Arbejder ...

loading

DM 2019  

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2019

Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2019 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 13.april til mandag den 22. april 2019 

Elo-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 1. april = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 1. april  kl. 24:00
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 15. april kl. 20:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 12. april kl. 20:.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 17.april kl. 20:00

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Bank kontonummer: 0815-8159593429
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,
MobilePay på nummer: Jørgen Kiel - 22 48 56 76

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2018.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2018.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 13. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 16. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2018, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2019.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2018.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 18. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 18.april 2019.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 13. april og slutter mandag den 15. april.
2. forløb starter torsdag den 18. april og slutter lørdag den 20. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 16. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 13.april og slutter onsdag den 17. april.
2. forløb starter torsdag den 18.april og slutter mandag den 22. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 13.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 14. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 15.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 16. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 17. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 18. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 19. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 20. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 21. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 22. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

Par-lyn
Onsdag den 17. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest onsdag den 17. april kl. 12.00
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 19. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 19. april kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 21. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 20. april kl. 12:00
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650,- kr.
Dobbeltværelse 800,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 560,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2019
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjergparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
E-mail: dm2019@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret kommer senere

Periode 2019-04-13 .. 2019-04-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Lars-Henrik Bech Hansen
Dommere Alle grupper:  Jørgen Kiel
Landsholdsklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
Kandidatklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen
Kort Påske 1. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
g5 1. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
G7:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel
Veteranklassen:  Lars-Henrik Bech Hansen
Kort Påske 2. forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen
g5 2.forløb:  Lars-Henrik Bech Hansen

Tilmeldings muligheder til DM 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 0 2019-04-13 2019-04-01
Kandidatklassen 1 2019-04-16 2019-04-15
Kort Påske 1. forløb 0 2019-04-13 2019-04-12
g5 1. forløb 0 2019-04-13 2019-04-12
G7 2 2019-04-16 2019-04-15
Veteranklassen 0 2019-04-18 2019-04-17
Kort Påske 2. forløb 0 2019-04-18 2019-04-17
g5 2.forløb 0 2019-04-18 2019-04-17
Totalt antal tilmeldte 3
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2140 2180 2018-10-27
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen g5 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1992 1987 2018-10-27
100200107 1407147 Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1898 1943 2018-11-05
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen g5 2.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt