Arbejder ...

loading

Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix - 6 - 2018/19  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Anders J. Munch
Horsens Skakforening
1934
2
1
3
0
10
0
5
0
4
+
6
1
7
0
371,71943
2Maxim Konstantinov
Skakklubben Evans
1996
1
0
10
0
4
+
6
1
5
0
7
0
8
1
381,62005
3Jørgen Aaskov
Skakklubben Evans
2038
4
+
1
1
7
½
10
1
9
0
5
½
6
½
42,352041
4Helge Poulsen
Skakklubben Evans
1914
3
-
6
-
2
-
8
-
1
-
9
-
10
-
01001914
5Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
2072
6
1
7
0
8
½
1
1
2
1
3
½
9
1
523,352095
6Peter Riis
Horsens Skakforening
1950
5
0
4
+
9
0
2
0
8
0
1
0
3
½
92,051904
7Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2216
8
½
5
1
3
½
9
½
10
1
2
1
1
1
13,82220
8Henrik Svane
Skakklubben Evans
2059
7
½
9
½
5
½
4
+
6
1
10
0
2
0
62,82043
9Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2067
10
½
8
½
6
1
7
½
3
1
4
+
5
0
31,92069
10Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
1999
9
½
2
1
1
1
3
0
7
0
8
1
4
+
52,22015

1+2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Per Madsen
Syddjurs Skakklub
1601
2
0
3
1
7
0
6
½
15
0
20
1
13
0
183,21570
2Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1761
1
1
4
0
9
0
15
1
13
½
10
0
16
0
153,751724
3Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
1571
4
0
1
0
19
0
12
0
20
½
6
0
7
0
½203,151452
4Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1574
3
1
2
1
5
½
14
½
9
0
16
1
8
½
51,81700
5Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1991
6
1
8
1
4
½
9
½
14
½
11
1
17
0
35,751954
6Karl Posselt
Vojens Skakklub
1482
5
0
7
0
20
1
1
½
12
0
3
1
15
0
171,951507
7Simon John Christoph Sørensen
Skakklubben Evans
1512
8
0
6
1
1
1
11
0
10
0
15
0
3
1
3142,651528
8Arunn Ananthan
Skakklubben Evans
1603
7
1
5
0
10
1
18
1
11
0
17
0
4
½
102,751626
9Johann Stanislaus
Holbæk Skakklub
1808
10
½
19
1
2
1
5
½
4
1
14
0
11
½
43,81829
10Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1849
9
½
20
1
8
0
13
½
7
1
2
1
14
½
84,61846
11Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1497
12
1
14
0
15
1
7
1
8
1
5
0
9
½
61,551663
12Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1708
11
0
13
0
17
0
3
1
6
1
19
0
20
½
163,951665
13Asger Hvide Olesen
Tønder Skakklub
1809
14
0
12
1
16
½
10
½
2
½
18
0
1
1
1141794
14Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
1932
13
1
11
1
18
1
4
½
5
½
9
1
10
½
15,11944
15Benny Christensen
Vojens Skakklub
1682
16
1
18
0
11
0
2
0
1
1
7
1
6
1
494,151678
16Søren Sørensen
Horsens Skakforening
1802
15
0
17
1
13
½
19
1
18
1
4
0
2
1
74,251810
17Jonas Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
1853
18
0
16
0
12
1
20
1
19
1
8
1
5
1
524,61865
18Cliff Kaltoft
Skakklubben Evans
1606
17
1
15
1
14
0
8
0
16
0
13
1
19
0
31321636
19Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
1764
20
½
9
0
3
1
16
0
17
0
12
1
18
1
1241749
20Helge Nielsen
Skakklubben Evans
1639
19
½
10
0
6
0
17
0
3
½
1
0
12
½
193,051590

3+4. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1603
2
1
3
1
8
1
5
0
6
1
10
1
9
0
525,351590
2Tommy Hansen
Springeren Kolding
1458
1
0
4
1
9
0
7
0
12
1
11
1
5
1
454,351442
3Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
1118
4
1
1
0
6
0
10
1
9
0
12
0
7
1
381,41195
4Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1413
3
0
2
0
11
0
12
1
10
0
7
1
8
0
2115,051276
5Morten Jessen
Vojens Skakklub
1372
6
½
11
1
10
1
1
1
8
1
9
½
2
0
533,31458
6Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1548
5
½
12
1
3
1
9
1
1
0
8
1
11
1
15,41553
7Bent Christensen
Skakklubben Evans
1363
8
0
9
0
12
1
2
1
11
0
4
0
3
0
2104,351257
8Tobias Lassen
Horsens Skakforening
1158
7
1
10
½
1
0
11
1
5
0
6
0
4
1
61,651257
9Ewald Munksgaard
Esbjerg Skakforening
1543
10
0
7
1
2
1
6
0
3
1
5
½
1
1
44,71534
10Mikael Horslund
Randers Skakklub
1338
9
1
8
½
5
0
3
0
4
1
1
0
12
1
73,651331
11Erik Aaskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1100
12
½
5
0
4
1
8
0
7
1
2
0
6
0
91,71136
12Per Rømhild
Skakklubben Evans
1006
11
½
6
0
7
0
4
0
2
0
3
1
10
0
121,11024

Skoleskakklasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Pelle Dæncker Brandt Fredericia Skoleskak
500
8
0
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
7
0
35
2Benjamin Wilken Thomsen
726
7
0
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
61 - 2
3Mathias Nielsen
500
6
1
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
17
4Noah Erichsen
500
5
0
6
1
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
26
5Mads Egeholt Bæk
500
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
0
3
1
61 - 2
6Artem Chetaikin
500
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
08
7Oscar Almegård
500
2
1
3
1
4
1
5
0
6
1
8
0
1
1
53 - 4
8Hans Christian Thorsager
500
1
1
5
0
2
0
6
1
3
1
7
1
4
1
53 - 4
Indbydelse

Kære skakspillere!

