Arbejder ...

loading

KSUs 1. Dagturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jan Bauner
Hvidovre Skakklub
20132035
10
1
2
0
3
½
4
½
5
1
6
0
7
0
8
-
9
½
84,1520003,442036
2Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19281964
9
1
1
1
10
0
3
0
4
½
5
+
6
½
7
+
8
1
62 - 33,219523,251979
3FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
19131962
8
½
9
½
1
½
2
1
10
½
4
½
5
+
6
½
7
½
4 - 53,519433,691978
4FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20282051
7
½
8
1
9
½
1
½
2
½
3
½
10
½
5
+
6
1
62 - 34,920304,792055
5Preben Høj Holmberg
Nørrebro Skakklub
19121943
6
0
7
-
8
1
9
-
1
0
2
-
3
-
4
-
10
-
1101,3519021,341929
6Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19001947
5
1
10
1
7
1
8
1
9
1
1
1
2
½
3
½
4
0
713,820213,641994
7Jakob Hansen
Enkeltmedlem - Indland
19481988
4
½
5
+
6
0
10
1
8
1
9
-
1
1
2
-
3
½
562,619602,621996
8Ib Skovgaard
BMS Skak
19301960
3
½
4
0
5
0
6
0
7
0
10
-
9
0
1
+
2
0
93,318463,271905
9Torben Teimer Olsen
Faxe Skakklub
20282034
2
0
3
½
4
½
5
+
6
0
7
+
8
1
10
1
1
½
4 - 54,320124,032013
10John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19071937
1
0
6
0
2
1
7
0
3
½
8
+
4
½
9
0
5
+
472,9518792,931918

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Sven Løntoft
Amager Skakforening
16951788
10
0
2
0
3
1
4
0
5
½
6
½
7
0
8
½
9
0
104,2516434,641745
2Henrik Rasmussen
BMS Skak
17521812
9
0
1
1
10
1
3
½
4
0
5
1
6
½
7
0
8
-
454,3517424,251807
3Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
16031728
8
1
9
0
1
0
2
½
10
1
4
1
5
0
6
0
7
0
6 - 73,0516173,841721
4Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18501902
7
0
8
1
9
0
1
1
2
1
3
0
10
½
5
½
6
½
46,2517986,111870
5Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16681733
6
1
7
0
8
0
9
0
1
½
2
0
3
1
4
½
10
0
38 - 93,916413,911715
6Palle Jæger
Enkeltmedlem - Indland
16091706
5
0
10
½
7
-
8
½
9
0
1
½
2
½
3
1
4
½
6 - 72,916273,241711
7Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18181834
4
1
5
1
6
+
10
0
8
+
9
½
1
1
2
1
3
1
24,3518533,831867
8Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
16381648
3
0
4
0
5
1
6
½
7
-
10
0
9
0
1
½
2
+
38 - 92,916112,281642
9Dick Sørensen
Nordsjællands Skakklub
18731918
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
½
8
1
10
1
1
1
16,519336,321962
10Jais Nørgaard Nielsen
Skakklubben K41
16421708
1
1
6
½
2
0
7
1
3
0
8
1
4
½
9
0
5
1
533,5516863,581736

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
14841566
2
1
3
0
15
1
7
0
10
1
18
½
4
0
11
½
8
½
6 - 10514624,031575
2Birger Birk
Skakklubben K41
14001530
1
0
15
0
16
1
17
0
14
0
9
1
8
1
6
1
12
½
6 - 103,6514383,761545
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14431617
4
1
1
1
7
½
18
½
12
1
17
1
13
0
10
1
11
0
634,215244,461648
4Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14441565
3
0
16
1
5
½
8
½
11
½
12
½
1
1
18
½
7
0
6 - 104,314534,041574
5Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
15401689
6
½
11
½
4
½
10
½
8
½
13
0
15
0
17
½
16
½
14 - 165,714415,821643
6Frank Desting
Enkeltmedlem - Indland
14871563
5
½
12
0
17
-
14
½
16
½
8
1
 
2
0
9
1
14 - 163,914693,371566
7Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
14921688
8
1
10
1
3
½
1
1
18
0
15
1
17
1
13
1
4
1
1516185,531727
8Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
13491505
7
0
9
1
11
½
4
½
5
½
6
0
2
0
14
1
1
½
411 - 13313943,251520
9Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
13701566
10
0
8
0
14
0
16
1
17
0
2
0
12
1
19
1
6
0
3173,5513454,311540
10John Michael Svensson
Amager Skakforening
13431583
9
1
7
0
13
½
5
½
1
0
16
1
14
1
3
0
18
½
6 - 103,114064,121591
11Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
14641621
12
½
5
½
8
½
13
½
4
½
14
½
18
½
1
½
3
1
554,414914,671628
12Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
15271600
11
½
6
1
18
0
15
½
3
0
4
½
9
0
16
1
2
½
411 - 135,514604,741585
13Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
13901552
14
1
18
0
10
½
11
½
15
½
5
1
3
1
7
0
17
1
43,215073,181598
14Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
15811708
13
0
17
0
9
1
6
½
2
1
11
½
10
0
8
0
15
1
411 - 136,214825,951669
15Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
15431638
16
½
2
1
1
0
12
½
13
½
7
0
5
1
 
14
0
14 - 164,7514874,421620
16Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13451451
15
½
4
0
2
0
9
0
6
½
10
0
19
½
12
0
5
½
2183,1512932,831434
17Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
15641721
18
0
14
1
6
+
2
1
9
1
3
0
7
0
5
½
13
0
6 - 105,0514944,981691
18Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15101682
17
1
13
1
12
1
3
½
7
1
1
½
11
½
4
½
10
½
25,115735,361705
19Aksel Mortensgaard
Brønshøj Skakforening
14611573      
16
½
9
0
 ½191,314251,181559

