Arbejder ...

loading

Brønshøj Lang Weekend 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Brønshøj Lang Weekend 2019 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24402428
24
11
6
5
14
8
18
625,6524445,492433
2IM Martin Percivaldi
Køge Skakklub
23902392
25
13
5
17
9
7
4
6 - 115,1523775,052387
3GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
24082370
26
1
14
22
½
16
½
18
0
20
1
24
1
6 - 116,123845,682358
4IM Martin Haubro
BMS Skak
23352344
27
15
1
10
22
5
19
2
53 - 54,823394,852347
5Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
22932293
28
18
1
2
1
4
6
7
1022933,702349
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22652276
29
1
17
1
1
21
1
10
5
8
412 - 174,0522644,142273
7FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22392265
30
1
20
16
½
14
28
1
2
5
53 - 54,422514,432276
8Henrik Holmsgaard
Brønshøj Skakforening
22402239
31
1
19
½
23
1
10
13
1
6
53 - 54,1522574,032258
9FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
22392235
32
1
22
0
20
1
24
1
2
18
27
½
18 - 244,7522144,562214
10Kristen Schmidt
Skakklubben Nordkalotten
22292213
33
1
21
1
4
8
6
16
1
22
½
6 - 114,1522363,912225
11Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21562177
34
1
1
26
½
25
½
19
0
35
1
20
0
325 - 334,2521314,272152
12Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
21352176
35
½
23
½
31
-
    142 - 441,521251,462158
13Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
21062164
36
1
2
30
1
28
½
8
24
0
34
1
18 - 243,8520994,302132
14FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
21142156
37
1
3
19
1
7
1
21
½
28
½
412 - 17321343,332169
15Peter Brondt Pedersen
Brønshøj Skakforening
21082147
38
1
4
0
32
½
36
1
20
½
22
-
 325 - 333,221043,232142
16Peter Bjørntoft
Skakklubben Seksløberen
21222143
39
½
35
1
7
½
3
½
22
½
10
0
23
1
412 - 173,7521273,722149
17Martin Rosenkilde Pedersen
Caïssa Gladsaxe
21392140
40
1
6
0
34
1
2
25
½
32
½
30
1
412 - 174,421314,222136
18Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20882138
41
1
5
0
33
½
23
1
3
1
9
1
6 - 112,921223,252163
19Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21562135
42
1
8
½
14
0
32
1
11
1
4
21
0
18 - 24421463,702131
20Casper Yukun Liu
BMS Skak
20602126
43
1
7
9
0
26
1
15
½
3
0
11
1
412 - 172,920823,272155
21FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21032124
44
1
10
0
38
1
6
0
34
1
14
½
19
1
6 - 114,121114,152131
22Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
20812100
45
1
9
1
3
½
4
16
½
15
+
10
½
6 - 112,3521042,402122
23Michael Richard W. Olsen
Allerød Skakklub
20432092
46
1
12
½
8
0
18
0
36
½
38
1
16
0
325 - 333,9520244,042071
24Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21052089
1
39
1
44
1
9
0
33
½
13
1
3
0
18 - 243,721013,422091
25Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20502087
2
36
½
47
+
11
½
17
½
  34 - 391,620481,732082
26WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20482064
3
0
37
1
11
½
20
0
38
½
36
½
32
1
18 - 243,9520393,862057
27Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20512045
4
38
0
35
1
41
0
45
1
37
1
9
½
18 - 244,5520304,302029
28Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
20502028
5
40
1
45
1
13
½
7
0
33
1
14
½
412 - 173,7520553,372053
29Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
19621995
6
0
42
1
     142 - 440,919650,961996
30Kim Nyvang Andersen
Skakklubben Seksløberen
19181990
7
0
41
1
13
0
33
½
37
½
42
1
17
0
325 - 333,119153,541979
31Preben Høj Holmberg
Nørrebro Skakklub
19121943
8
0
44
-
12
-
    046 - 470,1519080,151937
32Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19021925
9
0
43
1
15
½
19
0
41
1
17
½
26
0
325 - 332,4519192,601941
33Tore Langmyhr
19171917
10
0
46
1
18
½
30
½
24
½
28
0
43
1
18 - 24019173,111925
34Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
19111896
11
0
45
1
17
0
44
1
21
0
41
½
13
0
34 - 393,418843,041874
35FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18291887
12
½
16
0
27
0
38
½
46
1
11
0
42
1
325 - 332,6518402,931888
36Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18501871
13
0
25
½
39
1
15
0
23
½
26
½
41
½
325 - 332,318712,111889
37Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18261866
14
0
26
0
42
½
40
1
30
½
27
0
38
½
34 - 392,6518222,721862
38Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
18181862
15
0
27
1
21
0
35
½
26
½
23
0
37
½
34 - 391,9518352,011872
39Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
17481862
16
½
24
0
36
0
42
0
43
0
47
+
45
0
412,5516873,091758
40Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
17951820
17
0
28
0
43
½
37
0
   ½451,4517671,491800
41Thomas Hummel
18051805
18
0
30
0
46
1
27
1
32
0
34
½
36
½
325 - 33018052,571814
42Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17441756
19
0
29
0
37
½
39
1
44
½
30
0
35
0
2402,617262,161750
43Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
16691678
20
0
32
0
40
½
45
0
39
1
44
1
33
0
34 - 392,6516652,221689
44Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
15181659
21
0
31
+
24
0
34
0
42
½
43
0
46
1
34 - 391,1515341,921642
45Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
14641567
22
0
34
0
28
0
43
1
27
0
46
1
39
1
325 - 330,9515811,471628
46Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15011490
23
0
33
0
41
0
47
+
35
0
45
0
44
0
142 - 441,414381,051469
47Hr. Oversidder
Ingen klub
5000  
25
-
46
-
 
