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 2056 2048 2019-01-30
100600717 1401033 FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2199 2227 2019-03-18
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2273 2289 2019-02-16
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2270 2323 2019-03-23
100300620 1401475 Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2181 2188 2019-03-21
100200240 1423240 Lars Christensen Faxe Skakklub 2038 2042 2019-02-04
100701758 2900955 Maria Vasova Skakklubben af 1968 2115 2124 2019-03-04
100300817 1433784 Michael Nord Tårnet Svendborg 2068 2089 2019-03-05
100103177 1413848 Nicolai Kvist Brondt Pedersen Skanderborg Skakklub 2335 2298 2019-03-21
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2111 2131 2019-03-04
100800709 1403109 Richard Lilja Skørping Skakklub 2025 2063 2019-03-03
100300623 1403273 Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2135 2167 2018-10-27
100600613 1401637 WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2128 2150 2019-03-09
100301049 1504258 WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 2031 2039 2019-02-06
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1711237 Anders Hansen 1569 1569 2019-03-23
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1793 1867 2019-02-06
100100093 1461273 Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1612 1703 2019-03-05
100500329 1415921 Anders Christensen Varde Skakklub 1878 1913 2019-03-06
100301795 1439081 André Friis Møller Frem Skakklub 1372 1474 2019-02-06
100300351 1435132 Andrew Velarde Ejby Skakklub 1657 1706 2019-03-23
100802811 1442074 Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1429 1553 2019-03-21
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 1121 2019-03-09
100104198 1452819 Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1471 1524 2019-02-02
100102144 1425340 Henrik Holm Hillerød Skakklub 1769 1823 2019-03-23
100700677 1406159 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1852 1872 2019-03-14
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1500 1428 2019-02-02
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1702 1766 2019-01-27
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1771 1841 2019-03-04
100300827 1446258 Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1669 1754 2019-03-01
100801251 1434373 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1670 1719 2019-02-08
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1565 1517 2019-02-02
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1000 2019-03-02
100202268 1449990 Lis K. Dam Præstø Skakklub 1031 1213 2019-03-02
101095257 1461613 Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1631 1629 2019-02-27
100802760 1439391 Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1923 1939 2019-03-20
100802810 1442015 Morten Kühn Hillerød Skakklub 1760 1796 2019-03-21
100602402 1459945 Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1539 1434 2019-01-10
100500343 1448781 Ole Henriksen Varde Skakklub 1432 1545 2019-02-22
100800465 1425781 Peter Langer Hillerød Skakklub 1500 1565 2019-03-13
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1899 1911 2019-03-20
101095943 1467018 Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1472 1414 2019-03-21
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1179 1344 2018-12-18
100600234 1449885 Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1686 1741 2019-02-23
100602157 1422448 Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening 1319 1431 2019-03-06
100801036 1401920 Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1414 1548 2019-03-20
100600471 1420216 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1295 1416 2019-01-03
100800374 1409182 Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1969 1973 2019-03-18
Deltagere i gruppen g5 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400289 1416499 Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1911 1930 2019-02-26
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1865 1905 2019-02-08
100801017 1412825 Lars Åman Jensen Holbæk Skakklub 1903 1913 2019-02-23
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100277 1450492 Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1230 1278 2019-03-06
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1539 1540 2019-03-21
100201725 1423401 Bjarke Gregor Præstø Skakklub 1853 1872 2019-01-22
100104081 1447173 Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1692 1754 2019-03-17
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1683 1762 2019-02-14
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1627 1686 2019-02-25
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2127 2148 2019-03-06
100100124 1407155 Daniel Kokholm Skakklubben K41 1867 1888 2019-02-17
100600930 1409506 Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1997 2024 2019-03-01
100400048 1416472 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1528 1683 2019-03-10
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1603 1660 2019-03-23
100400163 1409425 Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1567 1656 2019-03-12
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1914 1927 2018-10-27
100301806 1439073 Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1937 1985 2019-03-14
100901647 1438824 Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1119 1266 2019-03-04
100601255 1468863 Jannik Østoft Hansen Randers Skakklub 1299 2019-03-01
100601670 1409476 Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2095 2098 2019-03-14
100300686 1427288 Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1881 1964 2019-02-05
100700918 1404903 Johan Holmström Dansk Skak Akademi 1883 1917 2018-12-17
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1183 1275 2019-01-31
100901160 1439677 Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1735 1858 2019-03-14
103107762 1452525 Kim Pedersen Faxe Skakklub 1564 1670 2019-03-07
100900588 816124 Lars Schøning Skive Skakklub 1929 1929 2019-03-13
100202123 1440039 Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1402 1448 2019-02-19