SKAKKLUBBEN EVANS fylder 85 år og inviterer til hurtigskak og  morgenbuffet. Turneringen indgår som 6. afdeling af SydGrandPrix-serien 2018/19.

 

85  ÅR 

 

Den 19. januar 1934 blev Skakklubben Evans stiftet, og derfor fejrer klubben de  85 år med morgenbuffet fra klokken 8.30 før afviklingen af SGP-6. Vi håber, at rigtig mange møder op til hyggeligt samvær, før det går løs ved skakbrætterne.

 

 

Tidspunkt : Lørdag den 19. januar 2019 fra kl. 9.30 til 18.00. Morgen-buffet fra kl. 8.30. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted : Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø.

Turneringsform : 7 runder Monrad. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2018/19. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Vejle.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Regler i øvrigt : Der er totalt rygeforbud på Hældagerskolens matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding : Senest torsdag d. 17. januar i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Vel mødt i Vejle!

 

 

Periode 2019-01-19 .. 2019-01-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Maxim Konstantinov
Dommere
Skoleskakklasse:  John Jessen

Tilmeldings muligheder til Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix - 6 - 2018/19

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2019-01-19 2019-01-17
1+2. Klasse 20 2019-01-19 2019-01-17
3+4. Klasse 12 2019-01-19 2019-01-17
Skoleskakklasse 8 2019-01-19 2019-01-17
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401078 1416820 1. Anders J. Munch Horsens Skakforening 1934 2010 2019-01-15
103105842 1410954 2. Maxim Konstantinov Skakklubben Evans 1996 1910 2018-12-01
100500560 1408941 3. Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2038 1996 2019-01-12
100400608 1427970 4. Helge Poulsen Skakklubben Evans 1914 1856 2019-01-17
100501746 1448552 5. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2072 2068 2019-01-17
101200013 1461885 6. Peter Riis Horsens Skakforening 1950 1994 2019-01-11
100300210 1403699 7. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2216 2213 2019-01-14
100500652 1403192 8. Henrik Svane Skakklubben Evans 2059 2050 2019-01-17
100300634 1403656 9. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2067 2140 2019-01-13
100501146 1411055 10. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 1999 2006 2019-01-05
Deltagere i gruppen 1+2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100102489 1419617 1. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1601 1768 2019-01-07
100500538 1403478 2. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1761 1730 2018-12-23
100300356 1408780 3. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1571 1779 2019-01-09
103111506 1447130 4. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1574 1682 2019-01-15
100500403 1438964 5. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1991 1990 2019-01-01
100400495 1449486 6. Karl Posselt Vojens Skakklub 1482 1595 2019-01-15
103107889 1427768 7. Simon John Christoph Sørensen Skakklubben Evans 1512 1728 2018-12-16
103110294 1438786 8. Arunn Ananthan Skakklubben Evans 1603 1847 2018-12-01
100201494 1401971 9. Johann Stanislaus Holbæk Skakklub 1808 1767 2019-01-15
100400358 1412531 10. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1849 1881 2018-11-15
100401459 1449044 11. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1497 1690 2019-01-15
100600764 1422324 12. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1708 1737 2019-01-16
100400397 1445596 13. Asger Hvide Olesen Tønder Skakklub 1809 1654 2019-01-14
103109777 1441264 14. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1932 2007 2019-01-15
100900912 1429949 15. Benny Christensen Vojens Skakklub 1682 1725 2019-01-15
100501521 1451022 16. Søren Sørensen Horsens Skakforening 1802 1878 2019-01-13
100501265 1446916 17. Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1853 1929 2019-01-17
100500930 1453173 18. Cliff Kaltoft Skakklubben Evans 1606 1554 2019-01-13
100500752 1428543 19. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1764 1709 2019-01-18
100500525 1403460 20. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1639 1750 2019-01-17
Deltagere i gruppen 3+4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095855 1462547 1. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1603 1761 2019-01-16
100501424 1447190 2. Tommy Hansen Springeren Kolding 1458 1607 2018-11-15
100501635 1446975 3. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1118 1328 2018-12-29
101200026 1466836 4. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1413 2019-01-11
100401064 1452118 5. Morten Jessen Vojens Skakklub 1372 1607 2019-01-16
100900771 1413201 6. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1548 1488 2019-01-15
100501185 1434268 7. Bent Christensen Skakklubben Evans 1363 1492 2019-01-11
101096660 - 8. Tobias Lassen Horsens Skakforening 1158 2019-01-17
101096601 - 9. Ewald Munksgaard Esbjerg Skakforening 1543 2019-01-05
100600866 1421042 10. Mikael Horslund Randers Skakklub 1338 1703 2019-01-10
101096720 - 11. Erik Aaskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1100 2019-01-18
100500542 1427717 12. Per Rømhild Skakklubben Evans 1006 1117 2018-11-26
Deltagere i gruppen Skoleskakklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Pelle Dæncker Brandt Fredericia Skoleskak 500 2019-01-17
- 2. Benjamin Wilken Thomsen 726 2019-01-17
- 3. Mathias Nielsen 500 2019-01-16
- 4. Noah Erichsen 500 2019-01-19
- 5. Mads Egeholt Bæk 500 2019-01-19
- 6. Artem Chetaikin 500 2019-01-15
- 7. Oscar Almegård 500 2019-01-18
- 8. Hans Christian Thorsager 500 2019-01-18