39
-
 046 - 47050000

Præmiegruppe 2 (11 spillere)Præmiegruppe 3 (11 spillere)Præmiegruppe 4 (11 spillere)

Præmier:
46 deltagere heraf 4 GM/IM:

Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.750 kr. – 2.000 kr.
Gruppe 2 (14-24) 2.100 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 3 (25-35) 2.100 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 4 (36-46) 2.100 kr. – 1.200 kr.

Præmier deles ved ligestilling

Partier i turneringen Brønshøj Lang Weekend 2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Brønshøj gentager succesen fra de foregående år og indbyder hermed for 8. gang til Brønshøj Lang Weekend EMT 2019, der naturligvis bliver ELO-ratet.

7 runders weekend EMT fra fredag 8. februar til mandag d. 11. februar

Kvalifikation til Københavnsmesterskabet: Bedste KSU-spiller kvalificerer sig til finalen om KM 2019. Se mere her: http://www.kobenhavnsskakunion.dk/index.php?mid=238

Turneringsform:
En stor gruppe inddelt efter ELO og spilles med schweizer system, max. 46 deltagere.

Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.

Spilledage:

Fredag 8/2, kl.18:00

Lørdag 9/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Søndag 10/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Mandag 11/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Indskud: 500 kr., GM og IM, gratis ved tilmelding inden 18. januar.
Betaling senest mandag 28. januar til Jacob Carstensen, konto 2520 2551727478 eller Mobile Pay, 29 90 50 35

Præmier: Garanteret 1. præmie 5.000 kr

Ratingpræmier:
Spillerne inddeles i grupper efter rating, efter de 13-15 øverste er der garanteret 2.000 kr. i 1. præmie i hver gruppe for hver 10-12 deltagere. Hver deltager kan kun vinde en præmie.
Ved ligestilling deles præmierne.

Præmieeksempler:
46 deltagere heraf 5 GM/IM:

Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.700 kr. – 1850 kr.
Gruppe 2 (14-24) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 3 (25-35) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 4 (36-46) 2.000 kr. – 1.200 kr.
25 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr.
Gruppe 1 (15-25) 2.000 kr. – 1.000 kr.

