Arbejder ...

loading

8. Absalonturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Klasse 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Uffe Kallenbach
THY Skakklub
15481649
6
½
2
1
3
0
4
½
5
½
3315262,961640
2Dan Christensen
Sorø Skakklub
14501573
5
½
1
0
6
1
3
0
4
½
24 - 62,214412,351566
3Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
14631560
4
0
5
0
1
1
2
1
6
0
24 - 62,314502,241555
4Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
14871611
3
1
6
1
5
½
1
½
2
½
12,515322,661645
5Jim Jensen
Dianalund Skakklub
14851591
2
½
3
1
4
½
6
½
1
½
322,515082,491611
6Michael Bohn Christensen
Korsør Skakklub
14901569
1
½
4
0
2
0
5
½
3
1
24 - 62,5514652,301557
Indbydelse

I weekenden 1. - 3. marts 2019 indbyder Sorø Skakklub til EMT, den 8. Absalonturnering over 5 runder.

Turneringssystem: Der spilles fortrinsvis i 6-mandsgrupper - evt. resten som Monrad.

Sted: Turneringen afvikles i Sorø Kultur- og fritidscenter, Frederiksvej 27, 4180 Sorø

Spilletidspunkter

Fredag (Runde 1) kl. 19.00-23.30

Lørdag og søndag (Runde 2-5) kl. 10.00-14.30; kl. 15.30-20.00

Ved mere end 1 times forsinkelse, tabes partiet.

Betænkningstid: 90 minutter med et tillæg på 30 sekunder fra træk 1

Indskud: I alle klasser kr. 175,-. Al indskud går til præmier.

Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser 800,-. 2. præmie 400,-

Kontakt: soroeskak@gmail.com

Periode 2019-03-01 .. 2019-03-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Turneringskomite

1. Søren Dyberg Larsen, Slagelse Skakklub

2. Erik Carlsen, Køge Skakklub

3. Verner Christensen, Solrød Skakklub

Hoveddommer Finn Stuhr
Dommere

Tilmeldings muligheder til 8. Absalonturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Klasse 1 6 2019-03-01 2019-02-27
Klasse 2 6 2019-03-01 2019-02-27
Klasse 3 6 2019-03-01 2019-02-27
Klasse 4 6 2019-03-01 2019-02-27
Klasse 5 6 2019-03-01 2019-02-27
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Klasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400059 1454749 1. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1847 1897 2019-02-19
100800259 1406671 2. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2104 2100 2019-02-19
100800945 1405306 3. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2059 2097 2019-01-31
100202092 1447955 4. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1889 1925 2019-02-18
101095660 1462148 5. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1930 1952 2019-02-28
100301707 1441868 6. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1820 1856 2019-02-05
Deltagere i gruppen Klasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103576 1414917 1. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1796 1880 2019-02-21
100202444 12809969 2. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1715 1832 2019-01-07
100200288 1428403 3. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1683 1736 2018-11-23
100104373 1463233 4. Daniel Peulicke Hansen Skakforeningen ØBRO 1735 1803 2019-02-27
101200079 1467565 5. Preben Justesen Springeren Kolding 1718 1826 2019-02-20
100104462 45059730 6. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1744 1756 2019-02-19
Deltagere i gruppen Klasse 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200377 1400789 1. Finn Stuhr Køge Skakklub 1651 1676 2018-11-19
100100093 1461273 2. Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1660 1703 2019-02-09
100202461 12816990 3. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1628 1660 2019-01-07
100801019 1404300 4. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1631 1647 2019-02-25
100201798 1435329 5. Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1566 1665 2019-02-09
100301879 1447009 6. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1660 1720 2019-02-21
Deltagere i gruppen Klasse 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900653 1411292 1. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1548 1649 2019-01-11
100201716 1432532 2. Dan Christensen Sorø Skakklub 1450 1573 2018-12-11
100104401 1445405 3. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1463 1560 2019-02-24
100301932 1452533 4. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1487 1611 2019-01-23
100201783 1465635 5. Jim Jensen Dianalund Skakklub 1485 1591 2019-02-25
100201054 1465660 6. Michael Bohn Christensen Korsør Skakklub 1490 1569 2019-01-08
Deltagere i gruppen Klasse 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200450 1405780 1. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1428 1665 2019-02-22
100202518 1467620 2. Mikkel Bræstrup Holbæk Skakklub 1309 1454 2019-02-20
100202407 1463357 3. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1152 1364 2019-02-26
100801036 1401920 4. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1425 1561 2019-02-25
100200857 1428160 5. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1370 1418 2019-02-21
100803118 1467522 6. Flemming Andersen Enkeltmedlem - Indland 1266 1419 2019-01-29