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Arne Feldung
Hillerød Skakklub
12391384
10
0
2
0
3
0
4
1
5
½
6
½
7
0
8
1
9
½
6511724,271369
2Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12061464
9
1
1
1
10
1
3
0
4
1
5
½
6
1
7
0
8
1
34,5512945,341487
3Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12871431
8
1
9
1
1
1
2
1
10
½
4
1
5
1
6
1
7
0
25,613734,901483
4Jacob Madsen
Sorø Skakklub
9841196
7
0
8
0
9
-
1
0
2
0
3
0
10
0
5
0
6
0
0101,79081,701128
5Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
10651315
6
0
7
0
8
0
9
0
1
½
2
½
3
0
4
1
10
½
92,7510543,371298
6Bo V. Pedersen
Brønshøj Skakforening
12961521
5
1
10
0
7
0
8
½
9
1
1
½
2
0
3
0
4
1
455,712206,051480
7Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
12691500
4
1
5
1
6
1
10
1
8
1
9
1
1
1
2
1
3
1
915,3515085,811564
8Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
12981446
3
0
4
1
5
1
6
½
7
0
10
0
9
½
1
0
2
0
37 - 85,7511745,101404
9Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12161358
2
0
3
0
4
+
5
1
6
0
7
0
8
½
10
0
1
½
37 - 83,911313,221334
10Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11351383
1
1
6
1
2
0
7
0
3
½
8
1
4
1
9
1
5
½
643,6512574,241418
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2019, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 7. januar til den 11. marts. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 11. februar i skolernes vinterferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 1. januar 2019.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2019-01-07 .. 2019-03-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.
 

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 10 2019-01-07 2019-01-01
Basisgruppe 1 10 2019-01-07 2019-01-01
Basisgruppe 2 19 2019-01-07 2019-01-01
Basisgruppe 3 10 2019-01-07 2019-01-01
Totalt antal tilmeldte 49
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101984 1415832 1. Jan Bauner Hvidovre Skakklub 2013 2035 2018-12-20
100100914 1413945 2. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1928 1964 2018-12-16
100101990 1400894 3. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1913 1962 2018-12-03
100101656 1400649 4. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2028 2051 2018-12-03
100104475 1466666 5. Preben Høj Holmberg Nørrebro Skakklub 1912 1943 2018-12-11
100101946 1405128 6. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1900 1947 2018-12-03
100103709 1435868 7. Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland 1948 1988 2018-11-09
100100198 1406760 8. Ib Skovgaard BMS Skak 1930 1960 2018-12-02
100801701 1405179 9. Torben Teimer Olsen Faxe Skakklub 2028 2034 2018-12-06
103106047 1504940 10. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1907 1937 2018-11-04
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700567 1441523 1. Sven Løntoft Amager Skakforening 1695 1788 2018-11-09
100103357 1437011 2. Henrik Rasmussen BMS Skak 1752 1812 2018-12-02
100100083 1406221 3. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1603 1728 2018-11-25
100100857 1417215 4. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1850 1902 2018-11-07
100103836 1442589 5. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1668 1733 2018-11-14
100800707 1425390 6. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1609 1706 2018-12-04
100102012 1433768 7. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1818 1834 2018-12-06
100200903 1424270 8. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1638 1648 2018-12-30
102100937 1427962 9. Dick Sørensen Nordsjællands Skakklub 1873 1918 2018-11-05
100103306 1407902 10. Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 1642 1708 2018-12-03
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500498 1413481 1. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1484 1566 2018-11-16
100800841 1451553 2. Birger Birk Skakklubben K41 1400 1530 2018-11-05
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1443 1617 2018-11-05
100100217 1409980 4. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1444 1565 2018-12-03
100100978 1411268 5. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1540 1689 2018-12-10
100102675 1419625 6. Frank Desting Enkeltmedlem - Indland 1487 1563 2018-11-05
100101051 1409042 7. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1492 1688 2018-11-05
100103501 1427911 8. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1349 1505 2018-11-05
100100017 1414712 9. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1370 1566 2018-11-06
100102228 1417231 10. John Michael Svensson Amager Skakforening 1343 1583 2018-11-16
100101913 1411748 11. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1464 1621 2018-12-04
100103105 1406612 12. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1527 1600 2018-12-03
100101417 1432427 13. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1390 1552 2018-12-03
100101289 1415484 14. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1581 1708 2018-11-22
100800712 1426427 15. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1543 1638 2018-12-03
100102599 1440993 16. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1345 1451 2018-11-05
100100577 1416936 17. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1564 1721 2018-12-13
100102246 1414330 18. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1510 1682 2018-11-12
100103681 1432206 19. Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening 1461 1573 2019-02-19
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802844 1445642 1. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1239 1384 2018-12-04
100801513 1402870 2. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1206 1464 2018-12-03
100802044 1405713 3. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1287 1431 2018-11-11
100202443 1465171 4. Jacob Madsen Sorø Skakklub 984 1196 2018-11-05
100100274 1415506 5. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1065 1315 2018-12-03
100103691 1436040 6. Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1296 1521 2019-01-05
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1269 1500 2018-12-04
100102444 1413961 8. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1298 1446 2018-11-13
103108104 1407686 9. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1216 1358 2018-11-05
100802375 1416669 10. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1135 1383 2018-11-06