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1557 1562 2018-12-11
100802760 1439391 Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1923 1939 2019-01-30
100201979 1446444 Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1337 1432 2019-03-10
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1246 1444 2019-03-14
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 2011 2048 2019-01-31
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1899 1911 2019-03-20
100301999 1466356 Saleh Turki Ali Tårnet Svendborg 1358 1569 2019-03-14
100401436 1436627 Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1735 1708 2019-03-07
100301972 1463969 Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1943 2044 2019-03-23
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1593 1529 2019-01-24
100800374 1409182 Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1969 1973 2019-03-18
100200107 1407147 Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1910 1950 2018-11-05
100104187 1405357 Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2099 2123 2019-03-17
100104462 45059730 Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1705 1750 2019-02-15
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100732 1505823 Flemming Borg Enkeltmedlem - Indland 1663 1712 2019-02-01
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1864 1931 2019-02-23
100101984 1415832 Jan Bauner Hvidovre Skakklub 2000 2036 2019-01-20
100100471 1409603 Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1349 1451 2019-03-16
100102048 1405535 John Zachariassen Faxe Skakklub 1804 1896 2019-01-31
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1456 1547 2018-12-31
100101696 1410776 Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1674 1746 2019-01-06
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1813 1853 2019-03-05
100100773 1431730 Peer Balken Valby Skakklub 1117 1444 2018-12-31
100602331 1438581 Per Vestergaard Aros Skakklub 1273 1532 2019-03-15
102100159 1439146 Søren Rix Fredericia Skakforening 2113 2158 2019-01-22
100600368 1446053 Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1881 1919 2019-03-21
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601888 1420780 Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1584 1642 2019-02-07
100301904 1450344 Birger Olsen Sydøstfyn 1863 1909 2019-03-03
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1578 1655 2019-01-16
100301307 1428039 Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1666 1805 2019-02-20
100100857 1417215 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1771 1885 2019-03-15
1449737 Christoffer Vinther 1628 1628 2019-03-09
100700049 1422910 Colin Watson Skanderborg Skakklub 1823 1879 2019-03-03
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1668 1743 2019-03-10
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1185 1394 2019-03-04
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2023 2049 2019-01-30
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1719 1749 2019-02-18
100600963 1401513 Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2178 2179 2019-03-02
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1431 1529 2019-03-04
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1771 1841 2019-03-04
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1906 1871 2019-03-19
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1721 1841 2019-02-03
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1043 1298 2019-03-04
100200028 1406418 Martin Lind Mortensen Enkeltmedlem - Indland 2079 2085 2019-03-03
100202262 1447890 Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1484 1529 2019-01-12
100601000 1404660 Michael D. F. Sørensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1954 2014 2019-03-10
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1668 1690 2019-03-10
100600528 1410636 Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1837 1866 2019-02-02
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1840 1928 2019-03-05
100200019 1409670 Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1592 1600 2019-03-03
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1856 1828 2019-03-13
100201382 1407198 Per Hansen Næstved Skakklub 1968 2026 2019-02-09
100500168 1408232 Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 2041 2090 2019-03-02
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1179 1344 2019-01-27
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1974 1986 2019-02-25
101095138 1457292 Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1769 1758 2019-03-22
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1660 1713 2019-02-01
100202293 1455818 Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1489 1618 2019-03-02
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1865 1915 2019-03-09
100602666 1465511 Thomas Jose Brandt Hansen Skanderborg Skakklub 1282 1475 2019-02-02
100300126 1418505 Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1821 1892 2019-02-12
100100197 1406337 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1917 1971 2019-03-10
100900241 1406086 Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2004 2026 2019-02-12
100202445 12824429 Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1253 1298 2019-03-13
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1900 1759 2019-03-14
Deltagere i gruppen g5 2.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900167 1412213 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1749 1805 2019-02-17
100500538 1403478 Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1659 1743 2019-03-16
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1606 1696 2019-02-25
100900066 1403036 Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1725 1790 2019-03-14
100900559 1413058 Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1759 1798 2019-03-11
100600833 1422669 Leo Starup Randers Skakklub 1412 1570 2019-02-13
100600866 1421042 Mikael Horslund Randers Skakklub 1726 1736 2019-02-17
100300920 1445081 Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1593 1657 2019-02-27