Tilmelding: senest fredag 1. februar, yderligere information: Carsten Petersen mobil 29653505, b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen, 29905035, carstensen77@hotmail.com

Periode 2019-02-08 .. 2019-02-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Carsten Petersen
Dommere Alle grupper:  Jacob Carstensen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Lang Weekend 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Brønshøj Lang Weekend 2019 47 2019-02-08 2019-02-01
Totalt antal tilmeldte 47
Deltagere i gruppen Brønshøj Lang Weekend 2019
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801531 1401378 1. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2440 2428 2019-01-11
100802556 1508148 2. IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2390 2392 2018-11-13
100101540 1400100 3. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2408 2370 2019-01-03
100103015 1414291 4. IM Martin Haubro BMS Skak 2335 2344 2019-01-11
101095662 417521 5. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2293 2293 2018-11-30
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2265 2276 2018-12-24
100103864 1444492 7. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2239 2265 2018-11-18
100800410 1400452 8. Henrik Holmsgaard Brønshøj Skakforening 2240 2239 2019-01-05
100102137 1403249 9. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2239 2235 2018-12-22
100102042 1400436 10. Kristen Schmidt Skakklubben Nordkalotten 2229 2213 2019-01-15
100801207 1405683 11. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2156 2177 2018-12-06
100103773 1444816 12. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2135 2176 2019-01-04
100901673 1441299 13. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2106 2164 2019-01-25
100300218 1403664 14. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2114 2156 2019-01-11
100101573 1506005 15. Peter Brondt Pedersen Brønshøj Skakforening 2108 2147 2019-01-01
100801208 1406299 16. Peter Bjørntoft Skakklubben Seksløberen 2122 2143 2019-01-11
100800473 1410261 17. Martin Rosenkilde Pedersen Caïssa Gladsaxe 2139 2140 2019-01-03
100701396 1411918 18. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2088 2138 2019-02-05
100802438 1412159 19. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2156 2135 2018-12-27
100104150 1454153 20. Casper Yukun Liu BMS Skak 2060 2126 2019-01-13
100800106 1400550 21. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2103 2124 2018-12-16
100800259 1406671 22. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2081 2100 2018-11-18
100103890 1440969 23. Michael Richard W. Olsen Allerød Skakklub 2043 2092 2019-01-02
100101578 1402706 24. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2105 2089 2018-12-18
102101032 1447432 25. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2050 2087 2019-01-12
100802278 1004948 26. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2048 2064 2019-01-06
100802258 1413872 27. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2051 2045 2019-01-11
103111069 1441230 28. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 2050 2028 2018-12-17
100801054 1402307 29. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 1962 1995 2018-11-04
100801520 1415743 30. Kim Nyvang Andersen Skakklubben Seksløberen 1918 1990 2019-01-10
100104475 1466666 31. Preben Høj Holmberg Nørrebro Skakklub 1912 1943 2018-12-11
100202092 1447955 32. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1902 1925 2019-01-07
1506285 33. Tore Langmyhr 1917 1917 2018-12-18
100103833 1438999 34. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1911 1896 2019-01-06
100802146 1402714 35. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1829 1887 2018-11-17
100100124 1407155 36. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1850 1871 2019-01-07
100100138 1406175 37. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1826 1866 2019-01-06
100201725 1423401 38. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 1818 1862 2018-12-08
101096089 1464981 39. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1748 1862 2018-12-07
100103500 1413007 40. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1795 1820 2018-11-07
1036955 41. Thomas Hummel 1805 1805 2019-01-17
100104462 45059730 42. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1744 1756 2019-01-04
101095257 1461613 43. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1669 1678 2019-01-11
100104290 1463896 44. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1518 1659 2019-01-12
100104399 1457349 45. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1464 1567 2019-01-05
100101086 1413368 46. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1501 1490 2019-02-03
- 47. Hr. Oversidder Ingen klub 500 0 2019-02-09